کد خبر : 8024
Print
بیانیه انجمن اسلامی معلمان:

زمینه آزادی معلمان بازداشتی و زندانی را بر اساس قانون و عدالت فراهم آورید

جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۶

سبزوارنگار/انجمن اسلامی معلمان ایران در بیانیه‌ای به مناسبت دوازدهم اردیبهشت روز معلم، این روز را فرصتی برای بازنگری در نگرش و توجه دولتمردان و قانونگذاران و ارزیابی عملکرد آنان در قبال معلمان دانسته و در فهرستی خواست‌های خود را مطرح کرده است.

Image titleسبزوارنگار/انجمن اسلامی معلمان ایران در بیانیه‌ای به مناسبت دوازدهم اردیبهشت روز معلم، این روز را فرصتی برای بازنگری در نگرش و توجه دولتمردان و قانونگذاران و ارزیابی عملکرد آنان در قبال معلمان دانسته و در فهرستی خواست‌های خود را مطرح کرده است.

به گزارش سبزوارنگار؛ در بیانیه‌ انجمن اسلامی معلمان با اشاره به تبعیض‌های غیرقانونی که بر معلمان می‌رود، از ساختار اداری و تشکیلاتی آموزش و پرورش انتقاد شده است.

در بندی از این بیانیه آمده است: از مقامات مسئول درخواست می‌کنیم، به مناسبت هفته معلم، زمینه آزادی معلمان بازداشتی و زندانی را بر اساس قانون و اصل عدالت قضایی و توجه به مسئولیت‌های سنگین معلمین در انجام وظایف محوله فراهم آورند.

متن بیانیه به شرح ذیل می‌باشد؛

درود و سلام بر تمامی معلمان و فرهنگیان، آنان که حیات خویش را در گرو رشد، شکوفایی و شادابی دانش آموزان خود می‌دانند. یاد و خاطره معلمان شهید و ایثارگر و در پیشاپیش آنان شهیدان مطهری، بهشتی، رجایی، باهنر و معلم همیشه زنده دکتر شریعتی را گرامی داشته و روز معلم را به تمامی همکاران گرامی تبریک عرض می‌نماییم.

به ملت بزرگ ایران و در پیشاپیش آنان فرهنگیان عزیز به ویزه اعضای محترم انجمن اسلامی معلمان که باحضور حماسی خویش در سرتاسر کشور حماسه تاریخی هفتم اسفند ۹۴ و دهم اردیبهشت ۹۵ راخلق و موجب یاس وناامیدی بدخواهان شدند، اداء احترام نموده و به منتخبین عرض می‌کنیم، اینک نوبت شماست که امانت‌داری و قدر‌شناسی خویش را با دفاع از حقوق مردم و تلاش برای اجرای قانون اساسی و به صورت خاص مشکلات اقتصادی مردم و جامعه فرهنگیان نشان دهید.

در اینجا لازم می‌دانیم از تلاش‌های دولت محترم درحوزه داخلی و خارجی به ویژه در مناسبات بین‌المللی و موفقیت‌های هسته‌ای تیم مذاکره کننده و اعلام مواضع صریح رئیس جمهور در موضوع حقوق ملت و حرمت حریم خصوصی مردم تشکر و تقدیر نماییم.

روز شورا‌ها را به تمام اعضای شوراهای شهر و روستا تبریک گفته و از دولت و منتخبین ملت در مجلس دهم درخواست می‌کنیم در اجرای اصول فصل هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نهاد شورا‌ها را که فرصتی شایسته برای تحقق مشارکت مردم دراداره کشور است تقویت نموده و امکان توسعه اختیارات شوراهای شهر و روستا و مدیریت یکپارچه شهری را فراهم نمایند.

روز و هفته معلم فرصتی است تا نگاهی دوباره به نقش و جایگاه معلم و نظام آموزش و پرورش در نظام و برنامه توسعه کشور داشته باشیم.

اگر چه نامگذاری یک روز یا یک هفته به نام معلم می‌تواند نشانه‌ای از توجه به جایگاه معلم باشد، لیکن به نظر می‌رسد صرف نامگذاری نمی‌تواند مبین شأن و مقام معلم در جامعه باشد، در نوشته‌ها، تحقیقات و اظهار نظرهای عام و خاص تاکنون از معلم و جایگاه آن زیاد سخن رفته است و اگر چه جامعه، همچنان معلم را از گروه‌های مرجع خود می‌شناسد، لیکن آنچه در عمل دیده می‌شود، نگران کننده و مایه تأسف است. روز و هفته معلم باید فرصتی برای بازنگری در نگرش و توجه دولتمردان و قانونگذاران و ارزیابی عملکرد آنان و مدیران از طرفی و معلمان از طرف دیگر باشد. در این جهت توجه دولت و مسئولین و به ویژه منتخبین ملت در مجلس دهم را به موارد زیر جلب می‌نماییم.

۱- بدون توجه به نقش و جایگاه آموزش و پرورش در نظام و برنامه توسعه کشور امکان نقش دهی مناسب شأن و منزلت معلمان وجود ندارد. بنابراین ضروری است که ضمن مطالعه تطبیقی جایگاه آموزش و پرورش در نظام‌های مختلف، دولت و نمایندگان ملت با تغییر نگاه نسبت به آموزش و پرورش از نقش و جایگاه آن در توسعه تجدید نظر نموده و متناسب با آن سیاست گذاری و قوانین و مقررات را اصلاح و اجرا نمایند.

۲- در صورت تحقق مورد فوق، نقش و جایگاه معلمان به عنوان عنصر اصلی تعلیم و تربیت در نظام آموزش و پرورش به رسمیت شناخته شده و بر این اساس نظام گزینش، آموزش و ارتقاء و منزلت معلمان جایگاه واقعی و شایسته خویش را پیدا خواهد کرد.

۳- بدون جلب مشارکت معلمان، دانش آموزان و مردم در اداره آموزش و پرورش امکان تحول بنیادین و اساسی در آموزش و پرورش وجود ندارد. بر این اساس راهکارهای قانونی و ضمانت شده این مشارکت در فرآیند تصمیم گیری و تصمیم سازی از صدر تا ذیل آموزش و پرورش باید مشخص و بر اجرای آن نظارت شود.

۴- تحقق امر مشارکت معلمان در اداره آموزش و پرورش دارای فواید و آثار پرخیر و برکتی است که فرصت پرداختن به آن در این مجال نیست و در این زمینه تحقیقات و پژوهش‌های متعددی موجود که قابل دسترسی است. برای تحقق این مهم توجه به یکی از خواسته‌های بحق معلمان، تأسیس سازمان حرفه‌ای معلمان است که بتواند مشارکت معلمان را در اداره آموزش و پرورش و سرنوشت شغلی آنان محقق کند. بنابراین از مجلس دهم انتظار می‌رود به این مهم توجه و آن را عملی نماید. بدیهی است تشکیل فراکسیون قوی فرهنگیان می‌تواند از موجبات تسریع دراین زمینه باشد.

۵- علیرغم تأکیدات فراوان، نظام آموزشی ما تاکنون نتوانسته است دانش آموزان ما را برای زندگی شایسته آنچنان که شایسته یک نوجوان و جوان ایرانی مسلمان است تربیت کند. به نظر می‌رسد استفاده از تجربیات دیگر کشور‌ها و ویژگی‌های جامعه و فرهنگ بومی در کنار هم می‌تواند زمینه دستیابی به این مهم را فراهم کند.

۶- از جمله وظایف و مسئولیت‌هایی که در قوانین و مقررات متوجه معلمان است، پرورش سعه صدر و تحمل آرای دیگران در برخورد اندیشه‌ها، پرورش روحیه احترام به شخصیت فرد، مراعات حقوق مادی و معنوی آنان، تقویت بینش سیاسی نسبت به مسایل ایران و جهان، رشد دادن و تقویت روحیه عدالت پذیری و عدالت گستری و ظلم ستیزی و مبارزه با تبعیضات ناروا و حمایت از مظلومین و مستضعفین و تقویت روحیه دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر به عنوان وظیفه‌ای همگانی و متقابل می‌باشد. این‌ها بخشی از وظایفی است که در قانون و مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش بر عهده معلمان گذاشته شده است، برخورداری از حقوق، تضمینات و امنیت لازم برای تحقق این مهم امری ضروری و تعیین کننده است.

۷- ما می‌دانیم و بر این امر واقفیم که مشکلات و گرفتاری‌های اقتصادی دولت فراوان است و تلاشهای دولت را برای بر طرف کردن این موانع به ویژه در موضوع برجام قدر می‌نهیم، لیکن درخواست اجرای عدالت و منع تبعیض و نا‌برابری در هر شرایطی از وظایف دولت به مفهوم عام است. آنچه امروز مشهود و آشکار است وجود تبعیض‌های ناروا و غیر قانونی است که بین معلمان و دیگر کارکنان مشابه وجود دارد و گویا به یک قاعده متعارف تبدیل شده است. در این میان بازنشستگان رنج و درد بیشتری را متحمل می‌شوند، از دولت و مجلس انتظار می‌رود اول به تبعیض‌های موجود در تهیه و تصویب قانون برنامه پنج ساله ششم و سایر مصوبات خود پایان دهند و دوم دولت خود را موظف به اجرای قوانین و تأمین حقوقی که در قوانین عادی برای فرهنگیان و بازنشستگان پیش بینی شده است، بداند.

۸- از مقامات مسئول در خواست می‌کنیم، به مناسبت هفته معلم، زمینه آزادی معلمان بازداشتی و زندانی را بر اساس قانون و اصل عدالت قضایی و توجه به مسئولیت‌های سنگین معلمین در انجام وظایف محوله فراهم آورند.

۹- نظام اداری آموزش و پرورش اعم از ادارات شهرستان‌ها و مناطق و ادارات کل استان‌ها و حوزه‌های ستادی حجیم، ناکارآمد و غیر پاسخگو می‌باشند. این نظام نمی‌تواند زمینه رشد مدارس و فرهنگیان را فراهم نماید، شعارهای تکراری برای محور قراردادن مدرسه و برنامه تاکنون عملیاتی نشده است. ساختار اداری و تشکیلاتی آموزش و پرورش نیاز به بازنگری و اصلاح بنیادین دارد و این امر ممکن نیست مگر دولت و مجلس و مهم‌تر از همه این‌ها وزارت آموزش و پرورش با استفاده از تجربیات و مطالعات برای تحقق آن اقدام کنند.

پرسش همیشگی این است آیا نمی‌توان یا مجموعه اداری کوچک‌تر اما کارآمد‌تر و با انگیزه زمینه کارآمدی نظام آموزشی را فراهم کرد؟

۱۰- هزینه آموزش‌های غیر رسمی از قبیل جزوات و کتابهای کمک آموزشی، آزمون‌های مختلف، کلاس‌های خصوصی و… برای خانواده‌ها مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است و حکایت از این دارد که مدرسه و نظام آموزشی ناکارآمد و ناتوان از انجام وظایف خود است، ضمن اینکه مأموریت اصلی که همانا تربیت شهروند شایسته و برخوردار از مهارت‌های زندگی اجتماعی و فردی است به فراموشی سپرده شده است.

در پایان، انجمن اسلامی معلمان ایران همراه با دیگر مجموعه‌های فرهنگیان آمادگی خویش را برای هر گونه همکاری در تحقق موارد فوق اعلام می‌دارد.

انجمن اسلامی معلمان ایران

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟