کد خبر : 7935
Print
مصاحبه اختصاصی سبزوارنگار با شهردار سبزوار(قسمت اول)

شهردار سبزوار: شتر خلافت سرمایه گذاری در شهرداری سبزوار زین کرده است

جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۶

سبزوارنگار/مصاحبه ای که پیش رو دارید حاصل گفت و گو با دکتر محمدعلی طالبی؛ شهردار سبزوار می باشد که در محل دفتر سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی سبزوار انجام پذیرفته است و به دلیل طولانی بودن در سه قسمت تقدیم شما خواهد شد.

Image titleسبزوارنگار: ضمن عرض سلام و تشکر از این که وقت خود را در اختیار ما گذاشتید، به عنوان حسن مطلع از توفیقات خودتان در شهرداری بگویید.

دکتر طالبی: بسم الله الرحمن الرحیم

خیر مقدم عرض می کنم خدمت حضرت عالی و سال نو را به جناب عالی و خوانندگان سایت وزین سبزوارنگار تبریک می گویم. امیدوارم این مصاحبه و توضیحاتی که در پی می آید باعث تنویر افکار عمومی و مردم شریف سبزوار شود و ان شاءالله در جهت توسعه شهر و اقتصاد شهری مؤثر باشد.

شاید یکی از ابهاماتی که مطرح بود؛ تأکید بنده بر جذب سرمایه در سبزوار بوده و شاید برای برخی این ابهام به دلیل عدم گزارش لازم از ناحیه شهرداری و روابط عمومی و یا این که عدم ارایه بعضی توضیحات این گونه مطرح شده که شهرداری هیچ توفیقی در این زمینه نداشته است.

سرمایه گذاری؛ قالب های متعدد و مختلفی چون بخش دولتی، بخش خصوصی و تسهیلات و سکوک و اوراق مشارکت دارد.

بخش دولتی: همه می دانیم که دولت در سال های اخیر به دلیل کمبود شدید نقدینگی؛ امکان سرمایه گذاری حتی در حوزه های مربوط به خود را نداشته است. البته دولت از قدیم نیز در حوزه شهری سرمایه گذاری نمی کرده است. یعنی شهرداری ها هیچگونه کمکی بابت سرمایه گذاری از دولت ها دریافت نمی کرده اند و روی کمک دولت برنامه ریزی نمی کردیم و در بودجه هم نبوده که دولت این میزان سرمایه در اختیار ما بگذارد.

بخش خصوصی: در این جا عناوین برخی پروژه هایی که برای سرمایه گذاری در بخش خصوصی اعلام و آماده کردیم و وارد مذاکره شده ایم (که البته این مذاکرات فرایندی به شدت وقت گیر و کار خیلی دشواری است) را گزارش خواهم داد.

یکی از این پروژه ها "باغ بازار" است. با غ بازار(باغ بدیعی) به عنوان یک مرکز تجاری – تفریحی مطرح بود. اولین مذاکره باغ بازار با سرمایه گذاری که اصالتاً سبزواری بود در نوروز 93 انجام گرفت. مذاکرات تا هشت دور انجام گرفت و به مرحله انعقاد قرارداد رسیدیم ولی متأسفانه به دلیلی برخی موارد که مربوط به فساد اداری می شود، اشخاصی از سرمایه گذار تقاضای منابع مالی من غیر حق کرده بودند که به دلیل متشرع بودن این سرمایه گذار بزرگوار، با وجود این که اعتباراتش آماده بود، هر چه تلاش کردیم مجدداً پای قرارداد نیامد و این امکان برای شهر و شهرداری فراهم نشد. مجدداً با تیم دیگری جلسات متعددی داشتیم، سرمایه گذار دوم پای قرارداد آمد و تفاهم نامه اولیه را هم نوشتیم ولی به دلایل متعددی از جمله شرایط روانی سرمایه گذاری و شرایط بازار، ورود پیدا نکرد.

زمین بسیار مرغوبی در محل پشت شورای شهر داشتیم که حداقل با 5سرمایه گذار مذاکره کردیم، آن ها از محل زمین بازدید کردند و پذیرفتند ولی باز هم به دلیل شرایط بازار، شروع نکردند. البته اگر الآن شرایط بازار آماده باشد؛ باغ بازار را با شانزده طبقه همین امروز می توانیم شروع کنیم.

زمین پارک موتوری که مساحت آن بیش از 10 هکتار است را به عنوان "باغ شهر" آماده سازی کردیم، با سه سرمایه گذار وارد مذاکره شدیم،سرمایه گذاران از محل بازدید کردند، حتی سردرب آن را مثل سردرب مدائن طراحی کردیم و تفاهم نامه های اولیه و مکتوب با هر کدام از این سه نفر نوشته شد، ولی باز هم به دلیل شرایط بازار؛ این حضور منتفی شد.

یکی از مهم ترین پروژه هایی که خیلی پیگیری شد؛ ترمینال است که یکی از بهترین زمین های سبزوار برای یک مرکز تجاری بسیار بزرگ است. پروژه پر سودی است. سرمایه گذار طراحی معماری اش را انجام دادند. بیش از 400هزار متر مربع زیربنا در نظر گرفتند. توافق اولیه به عمل آمد ولی متأسفانه باز هم سرمایه گذار می گوید منتظر تحرک بازار است.

پروژه فروشگاه های زنجیره ای تحت عنوان "شهر زندگی" را در سطح شهر داشتیم که به سازمان همیاری شهرداری ها اعلام کردیم، آمدند بازدید کردند، به سرمایه گذاران دیگر هم اعلام کردیم که آن ها هم آمدند و بازدید کردند ولی همه این موارد به اقتصاد بازار بستگی دارد.

در حال حاضر بیش از 15 توافق نامه داریم که برخی از آن ها به شورای محترم شهر ارسال شده و موافقت آن ها اخذ شده و خیلی از مراحل آن را عبور کرده ایم ولی سرمایه گذاران بخش خصوصی منتظر تحرک بازار هستند که اگر بازار تحرک نداشته باشد؛ سرمایه ها در این جا رسوب می کند و رسوب سرمایه باعث ایجاد اختلال شدید در اقتصادمان خواهد شد.

تسهیلات و سکوک و اوراق مشارکت: در سال 93، تنها 6شهر اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد، قم و سبزوار در قالب شهرداری ها موفق شدند اوراق مشارکت را پیگیری، مصوب و جذب کنند. با این وجود آیا سبزوار در جذب اوراق مشارکت موفق نشده است؟!

وقتی که ما موفق شدیم در سال 93 تنها برای یک پروژه عمرانی700میلیارد ریال اوراق مشارکت را جذب کنیم و هزینه کنیم که با سرعت در حال رشد است، آیا این امر نشان از توفیق ما نیست؟

ارگ امیریه؛ یک پاساژ نیست بلکه به عنوان پروژه ای پیشتاز و بزرگ، مأموریت ایجاد تحول در اقتصاد شهری سبزوار را بر عهده دارد. آیا این پروژه؛ به عنوان یک پروژه سرمایه گذاری نیست؟!

بنابراین شهرداری در بخش جذب سرمایه گذاری خصوصی در حوزه اقتصاد شهری بنا به شرایط بازار توفیق متوسط و نسبی داشته اما در حوزه خدمات شهری، و اوراق مشارکت توفیق خوبی داشته است. بخش دولتی هم که از ابتدا منتفی بوده است.

این مطالب را برای نخبگان و مردم عزیز شهر سبزوار عرض کردم تا بدانند شهرداری در حوزه سرمایه گذاری وقت فراوانی گذاشته است و جالب این که بابت این همه امور، تا کنون هزینه چندانی پرداخت نکرده ایم که بگوییم چون هزینه پرداخت کرده ایم، ضرر کرده ایم. الآن شتر خلافت سرمایه گذاری در شهرداری سبزوار زین کرده است و به محض این که شرایط بازار آماده باشد، فوری می توان بر این شتر سوار شد و با سرعت مناسب و لازم پیش رفت.

پایان قسمت اول

ادامه دارد

گفتگو از مجید دواچی

 

 

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است