کد خبر : 7922
Print
مهران صولتی:

احمدی نژاد نمی آید!؟

دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۳

Image titleسبزوارنگار/احمدی نژاد نمی آید!؟

مهران صولتی*

محمود احمدی نژاد در بیست روز گذشته سیگنال هایی برای افکار عمومی فرستاد که شائبه حضورش در انتخابات ریاست جمهوری را تقویت کرد؛ حضور در جمع راهیان نور، ایراد برخی سخنرانی ها و وعده دیدار با مخاطبان در سال آینده. همین ها کافی بود تا سخن از آمدن یا نیامدن او به مباحثه ای جدی تبدیل شود. اما من معتقدم که احمدی نژاد در انتخابات سال آینده حضور نمی یابد. نیازی هم به تأیید یا عدم تأیید توسط شورای نگهبان نیست. اصولاً کار به شورای نگهبان نمی رسد و قبل از آن پایان می پذیرد. در صورتی که برخی پیام های خصوصی نتواند مانع از حضور ایشان شود احتمالاً باید منتظر به جریان افتادن پرونده های قضایی نزدیکان ایشان باشیم.

احمدی نژاد نمی آید چون پیروزی اش منوط به فراموشی دستاوردهای ویران کننده اش نزد افکار عمومی است. با رونق فزاینده شبکه های اجتماعی و یادآوری گاه و بی گاه آثار مخرب دولت مهرورز و عدالت گستر!! حافظه تاریخی ملت ایران هر چه بیشتر تقویت شده و شانس پیروزی احمدی نژاد کاهش می یابد.

احمدی نژاد نمی آید چون قیمت نفت تا چند سال آینده روندی افزایشی نخواهد داشت، خزانه دولت خالی است و بنابراین وعده های اقتصادی (یارانه 250000 تومانی) از سوی بخش عمده ای از مردم تبلیغاتی، و غیر قابل باور تلقی می شود.

احمدی نژاد نمی آید چون در وضعیت اوج گرفتن رادیکالیسم مذهبی در خاورمیانه و دغدغه های امنیتی جدی کشور، مجال و ظرفیتی برای ماجراجویی های وی متصور نیست. احمدی نژاد عرصه سیاست را پیش بینی ناپذیر و توأم با ریسک بالا تحویل داد و تکرار این وضعیت برای کشور و نظام قابل تحمل نیست.

احمدی نژاد نمی آید چون وی منجی روزهای خستگی و ناامیدی است. رأی تهران نشان داد که مردم هنوز هم به برنامه های دولت امیدوارند و مایلند فرصت بیشتری به دولت برای تحقق برنامه هایش بدهند. احمدی نژاد می داند که سال آینده وقت مناسبی برای حضور او در عرصه انتخابات نیست.

احمدی نژاد نمی آید چون برای جمهوری اسلامی نمایش ویترینی از یکپارچگی ساختار حکومت و توافق میان قوای سه گانه اولویت دارد. احمدی نژاد نشان داد که با رفتار پیش بینی ناپذیرش از جمله قهر 11 روزه و نمایش فیلم در مجلس علیه لاریجانی ها می تواند از این خط قرمز عبور کند و این ویترین را فرو ریزد. بنابراین نظام با ورود احمدی نژاد مرتکب ریسک دیگری از این جنس نخواهد شد.

احمدی نژاد نمی آید چون خطر بزرگی از ناحیه اصلاح طلبان نظام را تهدید نمی کند. اصلاح طلبان پذیرفته اند که برای حضور در قدرت، سطح مطالبات خود را کاهش دهند و نظام هم پذیرفته که حل برخی از بن بست های کشور (مسأله هسته ای) منوط به روی کار آمدن دولتی میانه رو، مشروع و نزدیک به اصلاح طلبان می باشد(دولت روحانی). احمدی نژاد محصول قمار نظام برای نیاز به خروج اضطراری اصلاح طلبان پیشرو از قدرت در سال های 83 و 84 بود. شرایطی که الزاماً تکرار نمی شود ...

* دانشجوی دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟