کد خبر : 7888
Print
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه حکیم سبزواری:

بزرگداشت بیهقی، ارج نهادن به نثر فارسی است

سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۵

Image titleسبزوارنگار/عرصه ادب پارسی دو بال پرواز دارد، یکی نثر و دیگری نظم، همانگونه که شعر پارسی، مدیون خدمات و زحمات شاعران بزرگ است، نثر پارسی نیز مدیون خدمات ارزشمند بسیاری  از بزرگان از جمله : بیهقی، خالق تاریخ بیهقی است.

ابوالفضل بیهقی، متولد ۳۸۵ در روستای حارث آباد در نزدیکی سبزوار بوده و در جوانی حدود ۲۷سالگی به نزد بونصر مشکان که رئیس دیوان رسالت دربار، پادشاهی سلطان محمود غزنوی راه یافت، وی در اواخر اواخر عمر بر اثر ناملایماتی که از دسیسه های دربار  و درباریان متحمل شد از قبول هرگونه شغلی کناره گیری نموده، و به نگارش کتاب معروف خویش تاریخ ناصری که هم اکنون به تاریخ بیهقی شهرت دارد، مشغول شد.

اهمیت عظیم کتاب تاریخ بیهقی، شاهکار  ابوالفضل بیهقی در این می باشد، که یکی از شاهکاری های ادب پارسی در نثر است. بیهقی در این کتاب، اطلاعات بسیار جامع و کاملی در خصوص تاریخ روزگار عصر خویش که سند معتبری است بجا گذاشته است.

روز دوم آبان ماه به نام روز ملی نکوداشت ابوالفضل بیهقی نام گرفته است و دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه های شرق کشور بنا به رسالتی که جهت تکریم و تجلیل از مقام بزرگان و اندیشمندان شهرستان سبزوار بر عهده دارد در چند سال گذشته در این روز مراسم نکوداشت این ادیب و مورخ فرزانه را برگزار می کند. امسال نیز ششمین همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی، اول آبان و در راستای حفظ یاد و نام این چهره شهیر سبزواری به همت دانشکده ادبیات و علوم انسانی  دانشگاه حکیم سبزواری  برگزار خواهد شد. همایشی که فراخوان ارسال مقالات آن  با محوریت روایت و روایت پژوهی در تاریخ بیهقی اعلام شده است.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه حکیم سبزواری و مجری برگزاری این همایش در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به این که بیهق و سبزوار از دیرباز تا کنون، فرهیختگان و اندیشمندان بزرگی همچون ابوالحسن بیهقی، عطاملک جوینی، حکیم اسرار سبزواری، دکتر علی شریعتی و ... پرورانده است، گفت: ابوالفضل بیهقی دبیر، از پرآوازه ترین نویسندگان این دیار  است که سخت سرسپرده ی فرهنگ و اندیشه ایرانی است، او فرزانه ای است دادگر و گزارشگر حقیقت که با کاربرد شیوه ای دقیق و علمی به حقیقت جویی در کتاب ارزشمند خود، تاریخ بیهقی پرداخته است.

دکتر مهیار علوی مقدم ابولفضل بیهقی را نویسنده ای برشمرد که اخبار و اطلاعات بسیار دقیق، موثق و معتبر بدون واسطه در اختیار  داشته و خود شاهد عینی جریانات روزمره  امور بوده و سندیت آن بسیار مورد قبول اهل فن است و از طرفی انسانی صادق  و درستکار و خوش گفتار است و صداقت در گفتارش موج می زند.

وی افزود: بیهقی رادمردی بود که در سنجش نیک وبد و رفتار شایست و ناشایست حاکمان روزگار، هیچ واهمه ای به خود راه نمی دهد و تاریخی که می آفریند به مثابه آیینه عبرت قوم ایرانی است.

وی تصریح کرد: ارج نهادن به جایگاه بیهقی، به مثابه ی ارج نهادن به خردورزی، حقیقت جویی و گرامی داشت روشنایی و دل آگاهی است.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه حکیم سبزواری در رابطه با انتخاب روز اول آبان ماه به عنوان روز بزرگداشت ابوالفضل بیهقی بیان کرد: با توجه به روایت علی بن زیدبیهقی در کتاب ارزشمند جغرافیایی “تاریخ بیهق”، ابوالفضل بیهقی بی گمان در صفر سال ۴۷۰ ه.ق. در گذشته است این زمان بر اساس گاه شماری تقویمی، تقریبا برابر است با شهریور سال خورشیدی.

وی ادامه داد: از آن جایی که شهریور ماه، زمان مناسبی برای برگزاری همایش های دانشگاهی نیست و مهرماه، ماه نخستین شروع به کار دانشگاه هاست ، بنابراین، نخستین روز آبان به عنوان روز ملی بزگداشتن بیهقی انتخاب شد که در بزگزاری همایش های دانشگاهی نیز آبان، زمان مناسبی است از این رو، روز اول آبان، نزدیک ترین زمان به زمان درگذشت بیهقی (صفر ۴۷۰ ق )  از نظر بزرگداشت اوست.

علوی مقدم  با بیان این که روز ۲۰ مهر به عنوان روز بزرگداشت حافظ، روزی فرضی است  خاطر نشان کرد: به واقع و با این پندار که حافظ شاعری است اهل مهرورزی و نمره او در میان شاعران زبان فارسی نیز بالاترین نمره است .نثر ابوالفضل بیهقی نیز در تاریخ بیهقی، سرآمد نثرهای کلاسیک فارسی است و هوای نثر او به دلنشینی هوای کویری آبان ماه بیهق و سبزوار است.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که بزرگداشت ابوالفضل بیهقی بزرگداشت نثر کلاسیک فارسی افزود: نثر ابوالفضل بیهقی در تاریخ بیهقی در بالاترین مرتبه ها از نثر کلاسیک فارسی جای می گیرد و نثر او به الگویی برای دیگر نویسندگان تبدیل شده است.

وی در ادامه تاریخ بیهقی دارای ویژگی های فراوانی دانست که این متن را تبدیل به یک نوشتار ادبی کرده است و  یادآور شد: اولین این ویژگی ها این مهم است که ابوالفضل بیهقی دبیر است، دبیری فرهیخته و هنرمند که از نویسندگی، دریافتی علمی و دقیق دارد و در نزد او سخن گفتن، خود هنر است.

وی ادامه داد: ویژگی دوم  بلاغت در تاریخ بیهقی است. ابوالفضل بیهقی، اصول و مبانی بلاغت یعنی به مقتضای حال و مقام سخن گفتن را به درستی رعایت می کند چه در کلیت متن و چه در حکایت ها و روایت ها و فصل ها.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه حکیم کاربرد زبان شاعرانه در تاریخ بیهقی  را سومین ویژگی دانست که این کتاب را تبدیل به متن ادبی کرده است و افزود: زبان شاعرانه بیهقی، نزدیکی زبان به جنبه های هنری، کاربرد به جای تشبیه و استعاره و مجاز و کنایه باعث می شود نثری روان و زیبا پدید آید و از این رو، ابوالفضل بیهقی، سرآمد نویسندگان نثر کلاسیک فارسی است که بر نثر معاصر نیز تاثیر داشته است. ازاین رو، بزرگداشت بیهقی، ارج نهادن به نثر فارسی (کلاسیک و معاصر) می باشد.

عضو هیأت علمی  زبان و ادبیات فارسی دانشگاه با اشاره به این که اولین همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در سطح بین المللی در ۲۱ تا ۲۵شهریور ۱۳۴۹ در دانشگاه مشهد برگزار شد بیان کرد: حاصل این  همایش یادنامه” ابوالفضل بیهقی” در حدود ۱۰۰۰ صفحه بود که در برگیرنده مقالات بسیار ارزشمند و منابعی دست اول است.

علوی مقدم گفت: از آن زمان به بعد تا سال ۱۳۸۶ هیچ مجلس بزرگداشتی در سطح کلان و ملی برگزار نشد و در این سال دانشگاه حکیم سبزواری نخستین همایش ملی بزرگداشت بیهقی را برگزار کرد که دستاورد  آن برگزاری حدود ۴۵ سخنرانی و انتشار ۱۵۰ چکیده مقاله در مجموعه چکیده مقاله های این همایش ملی بود.

وی با بیان این موضوع که این بزرگداشت ها پس از وقفه ای چندین ساله بار دیگر در اول آبان ۹۱ به میدان داری دانشگاه حکیم سبزواری و با مساعدت شهرداری و شورای اسلامی سبزوار در سطح دعوت از شماری از سخنرانان مدعو برگزار شد، تصریح کرد: در اول آبان ۹۲ این همایش بار دیگر با فراخوان چکیده مقالات همایشی که در لوحی فشرده منتشر شد بر پا گردید و در اول آبان ۹۳ و اول آبان ۹۴ نیز مراسم بزرگداشتی برگزار گردید.

دکتر علوی مقدم در خاتمه یادآور شد: در مراسم بزرگداشت بیهقی در اول آبان ۹۵ بنا بر آن است که بار دیگر مراسم بزرگداشتی با فراخوان چکیده مقالات بر پا شود که امید داریم همایشی درخور و شایسته بتوانیم برگزار کنیم .

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مشاهیر

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

ديكتاتور، تنهاست

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

زبان نمادین در قرآن از نگاه شریعتی

شریعتی، دموکراسی و دموکراسی متعهد

چهلمین سالگرد عروج دکتر علی شریعتی در سبزوار برگزار ‌شد

چرا همچنان به شریعتی نیازمندیم؟

درباره مراسم چهلمین سالگرد دکتر شریعتی

اشعار مرحوم استاد سبزواری شناسنامه منظوم انقلاب اسلامی است

اسماعیل عبدی را آزاد کنید!

نامه سرگشاده به رئیس جمهور منتخب در دفاع از اسماعیل عبدی

بنیاد بین المللی استاد حمید سبزواری در سبزوار راه اندازی می شود

روحانی کاندیدای قطعی اصلاح طلبان شد

نام حکیم سبزواری در تاریخ فلسفه جهان جاودانه است

اسکار فرهادی؛ پیروزی فرهنگ بر سیاست!

پیام دکتر علی لاریجانی به همایش نکوداشت حکیم سبزواری

درد ما داخلی‌ است/راهی برای فرصت‌‌طلبان بیگانه باز نخواهیم کرد

راوی صادق تاریخ انقلاب به امام پیوست

ثبت کتاب تاریخ بیهقی به عنوان میراث معنوی جهانی در یونسکو

ششمین همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در دانشگاه حکیم سبزواری آغاز به کار کرد

امام حسین(ع) از مدینه و مکه برای شهادت خارج نشد

ششمین همایش ملی بیهقی برگزار می شود

چرا به شجریان نیازمندیم؟

تحويل بخشي از وسايل مرحوم حمید سبزواری به موزه

مراسم بزرگداشت شارح نهج البلاغه در شهر ششتمد برگزار شد

نرم‌افزار جامع چند رسانه‌ای «حمید» در سبزوار تولید شد