کد خبر : 7860
Print
دکتر سید ابوالفضل حسینی(عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری):

مهندسی انتخابات و پدیده مقصودی

یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۲

سبزوارنگار/اکنون انتظارات از مقصودی، متفاوت از زمانی است که او شهردار بود. او باید خود را نماینده حوزه انتخابیه ای بداند که تنوع اقلیمی و زبانی و فرهنگی و... دارد. حد اقل انتظار از او، حمایت از دولت تدبیر و امید در امور کلی کشور و بهره مندی از نیروهای فرهیخته شهرستان های حوزه انتخابیه در جهت توسعه متوازن مناطق است. در این صورت اصلاح طلبان دیار بیهق او را در توسعه حوزه انتخابیه اش یاری خواهند کرد.

Image titleسبزوارنگار/اصلاح طلبان و انتخابات دهمین دوره ی مجلس شورای اسلامی در حوزه سبزوار بزرگ

( شهرستان های سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب، داورزن، و شهر های روداب و ششتمد )

دکتر سید ابوالفضل حسینی*

1  -  کاندیداهای اصلاح طلب و حامی دولت

در انتخابات دهمین دوره مجلس در حوزه انتخابی شهرستان های سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب، داورزن، و شهر های روداب و ششتمد، بیش از سی نفر ثبت نام کردند تقریباً مشکل اساسی در تأیید صلاحیت از جانب هیأت اجرایی پیش نیامد، اما در مرحله نظارت شورای نگهبان استان خراسان رضوی، و بعداً مرکز، سرنوشت کاندیداهای اصلاح طلب و حامی دولت چنین شد:

آقایان محمود پسندیده، سید شهرام دلبری، جواد علیکردی، محمد سالاری و حسن صیانتی ردّ صلاحیت شدند و آقایان محمد رضا راه چمنی، علی سبحانی فر و پژوهان مهر تأیید صلاحیت شدند.

آقای محمود پسندیده، دانشجوی دکترای علوم سیاسی، با تجربه کار در سیستم وزارت کشور و آگاه به مسائل منطقه، برادر شهید، جوان با انگیزه، حق گرا و شجاع و اخلاقمدار و بسی خوبی های دیگر که علم و تجربه اش می توانست در مجلس  به کار آید.

آقای سید شهرام دلبری با سابقه ی کار در سیستم بانکی و دارای انگیزه و پشتکار و تجربه کاندیداتوری در انتخابات شوراهای سبزوار.

آقای جواد علیکردی، جوان، پر کار، با انگیزه، وکیل و دانشجوی دکترای حقوق است. در خردسالی پدرش به شهادت رسیده است، تجربه یک دوره حضور در شورای شهر سبزوار را دارد. صراحت و شجاعتش در بیان آن چه حق می داند، برایش مشکل ساز شده است. جمعی از جوانان اصلاح طلب و به ویژه از نسل فرزندان با صفای شهیدان را در کنار خود گرد آورده بود.

آقای مهندس محمد سالاری، عضو کنونی شورای اسلامی شهر تهران و رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی آن شورا، بسیار با انگیزه، فعال، با ارتباطات قوی و قدرت سازماندهی بالا، کسی که تا روزهای آخر همچنان امیدوار بود که تأیید صلاحیتش را می گیرد(حتی بعد از انتخابات). کسی که اگر رد صلاحیت نمی شد، احتمال رأی آوردنش زیاد بود و بیش از نیمی از آرای عنابستانی هم به حساب او ریخته می شد. ابتکار عملش در جلسه تقدیر ازدست اندرکاران ستادش، در حسینیه باقرالعلوم، پیروزی در شکست بود.

آقای دکتر حسن صیانتی، استاد فلسفه و رئیس دانشکده الهیات دانشگاه حکیم سبزواری، مرد علم و ایمان و اخلاق، احتمالاً بزرگترین جرمش چند روز معاونت در ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی در سبزوار در سال 92 بوده است.

و اما تایید صلاحیت شدگان:

آقای دکتر محمد رضا راه چمنی، پزشکی که چهار دوره نمایندگی سبزوار را در سوابق خود دارد. ریاست بهزیستی کل کشور و... نیز دبیر کلی حزب و صاحب امتیازی روزنامه در پیشینه خود دارد.

آقای علی سبحانی فر، نماینده فعلی مجلس از حوزه سبزوار بزرگ، با روحیه ای نسبتاً ملایم، نماینده ای که به حامی دولت مشهور است. پر تلاش در آبادانی و عمران همه حوزه انتخابیه اش.

آقای پژوهان مهر، معاون اداره آب و فاضلاب سبزوار، جوانی با ذهنی خلاق و طراح، گر چه سابقه حضورش در سبزوار نسبتاً کم است، اما پر توان و با انگیزه و امید مراحل بعدی است.

آن چه گفته شد، نشان دهنده گوشه ای از سرمایه انسانی اصلاح طلبان در این دیار است و این در حالی بوده که تعدادی از اصلاح طلبانی که از پایگاه رأی خوبی هم برخوردار بودند، به علت  احتمال ردّ صلاحیت، در این وادی وارد نشدند. در میان استادان دانشگاه شخصیت های خوبی، شایسته کاندیداتوری وجود دارند.

 2- شورای اصلاح طلبان و حامیان دولت در حوزه انتخابی:

همان طور که می دانید پس از تجربه انتخابات ریاست جمهوری در سال 1384 که به روی کار آمدن دکتر احمدی نژاد انجامید و حُسن تدبیر و عقلانیت سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری سال1392 که به پیروزی دکتر روحانی منجر شد، این بار در انتخابات مجلس دهم و نیز خبرگان رهبری، عقلانیت سیاسی و تدبیر بزرگان اصلاح طلب به کمک آمد. خاتمی را از قبل ممنوع التصویر کرده بودند تا مانع از تأثیر عکس او در پوسترهای تبلیغاتی بر مردم شوند! خاتمی گفته بود که از لیست های مورد حمایت اصلاح طلبان و حامیان دولت در هر حوزه انتخابیه حمایت می کند. همین بیان او در تهران الهام بخش بود و نتیجه ای عجیب آفرید. به میزانی که پیام خاتمی به اقشار مختلف رسید، به همان میزان نتیجه بخش هم بود... و مخالفین خاتمی چه قدر، به ارزش او در نظر مردم پی برده اند!!

چندی پیش در خراسان رضوی تشکلی سیاسی به نام "مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی" تاسیس شد که بنده هم به عنوان عضو اصلی شورای مرکزی آن انتخاب شدم. من مسؤول تشکیل شورای اصلاح طلبان و حامیان دولت در این حوزه انتخابی شدم. با همکاری دوستان، این شورا را بر اساس دستورالعمل موجود تشکیل دادیم. نمایندگان تمام تشکل ها و احزاب اصلاح طلب نیز برای حضور در این شورا دعوت گردیدند. هیات رئیسه موقتی تشکیل شد، مرکب از آقایان: مهرداد خاشعی(نماینده احزاب)، جواد علیکردی(نماینده کاندیداهای ردّ صلاحیت شده)، مهندس طلوع نیا(نماینده اصناف که به جای ایشان حسن محرابی آمدند)، حسین اخلاصی(نماینده انجمن اسلامی معلمان سبزوار) و بنده سید ابوالفضل حسینی(نماینده انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه). (همین جا تذکر بدهم که برخی دوستان گله کرده بودند و انتظار داشته اند که در آن شورا حضور می داشتند. چارت آن شورا دست ما را بسته بود و گر نه حق با آنان است. ان شاء الله شورایی بزرگتر را می توان تشکیل داد و از حضور فرهیختگان بیشتری بهره مند شد. بنده از این جهت عذر خواهم.)

با جریان رد صلاحیت های گسترده، از جهتی کار بر ما مشکل شد. عملاً ما، در دامی بودیم که مهندسی انتخابات درست کرده بود. مهندسی انتخابات دو کاندیدای مطرح را – آن هم از یک منطقه – تأیید کرده بود(راه چمنی و سبحانی فر). آقای پژوهان مهر هم احتمالاً برایشان ناشناخته بوده است، اگر هم با شناخت ایشان را تأیید کرده اند باز هم برای تشتت آراء در منطقه جوین و در نتیجه شکست اصلاح طلبان  بوده است. اگر غیر از این است، چرا در سایر مناطق، هیچ کاندیدای اصلاح طلبی را تأیید نکردند؟!

با این حال کار نسبتاً بزرگی با همت انجمن اسلامی معلمان سبزوار و انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه های سبزوار صورت گرفت. از تمام کاندیداهای مدّعی اصلاح طلبی و حامی دولت دعوت به عمل آمد و یکی یکی در مورد سوابق، دیدگاه ها و برنامه های خود توضیح دادند و دوستان ما با این سرمایه های انسانی ارجمند آشنا شدند. مهندسی انتخابات راه را برای انتخاب در بین این کاندیداها بر ما بسته بود و ما هیچ گونه قدرت مانوری نداشتیم. به آقای پژوهان مهر هم پیشنهاد و تقاضا شد که چون اوضاع بر وفق مراد نیست، انصراف بدهند و ایشان هم چنین کردند.

 مشکل اساسی تر این بود که دو کاندیدای باقیمانده هم حاضر نبودند که با هم ائتلاف کنند و یا حتی حاضر نبودند که از سوی شورای اصلاح طلبان و حامیان دولت در یک لیست و یک پوستر تبلیغاتی معرفی شوند. البته هر یک جداگانه از نام شورا و تشکل ها و احزاب آن استفاده کردند. این وضع ما را در شرایطی قرار داد که نیازی به استمرار کار شورا نداشتیم. دوستان در ستادهای هر یک از کاندیداها فعالیت می کردند و سبحانی فر جاذبه بیشتری نسبت به راه چمنی ایجاد کرده بود و چنین شد که راه چمنی از رفتن به مجلس باز ماند. شکست راه چمنی علل دیگری هم دارد.

 انجمن اسلامی معلمان سبزوار در جلسه ای با رأی گیری درونی، نام آقایان راه چمنی و سبحانی فر را به عنوان کاندیداهای مورد نظر خویش اعلام کرد. اما به نام شورای اصلاح طلبان و حامیان دولت در این حوزه انتخابی لیستی اعلام نشد. با دقت در سطور پیشین دلیل آن هم معلوم می شود.

 ردّ صلاحیت ها گرچه تهدید محسوب می شود ولی ما، در این حوزه انتخابی آن را به یک فرصت تبدیل کردیم. اولاً از ترفند آنان نه درجهت تشتت، بلکه در جهت اتحاد استفاده کردیم. ثانیاً با عدم صدور اطلاعیه از جانب شورا، به تضاد قومی و منطقه ای دامن نزدیم. ثالثاً ابزاری به دست عوامل جبهه پایداری ندادیم تا با توسل به تضادهای قومی، ماهی خود را از آبی که گل آلود می کنند، بگیرند.

اصلاح طلبان از شرایطی که پیش آمده، در آینده بهتر استفاده خواهند برد(به دلایلی که در زیر خواهد آمد.)

3  - مهندسی انتخابات در این حوزه انتخاباتی:

    اصطلاح مهندسی انتخابات را برخی مسؤولان که ظاهراً هیچ نقشی نباید در انتخابات داشته باشند، در مورد نقش خودشان به کار می بردند(حتی در خرداد 1392). البته آن ها در انتخابات اخیر(اسفند ماه 1394) گفتند که مستقیماً در انتخابات دخالت نمی کنند. اکنون منظور من از کاربرد این عبارت، نقش و عمل نیروهای غیبی، جنّی، علنی و فراقانونی کسانی است که در این زمینه اقداماتی غیر قانونی، غیر اخلاقی و غیر دموکراتیک به منظور جهت دادن نتایج انتخابات به سود خود و جریان خود انجام می دهند.

    تصمیم مهندسی انتخابات در این حوزه به گونه ای بود که آقایان عنابستانی و بروغنی رأی بیاورند و راهی مجلس شوند(عنابستان جزء خوشاب است، در شرق سبزوار، و بروغن جزء داورزن است، در غرب سبزوار). در این راستا کاندیداهای برجسته، در خوشاب نباید تأیید صلاحیت شوند! آقای جواد علیکردی در شهرستان خوشاب، رأی بالایی دارد، پس رد صلاحیتش به سود عنابستانی است. آقای مهندس محمد سالاری از روستای "نشیب" از همین شهرستان خوشاب برخاسته و در مدت اندکی اقبال فراوانی داشته است، پس او نیز با این که هم اکنون با رأی مردم تهران، عضو شورای آن کلانشهر است نباید تأیید شود. این ها حریف های اصلی عنابستانی در خوشاب اند. مصلحت در حذف آن هاست که از صحنه خارج شوند و راه برای رأی آوری ایشان هموار تر شود!

   آقایان دلبری و پسندیده در شهرستان داورزن زمینه رأی خوبی دارند، پس می توانند رقیب بروغنی محسوب شوند، بهتر است که آنان هم نباشند! و حذف شوند!

    دکتر صیانتی اصالتاً از نصرآباد است، ولی در میان دانشگاهیان و فرهنگیان می تواند جایگاه خوبی داشته باشد. به ویژه در سبزوار، خوشاب، روداب، ششتمد، داورزن و جغتای با قطبی شدن انتخابات امکان رقابت جدی هست.(حتی آقای مهندس علی صالح آبادی مدت ها پیش گفته بود که چهره اصلاح طلب جدید، مثل دکتر صیانتی سریعاً بالا می آید و رأی می آورد). در جوین با تعدد کاندیدا مواجه بودیم و این خود سبب چند پارگی آراء می شد. در این صورت رأی سبزوار بسیار تعیین کننده می شود. پس راه چمنی، سبحانی فر، پژوهان مهر، آب سالان، امینی و... در جوین رأی های یکدیگر را خراب می کنند، در این حالت وضع بروغنی و عنابستانی در همه جا غیر از جوین مطمئن تر از بقیه می شود!

دکتر محسنی(نماینده اصولگرای فعلی در مجلس نهم) این بار از مشهد کاندیدا شد، در لیست اصولگرایان آن جا قرار نگرفت و انصراف داد. رفتن ایشان به مشهد، راه را برای عنابستانی و بروغنی هموار تر کرد، و حال آن که شرایط محسنی از هر دوی آنان بهتر بود.

سازمان رأی اصولگرایان و تشکل های همسو با آنان به سود دو کاندیدای مورد نظرشان جهت گرفت. با این حال چه در میان اصولگرایان و چه اصلاح طلبان کار تبلیغات انتخاباتی به صورت ائتلافی و ستاد مشترک در این حوزه، کمتر خریدار دارد. منظورم این است که انتظار می رفت بروغنی و عنابستانی با هم کار می کردند. این انتظار در مورد راه چمنی و سبحانی تا حد زیادی غیر محتمل تر بود!(در این زمینه بعداً سخن خواهم گفت.)

    افرادی از کاندیداها از فرصت تبلیغات انتخاباتی برای مطرح شدن و تبلیغات کار و کاسبی خودشان استفاده می کنند و تعداد آرای آنان حاکی از این امر است.

    در مقایسه بین حوزه انتخابیه سبزوار و بجنورد نکات جالبی به دست می آید. هر دو حوزه، دو نماینده دارند. در هر دو حوزه، دو کاندیدای اصلاح طلبِ تأیید شده، از یک منطقه هستند تا رأی یک دیگر را خراب کنند و در رقابت با هم، زمینه را برای اصولگرایان بهتر کنند. در بجنورد عقلانیت سیاسی خوبی ظهور کرد. من در یک شب چهار سخنرانی در آشخانه و بجنورد در ستادهای آقایان مهندس علی اکبری و دکتر نوروزعلی قربانی داشتم و از طرفداران هر یک دعوت کردم تا به دیگری هم رأی دهند و از تمام حقوق خود استفاده کنند. در این صورت وعده پیروزی به آنان دادم.(متن سخنرانی های من در آن حوزه انتخابی موجود است.)

    همین کار در سبزوار با ترشرویی مواجه شد. من به عنوان مسؤول شورای اصلاح طلبان و حامیان دولت در این حوزه، در ستاد آقای دکتر راه چمنی سخنرانی داشتم. بسیاری نکات را گفتم و تأکید کردم که کسی حق ندارد به نام اصلاح طلبی کاندیدای دیگری را تخریب کند، به ویژه کاندیدای دیگر این شورا یعنی آقای سبحانی فر را. در این جا نیز دعوت کردم که چون دو نفر از این حوزه وارد مجلس می شوند، شما هم از تمام حقوقتان استفاده کنید. پس از سخنرانی من، مجری جلسه در حضور دکتر راه چمنی بلافاصله اعلام کرد که: "سخنان آقای دکتر حسینی از موضع شخصی ایشان است. دکتر راه چمنی با کسی ائتلاف نکرده و نمی کند. اصلاًً کسی در حد دکتر راه چمنی نیست که قابل مقایسه با ایشان باشد. بنا بر این مردم دیار سربداران! همه با هم فقط تک رأی به دکتر راه چمنی رأی می دهیم!!"

    من به دکتر راه چمنی  و برخی دست اندر کاران ستادشان توضیح دادم که من از کلمه "ائتلاف" استفاده نکردم، فقط گفته ام که این دو نام در لیست سراسری و کشوری اصلاح طلبان و حامیان دولت هست. به دنبال بیان مجری، برخی فرهیختگان از جلسه برخاستند و اظهار تأسف کردند. کسانی مثل آقای فرودی – دانشجوی علوم سیاسی- و آقای وزیریان – دانشجوی دکترای علم سیاسی- که در ستاد جوانان فعال بودند، از سخنان مجری نسبت به من عذر خواهی کردند. به آنان گفتم که شما امید های آینده ما هستید. شما که تقصیری ندارید و این برای من مهم است که شما صاحب نظران منصف، سخنان و موقعیت مرا درمی یابید. اینان و نیز کسان دیگری مثل آقای صولتی –  فرهنگی و دانشجوی دکترای جامعه شناسی- به آقای دکتر راه چمنی راجع به سخنان من توضیح و تذکر دادند. دیگر در ستادهای راه چمنی از من برای سخنرانی دعوت به عمل نیامد. از مشهد توسط مسؤول امور شهرستان ها به بنده اطلاع داده شد که : "آقای راه چمنی در بخش هایی از یکی از کاندیداهای اصولگرای متمایل به جبهه ی پایداری حمایت می کند و این را از تهران هم به ما گزارش کرده اند. ما ایشان را از لیست اصلاح طلبان حذف می کنیم." گفتم: ما این موضوع را در این جا مدیریت می کنیم. ما کاری نکردیم، ولی غرور رأی آوری در ستاد راه چمنی، برایشان مسأله ساز شد.

    راه چمنی از دوره دوم مجلس که به پارلمان راه یافت، بنیادی را در منطقه گذاشت که در سخنان شعاری مجری برنامه هایش پس از سخنان من، خود را عیان کرد. دعوت به "تک رأی به راه چمنی!"  نشان از نوعی توسعه نیافتگی است. من که به سیاست بیشتر از منظر فرهنگ می نگرم، در سخنرانی هایم مردم را به حقوقشان آشنا می کنم و می گویم که در حوزه انتخابی سبزوار و... حق شما، رأی دادن به دو کاندیداست. حاضر نیستم شیوه های غیر اخلاقی را ترویج کنم.   

    من در ستادهای مختلف آقای سبحانی فر، چهار بار سخنرانی داشتم. سه بار در ستاد و جمع فرهنگیان و دانشگاهیان و یکی نیز در آخرین شب تبلیغات انتخاباتی. در این آخرین سخن تذکر دادم که لیست سراسری اصلاح طلبان و حامیان دولت دو کاندیدا در این حوزه دارد: راه چمنی و سبحانی فر. لیست کاندیداهای مجلس خبرگان مورد حمایت اصلاح طلبان را هم اعلام کردم. عده ای قلیل از طرفداران سبحانی فر نیز مایل نبوده اند که نام راه چمنی در این جا برده شود. این را گفتم که بدانید ما از نظر کار حزبی- سیاسی تا وضع قابل قبول، چه قدر فاصله داریم!  

4 -  پدیده مقصودی!

     آقای حسین مقصودی پیروز اول انتخابات در این حوزه انتخابی بود. رأی بالای یکصد هزار و دور از انتظار ایشان، پدیده این دوره از انتخابات سبزوار است. ایشان یک فرهنگی است و سابقه شهرداری در سبزوار را در کارنامه خود دارد. به یاد دارم که در تابستان روزی در یک مجلس ترحیم به بنده گفتند که قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس را دارند. بنده ضمن استقبال از این کار ایشان، وضعیت خودم را در جبهه اصلاحات به ایشان یاد آور شدم. ایشان به صراحت گفتند که: "من اصولگرا و اصلاح طلب نیستم. آدمی اجرایی ام."

   مقصودی را ردّ صلاحیت کردند. در ردّ صلاحیت آقای مقصودی، مصلحتی نهفته بود و در تأیید صلاحیتش هم نعمتی. پس بر هر یک از آن ها شکری واجب!  

    الف- بر ردّ صلاحیت مقصودی آثاری مترتب می شد. یکی این که تعداد کلی آراء حوزه انتخابیه کاهش می یافت. زیرا بخش های جنوب سبزوار احساس می کردند که در این انتخابات - همچون گذشته - کمتر از جانب نظام به حساب می آیند! و انگیزه حضور کمتری داشته اند. آمار کلی آراء، موضوع مهمی است که بزرگان نظام به آن توجه دارند. اما در نظر جریان "مهندسی انتخابات" توجه به مشارکت توده های روستایی و حواشی شهرها، مهم تر از طبقه متوسط است!  مقصودی ادعا نکرده که اصلاح طلب است پس چرا  ردّ صلاحیت می شود؟ آیا ردّ صلاحیت مقصودی دلیل سیاسی دارد؟ احتمالاًً چنین نیست، چون در دیدگاه مهندسی انتخابات، سابقه سیاسی اصلاح طلبانه "ذنب لا یُغفَر" است و در برابر آن، هر مسأله دیگری قابل چشم پوشی است! ردّ صلاحیت مقصودی بخش زیادی ازطرفدارانش را به انفعال و رأی ندادن می کشاند. در یک نگاه، ردّ صلاحیت مقصودی می توانست به سود کاندیداهای اصولگرا تمام شود و آنان می توانستند در خلأ وجودی مقصودی قسمت عمده ی آرای او را به سود خود، درو کنند و...

    ب- و اما تأیید مقصودی در اولین روز شروع تبلیغات انتخاباتی صورت گرفت، هنگامی که رقیبان او تقریباً و رسماً دو هفته (و غیر رسمی چند ماه) از او در سازماندهی نیروی انسانی و آمادگی روانی و... پیش بودند. یعنی از نظر زمانی شرایط برابر با عنابستانی و بروغنی را نداشته باشد و خطری برای آن ها نباشد. شواهد حاکی از آن است که نظرسنجی هایی که توسط جریان مهندسی انتخابات صورت گرفته بود، حضور او را برای حدّ اقل، عنابستانی و احتمالاً برای بروغنی نیز  بی خطر می دانسته است. پس بازگرداندن او به صحنه انتخابات را باید در تاثیر نقش او بر آرای اصلاح طلبان مورد تحقیق قرار داد. این قضیه را با دقت بیشتری تعمق کنید. اتفاقات خاصی انجام گرفته بود. شهرداری سابق مقصودی، در ذهنیت بسیاری به ویژه با شهرداری کنونی دکتر طالبی مقایسه می شد(من به رغم نظر ظاهر بینان، شرایط کلی کشور را هم در تحلیل وضعیت اقتصادی و رونق بازار کسب و کار، به ویژه در حوزه ساخت و سازها در نظر می گیرم. نه تمام رونق سابق را به شخص مقصودی منتسب می کنم و نه  همه رکود فعلی ساخت و سازها را به طالبی منحصر می کنم. تفاوت قیمت بشکه نفتِ حدود 150 دلار را با 25 دلار را هم می دانم و تأثیر آن را در فعالیت های عمرانی دولت و بخش خصوصی  تا حدودی می فهمم).

   در دوران رونق ساخت و ساز مقصودی شانس داشت در شرایطی شهردار شود که محدودیت های مالی کمتری داشته باشد و از قِبَلِ تراکم فروشی کارش را پیش ببرد. اکنون رکود بازار و ابهام در سرمایه گذاری و... نیز توقعات انباشته شده مردم و افزایش قیمت عوارض نوسازی، پروانه ساختمانی، و آب و برق و... کار را بر طالبی (شهر دار) مشکل کرده است. پلمپ ساختمان های نوساز و رکود بنایی و بیکاری کارگران، اثر ناگوار روانی بر جای گذاشت. طالبی می گفت که می خواهد با فساد مبارزه کند، ولی دست به انتصاباتی زد که تقریباً همه اصلاح طلبان این دیار را آزرده کرد. جوانان اصلاح طلب در همان ماه های اول، استیضاحش کردند، اما ایشان توجیه کرد و جوانان قانع نشده، منتظر ماندند. باز هم انتصابات طالبی و کم لطفی هایش نسبت به دوستانش، جوانان را آزرده تر کرد... همین جوانان در این انتخابات، به مقصودی روی خوش نشان دادند و ستادی برایش به راه انداختند. مقصودی بخش قابل توجهی از آرای خویش را مدیون جوانان اصلاح طلب است. جوانانی که در انتخابات متعددی کار آزموده شده اند و تجربیات خوبی دارند. آنان اهل فرهنگ، رسانه، برنامه ریزی و... اند و سرمایه بزرگ انسانی برای امروز و آینده اند. رویکرد برخی جوانان اصلاح طلب به مقصودی، رقیب را به این تحلیل رساند که او از رأی اصلاح طلبان می گیرد، و به جایگاه کاندیداهای اصولگرا نه تنها ضربه نمی زند، بلکه  به طور نسبی موقعیت شان را بهتر خواهد کرد. این بود که  تأیید صلاحیت شد. حضور مقصودی رقابت را در انتخابات جدّی تر کرد. رأی آوردن مقصودی بیشتر به زیان جبهه پایداری شد. با توجه به پیروزی سبحانی فر، برای مردم، پیروزی مقصودی می تواند اطمینان بخش تر از سایر کاندیداها باشد.

اکنون انتظارات از مقصودی، متفاوت از زمانی است که او شهردار بود. او باید خود را نماینده حوزه انتخابیه ای بداند که تنوع اقلیمی و زبانی و فرهنگی و... دارد. حد اقل انتظار از او، حمایت از دولت تدبیر و امید در امور کلی کشور و بهره مندی از نیروهای فرهیخته شهرستان های حوزه انتخابیه در جهت توسعه متوازن مناطق است. در این صورت اصلاح طلبان دیار بیهق او را در توسعه حوزه انتخابیه اش یاری خواهند کرد.  

من ضمن تبریک به آقایان مقصودی و سبحانی فر که اعتماد مردم را کسب کرده اند، به عنوان مسؤول شورای اصلاح طلبان و حامیان دولت در این انتخابات، آمادگی کلیّه صاحب نظران از دانشگاهیان، فرهنگیان و سایر اقشار را برای کمک به نمایندگانشان در مجلس شورای اسلامی اعلام می کنم.    

*عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری – 94/12/25  

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
رضا صالحی
۱۳۹۵/۱/۲ ۰۹:۵۴
0 0
جناب اقای دکتر حسینی فقط این نکته را فراموش نکنیم که عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد تا خدا با توست بر سلطان مپیچ **چون خدا برگشت صد سلطان به هیچ
حسن پژوهان مهر
۱۳۹۵/۱/۱۳ ۰۸:۱۶
0 0
درود بر شما که هیچوقت حقیقت را فدای مصلحت نکرده و انشالله در آینده نیز نخواهید کرد. به امید روزهای بهتر برای سبزوار بزرگ با استفاده از تمام ظرفیت و پتانسیل این شهرستان
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟