کد خبر : 7978
Print
احسان امامي:

مشاركت مردم مهمترين اصل بازآفريني شهري سبزوار

جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۷

Image titleسبزوارنگار/سال ۹۳ سبزوار به عنوان پایلوت ملی، منطقه ای و بین المللی در بهسازی سکونتگاه های غیررسمی شناخته شد و نخستین سند توانمندسازی سکونتگاه های غیررسمی کشور در مهرماه سال ۹۴ به این شهر ابلاغ شد.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومي شهرداري سبزوار، به گفته مسئولین امر، میزان، عمق و وسعت حاشیه نشینی در سبزوار از میانگین کشوری بیشتر است و در استان خراسان رضوی به عنوان دومین شهر پس از مشهد در این زمینه شناخته می شود. در واقع نزدیک به ۳۰ هزار نفر از جمعیت این شهر در سکونتگاه های غیررسمی زندگی می کنند و محدوده شرق کال عیدگاه، از نظر جمعیت و و سعت، بزرگترین کانون اسکان غیررسـمی شهر سبزوار محسوب می شود.

در گزارش های متعدد همواره بر این موضوع تاکید می شود که بهسازی سکونتگاه های غیررسمی نیازمند مشارکت همه دستگاه های اجرایی و مردم است. در این رابطه بازآفرینی شهری سبزوار در قالب یک ستاد با ۱۰۸ برنامه اقدام توسط ۳۰ دستگاه اجرایی کار خودر را از سال گذشته آغاز کرد که هم اکنون نیز فعالیت های خوبی را در دست اقدام دارد.

در دومین همایش بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری استان خراسان رضوی دکتر ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی از سبزوار به عنوان یک شهر مثال زدنی در بازآفرینی شهری یاد کرد و بر این نکته که اگر برای بازآفرینی شهری سبزوار ما یک گام برمی داریم مسئولین این شهر ده گام برمی دارند و ما معتقدیم شهرداری سبزوار در بازآفرینی شهری پایدار (سکونتگاه های غیررسمی) پیشگام است  تاكيد مي كند.

چندي پيش احسان امامي كارشناس ارشد شهرسازي و مدير شهرسازي و معماري شهرداري سبزوار با ارائه مقاله اي با عنوان احيا و بازآفريني شهري كوي گلستان به همايش ملي احيا و باز آفريني شهري در استان همدان به بيان مطالب ارزشمندي در خصوص احياي بافت فرسوده گلستان پرداخت كه در زير چكيده اي از مقاله مزبور ارائه مي شود.

 چکیده :

بازافرینی شهری یک اصلاح عام است که مفاهیم دیگری نظیر بهسازی،احیاء،بازسازی وروان بخشی شهری را در برمی گیرد بازافرینی شهری به مفهوم احیاء تجدید ونوزایی وبه عبارتی دوبار زنده شدن شهراست.

مشارکت مردمی از مهترین اصول ومقدمات موفقیت در احیاءوبازآفرینی شهری است ،سودمندی رویکرد مشارکتی در احیاء بافت های فرسوده شهری را نمی توان انکار کرد در این مقاله نحوه مشارکت دربازسازی احیاءوبازافرینی بافت فرسوده کوی گلستان سبزوار از محلات بافت فرسوده شهر مورد پژوهش قرار می گیرد. از یافته های این پژوهش می توان چگونگی و تاثیر مشارکت از طریق عوامل موتردر این حیطه مانند ایجاد حس اعتماد در بین اهالی و ایجاد ضمانت اجرایی از سوی دستگاه های ذی ربط وارائه مشوق های مالی با توجه به ساختار اجتماعی ، فرهنگی، اقتصادی وظرفیت های موجود در محله گلستان امکان بهسازی ونوسازی مطلوب محقق خواهد شد.

بافت فرسوده ،بازآفرینی ،مشارکت

مقدمه :

شهرامروزه به عنوان یکی از عظیم ترین دستاوردهای فرهنگ و تمدن و یکی از پدیدهای اجتماعی عصر حاضراست . در این میان یکی از پدیدهای بحث برانگیز بحرانی وتاکنون وانهاده شهری پدیده بافت های فرسوده شهری است که پوز خندی آشکار به بحث عدالت اجتماعی است.

تحولات جدید شهر نشینی و مشکلات ناشی از آن باعث شده است تا مراکز تاریخی شهرها در معرض تاثیرات نامطلوب توسعه شهری قرارگیرند که نیاز می باشد به احیاء وبهسازی این بافت های فرسوده اهمیت ویژه اي داد.

احیاء و باز آفرینی بافت های فرسوده شهری در چارچوب سیاست توسعه درونی بربه کارگیری توان های بالقوه و بالفعل موجود در بافت های شهری با استفاده از مشارکت مردم تاکید دارد. سودمندی رویکرد مشارکت جویانه واستفاده از مزایای ان در پروژه های بافت فرسوده شهری امری انکار ناپذیرمی باشد. به طوری که امروزه ثابت شده است حضور و مشارکت مردم در مداخلات صورت گرفته در بافت فرسوده نقش اصلی را درتحقق پذیری طرح ها ایفا می کند.

اما پیچیده بودن و عدم آگاهی مردم از احیاء و بازآفرینی باعث بی رغبتی بخش غیر دولتی برای مشارکت در این گونه پروژه ها شده است به همین دلیل مشارکت مردم و حضور فعال آنان لازم است تا بتوان با ریشه یابی دقیق مشکلات بافت باهمکاری ساکنین مناسب با هر شکل برای حل مناسب ارائه و برای ارتقاء شرایط سکونت برنامه ریزی صورت پذیرد.

با این مقدمه محله کوی گلستان در شهر سبزوار به علت دارا بودن بافت فرسوده با تاکید بر مشارکت به منظور احیاء و بازآفرینی شهری مورد پژوهش قرارگرفته است وسعی دارد با معرفی راهکارهایی جهت ارتقای مشارکت مردمی و ایجاد حس اعتماد سازی و جلب مشارکت مردم در بهسازی واحیاء محله کوی گلستان به رفع مشکلات محله کمک کرده باشد.

طرح مساله

بخش قابل توجهی از بافت های قدیمی شهرهای کشور که غالبا هسته اولیه، اصلی و مرکزی این شهرها را تشکیل می دهند در روند رشد سریع شهرنشینی و برنامه های توسعه شهری مورد بی توجهی و عدم رشد قرار گرفته که آنها را به بافت فرسوده و ناکارمد شهری تبدیل نموده است باعث مشکلات اساسی برای ساکنین این محلات از قبیل فقر فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی و قرارگیری در معرض خطرات بیشتری از بلایای طبیعی قرارداده است. حال با توجه به این مسائل ضرورت اتخاذ هرچه سریعتر سیاست ها و راهبردهای واقع بینانه مبتنی بر شناخت دقیق از وضعیت محله درابعاد مختلف برای برای احیاء وبازآفرینی از طریق مشارکت ساکنین اقدام نموده که درواقع نقش مشارکت مردم در برون رفت از مشکلات این مناطق یکی از موثرترین وکاربردی ترین روش ها می باشد.

محله كوي گلستان يكي از محلات تاريخي و با هويت خاص شهر سبزوار مي باشد كه به عنوان نمونه موردي اين پژوهش مورد بررسي و تجزيه وتحليل قرار گرفت و با استفاده از پرسشنامه و مصاحبه با ساكنين، استفاده از اسناد كتابخانه اي بهسازي و احياء مشاركتي و ظرفيت هاي اجتماعي مشاركت دراين محله مورد امكان سنجي قرار گرفت. آنچه كه يافت هاي تحقيق نشان مي دهد حاكي از ان است كه محله كوي گلستان مولفه هايي چون هويت محله اي، مشاركت جويي، سرمايه اجتماعي و فرهنگي خوب بين ساكنين و نهادهاي محلي و مردمي وجود دارد وسرشار از پتانسيل هاي خوب براي بهسازي مشاركتي مي باشد.

در راستاي رسيدن به اهداف پژوهش يعني احياء و بازآفريني (بهسازي)شهري با تاكيد بر مشاركت مردم و دستيابي به پايداري اجتماعي در محله كوي گلستان مي توان به راهكارهاي زير اشاره نمود.

-اعتماد سازي به عنوان پيش نياز اصلي جهت مشاركت مردمي

-اعمال سياست هاي تشويقي براي بهسازي مشاركتي با ساكنين

-ايجاد انگيزه موثر در بين مالكان و سرمايه گذاران بخش خصوصي

-اعمال سياست هاي تشويفي و موثر براي تجمع پلاك ها

-تقويت و پيوند بافت با مرکز شهر

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟