کد خبر : 7954
Print
فردین علیخواه:

شکلات کو؟ کجا رفت؟

شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۴

Image titleسبزوارنگار/شکلات کو؟ کجا رفت؟ 

فردین علیخواه*

در دورۀ لیسانس استادی داشتیم که برای توضیح موضوع ناکامی-پرخاشگری  مثالی می زد. می گفت: "فرض کنید شما به کودکی یک شکلات نشان بدهید و بعد لبخندزنان دستتان را دراز کنید تا شکلات را از شما بگیرد. ولی وقتی او دستش را جلو می آورد تا شکلات را بگیرد دستتان را پس بکشید و شکلات را پشت سرتان پنهان کنید و بگویید: "اِ ! شکلات کو؟"، "شکلات کو؟"! ، " کجا رفت؟". او در ادامه توضیح می داد که در این موقعیت؛ به آن کودک احساس ناکامی دست خواهد داد و یکی از واکنش ها به ناکامی اش؛ پرخاشگری خواهد بود. هر چند ممکن است او در مقابل شما از عصبانیت پایش را به زمین نکوبد؛ داد و فریاد نکند و یا با مشت هایش به پاهای شما ضربه نزند ولی ضمانتی وجود ندارد که ناکامی او در جای دیگری سر باز نکند. مثلا در اتاق اش تمام اسباب بازی هایش را به زمین نکوبد و نشکند! منظور استادمان آن بود که پرخاشگریِ ناشی از ناکامی شاید متوجه منبع ناکامی نشود ولی می تواند جابجا شود. مثلا می تواند از اداره به خانه منتقل شده و عصبانیت ناشی از رئیس اداره بر سر اعضای خانواده خالی شود، یا می تواند از خانه به خیابان منتقل شود، یعنی ناکامی های خانوادگی موجب شود که آدم ها برای هر بگومگوی کوچکی به جان هم بیفتند و همدیگر را نقش بر زمین کنند! هیچکدام از اینها هم نشود آدم ها یقۀ خودشان را می گیرند! یعنی دقّ دلشان را سرِ خودشان خالی می کنند! نمی بینید ما ایرانی ها چقدر با خودمان درگیریم و مدام با خودمان دعوا می گیریم! آیا شما هم جزو کسانی هستید که گاهی اوقات در مقابل آئینه به خودشان فحش می دهند؟!
این روزها رسانه ها نشان می دهند که مسئولان نشسته اند و قراردادهای مختلف امضاء می کنند، بعد از جایشان بلند می شوند و متن قراردادها را معاوضه کرده و دست همدیگر را می فشارند. بازار برو بیا داغ شده است. آدم از دیدن این صحنه ها امیدوار می شود و انتظار دارد که در سال های پیشِ رو وضعیت کشورمان بهتر از حالا شود. انگار کسی یک شکلات در دست دارد و از دور در حال نزدیک شدن است. ما لبخند بر لبانمان نشسته است و منتظر رسیدن او هستیم. منتظریم تا شکلاتی در دستانمان قرار گیرد.
در دولت قبل همین انتظار را کشیدیم. آدمهایی که شکلات در دست داشتند از دور به سمت ما آمدند. از دور شکلات ها را در دستشان دیدیم و ذوق کردیم. چون حرف از عَدالت هم می زدند گفتیم لابد حداقل نصفۀ یک شکلات به ما خواهد رسید. در نهایت آنها به ما نزدیک شدند. خیلی نزدیک. در حالی که بزاق دهانمان برای شکلات ترشح کرده بود و دستمان را دراز کرده بودیم تا شکلات بگیریم ناگهان گفتند که در بین راه شکلات ها دزدیده شده است. عکس های دزدانی را که شکلات ها را دزدیده بودند در دادگاهها دیدیم. البته بعضی از دزدان هم  شکلات ها را برداشتند و فرار کردند. 
به مثال اول این نوشته برگردم. این رفت و آمدها، امضاء کردن قراردادها، دست دادن ها و لبخندزدن ها، همه و همه در ما انتظار و امید ایجاد کرده است. مبادا باز در میانۀ راه این شکلات ها به سرقت روند! مثال آن استاد دربارۀ آن کودک نکات ظریفی دارد. اگر ناکامی به وجود بیاید و تلنبار شود، پیامدهای اجتماعی نگران کننده ای  خواهد داشت. این پیامدها می توانند زیرِپوستی باشند؛ مانند گاز که به چشم نمی آید ولی از بین می برد! ُپر بیراه نیست اگر بگویم که بخشی(تأکید می کنم بخشی) از طلاق ها، اعتیادها، نزاع های خیابانی، مهاجرت تحصیل کرده ها به خارج، خشونت های خانوادگی و غیره ریشه در ناکامی های تلنبار شده، و پرخاشگری های جابجاشده دارد.

*دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام