کد خبر : 7960
Print
سبزوارنگار

همایش کیچه برگزار شد

یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۳

سبزوارنگار/تالار شریعتی دانشگاه حکیم سبزواری میزبان همایشی دو روزه برای توسعه و رونق کوی گلستان با عنوان کیچه بود.

Image titleسبزوارنگار/تالار شریعتی دانشگاه حکیم سبزواری میزبان همایشی دو روزه برای توسعه و رونق کوی گلستان با عنوان کیچه بود.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومي شهرداري سبزوار، شهردار سبزوار در اين همايش گفت: شهرداري در ۳ سطح ملي، استاني و شهرستاني و در ۳ منظر اجتماعي، اقتصادي و كالبد شهري در اين حوزه ورود پيدا كرده كه همكاري خوب مجموعه شهرستان را در اين كوي شاهد هستيم.

محمد علي طالبي افزود: در اين راستا وزارت راه و شهرسازي در دو سال گذشته بارها از اين كوي بازديد داشته و در طراحي هاي شهري كمك كرده است.

وي با اظهار اين كه سال گذشته شهرداري سبزوار اقام به خرديد بزرگترين و وسيع ترين اثر اين اين كوي به نام كاروانسراي معمار زاده كرد، اظهار داشت: اين كاروانسرا به بزودي تحويل شهرداري خواهد شد و شهرداري اقدامات لازم را در اين رابطه انجام خواهد داد.

او با بيان اين که با همراهي فرمانداري سبزوار و دستگاه هاي محلي مقدمات نوسازي و بهسازي اين كوي آغاز شد، افزود: اهالي كوي گلستان در اين رابطه با ما همكاري خوبي داشته اند بگونه اي كه در حال حاضر مقدمات نوسازي، بازآفريني و همچنين اقدامات اصلاح و مرمت شبكه آب، فاضلاب ، گاز آن آغاز شده است.

شهردار سبزوار با بيان اين كه در كوي گلستان ما با دو ديدگاه طراحي مدرن و نوسازي، بهسازي و بازآفريني روبرو هستيم، گفت: ديدگاه دوم بيشتر مورد نظر مجموعه شهري است و اميد است به زودي اين اتفاق با همراهي اهالي كوي صورت بگيرد.

رئیس همایش کیچه نیز با بیان این که از حضور اهالی گلستان در این محله بیش از ۷۰۰ سال می گذرد گفت: عدم پذیرش اهالی کوی از سوی مردم سبزوار و قوانین سختی که اهالی برای مراوده و ازدواج با مردم سبزوار دارند دو عامل دور افتادگی و غربت کوی گلستان از شهر سبزوار است.

مسعود پسندیده با بیان این که جدای از بهسازی و نوسازی بافت کوی گلستان که از خواسته ها و ضروریات محله است ما نگاه گردشگری به کوی گلستان داریم افزود: بهترین جاذبه های گردشگری که مورد استقبال مسافرین قرار می گیرد هنرهای دستی مردم کوی گلستان است که در رشته های خراطی، آهنگری عمدتا فعال می باشد.

وی کوی گلستان را کلنی بی نظیر از هنرهای دستی عنوان کرد و گفت: در این بافت ۸ هکتاری حدود ۵هزار نفر زندگی می کنند که طبق اسناد تاریخی از سرزمین هند به اروپا مهاجرت کرده اند و بخشی از انها در سبزوار سکونت یافته اند مردمانی که بعد از گذشت سالها از ورود تکنولوزی و کالاهای صنعتی همچنان به تولید مصنوعات چوبی و فلزی خود به شکل سنتی و برای مصارف کشاورزی ادامه می دهند ما در این مدت از لحاظ ناهنجاری های اجتماعی مشکل خاصی در این محله نداشته ایم.

وی خواستار دغدغه مند کردن مردم سبزوار نسبت به وضعیت اهالی کوی گلستان شد و گفت: در این همایش به دنبال فروریختن دیوار بی اعتمادی بین مردم سبزوار و اهالی کوی گلستان هستیم و بدین خاطر در دکور همایش دیواری گذاشته ایم که پشت آن تصاویری از کوی گلستان است و مهمانان هر کدام با برداشتن اجری از این دیوار بی اعتمادی سعی در برطرف کردن این مشکل خواهند داشت.

در ادامه این همایش ارشادی نماینده بنیاد قدم به بیان تشکیل این بنیاد و اهداف پیش رو پرداخت و گفت: همایش کیچه نخستین اقدام این بنیاد است که با همکاری و مشارکت جوانان فرهنگ دوست سبزواری ایجاد شد.

سیاوش پور رئیس دانشکده معماری دانشگاه حکیم سبزواری دیگر سخنران این مراسم بود که حول محور چند تجربه در طراحی شهر به ایراد سخنرانی پرداخت وی بهسازی مناطقی همچون کوی گلستان را در گرو مشارکت تیم های کارشناسی مردمی و مدیرتی دانست و گفت: ساز و کار باید طوری باشد که دچار رفتارهای سلیقه ای و حذفی و دیدگاه های عقب افتاده نشود و با تغییر مدیر برنامه متوقف نگردد چراکه اعتماد مردم کوی که مهمترین پشتوانه اجرای طرح می باشد خسارت می بیند.

تخریب و بازسازی تا تجدید حیات شهری و مروری بر تجربه طراحی در بافت فرسوده تربت جام عنوان مقاله خانم نعمتی مهر از اساتید دانشگاه شهید بهشتی تهران بود که در این همایش قرائت شد .

گفتني است اجرای موسیقی سنتی توسط اهالی کوی گلستان و تئاتر تک نفره با موضوع مشکلات کوی گلستان از دیگر برنامه های روز نخست این همایش بود.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام