کد خبر : 7941
Print
مصاحبه اختصاصی سبزوارنگار با شهردار سبزوار (قسمت سوم و نهایی)

شهردار سبزوار: مردم بعدها خواهند فهمید که چه بلایی بر سر این شهر آورده اند

دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۰

سبزوارنگار/مصاحبه ای که پیش رو دارید حاصل گفت و گو با دکتر محمدعلی طالبی؛ شهردار سبزوار می باشد که در محل دفتر سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی سبزوار انجام پذیرفته است و به دلیل طولانی بودن در سه قسمت تقدیم شما شد.

Image titleسبزوارنگار/مصاحبه ای که پیش رو دارید حاصل گفت و گو با دکتر محمدعلی طالبی؛ شهردار سبزوار می باشد که در محل دفتر سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی سبزوار انجام پذیرفته است و به دلیل طولانی بودن در سه قسمت تقدیم شما شد.

سبزوارنگار: برخی اعتقاد دارند که ساخت و ساز مسکن در زمان تصدی جناب عالی از رونق افتاده و دلیل آن دستورهای شما جهت پلمب آنهاست، پاسخ شما به طرفداران این نظر چیست؟

دکتر طالبی: تعداد 36 ساختمان در دوره من پلمب شده است که بخش عمده ای از آن ها شاکی خصوصی(از جهات مختلف ساختمان) داشته اند و پرونده های آن ها به دادگاه، دبیرخانه کمیسیون ماده100 و دیوان عدالت اداری مراجعه کرده اند و دستور پلمب دارند و من باید دستور را اجرا کنم و اگر رأی دیوان عدالت اداری را اجرا نکنم؛ طبیعتاً مسؤول هستم و حکم انفصال از خدمات دولتی خواهم گرفت.

بخش دوم پلمب ها؛ متعلق به کسانی است که پروانه ساخت ندارند، سازمان نظام مهندسی بر آن ها نظارت نکرده، مهندس ناظر ندارند، مهندس سازه، مهندس تأسیسات و... ندارند و اگر خدای ناکرده زلزله ای به قدرت 5تا7 ریشتر بیاید؛ با فاجعه رو به رو می شویم. البته تعداد پلمب های قبل، بیش از چندین برابر دوره بنده است که آمار آن در شهرداری موجود است. منتها یک جریانی تحت عنوان نفاق، فریب و فساد؛ با توجه به منویات خود دوست داشته از اول، بنا بر نردبان آبادی خود صعود نکند بلکه از ریسمانی که خود به چاه انداخته(ریسمان تخریب افراد) صعود کند. بنده و شهرداری، قربانی تبلیغ سوء این جریان شدیم، البته برای من، دوربین خدا مهم است. بنده همه سطوح مدیریتی محلی، استانی، ملی و بین المللی را دیده ام و شهرداری به عنوان پلکان و محلی برای رشد خودم نبوده، نیست و نخواهد بود.

من به اندازه کافی مدارک و مستندات دارم که اگر روزی لازم بود؛ آن ها را بیان می کنم. در کوچه هایی با عرض 6 یا 8 متر؛ مجوز ساخت بنای12طبقه را صادر کرده اند، در یک کوچه 6متری که کمتر از 100متر طول دارد، 170خانوار ساکن هستند! شهرداری بابت این مجوزها چقدر پول گرفته است؟ چرا گزارش نمی دهند که در کجا هزینه کرده اند؟ باز اگر در طرح های زیرساختی خرج می کردند، عیبی نداشت ولی این پول ها را در طرح های روبنایی هزینه کردند، هم شهر را خراب کردند و هم دیگر طرح روبنایی نداریم.

متأسفانه برخی از توافق ها یک روزه نوشته می شده است! سؤالی که مطرح می شود این که این توافق ها بر چه اساسی نوشته شده است؟ به استناد کدام قانون؟ کدام مصوبه مجلس یا دولت این کارها انجام می شده است؟ سؤال دیگر این که چرا عقد این توافقات رونق داشته است؟ البته برای عده ای خاص و امضاء کنندگان فایده داشته است؛ یک درصد از مبلغ کل این توافقات به شهردار وقت و 2درصد به سایر امضاءکنندگان می رسد. کدام شرع، کدام عرف و کدام عقل این را می پذیرد؟ در جنگل هم این بی قانونی ها نیست چرا که جنگل ها هم قوانین خاص خود را دارد.

بخشی از کاهش محسوس ساخت و ساز فراگیر بوده و منحصر به سبزوار نیست. من می دانم که مسکن؛ محرک اقتصاد شهری است و اگر شهرداری بخواهد درآمد داشته باشد؛ باید چرخ مسکن بچرخد و اگر چرخ مردم نچرخد؛ چرخ شهرداری هم نمی چرخد. 37سال است که مدیر هستم و این موارد را می دانستم و به آن ها عمل کردم، انتهای مراتب، زیاده خواهان، پول پرستان، زمین خواران، بنگاه داران معیّن؛ به دلیل حفظ منافع خود، علیه من صحبت می کنند و من بی کار نیستم که به صحبت های این افراد پاسخ بدهم بلکه باید به وظیفه ام عمل کنم. به عنوان نمونه؛ فردی 140 واحد کوچک زیر حد نصاب و غیرقانونی ساخته و یک متر هم پارکینگ ندارد و از من پاسخ می خواهد، واحدهایش را با وکالت و قولنامه به مردم فروخته و عملاً 140 خانوار را روبروی من قرار داده است، یعنی هم تخلف کرده و هم حقوق شهروندی را پرداخت نکرده است. سبزوار فدای 50 نفر شد.

شهر؛ قسمت های مختلفی دارد:

-         بخشی از آن شامل سکونتگاه های غیر رسمی است که بیش از25درصد را شامل می شود و بخش غیر استاندارد شهر است و خدا می داند چقدر در آن کار کرده ایم.

-         بخش دیگر؛ بافت فرسوده است که 9 هکتارش در امیریه است وحدود 25درصد را شامل می شود، این بخش هم استاندارد نیست.

-         خیابان ها، معابر، پارک ها و پیاده روها هم حدود25درصد شهر را تشکیل می دهد.

-         25درصد باقی مانده که مکان های مناسبی بود را می شد با مشورت اساتید برجسته دانشکده فنی و معماری و مهندسین زبده، آیین نامه ساخت و ساز محلی تنظیم کرد و درست کار کرد تا مشکلی پیش نیاید که متأسفانه با توافقاتی که قبلاً عرض کردم، این قسمت را هم نابود کردند.

بنابراین شهر سبزوار کلاً غیر استاندارد شده است و مردم 10سال دیگر متوجه می شوند که میلیاردها میلیارد به شهر خسارت وارد آمده است. من؛ مظلومانه 2 سال حرف نزدم ولی اگر بخواهند نطقی کنند؛ 1000نطق خواهم کرد. من در شرایطی هستم که نه چیزی می خواهم که بدهند و نه چیزی دارم که از من بگیرند. تا امروز برای این که در امر انتخابات اختلالی به وجود نیاید حرفی نزدم، حالا که الحمدلله انتخابات سبزوار در سلامت برگزار شد؛ امروز دیروز نیست که هر آن چه بگویند، من سکوت کنم، البته پاسخ های من مستدل و محترمانه خواهد بود. مردم بعدها خواهند فهمید که چه بلایی بر سر این شهر آورده اند، البته نخبگان در همان زمان هم متوجه شدند و معترض بودند. اگر تمام اساتید دانشکده فنی و مهندسی را جمع کنید؛ حتی یک نفر، یک درصد کارهای قبل را تأیید نخواهد کرد. در گذشته کاری شد که شهر تا70-80 سال بعد تحت تأثیر سوء تصمیمات بسیار غلط، نابجا، غیر فنی، غیر قانونی، غیر عرفی و غیر شرعی قرار خواهد گرفت. والسلام

پایان مصاحبه

گفتگو از مجید دواچی

برای مطالعه قسمت اول این مصاحبه تحت عنوان: "شتر خلافت سرمایه گذاری در شهرداری سبزوار زین کرده است" روی عنوان مصاحبه کلیلک کنید.

برای مطالعه قسمت دوم این مصاحبه تحت عنوان: "بگذار من فدای شهر بشوم ولی سبزوار از لحاظ زیرساختی و زیربنایی درست شود" روی عنوان مصاحبه کلیک کنید. 

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است