کد خبر : 7921
Print
سبزوارنگار

باید دیوار بین آموزش و پرورش و جامعه برداشته شود

دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۷

سبزوارنگار/معاون آموزش متوسطه مدیریت آموزش و پرورش سبزوار در جلسه مدیران پارلمان قطب شهید فرومندی که در محل سالن کنفرانس مدیریت آموزش و پرورش سبزوار برگزار شده بود، گفت: امروز سطح آموزشی آموزش و پرورش خراسان رضوی از جایگاه ممتازی برخوردار است.

Image titleسبزوارنگار/معاون آموزش متوسطه مدیریت آموزش و پرورش سبزوار در جلسه مدیران پارلمان قطب شهید فرومندی که در محل سالن کنفرانس مدیریت آموزش و پرورش سبزوار برگزار شده بود، گفت: امروز سطح آموزشی آموزش و پرورش خراسان رضوی از جایگاه ممتازی برخوردار است.

به گزارش سبزوارنگار؛ سیدرضا خاتم پور افزود: با توجه به پتانسیل بالای استان از جمله دانش آموزان نخبه، اساتید فرهیخته و اولیای دلسوز، ما باید در کشور عنوان اول را به دست آوریم.

وی ادامه داد: با وجود برنامه ریزی مسوؤلین آموزش و پرورش استان، عوامل مهاجرت، نرخ بالای بیکاری، و همجواری با کشورهایی که درگیر بحرانهای سیاسی و اجتماعی هستند؛ از جمله عواملی است که با تأثیر منفی در ساختار سیاسی، اجتماعی و فرهنگی استان، مانع رسیدن به نتایج مطلوب در بحث کنکور می شوند.

وی با توضیح این که در سال 92 رتبه 101 بالاترین رتبه کنکور سبزوار بوده و در رشته پزشکی تنها 9نفر قبولی داشته و در امتحانات نهایی میانگین سه رشته نظری رتبه پنجم استان را کسب نموده است، تعداد 186 نفر شرکت کننده در المپیاد داشته است و 39 و نیم درصد به رشته های فنی  و حرفه ای و کاردانش هدایت شده اند، خاطر نشان کرد: این آمار در سال 93 ارتقا یافته و سبزوار در این سال دو دانش آموز با رتبه دو رقمی کنکور داشته، در رشته پزشکی 60نفر قبولی داشته، در امتحانات نهایی رتبه دوم استان را کسب نموده است.

معاون آموزش متوسطه مدیریت آموزش و پرورش سبزوار یادآوری کرد: سبزوار در سال 94 تعداد 8 دانش آموز با رتبه دو رقمی در کنکور داشته است،بالغ بر 70 نفر در رشته پزشکی قبول شده اند، در امتحانات نهایی ضمن این که از نظر معدل؛ یک و نیم نمره از معدل استان بالاتر بوده، به رتبه اول استان نیز دست یافته است  و 48 و نیم درصد دانش آموزان متوسطه دوم به رشته های فنی  و حرفه ای و کاردانش هدایت شده اند و بالغ بر 900 نفر شرکت کننده در المپیاد داشته است.

خاتم پور عامل اصلی توفیقات آموزشی را همدلی، هم افزایی و مشارکت مدیران در فرآیند تصمیم گیری دانست و تأکید کرد: باید دیوار بین آموزش و پرورش و جامعه برداشته شود و استاندار، فرماندار، امام جمعه، مسوؤلین ادارات، خیرین و در یک کلام همه را درگیر مسایل آموزشی کنیم تا بتوانیم به نتایج درخشان تری دست یابیم.

وی افزود: اگر اختیارات و تکالیف خود را به مدیران واگذار کنیم و مدرسه محوری را در عمل محقق کنیم؛ بسیاری از برنامه های کلان و اهدافی که تحقق آن ها را دور از دسترس می دانیم، محقق خواهند شد.

نماینده مدیران نیشابور در پارلمان مدیران استان خراسان رضوی نیز در ادامه این جلسه گفت: مدیرکل آموزش و پرورش خراسان نگاه ویژه ای به پارلمان مدیران دارد.  

سید محمد حسینی دقیق افزود: پارلمان مدیران؛ تنها پارلمانی است که اعضای هیأت رئیسه اش در جلسات شورای آموزش و پرورش استان حضور دارد.

وی ادامه داد: هیأت رئیسه پارلمان مدیران، هر ماهه جلساتی با معاونین مدیرکل دارد که به نوعی مشارکت مدیران در فرآیند تصمیم گیری و تصمیم سازی تلقی می شود.

وی با طرح این سؤال که چه کسی بهتر از مدیر می تواند دغدغه های مدیران را به مسؤولین منتقل کند و برای رفع آن ها راه حل ارایه دهد، یادآوری کرد: پارلمان مدیران که در آن نمایندگان مدیران با یک فرآیند دموکراتیک انتخاب شده اند مسیر روشنی برای انتقال این دغدغه هاست.

وی تأکید کرد: گفتمان تدبیر و امید؛ مسیری را ایجادکرد که ما بتوانیم در قالب آن خواسته های خود را مطرح کنیم. البته باید سه عامل اساسی را مد نظر قرار بدهیم: اول این که به جای احساس، منطق را ملاک خود قرار دهیم، دوم از شعارزدگی پرهیز کنیم و عملگرایی را پیش بگیریم. سوم از افراط  و تفریط پرهیز کنیم و طریق اعتدال را انتخاب کنیم.

حسینی دقیق خاطر نشان کرد: عواملی که خارج از حیطه اختیارات سازمانی ماست نیازمند این است که از ظرفیت پارلمان در خارج از آموزش و پرورش استفاده شود ولی مباحثی چون ارتقای مدیریت آموزشگاهی و توسعه مشارکت ها توسط مدیران حل خواهد شد.

وی افزود: در پارلمان مدیران استان تعداد 8 کمیسیون با اهداف مختلف تشکیل شده است و چون قطب شهید فرومندی در زمینه مسایل آموزشی جایگاه نخست استان را دارد مسؤول پیگیری کمیسیون آموزشی پارلمان مدیران شده است.

وی یکی از دغدغه های مسؤولین استان را گرایش دانش آموزان به سمت رشته های فنی و حرفه ای دانست و پیشنهاد داد: نمایندگان مدیران حاضر در جلسه کمیسیون های هشت گانه را به سایر مدیران معرفی کنند، نظرات پیشنهادی خود را برای تدوین و تصویب اساسنامه پارلمان مدیران ارایه کنند و برنامه های خود را با اولویت کمیسیون آموزش مطرح کنند.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند