کد خبر : 8161
Print
سبزوارنگار

آیا حسین مقصودی گرفتار شتابزدگی شده است؟

جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۲

سبزوارنگار/حسین مقصودی نماینده مردم شهرستان های غرب خراسان رضوی در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، بی شک با کسب رأی 6رقمی، پدیده شگفت انگیز انتخابات هفتم اسفند 94 و یکی از پدیده های شگفت انگیز انتخابات ادوار سبزوار است که با همه موانعی که در سر راهش وجود داشت توانست از دل صندوق های رأی، موفقیت خوبی به دست آورد.

Image titleسبزوارنگار/حسین مقصودی نماینده مردم شهرستان های غرب خراسان رضوی در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، بی شک با کسب رأی 6رقمی، پدیده شگفت انگیز انتخابات هفتم اسفند 94 و یکی از پدیده های شگفت انگیز انتخابات ادوار سبزوار است که با همه موانعی که در سر راهش وجود داشت توانست از دل صندوق های رأی، موفقیت خوبی به دست آورد. 
 
به گزارش سبزوارنگار به نقل از مجله اینترنتی اسرارنامه؛ تحلیلگران مسائل سیاسی و اجتماعی سبزوار دلایل مختلفی را برای کسب این موفقیت مقصودی بر شمرده اند، اما تقریبا همه در اینکه آیا مقصودی می تواند تا پایان دوره حضورش در مجلس همینطور شگفتی ساز و موفق باشد، تردید دارند؟
 
عده ای وی را به اتکاء اقداماتی که در دوران دو ساله شهرداریش انجام داد، سردار سازندگی سبزوار بر می شمرند و عده ای دیگر می گویند اگر حتی دوران شهرداری حسین مقصودی با چشم پوشی از همه انتقادات کوچک و بزرگی که بر او وارد بود، یک دوره کاملا موفقیت آمیز ارزیابی شود، باز هم مقتضیات جایگاهی مانند شهرداری یک شهر که بیشتر توانمندی های شهرداران را در زمینه مدیریت اجرایی به چالش می کشد با جایگاه نمایندگی مجلس شورای اسلامی که بیشتر در حوزه قانونگذاری و نظارت در امور کلی کشور است و توانمندی های نمایندگان را در زمینه داشتن نگاه و بصیرت عمیق از مسائل و مبادلات ملی و بین المللی و توان لابی گری و آشنایی با فرآیندهای قانونی و بازی های قدرت را به چالش می کشد، بسیار متفاوت است.
 
همین تفاوت ها ممکن است مانع آن شود که فردی که قبلا در جایگاه شهرداری یک شهرستان متوسط با همه اما و اگرها، مدیریتی موفق را به نمایش گذاشته است، در جایگاه نمایندگی 80 میلیون نفر جمعیت ایرانی و به ویژه نیم میلیون نفر مردم شهرستان های حوزه انتخابیه اش در مجلس نیز بتواند موفق باشد.
 
اما اینطور که پیداست مقصودی تلاش خود برای موفق و موثر بودن در این جایگاه جدید را هم آغاز کرده است. تلاش هایی که گاه خبر از شتابزدگی او در جلب رضایت مردم و استمرار موفقیت هایش می دهد.
 
مقصودی از نخستین روزهای بعد از انتخابات هفتم اسفند، علاوه بر اینکه تعدادی دیدارهای مردمی در شهرستان های حوزه انتخابیه اش داشت، شروع به فعالیت هایی نظیر دیدار با چهره های سرشناس سیاسی ومقامات کشوری کرد و مرتباً عکس ها و خبرهای خلاصه واری از این دیدارها و گفتگوها را در وبسایت شخصی خود و همچنین در کانال های تلگرامی که توسط حامیانش اداره می شوند، منتشر کرد.
 
این گونه اقدامات البته بد نیست و تقریبا روال طبیعی همه منتخبان مجلس در دوره های مختلف بوده و هست، اما باید بدانیم که این فعالیت ها الزاماً همیشه نتایج مثبتی در عمل به همراه نمی آورند، بلکه گاهی در حد دیدارها و گفتگوهای تشریفاتی و تبلیغاتی باقی می مانند.
 
 کافی است نگاهی به آرشیو سایت ها و نشریات محلیسبزوار بیاندازیم تا بدانیم حافظه مردم این شهرستان حداقل در چند دهه اخیر پر است از عکس ها و خبرهایی که از دیدارها و قول های همکاری و سخنرانی ها و مصاحبه های تعداد زیادی از مسئولان بلندپایه ی کشوری، استانی و شهرستانی در جهت انجام پروژه های مهم سبزوار حکایت می کرده اند، اما حالا بیش از نیمی از آن دیدارها و تشریفات و سخنرانی ها در حد عکس های یادگاری و خبرهای آرشیوی و تاریخ مصرف گذشته، باقی مانده اند.
 
البته برای قضاوت کردن درباره عملکرد مقصودی در این زمینه هنوز زود است و باید قضاوت را حداقل به چند ماه دیگر موکول کرد اما تا آن زمان نمی توان از نشانه ها هم چشم پوشید و به تحلیل و بررسی آن ها نپرداخت.
 
یکی از موضوعاتی که به گفته یکی از آگاهان به مسائل سیاسی ، مقصودی نشان دهنده گرفتار شدن وی در دام شتابزدگی و نیز رفتار پوپولیستی برای جلب توجه رسانه ها و کسب رضایت مردم است، اقدام اخیر او در انتشار تصویر تذکر کتبی به وزیر نیرو است که اصطلاحا به عنوان تذکر کتبی مقصودی به چیت چیان مبنی بر خرید الکتروموتورهای خارجی به جای استفاده از نمونه های مشابه داخلی در کارخانه جمکو جوین (سبزوار) مطرح شده و در روز های گذشته بازتاب رسانه ای گسترده ای هم پیدا کرد.
 
دقایقی پس از انتشار این خبر در اسرارنامه که نخستین بار در خبرگزاری تسنیم منتشر شده بود، یکی از منتقدان عملکرد مقصودی که نخواست در مطلب اسرارنامه به نام وی اشاره شود، ضمن تماس با خبرنگار ما، این اقدام نماینده مجلس دهم را یک کار نمایشی بر شمرد که چون روندهای لازم برای انجام تذکر کتبی را طی نکرده است، فعلا نمی توان به نتیجه بخش بودن آن امیدی داشت.
 
وی در این رابطه به اسرارنامه گفت: نامه ای که فعلا تصویر آن در وبسایت آقای مقصودی منتشر شده و در بعضی کانال های تلگرامی هم توسط هوادارانش به سرعت نشر داده می شود، هیچ مبنای قانونی ندارد و فعلا نمی تواند در زمره تذکرات رسمی نمایندگان مجلس به وزرا محسوب شود، زیرا در این مرحله فقط گام اول توسط آقای مقصودی برداشته شده و هنوز هیچ اعتراضی نه در صحن مجلس مطرح شده است و نه نامه به امضای هیئت رئیسه مجلس رسیده و برای اشخاصی هم که اسامیشان در بخش رونوشت های نامه درج شده ، ارسال نشده است.
 
این منتقد در ادامه گفت: در واقع این سطح از کار را هر کسی می تواند انجام بدهد و منعکس شدن خبر در سطح رسانه ها نیز مبین انجام شدن صحیح کار نیست زیرا به هرحال خبرنگاران همواره با مسئولان و نمایندگان مصاحبه می کنند و دیدگاه ها و اقدامات آنان را پوشش می دهند.
 
وی افزود: اشتباه بزرگتر آقای مقصودی که احتمالا حاکی از عجله وی برای نشان دادن خود و به دست آوردن دل حامیان و رای دهندگانش در حوزه انتخابیه بوده، این است که وی به سرعت وزیر نیرو را تهدید به استیضاح کرده است، در حالی که همه می دانند فقط یک نماینده نمی تواند یک وزیر را به استیضاح بکشاند و باید ابتدا امضا و حمایت یک تعداد مشخص دیگر از نمایندگان را برای این تصمیم جلب کند و این خود تابع یک سری فرآیندها و لابی گری های اساسی است، در غیر این صورت تهدید زودهنگام یک وزیر به استیضاح توسط نماینده ای که فقط چند روز است کار خود را در مجلس آغاز کرده است، اگر باعث کدورت و ذهنیت منفی در هیئت دولت نسبت به آن نماینده و حوزه انتخابیه اش نشود، دست کم فقط در حکم یک اقدام نمایشی باقی می ماند که علی رغم جذابیت برای رسانه ها و پوشش گسترده خبری آن، در سطوح موثر تصمیم گیری کشور کسی به آن توجه نخواهد کرد. 
 
این منتقد افزود: اگر آقای مقصودی با این شیوه ها به فکر جلب رضایت موکلان خود در حوزه انتخابیه سبزواربزرگ است، نیت خوبی دارد اما باید رسانه های آگاه و دلسوزان به او هشدار بدهند که درعمل دچار عجله و تندروی شده است و می بایست ضمن اینکه یک لحظه از پیگیری مطالبات مردم حوزه انتخابیه غافل نمی شود، با طومأنینه بیشتری به جستجو و طی کردن روندهای قانونی مربوطه بپردازد و برای این منظور می تواند تعامل و همفکری بیشتری با دیگر نماینده کنونی شهرستان برقرار کند و نیز از تجربیات و مشورت نمایندگان پیشین شهرستان بهره ببرد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
محمد
۱۳۹۵/۴/۳ ۰۰:۰۲
0 0
این انتخاب سبزواريها هم مثل انتخاب همه مردم دلیر ایران اسلامی در قضیه جناب احمدی نژاد یک اشتباه تاریخی بود. بعدا سبزواری ها بر این انتخاب خویش افسوس خواهند خورد...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است