کد خبر : 7940
Print
مصاحبه اختصاصی سبزوارنگار با شهردار سبزوار (قسمت دوم)

شهردار سبزوار: بگذار من فدای شهر بشوم ولی سبزوار از لحاظ زیرساختی و زیربنایی درست شود

شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۰

سبزوارنگار/مصاحبه ای که پیش رو دارید حاصل گفت و گو با دکتر محمدعلی طالبی؛ شهردار سبزوار می باشد که در محل دفتر سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی سبزوار انجام پذیرفته است و به دلیل طولانی بودن در سه قسمت تقدیم شما خواهد شد.

Image titleسبزوارنگار/مصاحبه ای که پیش رودارید حاصل گفت و گو با دکتر محمدعلی طالبی؛ شهردار سبزوار می باشد که در محل دفترسرمایه گذاری و مشارکت های مردمی سبزوار انجام پذیرفته است و به دلیل طولانی بودن در سه قسمت تقدیم شما خواهد شد.

برای مطالعه قسمت اول این مصاحبه تحت عنوان: "شتر خلافت سرمایه گذاری در شهرداری سبزوار زین کرده است" روی عنوان مصاحبه کلیلک کنید.

سبزوارنگار: اولویت های شما در انجام امور شهری کدام است؟

دکتر طالبی: عمران، خدمات شهری و امور جاری سرفصل های شهرداری هستند که در هر یک ردیف های مختلفی وجود دارد. بخش های عمده ای از وظایف شهرداری به سازمان های مختلفی واگذار شده است. شهرداری سبزوار 9سازمان تابعه دارد که همگی در حال انجام وظایف خود هستند.

از باب نمونه عرض می کنم؛ در سرفصل خدمات شهری، بجز کارکنان و قصابان محترم، سایر شهروندان ما به کشتارگاه دسترسی ندارند، من در سال 64شهردار سبزوار بودم و بعد از تقریباً 29 سال که دوباره به شهرداری برگشتم، کشتارگاه همان بود که بود، امکانات همان امکانات، ساختمان همان ساختمان و بهداشت همان بهداشت! آیا تاکنون کسی آمده احصا کند که شهروندان سبزواری چقدر مشکلات ناشی از از این گوشت را در گذشته داشتند؟! کدام شهردار محترم آمده؟ چون در معرض دید مردم نیست. آن جا باید میلیاردی هزینه شود که به طور طبیعی کسی سرمایه گذاری نکرده است ولی اولین بازدید بنده پس از ورود به شهرداری از کشتارگاه سبزوار بود و ظرف سه ماه بیش از4میلیارد ریال سرمایه گذاری و هزینه شد و از حالت یک کشتارگاه کاملاً سنتی و دستی به یک کشتارگاه نیمه صنتی تبدیل شد. من می توانستم این 4میلیارد ریال را 40 ست ورزشی در پارک های شهر بگذارم، همه هم ببینند و به به و چه چه کنند، اما وجدانم اجازه نمی داد. البته بدیهی است که اگر بودجه داشته باشم و بتوانم هر دو کار را توأم با هم انجام بدهم خیلی خوب است ولی اولویت با بهداشت و سلامت مردم است.

سبزوار دارای چند مشکل اساسی است که اگر مدیران محلی، منطقه ای و استانی برای آن ها فکری نکنند، امکان دارد خسارت های آن غیر قابل جبران باشد.

آب های سطحی و تندی که از شمال شهر در زمان سیلاب می آید و یکی ازدلایل آن به هم خوردن کلوت ها است. کلوت ها در گذشته به عنوان ابروی شهر عمل می کردند و آب های ناشی از ارتفاعات ضلع شمال شهر را به دو کال اصلی "خسروگرد" و "عیدگاه" هدایت می کردند. کال عیدگاه به عنوان یک جویچه شهری کارکرد داشت. حریم ها تصرف شده است. ترکیب کلوت ها و مسیل ها به هم خورده و ابروی شهر را خراب کرده اند. اگر باران تندی در شمال شهر و بالای کلوت ها شروع شود و حداقل 40میلی متر در شبانه روز باران ببارد؛ خسارت های غیر قابل جبرانی به سبزوار وارد می شود. در ایام بارندگی، بسیاری از شهروندان به خصوص در دو نقطه میدان شهید بهشتی(30هزار متری) و میدان معلم(لاله) مواجه با آبگرفتگی بسیار زیادی بوده اند. زمان تأسیس میدان شهید بهشتی، دهه 40 و زمان تأسیس میدان معلم، دهه60است. چرا مدیریت شهری تا کنون برای معضل جمع آوری آب های سطحی فکری نکرد که وقتی این نقاط دچار آبگرفتگی شدید می شود ممکن است سیلاب به خانه های مردم نفوذ کند ومشکلات متعددی را پیش بیاورد؟ ما به خاطر هدایت آب های سطحی و رفع آبگرفتگی تا الآن تقریباً نزدیک به 10 میلیارد ریال در میدان معلم، بولوار سربداران و میدان شهید بهشتی هزینه کرده ایم که الآن زیر زمین است و هیچ دیده نمی شود و من نمی توانم بگویم که این کار من است. اما آیا از سال گذشته تا کنون یک قطره آب سرگردان در میدان لاله دیده اند؟ در میدان شهید بهشتی هم تا یک ماه دیگر نخواهند دید، چون پروژه اش تا یک ماه دیگر تکمیل خواهد شد، چرا که مسیر آب باز شده است و اگر سیلاب بیاید؛ دیگر خسارت نمی زند، تصادف ایجاد نمی کند، محیط زیست را تخریب نمی کند، مشکلی ایجاد نمی کند و ده ها منفعت دیگر دارد. اگر بیایند و بررسی کنند که چرا قبلاً این کار را نکردند به این نتیجه می رسند که چون قابل رؤیت شهروندان عادی نیست. اگر هم دیده شود؛ موقتی است چون رویش جدول گذاشته می شود و آسفالت می شود و معمولاً این جور پروژه ها دیده نمی شوند. چه کسی از سیل بند شمال شهر خبر دارد؟ چقدر در آن هزینه کرده ایم؟

پس از این که بنده به شهرداری ورود کردم، پیاده به اطراف شهر رفتم، جنوب، شرق و شمال شهر سبزوار در محاصره بیش از میلیون ها تن نخاله ساختمانی بود. در ضلع شمال شهرک اندیشه، شمال اداره راه و شهر سازی، شمال شهرک جهاد، شرق اداره جهاد کشاورزی، جاده اسفراین، و غرب نیروگاه؛ نخاله های زیادی دپو شده است که موجب تخریب محیط زیست می شود، آب های زیرزمینی را خراب می کند، معایب و مشکلات  متعددی برای آینده شهر پیش می آورد و همکاران من نزدیک به دو سال است که در این مناطق دارند به صورت شبانه روزی کار می کنند، البته بخشی از این فعالیت ها مربوط به بزرگراه های در حال احداث است و من از شما خبرنگاران که به نوعی نماینده مردم هستید و زبان گویای مردم تلقی می شوید، دعوت می کنم از این مناطق بازدید کنید. ما فقط جهت جابجایی نخاله های بنایی منطقه بزرگراه "هشت بهشت" بیش از پنج میلیارد ریال هزینه کرده ایم. از طرف دیگر با آوردن دو سرمایه گذار و استقرار باکس های نخاله های ساختمانی در محل بنایی ها، این نخاله ها در محل دفن نخاله های بنایی دفن می شوند و اعتقاد من این است که این امورات را شهرداران دیگر به دلیل فرصت کمی که داشته اند و می خواسته اند کارهایی انجام دهند که برای مردم نمود داشته باشد، انجام نداده اند و انجام نخواهند داد، ولی من این مأموریت را عهده دار شدم، با وجود این که امور زیرساختی؛ ملموس و قابل رؤیت و ارایه گزارش نیست، ولی گفتم بگذار من فدای شهر بشوم ولی سبزوار از لحاظ زیرساختی و زیر بنایی درست شود.

یکی از مهم ترین مسایلی که شاید مردم سبزوار راجع به آن اطلاع نداشته باشند و از زلزله 10 ریشتری مهم تر است؛ افزایش آب های زیرسطحی است. آب های زیرسطحی؛ آینده سبزوار را با خطری جدی مواجه کرده است. هیچ سازمانی قبول نمی کرد که آب های زیرسطحی شرایطش این گونه است. در حال حاضر بیش از 10رشته قنات جاری قدیمی در داخل شهر داریم که قبلاً مسدود شده اند و الآن پر آب شده اند و زمان گودبرداری ساختمان ها(به تناسب موقعیت جغرافیایی)، از عمق 2 متری در جنوب شهر  تا عمق 5متری در شمال شهر به آب می رسیم. این آب های زیرسطحی چون اضافه شده اگر به وسیله مکش بیرون کشیده شود، زمین و به تبع آن خانه ها  نشست می کند و اگر به حال خود رها شوند با ایجاد یک زمین لرزه، حتی ساختمان هایی که به صورت فنی درست شده اند، در زمین فرو خواهند رفت. بنابراین آب های زیرسطحی بسیار خطرناک هستند. اقتصاد و توسعه شهری را با مشکل مواجه کرده اند و تا کنون حتی یک نفر حاضر به سرمایه گذاری در این زمینه نشده است. بنده آمده ام با مشاور قرارداد بسته ام، و الآن در حال مطالعه آب های زیرسطحی هستیم تا به صورت تخصصی به ما بگویند برای این آب ها چه بکنیم؟ آیا مردم این موارد را می دانند؟

نگاه من این گونه است که بودجه ای که از مردم می گیرم را برای امروز خرج نکنم بلکه برای یکصد سال دیگر هم خرج کنم. مثلاً امسال می توانستم بیست میلیارد ریال گل و گیاه بریزم توی شهر و این گل و گیاه ها برای پانزده روز باشند و بعد از بین بروند ولی پانصد میلیون ریال گل خریداری کردیم و حدود 4میلیارد ریال در شهرداری گل تولید کردیم و سال آینده انتظار دارم بتوانیم 10 میلیارد ریال گل تولید کنیم و یک ریال هم گل نخریم. هدف من این است که به سمت گلستان سعدی بروم نه به سمت گل. گل همین پنج روز و شش باشد، وین گلستان همیشه خوش باشد.

سبزوار؛ از شهرهای میانه کشور هم بزرگ تر است. همه می دانیم که بزرگراه؛ موجب توسعه شهری می شود و ترافیک شهری را توزیع خواهد کرد. آیا سبزوار قبلاً یک متر بزرگراه داشته است؟ ولی امروز صاحب بیش از 10 کیلومتر بزرگراه است و احتمالاً تا پایان سال واجد بیش از 14 کیلومتر بزرگراه خواهد شد. اگر 5سال پیش این بزرگراه ساخته شده بود؛ بیمارستان حشمتیه در محل کنونی اش تأسیس نمی شد که امروز معضل ترافیک را داشته باشیم.

در بحث آتش نشانی؛ استاندارد حقیقی از زمانی که تماس گرفته می شود تا زمانی که همکار آتش نشان ما باید پای کار حاضر باشد و شروع به خاموش کردن آتش کند، دو و نیم دقیقه است و پس از بررسی متوجه شدیم که در چه نقاطی حدود 7دقیقه طول می کشد که تازه به محل حادثه برسیم. در حال حاضر از خیابان شهید باهنر تا بزرگراه 8بهشت حدود 50هزار نفر جمعیت داریم ولی یک ایستگاه آتش نشانی نداریم. آیا مردم می دانند آن جا داریم یک ایستگاه آتش نشانی می سازیم، از طریق فراخوان عمومی با مجوز وزارت کشور 17نفر استخدام خواهند شد، تجهیزات و امکاناتش را نیز داریم می خریم؟ ایجاد هر ایستگاه بیش از بیست میلیار ریال هزینه دارد و امروز با وجود ایستگاه پنجم؛ افتخار می کنم که در شهر سبزوار حداکثر ظرف 3دقیقه بعد از تماس شهروندان، در محل حادثه حاضر هستیم. البته در شمال غربی شهر هم این مشکل را داریم، بنابراین پشت هنرستان ارشاد زمین مناسبی را در نظر گرفتیم، نقشه برداری کردیم و امسال ایستگاه شماره6 آتش نشانی را شروع به ساخت خواهیم کرد. این ایستگاه را هیچ شهروندی نمی بیند ولی چندین میلیارد برای شهرداری هزینه در بر خواهد داشت و برای ده ها سال دیگر نیاز سبزوار را پاسخ خواهد داد.

من در سال 64 نیز شهردار سبزوار بودم. در سال 65 پروژه خیابان چهل متری دوم که بیابان بود را شروع به کار کردم و جدولش را گذاشتم، هر دو سمت خیابان را می خواستیم آسفالت بریزیم که شرکت نفت مانع شد و اجازه نداد. بعد از 30سال برگشتم می بینم که جدول، آسفالت، مسیر و خیابان همان است که بود، هیچ توسعه ای نیافته و مسکن در آن خیابان رونق ندارد. شرکت نفت با هزینه شهرداری به طول 3کیلومتر لوله های نفت را جابجا کرد و این کار چندین میلیارد ریال هزینه داشت. گودبرداری، گودریزی، خاک نرم مورد نیاز را از 100کیلومتر آن طرف تر آوردیم و در عرض 6متر و عمق یک متر خاک ریزی انجام دادیم و علاوه بر این، شهرداری؛ هزینه های جابجایی گاز، برق، تلفن، آب و فاضلاب شهری را تقبل کرد تا این منطقه رونق بگیرد. این بولوار در معرض دید چند درصد از جامعه قرار دارد؟

شهرداری سبزوار همه این موارد را جزو اولویت های خود قرارداده است. ما می توانستیم دیوارها را نقاشی کنیم، جدول ها را رنگ آمیزی کنیم، در پارک ها "ست ورزشی" پلاستیکی کار بگذاریم ولی آیا این ها کفایت می کند؟! البته ما این موارد را به قدر توانایی خود هزینه کرده ایم. با اطمینان می گویم که شهرداری روزی حداقل یک اقدام(حتی در روزهای تعطیل) را انجام داده است. البته این اقدام ممکن است مطالعاتی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، خدمات شهری، سرمایه گذاری و سایر حوزه های دیگر باشد و اگر بخواهیم بحث آسفالت را احصا کنیم به جرأت می توانم بگویم در طول این ایام، روزی دو اقدام داشته ایم.

این ها تنها گوشه ای از خدمات شهرداری بود و به قول معروف مشت نمونه خروار بود و از این دست خدمات می توان 100نمونه مثال زد.

پایان قسمت دوم

ادامه دارد

گفت و گو از مجید دواچی

برای مطالعه قسمت اول این مصاحبه تحت عنوان: "شتر خلافت سرمایه گذاری در شهرداری سبزوار زین کرده است" روی عنوان مصاحبه کلیلک کنید.

 

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است