کد خبر : 8140
Print
مرتضی طلایی:

تنباکو، بزرگترین عامل مرگ قابل کنترل جهان

شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۷

Image titleسبزوارنگار/تنباکو، بزرگترین عامل مرگ قابل کنترل جهان

مرتضی طلایی* 

امروز که در روز جهانی بدون دخانیات قرار داریم، شرایطی پیش آمده است که در میان 121 کشوری که بیشترین مصرف سیگار را دارند ما در رتبه 67 قرار داریم. تعداد کثیری از جوان و میانسالان سیگار را بعنوان یک کالا اساسی یا تفننی در سبد مصرفی روزانه خود قرار داده اند و این پدیده با سرعت زیادی نیز رو به گسترش است که دلیل آن در دگرگونی سبک زندگی افراد جامعه بواسطه مدرنیزاسیون‌های نامتوازن است. بعلاوه قوانین مربوط به استعمال و فروش سیگار در امکان عمومی از بازدارندگی مطلوبی برخوردار نیستند. به مراتب ما شاهدیم که معدودی افرادی هنجارشکن در پیاده روها، داخل پاساژهای خرید، نیمکت‌های داخل پارک‌ها، داخل فضای بسته آپارتمان‌ها و ... با سیگار کشیدن رعایت حقوق دیگر شهروندان را نمی کنند که این معضلات زیادی را به بار آورده است. و همینطور دکه های روزنامه فروشی در سطح شهرها که می بایست خدمات فرهنگی ارائه دهند اقدام به فروش مواد دخانی همچون سیگار می کنند یا در سوپرمارکت‌ها شما انواع مختلفی از سیگارهای رنگارنگ را می توانید مشاهده کنید.

بطور کل مواد دخانی با کاهش امید به زندگی، افزایش هزینه های درمانی، کاهش خلاقیت، کاهش سودمندی در ابعاد زندگی فردی به عامل مهمی در بی‌کفایتی فردی در زندگی و عامل بیش از 25 نوع سرطان و یکی از عوامل مهم بیماری‌های قلبی- عروقی هستند.

بر طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت بیش از یک میلیارد نفر از مردم در سراسر جهان سیگار می کشند و حدودا 60 تریلیون سیگار دود می کنند. بر اساس تخمین های موجود، مرگ و میر ناشی از استعمال دخانیات از 4 میلیون نفر به 10 میلیون نفر در سال 2025 خواهد رسید که هفت میلیون آن در کشور های در حال توسعه اتفاق خواهد افتاد.

تاثیر تبلیغات بر ایجاد گرایش به سمت مصرف مواد مخدر

بر اساس قانون مصرف مواد دخانی در امکان عمومی ممنوع است و به لحاظ فرهنگی و اجتماعی نیز اغلب مردم پذیرفته اند که نباید در مکان های مثل مترو، اتوبوس، سینما، مساجد و ... سیگار بکشند و این کار را یک رفتار غیر قابل قبول و ناپسند می دانند ولی استثنائات وجود دارد. بطور حتم تبلیغات تاثیر زیادی در کاهش یا افزایش مصرف مواد مخدر دارند. پخش فیلم های سینمایی که در آن یک هنرپیشه با ژست خاص خود، سیگار می کشد و دسترسی آسان به سیگار؛ بهترین الگوی ترغیب یک نوجوان برای مصرف آن است.

متاسفانه در بعضی از فیلم هایی که از تلویزیون پخش می شود قبح این عمل شکسته شده است به نحوی که ما همواره شاهد کاهش سن مصرف سیگار در بین نوجوانان در مدارس هستیم که از سر تفنن سر از دروازه های تودرتوی مصرف مواد مخدر خطرناک در می آورند. پرسش این است که آیا پشت پرده این سهل انگاری های خطرناک مافیای مواد مخدر قرار دارند یا اشتباهات سازمانی ما، یا بی تفاوتی خانوادها؟ به نظر بنده، ترکیبی از این سه عامل منجر به کاهش سن اعتیاد در بین نوجوانان شده است. هر چه که هست نتیجه آن چیزی غیر از دود شدن سرمایه های مادی، معنوی و اجتماعی ما نیست. سالیانه بیش از 50هزار نفر بر اثر سرطان و بیماری های قلبی عروقی در کشور از دنیا می روند که میلیاردها تومان هزینه های درمانی بردوش جامعه بار می کنند. سیگار دورازه ورود به اعتیاد و بیماری است و قبح دیگر رفتارهای ناشایست اجتماعی را می شکند. لذا شاید یکی از وظایفی که هر شهروندی بر عهده دارد تذکر نسبت به نکشیدن سیگار خصوصا در بین نوجوانان و دختران است. متاسفانه، چنان که بیان شد، سیگار سالانه هزاران میلیارد تومان از ثروت های ما را دود می کند که بخش عمده ای از آن بصورت ارز از کشور خارج می گردد و بخشی نیز برای درمان و دارو هزینه می گردد.

برآورد ها نشان می دهد که بیشتر از 11 درصد ایرانیان بالای 15 سال به سیگار اعتیاد دارند که رقم چشمگیری است که از این میزان سهم زنان بالای 2.5 درصد است و این بصورت سالیانه بارشد 4درصدی نیز همراه است. لذا همه باید دست به دست همدیگر بدهیم و کمک کنیم که سن مصرف کاهش پیدا نکرده و به درصد معتادین افزوده نشود. باید جامعه را آگاه کنیم تا بدانند پشت سر ورود انواع مختلف سیگار های مجاز و غیر مجاز و دسترسی آسان به آن، چه منافع و مافیایی نهفته است تا شهروندانمان کمتر گرفتار بیماری ها و آسیب های مصرف سیگار شوند./. ایسنا

*نایب رئیس شورای شهر تهران

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام