کد خبر : 8113
Print
سیدحسن خمینی:

مردم باید بتوانند حرف بزنند

جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۰

سبزوارنگار/یادگار امام با تأکید بر منحصر نبودن دین به امور شرعی و ظاهری، گفت: اینکه مردم به راحتی بتوانند کنار هم زندگی کنند، حرفشان را بزنند و در حوزه های سیاسی، اقتصادی، قضایی و… از عدالت برخوردار باشند و احجاف در حق آنها صورت نگیرد از بزرگترین شعائر دینی است.


Image titleسبزوارنگار/یادگار امام با تأکید بر منحصر نبودن دین به امور شرعی و ظاهری، گفت: اینکه مردم به راحتی بتوانند کنار هم زندگی کنند، حرفشان را بزنند و در حوزه های سیاسی، اقتصادی، قضایی و… از عدالت برخوردار باشند و احجاف در حق آنها صورت نگیرد از بزرگترین شعائر دینی است.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از جماران، حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی در دیدار اعضای هیأت رئیسه و کارکنان اتاق اصناف ایران اظهار داشت: گرافه نیست اگر بگوییم بعد از عده ای اندک از روحانیون، نخستین جمعیت و گروهی که به نهضت امام پیوستند و در مقاطعی نیز بار اصلی نهضت را بر دوش کشیدند و رنج زندان، شکنجه و شهادت را کشیدند پیشگامان اصناف کشور بودند.

وی ویژگی ممتاز انقلاب اسلامی را عدم تعلق آن به یک دسته، طبقه و گروه خاص دانست و افزود: اساسا لازمه اسلامی بودن انقلاب همین امر بود که یک طبقه یا گروه برای منافع خود وارد مبارزه نشود.

یادگار امام با اشاره به نقش طبقه کارگر در انقلاب اکتبر روسیه و دهقانان در انقلاب چین، گفت: در انقلاب اسلامی ایران به دلیل قید دینی، هرکس پایبند به این ارزش ها بود حتی اگر به ضرر منافع شخصی اش بود وارد مبارزه شده و هزینه داد.

وی تأکید کرد: البته اسلامی بودن در امور شرعی و ظاهری خلاصه نمی شود و یکی از اشتباهات فاحش این است که فکر کنیم دین منحصر به این امور است؛ گرچه قطعا اینها از اجزاء دین هستند اما آزادی و استقلال نیز در زمره بزرگترین ارزش های دینی است؛ اینکه مردم به راحتی بتوانند کنار هم زندگی کنند، حرفشان را بزنند و در حوزه های سیاسی، اقتصادی، قضایی و… از عدالت برخوردار باشند و احجاف در حق آنها صورت نگیرد از بزرگترین شعائر دینی است.

سیدحسن خمینی ادامه داد: دین هم قواعد اخلاقی، انسانی و حقوق دارد و هم اینکه مسائل ظاهری و شرعی آن هم باید مورد احترام واقع شود.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط دو قطبی جهان در قرن گذشته اگر کسی ادعا کند انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب سوسیالیستی ماتریالیستی نبوده، بهترین شاهد آن پیشگامی اصناف در این نهضت است، یادآور شد: کمونیست ها بر اساس سخن لنین «خرده بورژوا» ها را مانع اصلی پیشرفت می دانستند، اما در ایران به دلیل اسلامی بودن انقلاب همین طیف که بخش کوچک تر اقتصاد کشور را تشکیل می دهند سردمدار انقلاب شدند و وقتی آنها وارد شدند جامعه دانشگاهی، کارگری و.. توانستند به توفیق برسند. لذا آنها هم از جهت تأمین نیازهای مبارزین، هم از طریق پشتوانه فکری و نیز با اعتصابات سراسری آستانه انقلاب گام بزرگی در جهت پیروزی برداشتند.

یادگار امام با بیان اینکه تنها بخش مردمی اقتصاد ایران بخش توزیع است، یادآور شد: مابقی بخش ها یا نیمه دولتی هستند یا آنقدر کوچک هستند که نمی توان آنها را متعلق به همه مردم دانست، اما تنها بخشی که از روز اول مردمی بوده و نظام عرضه و تقاضا را بر خود حاکم کرده و در سخت ترین شرایط با کمک به نیروهای انقلاب اجازه نداده است که اقتصاد ملی ضربه بخورد بخش توزیع و اصناف است.

وی این بخش را نمونه خوبی برای اداره سایر بخش های اقتصاد خواند و افزود: اصناف به دلیل ارتباط با مردم از مشکلات معیشتی آنان و معضل بیکاری که جوانان را بسیار آسیب پذیر کرده و آنان را زجر می دهد مطلع هستند.

سید حسن خمینی با تأکید بر اینکه گرچه همت دوستان در دولت ستودنی است، اما حل این معضلات نیازمند عزم ملی است، یادآور شد: یکی از بخش هایی که با کمترین هزینه می تواند کارآفرینی کند بخش اصناف است.

وی با بیان اینکه دردهای اقتصاد کشور یک شبه پدید نیامده، اما چشم انداز حل آن وجود دارد، ادامه داد: اقتصاد ما از دوران قبل بیمار بوده است؛ اما باید بدانیم تا وقتی سرمایه گذاری صورت نگیرد و اشتغال تقویت نشود رونق اقتصادی هم بر نمی گردد که تحقق این هدف لوازم خاص خود را دارد و در جهت تأمین آنها باید حرکت کنیم.

محبت به مردم راه سعادت است

یادگار امام در ادامه سخنان خود به بیان روایتی از پیامبر گرامی اسلام(ص) پرداخت و گفت: ایشان می فرمایند «رأسُ العَقلِ بَعدَ الدِّینِ التَّودُّدِ النّاسِ وَ اصطِناعِ الخَیرِ اِلی کُلِّ بَرِّ وَ فاجر» (اساس عقل بعد از دین، دوستی با مردم و امر به خیر و نیکی به هر انسان خوب و بد است)؛ چو غنچه گر چه فروبستگیست کار جهان/ تو همچو باد بهاری گره گشا می‌باش. تقدیر الهی اینگونه است که همه انسان ها خوب نیستند، گرچه کسانی که در ذات خود ناخالصی هایی دارند می تواند گام به سوی خوبی بردارند اما کار جهان در گرو همین فروبستگی هاست و باید سعی کنیم همچون باد بهاری به همه انسانهای خوب و بد نیکی کنیم.

وی افزود: یک روحانی خوش اخلاق که با مردم مودت داشته باشد نسبت به یک فرد عبوس تأثیر بسیار زیادی در جامعه می گذارد؛ پس بیاییم در زندگی فارغ از اینکه دیگران چگونه هستند خوب باشیم و از آنان دستگیری کنیم؛ با همه خلق جهان گر چه از آن/ بیشتر گمره و کمتر به رهند، تو چنان زی که بمیری برهی/ نه چنان چون تو بمیری برهند.

سیدحسن خمینی با بیان اینکه محبت به مردم راه سعادت است، یادآور شد: همانگونه که در روایات متعدد از مردم به عنوان «عیال الله» یاد شده است، بکوشیم زندگی مان را با دوستی مردم پر کنیم.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم