کد خبر : 8144
Print
محمدرضا نوری دلویی:

انتقاد آری، انصاف نیز

شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰

Image titleسبزوارنگار/انتقاد آری، انصاف نیز

 محمدرضا نوری دلویی*

در حالی که اقتصاد کشور در انبوهی از گرفتاری‌های چندین لایه گرفتار است و دولت هرگز به تنهایی قادر به مبارزه ریشه‌ای با چالش‌های پیشاروی آن نیست، ناگفته پیداست که عبور باموفقیت نسبی ازدشواری‌های اقتصادی و نیز اجتماعی و فرهنگی مستلزم اقدام و همکاری عملی صمیمانه و مناسب مجموعه قوای کشور و مردم است. درواقع، همآهنگی، هم‌افزایی و وحدت واقعی رویه همه قوا به ویژه در آغاز دوران پساتحریم نه تنها یک انتخاب که ضرورتی مبرم است.

در حالی که تنها در پرتو وحدت و انسجام ملی، امنیت ، آرامش و اصلاح کارشناسانه قوانین و ساختارهای مالی می‌توان فضای مناسب را برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی مهیا کرد و میدان کسب‌وکار و تولید را بهبود بخشید، متاسفانه این ایام به ویژه سیاست در کشور صحنه کشاکش ویرانگر برای کسب قدرت درآمده است و به قولی، در میان دو قطبی اثبات و انکار گرفتار آمده است. بارزترین نمونه آن برجام است که مخالفان آن آشکارا موافقان و به ویژه مردان شریف دیپلماسی کشور را به خیانت متهم می‌کنند؛ که البته ناگفته نگذاریم که دلالان و کاسبان تحریم و مافیای اقتصادی دوران تحریم چه منفعت‌های نامشروع و بادآورده که نبرده‌اند و طبیعی است که شرایط جدید را بر نمی‌تابند.

مخالفان برجام پیوسته بر این طبل می‌کوبند که برجام هیچ دستاوردی نداشته است درحالی که در همین آغاز، برجام دستاوردهای ارزشمندی داشته است که بسته شدن پرونده پیچیده پی‌ام‌دی؛ لغو بدون اجرای 6 قطعنامه تحریمی سنگین شورای امنیت علیه کشور، دور کردن تهدید جدی و حتی سایه کریه جنگ احتمالی از کشور؛ بازگشت نسبی اعتبار ایران در عرصه‌های بین‌المللی و بهبود روابط ایران با جهان؛ تردد کشتی‌های ایرانی با پرچم کشورمان؛ تلاش جدی برای توسعه میدان‌های مشترک نفتی و گازی کشور با همسایگان؛ صادرات قابل توجه نفت و سعی پیوسته دولت برای احیای بازارهای نفتی از دست رفته در دوران تحریم؛ آغاز شدن افزایش تدریجی سرمایه گذاری‌های خارجی در کشور و کوشش برای ایجاد بستر مساعد برای کاهش فرار سرمایه از ایران؛ افزایش معنی‌دار توریست‌های خارجی؛ نمونه‌هایی از دستاوردهای درخشان برجام برای کشور عزیز ماست. و ناگفته پیداست این‌ها هنوز آغاز راهی طولانی برای بازسازی ویرانی‌های برجای مانده به ویژه از دولت‌های 9و10 است.

توجه کنیم که از آن جاکه فروش نفت، هر ماه حدود 20 درصد کاهش می‌یافت در صورت ادامه تحریم‌ها، فروش آن به صفر می‌رسید! بنابراین، اگر برجام به نتیجه نرسیده بود، بزودی نمی‌توانستیم حتی یک لیتر نفت بفروشیم! در حالی که در کمتر از5 ماه که از اجرایی شدن آن می‌گذرد، صادرات نفت کشور رشد 100 درصدی داشته و به محدوده پیش از تحریم رسیده است.

هم‌چنین، بنابر روایت تجار، سویفت با وجود برخی ادعاها برقرار است و گشایش اعتبارات اسنادی برای طرف‌های تجاری در شرق آسیا در حال انجام است و با بیش از 300 بانک جهانی روابط کارگزاری برقرار شده است ، اگر چه هنوز برای تجارت با اروپا و نقل و انتقالات بانکی نارسایی‌هایی وجود دارد.

رخت بربستن وحشت ایجاد شده در خلال 10 سال تحریم‌های یکجانبه و چندجانبه ، و سازمان ملل متحد و اعمال جریمه‌های سنگین از سوی آمریکا علیه بانک‌ها؛ نیازمند صبوری، پیگیری و تلاش مضاعف است.

با قضاوتی منصفانه، بسیار طبیعی است که اغلب پیامدهای برجام در کوتاه مدت به صورت ملموس در زندگی مردم خود را نشان نمی‌دهد؛ اگرچه که این توافق، اعتماد به نفس و امیدواری مردم را به آینده بیشتر کرده است.

البته تحریم‌های دلاری (آمریکا) در دوره پسا تحریم از چالش‌های مهم است به ویژه که بیش از 70 درصد از معاملات تجاری جهان به واسطه دلار انجام می‌شود ، اما این تحریم، اولیه بوده و از سال‌ها پیش برقرار است و هیچ ربطی هم به برجام ندارد و راه حل برای کشور ما خروج او وابستگی به دلار و سیستم مالی آمریکاست.

با تاکید بر غیرقابل اعتماد بودن طرف‌های کشور در مذاکرات 1+5 به ویژه ایالات متحده آمریکا؛ از مجموعه جریان‌های فکری کشور کسی منکر اقدامات کارشکنانه به ویژه آمریکا نیست. با این وجود ، برجام موفقیت بسیار بزرگی در دیپلماسی کشور است و انصاف می‌طلبد که هنر بزرگ مردان دیپلماسی کشور را قدر نهیم و بپذیریم که حل مشکلات آن هم با حفظ اصول و منافع ملی با دنیا فرصتی ارزشمند برای احیای هرچند نسبتی اقتصاد کشور است . و مگر نه این است که در راستای بهبود وضعیت معیشتی و استحکام بخشی اقتصاد مقاومتی؛ قدرت ملی ، منطقه ای و بین المللی کشور به شدت تقویت می‌شود؟

افزون بر همه این‌ها ، از یاد نبریم که برجام مذاکرات نظام بود و نه دولت یازدهم؛ و مذاکره‌کنندگان همگی نمایندگان نظام بودند و چنین است که مجموعه نظام از این توافق حمایت کرده و آن را در راستای منافع کشور ارزیابی می کند؛ بنابراین تلاش برای القای دو قطبی کردن کشور و تقابل مسؤولان ، تکرار و تاکید سخنان دشمنان خارجی و با هر انگیزه‌ای در عمل خیانت به منافع ملی است و به طور منطقی، هرکس در مسیر ایران هراسی گام بردارد ؛ در عمل در برابر منافع ملی ایستاده است.

طبیعی است که می توان از سَرِدلسوزی با برجام مخالف بود و انتقاد کرد اما روانیست که که به این بهانه، در جبهه دشمنان کشور قدم برداشت. البته از نظر موافقان برجام که در مجموع ، اکثریت عظیم مردم هستند؛ مخالفان داخلی برجام اشتباه می‌کنند.

چشم بستن بر انبوهی از دستاوردهای ملموس و مستند برجام نه تنها دور از انسانیت ، انصاف، وجدان و شرافت است که طریق کشور دوستی ، منافع ملی و رعایت کفِ اصول و ضوابط اخلاقی نیز نیست.

طبیعتا" ، کاسبان تحریم که تحریم را نعمت می‌دانستند، هم‌چنان تلاش می‌کنند آن را بازگردانند و به طور پیوسته علیه برجام جوسازی می‌کنند. کسانی که از غارت‌های سازمان یافته افسانه‌ای بهره‌ها برده‌اند به راحتی کوتاه نمی‌آیند؛ اما و خوشبختانه مسؤولان نظام و اکثریت عظیم مردم از جنجال‌های جناحی و سیاسی، افراط‌گری و تهمت‌های بی‌اساس؛ به لطف پروردگار و عزم و همتی جانانه ، به سلامت عبور خواهند کرد. ان شاءالله.

آنان که با نگرشی تمامیت خواهانه جبهه برجام ستیزی راه انداخته‌اند و با کوته‌بینی منافع ملی کشور را دستاویز منافع جناحی و فردی می کنند و به جای رقابت درست، با همه توان جریان رقیب و دولت قانونی را تخریب می‌کنند، با این رفتارها و موضع‌گیری‌ها چه بخواهند و چه نخواهند در عمل در زمین دشمن کشور بازی می‌کنند و با ریختن آب در آسیاب دشمن آن را می‌چرخانند!

ناگفته نماند اگرچه که تحریم‌ها مشکلات ساختاری اقتصاد کشور را مضاعف کرد اما ، برداشتن آن ها به تنهایی نمی‌تواند این مشکلات را از بین ببرد، چه بدون اصلاح همه‌جانبه و فراگیر ساختارهای معیوب اقتصاد کشور ، رشد و بهبود واقعی وضعیت اقتصادی امکان‌پذیر نیست.

از آن جا که در انتخابات مجلس دهم اکثریت مردم پیام تغییر دادند ؛ مجلس و دولت باید این مطالبه را در عمل جدی گرفته و صدای مردم را بشنوند. از این رو و در راستای ارتقای عملکرد و شایسته‌سالاری وقت آن است که دولت با خانه تکانی به ویژه در تیم اقتصادی خود ، وزرا و مدیران قوی‌تر را جایگزین مدیران ضعیف فعلی بنماید.

این مهم با راهبرد تعامل و گفت‌وگوی سازنده و هم‌افزا با رقیبان قابل پیگیری است تا خواست تندروها نیز که به دنبال دوقطبی‌سازی‌های مخرب‌اند، تحقق نیابد، و اگرچه که مجلس نهم به ویژه در هفته‌های پایانی خود و پس از اعلام نتایج انتخابات، با نگاه سیاسی سنگ‌های بزرگی را جلو پای دولت انداخت، اما و خوشبختانه انتظار می‌رود در مجلس دهم در راستای پیشرفت نسبی در قلمروهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی - فرهنگی کشور، تعامل قابل قبولی میان اصلاح‌طلبان و اصولگراها شکل گیرد و با هماهنگی برای حل مشکلات مبرم کشور عزمی جدی و هم‌افزا شکل گیرد.

خدایا کمک کن با الگو گرفتن از رسول گرامیت، مکارم اخلاق را در وجود خود و جامعه گسترش داده و نهادینه کنیم که در فقدان اخلاق ، هیچ چیزی جلودار آدمی نیست.

* استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام