کد خبر : 8111
Print
آیت ا… سید مصطفی محقق داماد:

ریشه جنایت‌ها در برداشت‌های غلط از دین است

یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۷

سبزوارنگار/استاد سرشناس حوزه و دانشگاه گفت: ریشه اتفاقات و جنایت‌ها در کج اندیشی های دینی و برداشت‌های غلط از ظواهر دین است و جای انکار نیست.


Image titleسبزوارنگار/استاد سرشناس حوزه و دانشگاه گفت: ریشه اتفاقات و جنایت‌ها در کج اندیشی های دینی و برداشت‌های غلط از ظواهر دین است و جای انکار نیست.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از ایرنا، آیت ا… سید مصطفی محقق داماد در هفتمین اجلاس مجمع جهانی اسلام در یزد گفت: جای انکار ندارد که بسیاری از روایات ما چه شیعه و چه سنی را اگر کسی درست نفهمد، نتیجه ای جز جنایت نخواهد داشت.

وی اظهار کرد: قرآن دو روش را برای جلوگیری از کج اندیشی دینی و جهالت به نام خدا ارائه کرده که یکی تدبر در آیات و روایات و دیگری استنباط درک احادیث است.

این پژوهشگر دینی گفت: اکنون اگر گوش دل به جهان اسلام بسپارید، صدای ناله بچه‌هایی را می‌شنوید که سر بریده می‌شوند و صدای ضجه مردانی را می‌شنوید که در آتش و اسید می‌سوزند و متاسفانه این کارها به نام خدا و برای رفتن به بهشت از سوی عده ای جاهل و نادان انجام می شود.

وی تصریح کرد: وجود دست اجنبی و جنایتکار اسرائیل در این جنایات حتمی بوده و جای تردید ندارد اما باید ریشه های کج اندیشی و برداشته های غلط آنهایی را بررسی کنیم که بازیچه این کشورها می شوند.

آیت ا… محقق داماد افزود: عده ای با کج اندیشی و برداشت های غلط از تعالیم اسلامی به خود بمب بسته و خود و دیگران را می کشند، اینها به دلیلی برداشت های نادرست از آیات قرآنی دچار انحراف شده اند.

وی با اشاره به راه حل و روش قران برای جلوگیری از کج اندیشی دینی این افراد گفت: امان از جاهلتی که همراه با تقدس و به نام خدا باشد و به خاطر مقابله با همین موضوع قرآن هم مسلمانان به ویژه علمای دینی را به فهم عقلانی، ژرف نگری و تدبر در قرآن توصیه می کند تا به جای توجه به ظاهر قرآن در آن تدبر کنند.

محقق داماد گفت: در این کتاب الهی از افرادی که از وقت خود به خوبی استفاده نمی کنند بعنوان خسارت دیده شده یاد شده و افرادی را که به نام دین، خود و دیگران را شکنجه می دهند و می کشند بعنوان قوم اخسرین یا خسارت دیده بیشتر یاد می شود.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: از سوی دیکر قرآن، مربیان این جاهلان بدبخت را طاغوت نامیده یعنی همان علمای دینی که به نام دین عده ای را احمق و نادان کرده و دیگران را شست شوی مغزی می دهند.

وی تصریح کرد: در کنار این مباحث قران تاکید کرده نباید هر خبری را پذیرفته و پخش کرد و افرادی که اینگونه عمل می کنند مسلمانان بی شعور و کم شعور هستند.

این استاد برجسته دانشگاه تاکید کرد: باید اخبار نزد اهل آن استنباط شده و زیر ذره بین عقل قرار گیرد، نباید هر حدیثی را پذیرفت و پخش کرد.

وی سپس به زبان انگلیسی درباره خصوصیات شهر یزد گفت: زندگی در شهر یزد الگویی برای کشورهای اسلامی است و اگر این موضوع در صدا و سیما به خوبی بیان شده بود مشکلات امروز را در دنیا نداشتیم.

هفتمین کنفرانس بین المللی اندیشکده های جهان اسلام (مجمع جهانی اسلام) صبح روز سه شنبه در هتل صفاییه یزد آغاز بکار کرد. حدود یکصد مهمان از ۳۵ کشور جهان در این کنفرانس دو روزه که با عنوان ارتباطات استراتژیک؛ ارزش‌ها، نهادها و شخصیتهای مرجع از سوی دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه در یزد برگزار می شود، حضور دارند.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام