کد خبر : 8145
Print
فردین علیخواه:

دورِ هم هستیم؛ بیایید دیگران را دست بیندازیم

شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۴

Image title

سبزوارنگار/دورِ هم هستیم؛ بیایید دیگران را دست بیندازیم

فردین علیخواه*
گاهی اوقات به حال کسانی که برنامه های تلویزیون را تماشا نمی کنند غبطه می خورم. شاید بگویید که خاموش کردن تلویزیون کار سختی نیست. کافیست انگشتتان را روی آن دگمۀ قرمز بالای ریموت کنترل فشار دهید! درست می گویید. ولی از آنجایی که یکی از عرصه های مطالعاتی ام رسانه های جمعی است به ناچار تغییر و تحولات برنامه های صدا و سیما را دنبال می کنم تا بتوانم در کلاس ها، برای دانشجویانم مثال های جدید و به روز داشته باشم. البته ناگفته نماند که حاصل تماشای این برنامه ها هم معمولا عرقِ سردی است که بر روی پیشانی ام می نشیند و ساعاتی افسرده ام می کند.
پس از آخرین عرقِ سردی که با تماشای « برنامه اکسیر » فرزاد حسنی بر روی پیشانی ام نشست فکر نمی کردم که به زودی مجری دیگری این فضا را برایم تکرار کند. مهران مدیری را می گویم. ایشان را (قبلا) فردی خلاق و باهوش می دانستم. ولی مدتی است که آن فرضی که درباره صدا و سیما دارم درباره ایشان هم پیدا کرده ام. این فرض که صدا و سیما و مهران مدیری از نظر ابتکار، خلاقیت و جذب مخاطب ، با هم دچار رکود جدّی شده و با هم در مسیر سراشیبی گام برمی دارند. ترجیح می دهم تعبیر سقوط آزاد را درباره این دو بکار نبرم. 
در یکی از جدیدترین قسمت های دور همی؛ ایشان از بین حضّار دو دختر جوانِ متأهل را برای شرکت در مسابقه دعوت می کنند. موضوع مسابقه آن است که مهران مدیری به دو شرکت کننده دو گوشی تلفن همراه بدهد و جملاتی را بگوید و هر کدام از آنها سعی کند که آن جمله را "سریع تر و کم غلط تر " تایپ کند.  در نهایت یکی از شرکت کنندگان، جملات  مهران مدیری را سریع تر و کم غلط تر تایپ می کند. زمان اعطای جایزه؛ مهران مدیری اعلام می کند که طبق مطالعات و تحقیقات مختلف صورت گرفته(احتمالا توسط خود ایشان) ؛ کسانی که خوب با تکنولوژی کار می کنند نسبت به زندگی التفات و توجه کافی ندارند. لذا ما جایزه را به کسی می دهیم که پیام را کندتر و پر غلط تر تایپ کرد! ایشان سپس گلی پژمرده را از گلدان دکور برنامه جدا کرده و با بی میلی به برنده واقعی( که در این برنامه بازنده اعلام می شود) می دهد و سپس با تبلیغ شفاهی یک موسسه اقتصادی، یک بسته تبلیغاتی را به بازنده واقعی (که مدیری او را برنده اعلام می کند) تقدیم می کند! می دانید آن بسته یا هدیه به برنده مسابقه که خوب بلد نبود با تکنولوژی کار کند ولی به زندگی التفات داشت چه بود؟ : یک دستگاه تبلت!!! لابد برای آنکه کار کردن با تکنولوژی را خوب یاد بگیرند!
مشاهده می کنید که ایشان شعور مخاطبان را در چه سطحی فرض کرده اند؟ گذشته از ماهیت سطحی و هجو خود مسابقه، صبر و تحمّل آن دختری که برنده واقعی مسابقه بود و به شکل ناعادلانه ای بازنده اعلام شدند مانند جمشیدِ مسابقۀ فرزاد حسنی، ستودنی است. حداقل من چنین تحملی ندارم و قطعا نمی توانستم صرفا با لبخندهای عصبی ام نظاره گر توضیحات بی پایه و اساس جناب مدیری باشم و حداقل به نشانۀ اعتراض برنامه را ترک می کردم. این رفتار از کسی که در طول برنامه اش مدام تلاش می کند خود را نسبت به مسائل اجتماعی آگاه "جلوه دهد" بسیار بعید بود. این نوع توهین ها به شعور مخاطب آنقدر آشکار و صریح است که گاهی اوقات با خودم می گویم نکند عوامل این نوع برنامه ها تعمدا چنین اعمالی را انجام می دهند تا حساسیت جامعه برانگیخته شده و با ایجاد بحث در شبکه های اجتماعی، تعداد بینندگان برنامه شان افزایش یابد تا صدا و سیما در برنامه های بعدی با مبالغ پیشنهادی آنها راحت تر موافقت کند.
صبح همان عصری که به تماشای این برنامه نشسته بودم پیامکی رسیده بود:
"امشب از یک میلیارد تومان جوایز [.....] در برنامه تلویزیونی دور همی رونمایی خواهد شد. برای اطلاع از شرایط حضور در قرعه کشی شما را به تماشای این برنامه دعوت مینماییم."
گویا نام مجری برنامه؛ که خود زمانی برای جذب مخاطب کافی بود جذابیت اش را از دست داده است و باید با محرّک های دیگری توجه مخاطبان را به تماشای این برنامه جلب کرد! آیا مهران مدیری در میانسالی به خط پایان نزدیک می شود؟ 

*دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام