کد خبر : 7729
Print
نگاهی جامعه شناختی به عوامل خلق یک شگفتی

چرا حسین مقصودی پیروز شد؟

یکشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۱۲

Image titleسبزوارنگار/چرا حسین مقصودی پیروز شد؟ 
مهران صولتی*/نگاهی جامعه شناختی به عوامل خلق یک شگفتی 
حسین مقصودی با کسب آرایی بیش از یکصد هزار توانست به شگفتی انتخابات اخیر سبزوار تبدیل شود. اصولاً شکل گیری پدیده های انتخاباتی ارتباط نزدیکی با حجم و میزان مشارکت مردم دارند. از همین رو است که در انتخابات مجلس پنجم به عنوان پرطرفدارترین انتخابات تاریخ بعد از انقلاب هم شاهد رخ نمایی پدیده ای به نام مرحوم افقهی در سبزوار و فرهاد جعفری در مشهد بودیم.
در انتخابات کنونی هم می توان این رابطه را مشاهده کرد. هر زمان که با مشارکت فزاینده ی شهروندان مواجه می شویم می توان چشم انتظار خلق پدیده ها و شگفتی ها بود. در سطح کلان نیز پیروزی خاتمی در سال 76 محصول این مشارکت بود. اما به جز این توجیه ساختاری می توان عواملی به شرح زیر را برای پیروزی مقصودی برشمرد:
1-حسین مقصودی در دوره شهرداری خود به مرکزیت گفتمان سازندگی شهر تبدیل شد. البته این سازندگی با حاشیه هایی نزد افکار عمومی و کارشناسان شهرسازی همراه بود که چون نتوانست به ضد گفتمان مناسبی در مقابله با وی تبدیل شود راه به جایی نبرد.
 2- شهردار بعدی نتوانست به ایجاد تلفیق مناسبی میان عملیات زیربنایی و رضایت شهروندان دست یابد و از همین رو در تثبیت گفتمان سازندگی مقصودی نقش موثری ایفا کرد؛ پلمپ ساختمان های نوساز به قیمت بیکاری کارگران، اخذ عوارض متعدد از شهروندان و غفلت از مبلمان شهری از جمله عوامل پررنگ تر شدن نقش مثبت دوران شهرداری مقصودی نزد افکار عمومی بود.
 3-برخلاف نظر بسیاری از مردم، پیروزی مقصودی در انتخابات  اخیر معلول حضور بیش از یک ساله وی در گستره سبزوار بزرگ(از مهر 93 تا اسفند 94) و شکل گیری موج فراگیر هفته تبلیغات است. از اتصال این دو رویداد در ظرف مشارکت گسترده ی مردم بود که این شگفتی رقم خورد.
4-مقصودی در یک دهه اخیر توانست ارتباط ارگانیک و همدلانه ای با بخش های حاشیه نشین و فرو دست جامعه سامان دهد. از همین رو بخش عمده ای از آرای وی متعلق به شهروندان این مناطق می باشد. لذا با قاطعیت می توان از لزوم نزدیکی نیروهای سیاسی - اجتماعی کشور با اقشار فرودست جامعه جهت توفیق در برنامه های توسعه ای کشور سخن گفت.
5-بخش قابل توجهی از رأی مقصودی حاصل حضور لایه های غیرسیاسی فرهنگیان بر سر صندوق های رای گیری بود. پایگاه فرهنگی مقصودی در کنار شیوع فراگیر این ذهنیت که شهردار موفقی هم بوده است توانست به هدایت بخش عمده ای از آرای طبقه متوسط فرهنگی به سبد وی نقش آفرین باشد.
6-پدیده رد صلاحیت در سال های اخیر به سیاسی شدن انتخاب های مردم انجامیده است. رد صلاحیت اولیه مقصودی نه تنها بخشی از افکار عمومی را به سرنوشت حضور یا عدم حضور وی در انتخابات معطوف کرد بلکه در بسیج و انباشتن احساسات و انرژی هوادارانش پشت سد تایید یا عدم تایید وی موثر بود. همین  هم شد که سرانجام با ترک برداشتن این سد سترگ شاهد به راه افتاده سیلابی از آراء به سمت وی بودیم.
نکته پایانی: شکل گیری پدیده های انتخاباتی از جنس مقصودی استثنایی و زود گذر می باشند. هم اکنون حول نام ایشان مجموعه متنوعی از مطالبات اقشار مختلف شکل گرفته که اگر نتواند با عملکرد مناسب وی در چهارسال آینده توام شود خود می تواند به شکل گیری یک موج واگشتی علیه نتایج شگفت آور امروز تبدیل شود همچنان که در مورد سلف ایشان (مرحوم افقهی) شاهد بودیم.

*دانشجوی دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
محمد رضا صالحی
۱۳۹۴/۱۲/۹ ۲۳:۲۴
0 0
باسلام جناب اقای صولتی عزیز از اینکه بسیار موشکافانه و دقیق به بررسی علل پیروزی اقای مقصودی پرداخته اید سپاسگزارم اما نکته ای که باید بیشتر به ان توجه میشد درسهایی است که باید رقبای انتخاباتی اقای مقصودی و و انهایی که دراینده قصد ورود به این میدان را دارند از این انتخاب مردم بگیرند 1- فراموش نکنیم در این میدان رقابت کسانی بودند که در دوره های قبل نماینده این مردم بودند و راه ورسم تبلیغات را خوب و بهتر از مقصوذی مسلط بودند اما ناکام ماندند 2- کسانی بودند که خیلی بیشتر از اقای مقصودی در عرصه سیاست بوده و در ادارات نفوذ بیشتری داشتند اما با اختلاف فاحشی از اقای مقصودی جا ماندند 3- کسانی بودند که سرمایه های سر سام اوری را خیلی بیشتر از اقای مقصودی در این راه هزینه کردند اما راه بجایی نیافتند 4- از اینکه انتخاب اقای مقصودی را با مرحوم افقهی مقایسه کرده بودید باید به انین نکته توجه نمود که ا وجه اشتراک انتخاب مرحوم افقهی با اقای مقصودی در این است که هر دو نامزد را مردم محروم و سنتی شهر انتخاب نمودند با این تفاوت که اقای افقهی با عملکرد و اسم ورسم ابا و اجدادی خود به بهارستان راه یافت ولی اقای مقصودی با عملکردی که اقشار محروم و حاشیه نشین شهر ازو سراغ داشتند انتخاب گردید 5-خلاصه کلام در حالی که همه احزاب و گروههای سیاسی شهر خصوصا فرهنگیان برای دیگر کاندیداهای مورد نظر خود فعالیت میکردندمقصودی یکه و تنهابا توکل به خداو یاری مردم در این انتخابات پیروز شد ان هم با اختلاف فاحشی که حتی برای دیگر رقیب خود که با اختلاف زیادی از اقای مقصودی انتخاب شده است یک شکست محسوب میشود بنابراین باید به رای مردم احترام گذاشت و این انتخاب مردم را به فال نیک گرفت و برای هرد عزیز منتحب مردم ارزوی سلامتی موفقیت و توفق خدمت به دیار سربداران را داشت
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم