کد خبر : 8132
Print
موسی رامشینی:

بانک عشق همسرتان را همیشه پر نگاه دارید

شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۰

Image titleسبزوارنگار/بانک عشق همسرتان را همیشه پر نگاه دارید                
موسی رامشینی*
در این مقاله سعی دارم اصول مهمی که پایه های زندگی مشترک را محکم تر کرده و شما را به سمت یک زندگی شاد و آرام سوق می دهد، به طور کاملا واضح و شفاف برایتان توضیح دهم. به شما قول می دهم اگر این موارد را در زندگیتان به کار ببرید، بار دیگر عاشق همسرتان می شوید و عشق تان هرگز کم رنگ نمی شود. همان طور که میدانید تنها با زنده نگاه داشتن عشق است که زندگی تان نجات می یابد و بار دیگر جان تازه ای می گیرد.وعشق به زندگی گرمامی دهد.
بهتر است بدانید ا گر تنها در ذهنتان تصور کنید عاشق همسرتان هستید، کافی نیست باید با اشتیاق فراوان از او مراقبت کنید. هرگاه احساس کردید کاملا مورد توجه قرار گرفته اید و احساس خوبی از درون دارید مطمئن باشید که کارتان را به خوبی انجام داده اید و به اندازه کافی به یکدیگر توجه و علاقه نشان داده اید.اگر به راستی عاشق یکدیگر باشید، به طور ناخودآگاه نیازهای یکدیگر را برآورده می کنید. صداقت،وفاداری،تعهد و احترام، همگی از اموری هستند که در یک ازدواج موفق می توان شاهد بود. اما وقتی عشق کمرنگ می شود این موارد بسیار غیر طبیعی جلوه می کند و شخص قادر به انجام آن ها نیست. بنابراین زندگی چنین افرادی به زودی به جدایی می رسد. من در این مقاله می خواهم برای افرادی که به این وضعیت رسیده اند و دیگر دوست ندارند به یکدیگر عشق بورزند اصول مهمی را مطرح کنم که با به کارگیری آن ها بار دیگر شاهد زنده شدن عشق در زندگی مشترکشان باشند و تا آخر عمر نیز با همین وضعیت زندگی کنند.
اصل اول:بانک عشق همسرتان را پر نگاه دارید.
بهترین روش برای نجات یک زندگی سرد و بی روح و هم چنین احیای عشق از دست رفته اجرای همین اصول مهم در زندگی مشترک است. من این اصل مهم را بانک عشق نامیدم تا به راحتی به زوجین بیاموزم، چگونه آن ها عاشق یکدیگر می شوند و چه طور عشق شان را به راحتی از دست می دهند. این اصل بیشتر از اصول دیگر به آن ها کمک می کند تا متوجه شوند هر کاری چه مثبت و چه منفی که در طول روز انجام می دهند مستقیما روی همسرشان اثر می گذارد. بنابراین با کمی هوشیاری و درایت می توانید زندگی مشترکتان را حفظ کرده و با عشق زندگی کنید. در درون همه ما بانک عشق وجود دارد که رفتار و منش دیگران بر روی آن بسیار تاثیرگذار است. تمام اطرافیان نزد ما حساب بانکی دارند. گاهی اوقات با رفتار خوب خود عشق را در درون ما پس انداز می کنند و گاهی نیز با اعمالشان تنفر را جای گزین آن می سازند. به طور ناخودآگاه شما همواره به سمت افرادی جذب می شوید که شادی خاطر شما را فراهم میکنند و به شما عشق و محبت می دهند. هر گاه در زندگی مشترک، بانک عشق در وجودتان به یک سطح مشخصی رسید، آن موقع می توانید ادعا کنید عاشق شده اید. تا موقعی که توازن در بانک عشق برقرار باشد و سطح آن در بالاترین حد قرار گرفته باشد روابط تان گرم وصمیمی است ولی به محض اینکه این توازن به هم بخورد و سطح عشق در درونتان پایین بیاید دیگر نمی توانید عاشق باشید و اعمال عاشقانه از خود بروز دهید.
بنابراین هر چه قدر بیشتر در بانک همسرتان، عشق و محبت پس انداز کنید زودتر به هدف تان نزدیک می شوید و هر چه قدر بیشتر عشق را از آن برداشت کنید عشق و علاقه در زندگی تان کمرنگ شده و سریع تر از یکدیگر از لحاظ عاطفی جدا می شوید و به تدریج نیز حالات تنفر و انزجار در وجودتان شکل می گیرد. 
تصور کنیدبا فردی زندگی می کنید که ازاو متنفرید! حاضرید تمام زندگی تان را بدهید تا یک لحظه هم او را نبینید. احتمالا در این وضعیت، جدایی تنها راه حل منطقی است که به ذهن تان می رسد. معمولا زوج ها وقتی به این مرحله حاد در زندگی خود می رسند تازه به دنبال راهکار می روند. اغلب از من سوال می کنند که در این مرحله په کاری بهتر است، به آن ها آموزش می دهم چگونه دوباره عاشق یکدیگر شوند. مشتاقانه به آن ها توضیح می دهم که به جای برداشت عشق از بانک عشق شریک زندگی تان تنها عشق پس انداز کنید و بس!
  اصل دوم:مراقب اعمال و رفتارتان باشید.
تمام انسان ها با یک سری الگوهای رفتاری خاصی که از خانواده خود به ارث می برند متولد می شوند ولی طرز رفتار آدمی در طول سالیان سال شکل می گیرد. بهتر است بدانید همین اعمال و رفتار ماست که بانک عشق شریک زندگیمان را پر یا خالی می کند. بنابراین بهتر است به انجام اعمالی عادت کنیم که عشق و محبت را در همسرمان زنده نگاه دارد و از رفتار تند و خشن که باعث کمرنگ شدن عشق می شود، پرهیز کنیم. گرچه تغییر الگوهای رفتاری ای که به ارث برده ایم کمی سخت به نظر می آید ولی به هر حال با تمرین و ممارست قادریم بر روی هر دوی آن ها تاثیر بگذاریم. بنابراین هرگز ارزش رفتار خوب و بد را در زندگی مشترک تان نادیده نگیرید.

اصل سوم: نیازهای عاطفی همسرتان را برآورده کنید. 

چگونه خیلی سریع می توانید بانک عشق همسرتان را پر کنید؟در ابتدا این سوال را از صدها زوج پرسیدم و به زودی متوجه شدم برای این کار باید یاد بگیرند نیازهای عاطفی یکدیگر را برآورده کنند. اگر به خاطر داشته باشید موقعی که عاشق یکدیگر بودید تمام سعی خود را می کردید تا یکدیگر را خوشحال کرده و به تمام نیازهای روحی و احساسی او توجه می کردید. اکنون نیز تنها راه برای زنده نگاه داشتن عشق در زندگی تان انجام همین کار است.تصور نکنید اگر برای مدتی روابط گرم شما سرد شده و یا حتی عشقی بین شما وجود ندارد، بنابراین برای همیشه محکوم به این وضعیت هستید. خیر، این طور نیست. شما می توانید جبران کنید و دوباره بانک عشق یکدیگر را پر کنید. بهتر است در ابتدا متوجه شوید نیازهای عاطفی همسرتان چیست و بعد به دنبال کارهایی بگردید که با انجام آن ها هم او را خوشحال و راضی کنید و هم خودتان از آن ها لذت ببرید. همان طور که میدانید اولویت های شما با همسرتان متفاوت است ممکن است شما چیزی را دوست داشته باشید که همسرتان علاقه ای به آن نداشته باشد. شما باید به تدریج یاد بگیرید ابتدا به اموری برسید که برای شما بی ارزش بوده ولی برای طرف مقابل تان مهم و ضروری است. مطمئن باشید با این روش خیلی زود می توانید بانک عشق همسرتان را خیلی زود پر از عشق کنید.

 اصل چهارم:برای یکدیگر وقت بگذارید.
مطمئن باشید تا وقتی برای یکدیگر وقت کافی نگذارید قادر نخواهید بود نیازهای عاطفی یکدیگر را برآورده کنید. حداقل هفته ای 15 ساعت مختص یکدیگر باشید. با یکدیگر صحبت کنید و به نیازهای روحی یکدیگر توجه کنید و به آن ها برسید. این سیاست به شما کمک می کند تا از اشتباهی که خیلی ها در زندگی مرتکب می شوند و شکست نیز می خورند، پرهیز کنید وآن چیزی نیست جز بی توجهی به یکدیگر.
با اجرای این اصل نه تنها می توانید به نیازهای عاطفی همسرتان توجه کنید، بلکه آماده می شوید تا دیگر اصول را بهتر اجرا کنید. اگر این اصل را در زندگی خود به کار نبرید، قادر نیستید با یکدیگر به طور موثر و درست ارتباط برقرار کنید. به یکدیگر توجه نشان دادن و با هم بودن یکی از عناصر بسیار مهم و ضروری در ازدواج است. بعد از مدتی که از ازدواج می گذرد به خصوص موقعی که نوزاد به وجود می آید، همسران سعی می کنند بیشتر وقتشان را روی مسایل نه چندان ضروری صرف کنند. شاید شما نیز یکی از این افراد باشید و پیش خود بگویید:" اگر وقت آوردم به همسرم نیز می رسم." بهتر است بدانید همین کار سبب ناخوشنودی شما در زندگی مشترک تان می شود و به تدریج حرف های نا گفته در درونتان لبریز شده و به یک باره منفجر می شوید. مطمئن باشید که به اندازه کافی برای یکدیگر وقت می گذارید. خودتان را سرگرم انجام امور بی ارزش نکنید. شغل، فرزند، و انجام کارهای منزل نباید شما را از همسرتان جدا کند. به شما پیشنهاد می کنم، اوقات خاصی را برای با هم بودن در نظر بگیرید. از این موقعیت استفاده کنید و به نیازهای روحی یکدیگر توجه کنید.اگر به خاطر داشته باشید تمام این کارها را در اوایل ازدواج به طور خودکار انجام می دادید. به همین علت نیز عاشق یکدیگر بودید و حاضر بودید هر کاری برای همسرتان انجام دهید؟دلیل آن اینست که در طول روز اوقاتی را برای ابراز عشق به یکدیگر اختصاص می دادید و نسبت به هم بی تفاوت و بی توجه نبودید. بنابراین به نفع شماست که دوباره این کار را شروع کنید.
اصل پنجم:موانع عشق را از سر راه خود بردارید.   
وقتی به همسرتان توجه می کنید، برای او وقت می گذارید و نیازهای عاطفی او را برآورده می کنید، این کار باعث شادی خاطر هر دوی شما می شود. درست در همان زمان شما می توانید با طرز رفتار نادرست خود باعث از بین رفتن همه چیز شوید و به نقطه اول بازگردید. فایده ای ندارد اگر شما از یک طرف به او عشق بدهید و از طرف دیگر همه چیز را خراب کنید. باید یاد بگیرید وقتی به نیازهای همسرتان رسیدگی می کنید و به او عشق و علاقه نشان می دهید، آن را حفظ کنید و مواظب رفتار خود در طول روز باشید. عصبانیت، حساسیت، بی توجهی، بی اعتمادی و خیلی از خصایص منفی دیگر بر سر راه عشق هستند. این موانع، عشق را به کلی از بین می برند و اجازه عاشقانه زیستن را به شما نمی دهند. بنابراین هر چه سریع تر این موارد را از زندگی خود حذف کنید و همسرتان را یک عمر عاشق خود کنید.
اصل ششم: به یکدیگر اعتماد داشته باشید. 
بسیری از زوج ها به یکدیگر اعتماد ندارند. این رفتار باعث رنجیدن طرف مقابلشان می شود، بحث و مجادله می کنند و پنهان کاری آغاز می شود.داشتن اعتماد در زندگی بسیار مهم است. برای داشتن چنین حالتی بهتر است هر چه از خود اطلاعات دارید به همسرتان بگویید: در مورد افکار، احساسات، رفتار و چیزهایی که دوست داریدو ...
با همسرتان صحبت کنید. وقتی با همسرتان روراست باشید، ناخودآگاه اعتماد و اطمینان بین شما بیشتر می شود. اعتماد نه تنها از لحاظ عاطفی شما را به یکدیگر نزدیک می سازد بلکه از وقوع خیلی از پنهان کاری ها نیز جلوگیری می کند. مطمئن باشید با اعتماد به یکدیگر عشق در زندگی تان دو چندان خواهد شد.
اصل هفتم: عشق باید دو طرفه باشد.
همه ما این حالت را تجربه کرده ایم که لحظه ای عاشق هستیم و حاضریم هر کاری برای همسرمان انجام دهیم و لحظه ای بعد خودخواهی وجودمان را می گیرد و تنها به فکر خودمان هستیم. تقریبا شخصیت تمام افراد به این شکل است. لحظه ای دوست داریم دیگران را خوشحال کنیم و از هر کاری که باعث ناراحتی آن ها می شود پرهیز می کنیم و لحظه ای درست برعکس رفتار می کنیم. این دو جنبه شخصیتی معمولا نوع رفتار ما را با دیگران شکل می دهد.بهتر است بدانید اگر تنها به طرف مقابل تان عشق بدهید کافی نیست بلکه باید به او نیز اجازه عشق ورزیدن به خودتان را بدهید.
اصل هشتم:طرز فکر خود را تغییر دهید.
طرز فکر ما باعث می شود که تصمیم بگیریم چگونه اختلاف مان را با همسرمان حل کنیم.اغلب در زندگی های زناشویی منطقی صحبت کردن با یکدیگر کاری بسیار دشوار به نظر می آید. وقتی عاشق هستیم از این قانون پیروی می کنیم:هر کاری باعث خوشحالی طرف مقابلتان می شود انجام دهید و از هر کاری که او را ناراحت می کند، پرهیز کنید. حتی اگر خودتان از این وضعیت ناراضی باشید. این حالت برای طرف مقابل بسیار خوب به نظر می آید ولی تقریبا برای ما دردآور است. زیرا به نیازهای ما پاسخ داده نشده است. به تدریج ناخشنودی در درون ما افزایش می یابد و به محض بروز اولین اختلاف این قانون در ذهن مان شکل می گیرد: کارهای مورد علاقه خودتان را انجام دهید و از هر کاری که باعث ناراحتی شما می شود پرهیز کنید، حتی اگر دیگران از دست شما ناراحت شوند. این طرز فکر در درون شما باعث می شود به همسرتان توجه نکنید و تنها به فکر خودتان باشید. بنابراین بحث و جدل بین شما افزایش پیدا می یابد و بعد از مدتی متوجه می شوید که با جنگ و دعوا نیز به نتیجه نمی رسید و شما هنوز ناراحت و غمگین هستید. بنابراین قدم اشتباه دیگری برمی دارید و به طور کلی از لحاظ عاطفی از او جدا می شوید. دیگر از او انتظار محبت ندارید و به او محبت نیز نمی کنید. بهتر است بدانید هر دو قانونی که در این جا ذکر شد نادرست است. در زندگی مشترک هر یک از طرفین باید درست فکر کند و تصمیم گیری صحیحی داشته باشد تا کار به مسایل حاد نکشد. بنابراین وقت را از دست ندهید و افکار خود را تصحیح کنید و برای یافتن راه حلی بهتر به اصل بعدی توجه کنید.
اصل نهم: با یکدیگر به توافق برسید
دو قانونی که در بالا ذکر شد هیچ کدام به نفع شما نبود. زیرا هیچ یک، هر دو طرف را راضی نمی کرد و زن وشوهر نمی توانستند در مورد آن با یکدیگر به طور منطقی برخورد کنند. بنابراین در ازدواج به قانونی نیاز دارید که هیچ کدام از شما آسیب روحی نبیند و به طور کاملا منطقی و حساب شده هردو به هدفتان برسید. من این قانون را "توافق دو طرفه" می نامم. بنابراین با در نظر گرفتن این قانون نباید هیچ کاری انجام دهید مگر این که هر دوی شما با انجام آن موافق باشید. تقریبا شما هر کاری انجام می دهید بر روی طرف مقابل تان تاثیر می گذارد. پس بهتر است قبل از انجام هر کاری تمام جوانب را در نظر بگیرید.با یکدیگر مشورت کنید، در مورد عقایدتان تبادل نظر کنید و باور کنید که خیلی زود به نتایج مطلوبی در زندگی دست خواهید یافت.
اصل دهم: توافق چهارگانه را رعایت کنید.
اگر شما و همسرتان نمی توانید در مورد مسایل تان به راه حل منطقی دست یابید و یا به اصطلاح به توافق برسید به این چهار مورد توجه کنید:
1-برای داشتن یک مذاکره خوب و منطقی قوانینی وضع کنید. به عنوان مثال:
_ درطول مذاکره عصبی نشوید و همواره شاد و بشاش باشید.
_ به یکدیگر احترام بگذارید، مرتب تقاضاهای خود را مطرح نکنید و به یکدیگر گوش فرا دهید.
_ اگر هریک از شما قوانین را زیر پا گذاشت مذاکره را ادامه ندهید و جلسه را به وقت دیگری موکول کنید.
2-به مسایل و مشکلات از دید هر دو طرف نگاه کنید.
3-سعی کنید از خود خلاقیت نشان دهید و به راه حل هایی دست یابید که هر دو طرف از آن راضی باشد. برای این کار بهتر است در طول روز به هر فکر جدیدی که رسیدید سریع روی کاغذ بنویسید و آن را با همسرتان مطرح کنید.
4-با یافتن راه حلی مناسب به توافقی منطقی دست یابید.
بنابراین یاد بگیرید بانک عشق همسرتان را همواره پر نگاه دارید و در مواقع بروز مشکل با یافتن راه حل های مناسب و منطقی به توافق دوستانه دست یابید.
به امیدآن روزکه همه عاشق خانه وخانواده باشند.

*دکترای فلسفه علم

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام