کد خبر : 7963
Print
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه حکیم سبزواری:

هدف ما ایجاد کارآفرینی و اشتغال در منطقه است

یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۱

سبزوارنگار/مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه حکیم سبزواری گفت: هدف این مرکز فراهم آوردن بستر لازم جهت تجاری سازی دست آوردهای پژوهشی و ایجاد کارآفرینی و اشتغال در منطقه است.

Image titleسبزوارنگار/مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه حکیم سبزواری گفت: هدف این مرکز فراهم آوردن بستر لازم جهت تجاری سازی دست آوردهای پژوهشی و ایجاد کارآفرینی و اشتغال در منطقه است.

شرکت های کوچک و متوسط فناوری در رونق اقتصادی، توسعه فناوری و به تبع آن، کارآفرینی نقش بسیار موثری دارند. بی شک توسعه این شرکت ها در گرو ایجاد زیرساخت های لازم برای کاهش خطرپذیری آن ها در دوران شروع فعالیت خود می باشد. یکی از مهترین این زیرساخت ها، مراکز رشد واحدهای فناوری است. مرکز رشد واحدهای فناوری برای کارآفرینان و واحدهای کوچک و متوسطی که با تکیه بر علم و فناوری دارای ایده های محوری قابل تجاری شدن هستند، برای مدت چند سال اطلاعات و مشاوره های ضروری و نیز خدمات و تجهیزات مناسب را برای رشد و ارتقای آن ها ارایه داده و آن ها را برای حضور مستقل و موثر در صحنه فناوری کشور آماده می کند.

ایجاد مرکز رشد واحدهای فناوری در دانشگاه حکیم سبزواری با توجه به تجربیات گذشته و توانمندی های دانشگاه در ابعاد مختلف علمی و پژوهشی دراواخر دهه۸۰ در دستور کار دانشگاه قرار گرفت و در سال ۱۳۸۹ موافقت اصولی برای تاسیس این مرکز رشد حاصل شد و فرایند راه اندازی و بهره برداری از این مرکز در اواخر سال ۱۳۹۳ به وقوع پیوست.

* هدف مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه تبدیل نوآوری ها و دستاوردهای علمی به فناوری ها و محصولات مورد نیاز کشور و شکل دهی شرکت های دانش بنیان می باشد.

مدیر مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری با بیان این که ارائه خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه حرفه های جدید توسط کار آفرینان، در قالب واحد های نو پای صاحب ایده از جمله فعالیت های اصلی  این مرکز است، گفت:کار آفرینی علاوه بر ایجاد اشتغال، باعث بالا رفتن کیفیت زندگی، توزیع مناسب درآمد، کاهش اضطراب های اجتماعی و بهره وری از منابع ملی می شود.

دکتر رضا سهیلی فرد افزود: مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری با در اختیار قرار دادن امکانات و خدمات مورد نیاز به صاحبان ایده و شرکتهای کوچک و متوسط نوپای فناور، هزینه های شروع به کار آن ها را پایین آورده و ریسک شکست این واحدها را کاهش می دهد و از طرف دیگر با برگزاری کلاسهای آموزشی و ارایه مشاوره های مختلف مدیریتی، بازاریابی، حقوقی و تخصصی، ضعف های ساختاری و سیستمی این شرکت ها را جبران کرده و راه را برای پرورش ایده ها و تجاری سازی آن ها هموار می سازد.

وی با اشاره به این که هدف این مجموعه تبدیل نوآوری ها و دستاوردهای علمی به فناوری ها و محصولات مورد نیاز کشور و شکل دهی شرکت های دانش بنیان می باشد، گفت: این مرکز ضمن ترویج فرهنگ کارآفرینی در سطح دانشگاه تلاش می کند تا با شناسایی نخبگان و صید ایده های ناب و انجام حمایت های مادی و معنوی، مقدمات لازم برای تبدیل آن ها به شرکت های دانش بنیان موفق را فراهم آورد. همچنین با ایجاد زیرساخت لازم به همراه پشتیبانی های مؤثر شرکت های دانش بنیان، آن ها را در جهت تجاری سازی موفق محصولات و خدماتشان یاری نماید و بدین ترتیب هم دانشگاه و هم کارآفرینان از منافع مادی و معنوی دستاوردهای حاصل بهره مند گردند.

سهیلی فرد درباره فرایند پذیرش شرکت ها در این مرکز، خاطرنشان کرد: افراد حقیقی و حقوقی برای ورود به مرکز رشد، ابتدا باید فرم پذیرش واحد فناور را از تارنمای مرکز دریافت و تکمیل کنند؛ پس از ارایه ایده، طرح‌ها داوری شده و درصورتی‌که ایده مورد تأیید قرار گیرد، در شورای مرکز رشد بررسی خواهد شد. اگر طرح‌ در این مرحله نیز تصویب شود، برای ورود به دوره رشد مقدماتی در مرکز پذیرش خواهد شد.

وی مدت زمان دوره رشد مقدماتی را 3 تا 6 ماه عنوان کرد و افزود: در این مدت امکانات و تجهیزات اداری و دفتری در اختیار صاحبان ایده قرار می‌گیرد؛ همچنین این طرح‌ها می‌توانند از برخی تسهیلات استفاده کنند و مشاوره‌های تخصصی نیز به آن‌ها ارایه خواهد شد.

وی مدت زمان دوره رشد مقدماتی را 6 ماه عنوان کرد و افزود: طی این مدت به افراد و یا گروه های مستعدی که دارای ایده های نوآورانه هستند مشاوره های لازم برای آشنایی با بازار، شناسایی گروه کاری، تثبیت ایده کاری و ایجاد هویت حقوقی مستقل داده شده و در صورت موفقیت در فرآیند مقدماتی و کسب هویت حقوقی مستقل، واحدهای نوپا می توانند متقاضی اسکان رسمی در مرکز رشد شوند.

مدیر مرکز رشد واحدهای فن آور دانشگاه حکیم سبزواری در ادامه تصریح کرد: در پایان دوره مقدماتی، شرکت‌ها باید فرم کسب و کار را تکمیل کنند و اگر تشخیص داده شود که شرکت قادر به تجاری‌سازی ایده خود است، وارد دوره رشد اصلی مرکز می‌شود؛ دوره رشد نیز یک دوره سه ساله است که البته امکان تمدید آن تا پنج سال وجود دارد. در پایان این دوره شرکت های فناور به اندازه کافی رشد یافته و آماده حضور مستقل و موثر در عرصه فناوری کشور می گردند.

*جذب و پذیرش شرکت ها و توسعه فعالیت دانش بنیان از جمله رسالت های  اصلی مرکز رشد است.

دکتر سهیلی فرد، با اشاره به توسعه فعالیت های دانش بنیان در دانشگاه با توجه به سیاست های دکتر حدادنیا رئیس دانشگاه گفت: در طی فعالیت یک ساله این مرکز تاکنون هشت واحد فناور در مرکز مستقر شده اند.

وی ادامه داد: با توجه به این که این مرکز تازه تاسیس است یکی از فعالیت های اصلی ما ایجاد زیرساخت های لازم بوده است که از جمله آن ها می توان تصویب اساسنامه در هیات امنای دانشگاه و تدوین آیین نامه ها و قرارداد استقرار را ذکر نمود.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه با تأکید بر این که جذب و پذیرش و حمایت از شرکت ها هدف اصلی مرکز است، گفت: در واقع حمایت از این شرکت ها به صورت اختصاص مکان های اداری و خدمات پشتیبانی، کمک به تبلیغات و بازاریابی برای محصولات این شرکت ها و همچنین ارائه خدمات آموزشی، برپایی کلاس ها و کارگاه های آموزشی و مشاوره می باشد. علاوه بر این موارد امکان دریافت تسهیلات برای واحدهای فناور فعال نیز وجود دارد.

دکتر سهیلی فرد با بیان این که زمان کمی از راه اندازی و شروع به کار مرکز گذشته است، یادآور شد: در این مدت کارهای خوبی صورت گرفته است و تلاش های خوبی انجام شده، اما با توجه به تأخیر در راه اندازی مرکز نیاز به تلاش مضاعف و حمایت های بیشتری داریم تا بتوانیم مرکز رشد دانشگاه را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

*برآنیم با هم افزایی و همراهی  با سایر نهادها و دست اندرکاران بتوانیم گامی بلند در جهت رشد کارآفرینی در منطقه برداریم.

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه با اشاره به تدوین برنامه های راهبردی ۵ساله این مرکز عنوان داشت: بر اساس این برنامه قصد داریم جذب و پذیرش شرکت های فنآور و دانش بنیان را در پایان این زمان به بیش از بیست شرکت برسانیم.

وی با اشاره به رسالت مرکز رشد در جهت کارآفرینی در منطقه گفت: طبق برنامه راهبردی، علاوه بر شرکت های دانشگاهی، در این مرکز سعی بر جذب هسته های تحقیقاتی خارج از دانشگاه و در سطح شهرستان و منطقه خواهد بود. همچنین به جهت تاکید و کار بیشتر روی بحث توانمند سازی اعضای هیات علمی، کارگاه های آموزشی برای ترغیب این عزیزان به سوی تشکیل شرکت های دانش بنیان برگزار خواهد گردید.

وی در خاتمه ضمن تشکر از ریاست دانشگاه که دیدی باز و حمایتی نسبت به فعالیت های این مرکز دارد، خاطرنشان کرد: هدف ما اعتلای مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه است که این رشد و اعتلا؛ سبب اعتلای خود دانشگاه نیز خواهد شد.

سهیلی فرد همچنین با توصیه به مغتنم شمردن فرصت پیش آمده به دانشجویان، فارغ التحصیلان و اساتید ابراز داشت: برآنیم با هم افزایی با سایر نهادهای شهرستان و با همدلی و همراهی تمامی دست اندرکاران این حوزه از فضای به وجود آمده حداکثر استفاده را ببریم تا بتوانیم گامی بلند در جهت رشد کارآفرینی در منطقه برداریم./.پایگاه خبری دانشگاه حکیم سبزواری

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند