کد خبر : 8022
Print
عقب‌نشینی نیروی انتظامی

گشت‌های نامحسوس، محسوس شدند

جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۷

Image titleسبزوارنگار/تجربه موفق و برنامه های پر بیننده کنترل نامحسوس پلیس راهور یا رسیدن فصل پر حاشیه و دردسرساز تابستان. دلیلش هر چه که بود نیروی انتظامی ایران تصمیم پر سروصدایی برای راه اندازی «گشت نامحسوس» داشت که شعله آن روشن نشده به خاموشی گرایید. شاید سردار ساجدی نیا در روز مراسم آغاز به کار گشت های نامحسوس برای تامین امنیت اخلاقی جامعه در روز سی ام فرورودین ماه تصور هم نمی کرد که این اقدام، تب روزهای گرم اردیبهشت تهران را اینچنین بالا ببرد به گونه ای که تمام تلاش های او برای توجیه آن با شکست مواجه شود.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از شفقنا، سردار حسین ساجدی‌نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ از همان ابتدای کار و در حاشیه مراسم اعلام حضور این نیروها در معابر پایتخت برای باز کردن ابعاد قضیه تلاش کرد و پس از آن نیز بارها و در قالب برنامه های مختلف سعی کرد نحوه فعالیت این نیروها را تبیین کند. او در مراسم آغاز به کار نیروهای گشت نامحسوس بر این موضوع تاکید کرد که نیروی نامحسوس گشت امنیت اخلاقی برخورد عملی ندارد و فقط شماره پلاک فرد خاطی را به گشت امنیت اخلاقی پیامک می‌کند.

اگرچه سردار ساجدی نیا امنیت اخلاقی جامعه و ناهنجاری ها در این زمینه را یکی از دغدغه های مردم ذکر کرد که باعث شکل گیری مطالبه از پلیس برای اقدام در این زمینه شده است اما ماجراها و بازتاب های بعدی این قضیه در میان کاربران شبکه های اجتماعی نشانگر دغدغه های دیگری بود که مورد توجه پلیس قرار نگرفته است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در توضیح نحوه کار گشت ها نامحسوس اظهار داشت: ما از کارکنان ضمن اجرای مأموریت‌های اصلی، خواستیم که در این حوزه ورود پیدا کنند تا بتوان هرچه بهتر و سریع‌تر با این قبیل ناهنجاری‌ها برخورد کرد.

وی به رصد برخی از این ناهنجاری‌ها در طول سه سال گذشته اشاره کرد و بیان داشت: چهار موضوع اساسی در سطح معابر اصلی و بزرگراه‌ها مدنظر ماست که مأموران پلیس اعم زن و مرد، این موارد را مدنظر قرار خواهند داد. آلودگی صوتی، حرکات پرخطر در حوزه راهنمایی و رانندگی، مزاحمت نوامیس و همچنین کشف حجاب در خودرو را از جمله این موارد است که مأموران نامحسوس گشت امنیت اخلاقی بلافاصله با مشاهده این موارد، پلاک خودرو را با سیستم پیامکی به مأموران پلیس امنیت اخلاقی اطلاع داده و این مرکز بلافاصله با فرد خاطی تماس گرفته و به وی اعلام می‌کنند که در چه روزی به این پلیس مراجعه کند؛ اگر فرد خاطی مراجعه کرد که اقدام قانونی صورت می‌گیرد، در غیر این صورت، پلیس به درِ منزل فرد خاطی مراجعه می‌کند. اگر آدرس فرد خاطی مخدوش باشد یا تلفن خود را جواب ندهد، شماره پلاک فرد خاطی در حوزه تخلفات ثبت می‌شود و چنانچه فرد خاطی بخواهد خودروی خود را به فروش برساند یا نقل و انتقالی انجام دهد یا از خدماتی استفاده کند، بلافاصله سیستم برای وی مسدود شده و با این فرد برخورد خواهد شد.

ساجدی نیا با اشاره به اینکه این ۷ هزار نفر پلیس هم آموزش‌دیده‌اند و هم ضابط قضایی هستند و توان انجام این اقدامات را دارند، گفت: در همین زمینه نیز احکام قضایی اخذ شده و با دادستانی تهران نیز هماهنگی به عمل آمده است.

وی همچنین تاکید کرد که پلیس نامحسوس امنیت اخلاقی اصلاً ورود عملی و اجرایی ندارد و هیچ برخوردی با خاطیان انجام نمی‌دهد و فقط پلیس محسوس گشت امنیت اخلاقی برخورد مستقیم دارد.

مسوولان همراه با شبکه های اجتماعی در اعتراض به گشت های نامحسوس

پس از مراسم آغاز به کار نیروهای گشت نامحسوس از آنجا که همیشه یک پای اطلاع رسانی و فضای رسانه ای کشور در همه ماجراهای سال های اخیر شبکه های اجتماعی است گشت نامحسوس هم قبل از ورود به خیابان ها از شبکه های اجتماعی سر در آورد و انواع طنز و کاریکاتور و مطلب در مورد آنها موبایل به موبایل می چرخید. صد البته این ختم ماجرا نبود و کم کم مسوولان نیز وارد قضیه شدند و هزینه های این اقدام برای پلیس پایتخت هر روز بالاتر رفت.

حسن روحانی از اولین افرادی بود که به طرح گشت های نامحسوس واکنش نشان داد و در سفر به استان سمنان با تاکید بر پایبندی دولت به وعده های خود گفت: یک طرحهایی در کشور اجرا می شود که بخشی از آن مربوط به دولت می شود و بخشی از طرحها نیز مربوط به دستگاه های دیگر مثل قوه قضائیه یا دیگر نیروهاست.

وی با بیان اینکه دولت به وعده های خود از جمله در این زمینه پایبند است، اظهار داشت: دولتد هر جا لازم بوده برای ایجاد احساس امنیت در مردم، از توان خود استفاده کرده است.

رییس جمهور اولین وظیفه دولت در قبال مردم را احترام به شخصیت و جایگاه و کرامت مردم دانست و افزود: کرامت انسانی را خدا به انسانها داده و این کرامت مقدم بر دین است. کرامت همه باید حفظ شود. ما مردم خوب و وظیفه شناسی داریم. همه ما باید در زمینه فرهنگی کار و تلاش و به گونه ای عمل کنیم که مسئله ای که از طریق فرهنگی قابل حل است از طرق دیگر حل نکنیم. ما طبق آیه قرآن باید دنبال موعظه حسنه و جدال احسن باشیم و بهترین و کوتاه ترین راه را انتخاب کنیم. دولت اقداماتی را که در حد توان اجرایی اش باشد انجام خواهد داد.

همچنین شهیندخت ملاوردی معاون رییس جمهور در یادداشتی با اشاره به ابهامات موجود در طرح گشت نامحسوس در راستای اجرای طرح امنیت اخلاقی در پایتخت نوشت: به نظر می‌رسد ابعاد مختلف این طرح و نحوه اجرایی شدن آن برای مردم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و موجی از نگرانی و احساس ناامنی جامعه و خانواده‌ها را فراگرفته است.

ملاوردی در ادامه یادداشت خود نوشت که با تمام توضیحاتی که برای توجیه این طرح ارائه شده است و با ذهنیتی که از اجرای طرح‌های مشابه در مردم شکل گرفته بیم آن می‌رود اجرای این طرح به تذکر و برخورد با بدپوششی خلاصه شده و خود مشکلات بیشتری را ایجاد کند.

ملاوردی در ادامه افزود: در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت هم بعد از اعلام خبر مربوطه مقرر شد در جلسه آتی دولت در روز یکشنبه گزارشی از ابعاد اجرای طرح توسط وزارت کشور ارائه شود.

او در ادامه با بیان اینکه نگاه و باور عمومی به پلیس در دنیا این است که حافظ جان و مال و ناموس مردم است و با دیدن پلیس احساس امنیت و آرامش باید به انسان دست دهد، نوشت: لذا به نظر می رسد اگر همانطور که گفته شده است برخورد با مزاحمین نوامیس یکی از مطالبات مردم بوده است شایسته بود که در مورد ساز و کار آن هم با نظر مردم، متخصصان، صاحبنظران و کارشناسان عمل می شد. البته هنوز دیر نشده و امید است با امعان نظر به ایرادات و نواقص طرح که این روزها به خوبی به بوته نقد گذاشته شده و نیز با تطبیق آن با فرمان هشت ماده ای امام(ره) در سال ۱۳۶۱ در مورد رعایت حقوق شهروندی و به ویژه فراز آخر آن گام موثری در بازسازی چهره و جایگاه و نقش نیروهای خدوم و مخلص انتظامی و پلیس برداشته شود.

واکنش دوم رییس جمهور با ابروهای گره خورده

با روشن تر شدن ابعاد قضیه رئیس جمهور در جلسه هیات دولت بار دیگر به تندی به این طرح واکنش نشان داد.

وی با بیان اینکه ما باید برای مردم پدری کنیم، گفت: هر کس صبح بلند می شود و یک مقررات و چارچوبی درست می کند. یکی می خواهد مخفی مردم را کنترل کند و آن یکی می خواهد آشکار مردم را کنترل کند. مگر ما چنین حقی داریم.

روحانی تصریح کرد: آزادی مردم محدود نمی شود الا با قانون. هیچ چیز دیگری نمی تواند آزادی مردم را محدود کند. دولت و قوه قضائیه هم نمی تواند. فقط قانون. اگر مراحل قانونی طی شد و تصویب و ابلاغ شد می تواند چارچوب بگذارد. به غیر از قانون حق نداریم در زندگی خصوصی و عمومی مردم دخالت کنیم. حکومت امیر المومنین برای ما الگوست و پیامبر فرمود حاکم پدر امت است و باید جایگاه پدری داشته باشد. ما نیز باید در این راستا وظیفه خود را نسبت به مردم انجام دهیم.

عیب می جمله چو گفتی هنرش نیز بگو

با اعلام اجرای طرح گشت نامحسوس آنچه مورد توجه قرار گرفت مخالفت های مردمی و مسوولان با اجرای این طرح بود. اما ناگفته پیداست که طرح امنیت اخلاقی به مذاق عده ای نیز خوش نشست و برخی پلیس را برای اجرای این کار مورد تشویق قرار دادند.

از جمله آنها می توان به آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه اشاره کرد که در واکنش به طرح پلیس نامحسوس خواستار انجام وظایف قانونی از سوی ضابطان قضایی در این زمینه شد و گفت: اصل برخورد با هنجارشکنی‌های اخلاقی و دینی کاملا پذیرفته شده و قانونی است. این هنجارها حتی اگر شکل قانونی نیز به خود نگرفته باشند واجب‌الرعایه هستند و در صورت قانونی شدن آن‌ها، لزوم رعایت‌شان واضح‌‌تر است.

وی هنجارشکنی‌هایی مانند بدحجابی، بی‌حجابی و رفتارهای غیر اخلاقی را جرم ذکر کرد و که برخورد با آن قانون مشخص و مدون دارد و افزود: متاسفانه برخی افراد در اثر غفلت و اشتباه و تحریک برخی رسانه‌ها در مسیر هنجارشکنی قرار می‌گیرند و دولت، نیروی انتظامی، قوه قضاییه و همه نهادهای مرتبط باید برخورد قانونی با این هنجارشکنان را در دستور کار قرار دهند.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه همان‌طور که نباید به بهانه تعدی به حقوق اشخاص، اجرای حدود و احکام الهی و امر به معروف و نهی از منکر را زیر سوال برد، گفت: ضابطان قضایی نیز در انجام وظایف موظف به رعایت قانون هستند و مقابله با هنجارشکنی‌ها نباید با تعددی به حقوق شهروندان توام شود.

وی با تاکید بر درستی مسیر نیروی انتظامی در اصل مقابله با هنجارشکنی‌ها اظهار داشت: اگر برخی طرح‌ها و برنامه‌ها دارای اشکالاتی است باید دلسوزان و متدینان جامعه تذکر دهند که اصلاح شود و البته اصل مقابله با هنجارشکنی‌ها نباید در سایه امور فرعی و عرضی قرار گیرد.

همچنین آیت الله موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران از دیگر افرادی بود که ضمن حمایت از نیروی انتظامی در اجری طرح گشت نامحسوس در خطبه های نماز جمعه با هشدار نسبت به نزدیک شدن فصل گرما خاطرنشان کرد: فصل تابستان نزدیک است. بنابراین از مردم شریف ایران و تهران انتظار می‌رود پوشش اسلامی را رعایت کنند که البته نیروی انتظامی نیز هزاران مامور غیرمرئی با شیوه بسیار متین و ارزشی در اختیار دارد و جای خرسندی است که این دستگاه امر به معروف را رعایت و احساس وظیفه کرده‌است.

وی بدحجابی و کشف حجاب را دهن‌کجی به نظام دانست و گفت: بعضی‌ از مناظر را بنده دیدم و خجالت کشیدم. انسان نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد. نیروی انتظامی باید با این قضیه با نگاهی عاقلانه برخورد کند، در غیر اینصورت گناهکار است.

امام جمعه موقت تهران به افراد لاابالی تذکر داد که تمام برنامه‌های زشت آنها تحت نظر پلیس سری است که البته با شیوه بسیار متین و ارزنده برخورد می‌کنند.

وی با بیان اینکه موضوع امر به معروف و نهی از منکر قانون است از دولت خواست که تابع قانون و مجلس باشد.

وی البته خاطرنشان کرد که امر به معروف و نهی از منکر نیاز به قانون و تصویب مجلس ندارد و این موضوع یک وظیفه سنگین دینی است و افزود: مگر ما برای نماز باید از مجلس مصوبه بگیریم؟ امر به معروف و نهی از منکر به مراتب مهم‌تر از نماز، روزه، زکات، حج و … است.

آیت‌الله موحدی کرمانی با بیان اینکه گاهی عنوان می‌کنند که مردم آزادند، ادامه داد: ما هم می‌گوییم مردم آزادند اما آزادی محدوده دارد و مطلق نیست. آن آزادی که می‌خواهد وزن نظام را پایین بیاورد و هتک انقلاب کند ممنوع است. اگر کسی بخواهد در خانه در بسته کاری کند به ما ارتباطی ندارد اما اینکه پشت فرمان نشینند، بدحجابی و کشف حجاب کنند دیگر نمی‌توان اسم آن را آزادی گذاشت.

پرونده پلیس نامحسوس روی میز شورای امنیت

واکنش ها به طرح گشت نامحسوس نیروی انتظامی ظرف دو هفته پس از اعلام اجرای این طرح همچنان ادامه داشت تا جایی که وزیر کشور از ورود شورای امنیت به بررسی موضوع خبر داد.

عبدالرضا رحمانی فضلی در گفتگوی ویژه نگاه یک طرح امنیت اجتماعی و اخلاقیرا یکی از موضوعات بین بخشی عنوان کرد و گفت: مثلا در بحث امنیت اخلاقی صدا و سیمایی را داریم که باید مبلغ فرهنگ و ارزش ها باشد و آنها را پیگیری کند. همچنین حوزه های علمیه را داریم که تاثیر گذاری خودشان را دارند، دانشگاه ها را داریم که باید محیط هایشان را کنترل کنند و همچنین آموزش و پروش راداریم. در این میان نیروی انتظامی را داریم که جلوه ها و مظاهر بیرونی عدم رعایت مسایل اخلاقی را باید دقیقا کنترل کند که این امر وظیفه قانونی اش است و قوه قضاییه را داریم که باید برخورد های به موقع داشته باشند.

وزیر کشور با اشاره به تعریف این موضوع در شورای اجتماعی در سالهای قبل ومشخص شدن وظایف همه دستگاه ها، گفت: ما برای همه دستگاه ها ناظر گذاشته ایم و ناظرین در دستگاه های مختلف به صورت مرتب و مستمر نظارت هایشان را برای ما ارسال می کنند و ما هر کجا که کمبود بوده از لحاظ کار، تذکر دادیم و هر جا کار، خوب پیش رفته تشویق کرده ایم.

وی با بیان اینکه در خصوص امنیت اجتماعی و اخلاقی وزارت کشور به عنوان متولی شورای اجتماعی در این میان پاسخگو هست، افزود: طرح امنیت اجتماعی و اخلاقی و گشت نامحسوس جزء موضوعاتی است که بایستی تفکیک شده در مورد آن برخورد کنیم؛ بدین صورت که ۱- آیا وظیفه نیروی انتظامی تامین امنیت اجتماعی و اخلاقی هست یا خیر؟ که قانون می گوید بله هست. ۲- آیا جامعه متوقع و مطالبه این موضوع را از نیروی انتظامی دارد یا خیر؟ بله و ۳- آیا نیروی انتظامی باید پاسخگو باشد دراین زمینه یا خیر؟ بله طبق پیگیری های مجلس این یک مطالبه عمومی است.

رحمانی فضلی ادامه داد: در نحوه عمل، اتفاقی که افتاد، این بود که طرح و بیان مسئله خوب صورت نگرفت؛ مصاحبه تقطیع شد؛ نوع بیان، بیان کاملی نبود؛ این نوع بیانات در قالب بیان خبری امکان پذیر نیست زیرا که مسئله، ابعاد مختلفی دارد؛ بین بخشی است، تاثیر گذاری اجتماعی، فرهنگی و … دارد؛ بهره برداری های سوء سیاسی دارد.

وزیر کشور با بیان اینکه نوع بیان، نوع پخش و توزیع این موضوع مناسب نبود، افزود: در این جا تا حدودی نیروی انتظامی مظلوم واقع شد و بعضی جاها نیز در حقش اجحاف شد.

وی با بیان خدمات نیروی انتظامی در همه حوزه ها گفت: اگر بعد از طرح این موضوع شبهه و ابهامی به وجود آمده نباید توپخانه ای را سوار کنیم به سوی نیروی انتظامی و آنچنان این نیرو را بزنیم؛ این همان نیروی انتظامی است که امنیت ما را تامین می کند.

رحمانی فضلی با اشاره به بررسی طرح خاطرنشان کرد: این گونه نیست که ناجا ۷ هزار نفر را استخدام کرده باشد بلکه از نیروهای استراحت و آزاد خود، که بعد از شیفت کاریشان در حال استراحت می باشند و … استفاده می کند، در حوزه امنیت اجتماعی که شامل شرارت، باجگیری،اراذل و اوباش، خفتگیری و یکی هم بحث عفاف و حجاب است.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه اگر نیروی انتظامی ۷ هزار نفر نیروی اضافه داشته باشد و یا استخدام کرده باشد که می تواند برود در مکان هایی که با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، پاسگاه ندارند یک پاسگاه ایجاد کند، گفت: همه این فشار کاری را نیروی انتظامی قرار است بر روی نیروهای فعلی خود آورده، طرح را اجرا کند و امنیت را برقرار کند که البته این نیروها آموزش دیده هم هستند.

وی در عین حال اشاره کرد که طرح این موضوعات در فضای عمومی باید با تدابیری همراه باشد و به صورت کامل و جامع درباره آن توضیح داده شود؛ چون طرح ملی است. ضمن اینکه قبل از مطرح شدن هم اگر بحث امنیت اجتماعی است باید در شورای تامین و شورای امنیت بررسی شود و اگر بحث امنیت اخلاقی است باید در شورای اجتماعی مطرح می شد. زیرا که این موضوع بین بخشی است و این نوع طرح‌ها اگر مشارکت دستگاه‌ها را به همراه نداشته باشند، یقینا شکست خواهد خورد و نیروی انتظامی باید با تکیه بر کمک مردم این کار را انجام دهد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه از فرمانده ناجا خواسته تا این طرح را حتما ارجاع دهند تا در شورای اجتماعی، “بحث امنیت اخلاقی” و در شورای امنیت، “بحث امنیت اجتماعی” به صورت دقیقی بررسی شده، هماهنگی ها ایجاد شود و سپس بعد به صورت کلی تمام ابعاد طرح در رسانه ها برای مردم بازگو گردد.

بوی بهبود ز اوضاع جهان می شنوم

کشمکش ها بر سر گشت های نامحسوس و واکنش های مختلف به این طرح ظرف دو هفته اخیر همچنان ادامه داشت تا سرانجام معاون امنیتی وزیر کشور به صورت ضمنی از توقف اجرای این طرح خبر داد و و گفت: بعد از بررسی‌های انجام شده قرار است نیروی انتظامی گشت‌های ارشاد را به همان روال قبلی یعنی به صورت کاملا محسوس و آشکار ادامه دهد و غیرمحسوس بودن گشت‌های ارشاد مختص امنیت اجتماعی باشد و نه اخلاقی.

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه طرح امنیت اجتماعی و اخلاقی نیروی انتظامی را دریافت و مورد بررسی قرار دادیم، گفت: در این طرح مقرر شده تا موضوعات مختلفی مورد توجه قرار بگیر که از جمله آنها می توان به برخورد با اراذل و اوباش، توزیع‌کنندگان موادمخدر، سرقت، اخلالگران در امنیت جامعه و حجاب و پوشش اشاره کرد.

وی با بیان اینکه بعد از بررسی و اعلام‌ نظر وزیر کشور به نیروی انتظامی اعلام شد که طرح امنیت اجتماعی با امنیت اخلاقی به طور جداگانه تنظیم و تهیه شود، گفت: از آنجا که مسئله اخلاقی سازوکارهای خاص خودش را دارد بنابراین نهادها و سازمان‌های دیگری درباره امنیت اخلاقی باید با نیروی انتظامی همراه باشند. چرا که یکی از مصوبات شورای انقلاب فرهنگی به ۲۳ سازمان برای همراهی و کمک در این رابطه اشاره کرده است.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور نیز مانند شخص اول این وزارتخانه گناه کار را به گردن اطلاع رسانی نادرست انداخت و با اشاره به نگرانی هایی که در زمینه کارهای گشت نامحسوس وجود دارد، خاطرنشان کرد: دو عامل موجب برخی نگرانی‌ها و دغدغه‌ها در‌این‌باره شده است، اولا تلفیق این دو طرح با یکدیگر، یعنی امنیت اخلاقی و اجتماعی، ثانیا بحث غیرمحسوس بودن این مسئله که به نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی خوبی به مسوولان و مردم در این رابطه نشده است.

ذوالفقاری حرف نهایی را نیز اینگونه زد: “بعد از بررسی‌های انجام شده قرار است نیروی انتظامی گشت‌های ارشاد را به همان روال قبلی یعنی به صورت کاملا محسوس و آشکار ادامه دهد و غیرمحسوس بودن گشت‌های ارشاد مختص امنیت اجتماعی باشد، نه اخلاقی تا این دغدغه و نگرانی‌هایی که در بین مردم و مسوولان به وجود آمده است، خاتمه پیدا کند.

سرانجام طرح گشت های نامحسوس برای تامین امنیت اخلاقی جامعه ای که همگان بر بحران های موجود در آن تاکید دارند اجرا نشده به بایگانی رفت تا مورد بررسی بیشتر قرار گیرد و با تبیین ابعاد مختلف آن در صورت امکان بدون هزینه اضافی و حاشیه های جانبی به کار گرفته شود. اما در این میان همچنان یک سوال مطرح است.

نیروی انتظامی چگونه طرحی با این ابعاد را بدون هماهنگی با نهاد متولی و مسوول خود یعنی وزارت کشور و البته در مرحله بالاتر رییس جمهور به اجرا می گذارد و پس از تنش ها و واکنش های فراوان در چرخشی آشکار از مواضع پیشین خود عقب نشینی می کند؟ این سوالی است که شاید پاسخ به آن بیشتر به درجه حرارت روزهای گرم تیر و مرداد تهران نیاز داشته باشد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است