کد خبر : 7957
Print
حمید بعیدی نژاد:

با یک جمله سیف، برای نفی برجام تبلیغات می‌کنند

شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۸

سبزوارنگار/دیپلمات عضو تیم مذاکره کننده هسته ای تاکید کرد: دستاوردهای حاصله کشور از اجرای تفاهم ژنو و برجام در حوزه های مختلف همچون فراهم شدن فضای رونق فعالیت‌های اقتصادی و فضای کسب و کار نسبت به فضای محدودیت و تحریم در گذشته، آزاد شدن ذخایر مسدود شده کشور، لغو تحریمهای صادرات نفت که به افزایش سریع صادرات نفت و گاز کشور وانعقاد قراردادهای جدیددر این حوزه انجامیده است، چیزهایی نیستند که چندان نیازی به یادآوری داشته باشند.

Image titleسبزوارنگار/با یک جمله از صحبت‌های سیف، برای نفی برجام تبلیغات می‌کنند

۱- اگر خواسته باشیم که یک جمله از صحبت های آقای دکتر سیف در آمریکا را از چارچوب اصلی بحث آن خارج کنیم و بعد حول و حوش آن یک کار تبلیغاتی علیه کلیت برجام و نفی دستاوردهای آن انجام دهیم، خب این بحث دیگری است، اما برای درک کامل یک کلام، باید علاوه بر منطوق، به مفهوم (به معنای دقیق زبان‌شناختی آن) و چارچوب آن کلام هم دقت کافی کرد.

واقعا هر کسی تمامی مطالب بیش از یک ساعت گفت‌وگو و پاسخ به سوالات در شورای روابط خارجی و بعد هم مصاحبه آقای دکتر سیف با یکی از شبکه‌ها در آمریکا را دنبال کند مطالب ایشان را خیلی روشن و واضح درک خواهد کرد.

مطالب ایشان همه ناظر بر نیاز به تضمین دسترسی ایران به نظام تجارت بین المللی، ضرورت امکان دسترسی ایران به دلار در تبادلات بین المللی، و ضرورت اعطای تضمین‌های کافی آمریکا به بانک‌های بزرگ اروپایی برای کار با ایران بوده‌اند که به خوبی توسط ایشان به عنوان عالی‌ترین مقام بانکی کشور مطرح شده‌اند.

اینکه تلاش شود مطلب محوری ایشان که دستاوردهای برجام در این حوزه‌های دسترسی ایران به دلار و تضمین کار بانک‌های بزرگ اروپایی با ایران خیلی کم بوده است، به کلیت برجام تسری یابد قطعا نادرست است و با صحبت‌های ایشان اصلا همخوانی ندارد.

تاکید ایشان این بوده است که عواید ایران در این حوزه‌ها از اجرای برجام بسیار ناچیز بوده است زیرا که بانکهای بزرگ اروپایی از تبدیل درآمدهای آزاد شده ایران به دلار وحتی یورو استنکاف می‌ورزند. تبدیل این ذخایر ارزی از مثلا ین ژاپن و یا درهم امارات یا ریال عمان به یورو و دلار نیاز به تایید نظام بانکی آمریکا دارد که این کار هنوز انجام نمی‌گیرد.

این به منزله آن نیست که ذخایر مسدود شده ما در خارج آزاد نشده و در اختیار بانک مرکزی نباشند، چرا که این منابع که در کشورهای وارد کننده نفت ایران و به‌طور عمده در ژاپن، چین، کره جنوبی و هند است، از روز اول اجرای برجام همگی آزاد و در اختیار بانک مرکزی ایران قرار گرفته‌اند، بلکه منظور آن است که این ذخایر و دیگر منابع مالی کشورمان باید بتوانند به دلار یا دیگر ارزهای موردنظر ایران تبدیل و به راحتی با مشارکت بانک‌های بزرگ اروپایی و نه الزاما نظام مالی آمریکا در تبادلات ما با نظام مالی بین‌المللی به چرخش مالی در آیند. این چرخش مالی در حال حاضر بعلت عدم همکاری آمریکا دچار مشکل است.

متاسفانه طرح این موضوعات مهم که به صریح‌ترین بیان لازم توسط آقای دکتر سیف در گفت‌وگو‌هایشان با مقام‌ها و موسسه‌های آمریکایی تشریح شد، با تلاش خیلی شتابزده برخی رسانه‌ها در داخل کشور به نفی دستاوردهای برجام قلب واقعیت گردید.

۲-دستاوردهای حاصله کشور از اجرای تفاهم ژنو و برجام در حوزه‌های مختلف همچون فراهم شدن فضای رونق فعالیتهای اقتصادی و فضای کسب و کار نسبت به فضای محدودیت و تحریم در گذشته، آزاد شدن ذخایر مسدود شده کشور، لغو تحریمهای صادرات نفت که به افزایش سریع صادرات نفت و گاز کشور وانعقاد قراردادهای جدیددر این حوزه انجامیده است، فعالیت دوباره صنعت خودرو بعنوان یک صنعت مادر، افزایش قابل توجه صادرات پتروشیمی و دیگر صنایع کشور، احیای ناوگان هوایی و هواپیمایی و ازسر گیری ارتباطات بانکی کشور با بانکهای متعدد در سطح جهان، راه اندازی سویفت و ده‌ها مورد دیگر که کشورمان برای ایجاد پویایی در بخش صنعت و اقتصاد نیاز مبرمی به آن‌ها دارد، چیزهایی نیستند که چندان نیازی به یادآوری داشته باشند و آقای دکتر سیف همواره در صحبت‌ها و مصاحبه‌های قبلی خود مکرر به آن‌ها اشاره نموده‌اند و تلاش برای نفی آن‌ها از سوی ایشان بسیار بیهوده می‌نماید.

ثانیا آقای دکتر سیف برای اولین بار نیست که دیدگاه‌های خود در خصوص اجرای برجام را مطرح می‌کنند. ایشان نه ناظری بی‌طرف بلکه حداقل از‌‌‌ همان زمان مذاکرات تفاهم ژنو که بعنوان تیم مذاکرات هسته‌ای خدمت ایشان می‌رسیدیم خود از مجریان و دست اندرکاران ارشد کشور در تدوین و اجرای سیاست‌های بانکی کشور هم در مرحله مذاکرات ژنو و سپس اجرای تفاهم ژنو و بعد هم در دوره مذاکرات و اجرای برجام بوده‌اند.

ایشان به عنوان ریاست عالی‌ترین نهاد برنامه‌ریزی ارزی کشور در طول زمان دولت جدید همواره با نگاهی عمیق و برنامه محور لغو تحریم‌های بانکی و مالی از جمله لغو تحریم بانک مرکزی و آزاد سازی ذخایر ارزی کشور بر اساس تفاهم ژنو و برجام را مهم‌ترین دستاورد مذاکرات هسته‌ای کشورمان می‌دانستند که بانک مرکزی را قادر خواهد نمود که با تثبیت نرخ ارز در سطح ملی، به تک نرخی شدن ارز در سال جدید بعنوان یک عامل مهم در ایجاد ثبات در بازار پولی کشور و متعاقب آن تثبیت شرایط اقتصادی کشور مبادرت کند.

در واقع هیچکس همچون ایشان دستاوردهای برجام را برای کشورمان عینی‌تر نمی‌دیدند و حمایت‌های ایشان در مسیر مذاکرات و به‌ویژه در دوره بعد از اجرای برجام برای بهره‌گیری از توان کشور در استفاده از فرصتهای ایجاد شده برای نظام بانکی و مالی کشور همواره کلیدی بوده است.

پیام صریح ایشان در آمریکا چه در ملاقات‌های خصوصی و چه در صحبتهای عمومی تاکید بر باز شدن مسیر تعامل آزاد ایران با نظام مالی بین‌المللی و تضمین دسترسی ایران به این نظام مالی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اصول برجام است.

اظهارات ایشان تداوم‌‌‌ همان هدفی است که در برجام تاکید شده است و همه مقامات عالی کشور بدنبال اجرای سریع آن هستند. تاکیدات روز گذشته آقای دکتر ظریف بر این موضوع در اظهارات و مصاحبه مطبوعاتی ایشان با خانم موگرینی و سپس اشارات به همین موضوع در صحبت‌های شخص خانم موگرینی همه نشان می‌دهند که ضرورت حل شدن این مشکل به عنوان یک مانع در مراودات اقتصادی ایران به‌ویژه با کشورهای اروپا و آسیا یک اولویت مهم برای ایران در جهت اجرای کامل برجام است که در عالی‌ترین سطح در دستور کار مذاکرات کشورمان با اروپا و آمریکا قرار دارد./. ایلنا

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟