کد خبر : 8170
Print
به همت انجمن اسلامی معلمان سبزوار:

همایش از تدبیر تا امید برگزار شد

چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۴

سبزوارنگار/به همت انجمن اسلامی معلمان سبزوار همایش از تدبیر تا امید برگزار شد.

Image titleسبزوارنگار/به همت انجمن اسلامی معلمان سبزوار همایش از تدبیر تا امید برگزار شد.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار؛ این مراسم که با همکاری حزب اعتدال و توسعه و حامیان مردمی دولت تدبیر و امید در محل تالار کاشفی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار برگزار شد، با استقبال معلمان، اساتید دانشگاه، مسؤولین و سایر اقشار جامعه قرار گرفت.

متن سخنرانی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی بدین شرح است:

"بسم الله الرحمن الرحیم

به نام حضرت دوست که هرچه داریم از آن اوست

سلام و درود می فرستم به روان پاک شهیدان و درگذشت مرد شعر و ادب دیار سربداران ، شاعرانقلاب ، استاد حمید سبزواری را به شما فرهنگیان شهر علم و ادب سبزوارتسلیت عرض می کنم و به همه شما اعزه حاضر در این مجلس با روح، عرض سلام و احترام دارم. خداوند قادر حکیم را بسیار شاکرم که بار دیگر توفیق درک فیوضات ماه مبارک رمضان، ماه ضیافت الله را در گستره زندگی برایمان فراهم ساخت . بی شک یکی از برکات این ماه منزه ساختن و مهیا کردن جسم و روح برای اندشیدگی سالم درباره حوادث و رخدادهای موثر در زندگی انسان و جامعه است.

اینک رمضان المبارک با خرداد تقارن یافته است و از همین روی پسندیده است که تاملی در تورق برگهای تاریخ معاصر این مرزوبوم داشته باشیم ، پیام اصلی انقلاب اسلامی به رهبری امام عظیم الشان برگرفته از آیه 11 سوره رعد این بود که (ان الله لا یغیر و ما بقوم حتی یغیرو ما بانفسهم)

 24 خرداد در تاریخ کشور نیز یاد آور پیروزی اندیشه ، تدبیر و امید با مشی اعتدال  در جهت بهبود ، اصلاح و اعتلای رویکردها و رویه ها  و اندیشه ورزی اخلاق مداران ، امید به آینده روشن و زمامداری بر اساس همزیستی مسالمت آمیز است .

 امسال در سومین سالگرد و ورود به چهارمین سال این رخداد بزرگ که با مشارکت مردم رقم خورد  قرار داریم، لذا اجازه می خواهم در خصوص این پدیده تاریخی ،اجتماعی و سیاسی به اختصار بحثی را ارائه نمایم.

 برای درک درست یک پدیده و کارکردهای آن بویژه در عرصه سیاسی اجتماعی باید جغرافیای تاریخی سیاسی آن پدیده را به درستی تحلیل کنیم، این تحلیل را متمرکز می کنم به وضعیت دولت نهم و دهم که از دل آن دولتی برآمد که   مثلث  تدبیر ، امید و اعتدال  را شعار اصلی و راهبردی خود قرار داد و بر آن مبنا کار خود را شروع کرد.

دولت نهم و دهم در حالی روی کار آمد که جامعه ایران دوره  گفتمان های جنگ و شهادت ، سازندگی  و جامعه مدنی را پشت سر گذرانده بود و دولت هشتم صندوق ذخیره ارزی را با 15 هزار میلیارد تومان به این دولت تحویل داد.

 در ابتدای دولت نهم نفت از 37.41 دلار به 50.4 در بشکه صعود کرد سپس در سال 1387 به 149 دلار برای هر بشکه رسید لذا سالهای 1384 تا 1391 (دولت نهم و دهم) دولت، 864 میلیارد دلار درآمد داشته است (بیش از 600 درصد رشد نسبت به گذشته) که این درآمدها از محل دریافت مالیات، اوراق مشارکت، خصوصی سازی و درآمدهای نفتی (صادرات نفت)حاصل شده است.

دولت با رشد قیمت نفت از 37 دلار در بشکه به 149 دلار فقط 578 میلیارد دلار درآمد نفتی کسب کرد که این درآمد معادل 23 سال درآمد نفتی (یعنی سالهای 60 تا 1383) بود. کشور ایران در دو دوره با چنین درامد های سرشاری مواجه شد: 1- دوره پهلوی دوم   2-دوره دولت های نهم و دهم  . که وضعیت بی بدیل درآمدی را بوجود آورد و امکان رشد و جهش توسعه را مهیا ساخت.

اما متاسفانه دوره اول وابستگی و دوره دوم هدررفتن منابع با سیاستهای  شتاب زده  ، عوام گرا،  غیر برنامه ای و فرا قانونی هدر رفتن منابع کشور را موجب شد. 

در حوزه سیاست خارجی  سیاست های آرمان خواهانه و غیر معقول و تخیل گرایانه مبتنی بر نوعی خود بزرگ بینی غیرواقع بینانه و مجادله جویانه باعث شد قطعنامه ظالمانه ای در شورای امنیت بر مبنای فصل 7 منشور شورای امنیت بر علیه جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید و همچنین6 قطعنامه در شورای امنیت و 16 قطعنامه هم در شورای حکام بر علیه ایران صادر شود. در این قطعنامه ها تحریم بانک ها،  نفت،  حمل و نقل دریایی و بیمه و امثالهم باعث شد درآمد کشور به کمتر از یک میلیارد دلار در سال کاهش یابد.

به عنوان مثال:       1- هزینه های تجارت دریایی که 92% میزان تجارت کشور را به خود اختصاص می دهد 100% افزایش یافت.

                              2- تعداد کشتی های ایران در آبهای بین المللی به 169 فروند کاهش یافت.

                               3- هزینه های تامین مالی تجارت خارجی کشور از حدود 2% به 7% افزایش یافت.

                              4- کاهش شدید درآمد های نفتی بعد از شروع تحریم ، میزان فروش و صادرات ایران به یک میلیون بشکه  کاهش یافت (نصف شد) و وصول درآمد های نفتی 43% کاهش یافت به گونه ای که در  سال 1391  بودجه کشور با کسری 53000 میلیاردی مواجه شد .

 درحاليكه اين درآمدهاي جهشی و هنگفتي مي توانست به رونق توليد، افزايش اشتغال، كاهش فقر ، كاهش ضريب جنيني ، كاهش فساد و جرائم اقتصادي منجر شود اما اينچنين نشد و درست بر عكس همه اين شاخص ها به بدترين وضع خود هدايت شد.   

 در این قسمت به بخشي از اين شاخص ها اشاره مي كنم

1-توليد در دولت نهم و دهم: در دولت های نهم ودهم به دلايلي چون : اجراي ناقص قانون هدفمندی یارانه ها  ،  افزايش هزينه هاي توليد ، مشكلات واردات  مواد اوليه، تحريم ها و نوسانات قيمت ارز توليد به شدت كاهش يافت و بسياري از مراكز توليدي به تعطيلي كشيده شد يا با حداقل ظرفيت به كار ادامه داد و رشد اقتصاد در كشور منفي شد.

همچنین در این خصوص صنايع خودرو طي يك سا ل52 درصد كاهش  توليد را تجربه كردند و ارزش پروانه هاي بهره برداري بخش صنعت كه در سال 1387،  227 هزار ميليارد ريال بود در سال 88 و 90 به 190 هزارميليارد ريال کاهش یابد.

و لذا طي سالهاي 89 تا 90، چهارهزار واحد توليدي كارخانه هاي صنعتي كوچك وبزرگ در كشور تعطيل شد و 1750 واحدصنعتي دچار اختلال در توليد شدند كه تعديل نيرو را به اجرا گذاردند و همچنین فرايند توليد در 90%بنگاههاي صنعتي كشور متوقف شد و فروش كالاهاي صنعتي به ميزان 70% كاهش يافت.

2- اشتغال و بيكاري در دولت نهم و دهم : جمعيت شاغل كشوردر  سال1384، بيست ميليون وششصد و هيجده هزار و پانصد و هفتاد و نه نفربود و در پايان سال 1391 به بيست و يك ميليون وصد و شصت هزار و هشتصد و هشتاد و هفت نفر رسيده است. يعني در حدود 8سال تنها 542 هزار و 308 نفر به جمعيت شاغل كشور اضافه شده است.

و در این ارتباط آمارهاي غير رسمي 71 هزار شغل را گزارش داده اند  و اين به معنای اینست كه سالانه تنها 14 هزار فرصت شغلي در كشور ايجاد شده است در حاليكه در دولت هشتم و سال آخر آن750 هزار فرصت شغلي ايجاد شد و اگر همان روند ادامه مي يافت مشكل بيكاري تا حدودي به سمت حل شدن هدايت مي شد.

طبق آمار بانك مركزي طي چند سال، 28 هزار ميليارد تومان منابع بانكي به صدها هزار طرح متاضي اشتغال زايي كوچك به صورت تسهيلات پرداخت شد که آمار نشان مي دهند حداقل 60% اين تسهيلات در مسير اشتغال مصرف نشدند.

3-هدفمندی یارانه ها در دولت نهم و دهم: سياست نادرست اجراي هدفمندي يارانه ها در دولت های نهم و دهم سبب بی ثباتی در بازار ، بزرگ شدن دولت ، افزایش بدهی های دولتی ، نوسانات ارزی ، تسهیلات بدون نظارت و .... شده بود و علاوه بر  بالا رفتن هزينه هاي توليد (بدليل عدم پرداخت 30%يارانه بخش صنعت) چند برابر شدن قيمت انرژي و سوخت باعث شد 50% واحدهاي توليدي يا غير فعال و يا نيمه فعال شوند و  رشد نقدينگي را در جامعه سبب شود.

4- افزايش نقدينگي در دولت نهم و دهم: رشد نقدينگي، ركورد خود را در دولت نهم و دهم شكست و رشد بيش از اندازه ي نقدينگي نشانگر اين است كه تا چه ميزان جريان پول در كشور از مسير اصلي خود خارج شده است.

طبق آمار بانك مركزي رشد نقدينگي در سال 92، 30.8% بوده است و در 12 ماه سال 91 نسبت به 90 حجم آن 108هزار و 500ميليارد تومان افزايش داشته است و سرعت رشد آن در سال 90 بين 3 تا 9 درصد بوده است. به گونه اي كه در سال 92 از مرز 466 هزار و 700 ميليارد تومان عبور كرد. رقمي بي سابقه در اقتصاد كشور در سال 1384 به رقم نقدينگي 70هزار ميليارد تومان اشاره دارد و در حدود سال هاي دولت نهم و دهم 8  رشد نقدینگی به7.8 برابر افزایش یافته است

5- افزایش نرخ تورم ، فقر، ضریب جینی ، فساد ادارای و جرایم اقتصادی در دولت نهم و دهم: افزایش رشد نقدینگی تاثیر مستقیم خود را روی نرخ تورم برجای می گذارد. تورم در سال1384،  14% بوده است در حالیکه در پایان سال 1391 به حدود 31% رسید که در 35 سال گذشته و حتی در دوران جنگ بی سابقه بوده است و تورم نقطه به نقطه هم در سال 91 به  46.6% افزایش یافته است و هزینه های خانوار در طول 6 سال 2.3 برابر افزایش یافت. این نرخ تورم باعث شد که در سال 1391   حداقل حقوق کارکنان ایرانی در شهرهای بزرگی مثل تهران تنها کفاف 10 روز زندگی را می داد.  میزان کسری بودجه ماهیانه خانوار 400هزار تومان شد.

در نتیجه:    فقر افزایش یافت  ومردم 18%زیر خط فقر مطلق قرار گرفتند

جینی گسترش یافت و به رقم 58/. رسید

فساد اداری گسترش یافت و دولت رانتی شکل گرفت و ماجرای 3000  میلیارد تومان  اختلاس و خاوری و....  نمونه از این ماجراهاست.

لذا سازمان غیر دولتی شفافیت بین الملل که در بین کشورهای جهان فساد اداری را می سنجد , اعلام کرد که رتبه ایران در سال 1391 نسبت به 1390 سیزده رتبه صعود داشتیم و وضعیت فساد اداری ایران را از بین 174 ، رتبه 133 را اعلام نمود و همچنین در سنجش صندوق بین الملل پول ،کشور ایران از 144 کشور رتبه 125 را به دست آوردند.

جرائم اقتصادی نیز در چنین شرایطی افزایش یافت و در عرصه اقتصادی که موضوع اعتماد اقتصادی از اهمیت برخوردار است و نبود آنها  جرائم اقتصادی را افزایش می دهد  و اخلاق کسب و کار را با مشکل مواجه می سازد

جرائم اقتصادی شامل مواردی چون پرونده های قضایی اقتصادی و چک های برگشتی می شود و هرچقدر  این  مولفه ها مشکل داشته  باشد نشان از عدم پویایی اقتصادی آن جامعه دارد و در طول  8 سال دولت نهم و دهم، اخلاق کسب و کار اقتصادی به شدت آسیب دید!

 در این خصوص آمار چک های  برگشتی که در سال 84 ،  3.5  میلیون عدد بوده ، 5 سال بعد در سال 89 به 5.5 میلیون عدد افزایش یافته و در سال 91  به 6.5 میلیون عدد افزایش یافته است. فقط در سال 91،   9هزار و700 پرونده کلاهبرداری به ثبت رسیده  و 6 هزار نفر به جرم کلاهبرداری دستگیر شدند . در کنار این موارد مفاسد اقتصادی چون پرونده 3 هزار میلیاردی  را هم به آن بیفزایید.

این موارد نشانگر افول اخلاق کسب و کار در جامعه بود و به نوعی اصول اخلاق در جامعه و روابط اجتماعی را نیز سبب شد در چنین وضعیتی بدهی های دولت و معوقه های بانکی افزایش یافت.

قابل ذکر است که در سال 1384 کل بدهی های دولت به بانک ها وموسسات اعتباری غیر بانکی معادل 11هزار و 240 میلیارد تومان بوده است که این میزان در آذر 1391 به 53 هزار و207 میلیارد تومان افزایش یافت .یعنی در طول این دوره، 41 هزار و 67 میلیارد تومان به حجم بدهی های دولت افزوده شده است ، به عبارتی این بدهی 4.7 برابر افزایش یافته است  و رشد 373 درصدی داشته است.

همچنین در کنار بدهی به بانکها و موسسات 60 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران، شهرداری ها، سازمانهای بیمه ای و .....سبب افزایش بدهی دولت شد و از طرف دیگر معوقات بانکی 1500 درصد رشد یافت و به 16 برابر افزایش پیدا کرد.

این در حالی بود که بالاترین میزان در آمد ها را دولت نهم ودهم در دست داشته و می توانست میزان شاخص ها و توسعه متوازی را محقق کند.

با توجه به چنین و ضعیتی بر اساس شاخص های حکمرانی خوب که بانک جهانی آن را تدوین کرده است . ایران در سال 2010 (89-90) بر اساس شاخص ها حکمرانی خوب رتبه 120 جهان را کسب نموده و در بین 20 کشور خاورمیانه وضعیت ایران در خصوص این شاخص ها   به قرار ذیل اعلام شد :

1-حق اظهار نظر و پاسخگویی: رتبه 16 خاورمیانه

2-ثبات سیاسی و عدم خشونت: رتبه 16 خاورمیانه

3-کارایی و اثر بخشی : رتبه 14 خاورمیانه

4-حاکمیت قانونی: رتبه 18 خاورمیانه

5-رعایت مقررات مالی: رتبه 20 خاورمیانه

همچنین از منظر نگاه توسعه سیاسی هم در این دولت بالاترین میزان واگرایی های سیاسی شکل گرفت و اکثر نیروهای انقلاب  غیر خودی تلقی شدند و احزاب و گروه های سیاسی به حاشیه رانده شدند.

و دولت تدبیر و امید در چنین شرایطی در 24 خرداد 1392 با حضور موثر مردم روی کار آمد  و این دولت با توجه به این وضعیت ها که به اختصار توضیح دادم باید چند موضوع مهم را در دستور کار خود قرار می داد:

1 – در بعد خارجی روابط بین المللی را اصلاح می کرد

2- فضای تضاد داخلی را تلطیف می کرد

3- تورم افسار گسیخته را مهار می کرد

4- هزینه های سرسام آور دولت را به شکل انقباضی کاهش می داد

5-  از مدیریت دانش و تجارت نیروهای ارزشمند انقلاب بهره می برد

 6-  قانون گرایی و حرکت در مسیر قانون و برنامه را احیا می کرد

7 - رسیدگی به حوزه سلامت را در دستور کار قرار می داد

8- بودجه های  کشور را از وابستگی به نفت کاهش می داد

که به اختصار به توضیح این مسائل پیش روی دولت یازدهم می پردازم:

 1. دولت باید فضای داخلی را تلطیف می کرد و تضادها و واگرایی های تشدید شده را کاهش می داد و در این خصوص کابینه ای اعتدالی را سر کار می آورد و در این مشی  تقریبا همه گروه ها به نوعی جای گرفتند و برای اولین بار از سالیانی طولانی فضای تعامل سیاسی و زیست سیاسی مشترک بین گروه ها رهنمون شد که خود توانست به تولید سرمایه اجتماعی در  ایران منجر شود
 2. از مدیریت دانش آشکار و پنهان در قلمرو حکمرانی خوب بهره برد و این فضای  زیست تعاملی و مشترک بین نیروهای موثر انقلاب از جریانهای مختلف با گفتمان اعتدال موجب استفاده بهینه از مدیریت دانش انسانها گردید که سالیانی طولانی تجربیات مهمی را در عرصه مدیریت کسب کرده بودند و در دوران قبل به حاشیه رانده شده بودند.
 3. همچنین دولت حرکت در مسیر برنامه و قانون را آغاز کرد و نهادهای قانونی را به رسمیت شناخت ، پاسخگویی وشفافیت را مشی خود قرار داد و در این راستا ارتباط و تعاملش را با مجلس بهبود بخشید و سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بسیاری دیگر از شوراهایی که در راستای شفافیت ، برنامه ریزی ومسیر راهبردی دولت تعطیل شده بودند و یا  به حاشیه رانده شده بودند احیا کرد
 4. بودجه کشور را که به شدت به نفت وابسته  بود آن را از وابستگی صرف به نفت به حدود 25%  بودجه کشورکاهش داد. باید توجه داشت که نوسانات قیمت نفت که از شرایط بیرونی موثر است و در اختیار کشور نیست موجب نوسانات شدید در اقتصاد کشور می گردید و هر چه قدر این بودجه  از انحصار نفت خارج شود ثبات و پایداری بیشتری رابرای اقتصاد کشور فراهم می سازد .
 5. نرخ تورم را از نرخ  نزدیک به 40% به 10.2 % نیز کاهش داد  و حرکت به سمت رشد اقتصادی 8% که در طول برنامه ششم هدف گذاری شده است را آغاز کرد . بطوریکه در سال 1394 رشد اقتصادی کشور را به 1% رساند و امسال نیز این رشد تا مرز 5% افزایش هدف گذاری شده است  و در همین مسیر سالانه ایجاد یک میلیون فرصت شغلی را هدف گذاری نموده است .
 6. در حوزه بهداشت و سلامت،  دولت ((نظام جامع تحول سلامت )) را تدوین و به اجرا گذارد . درسالهای آخر دولت دهم گرانی دارو  ، هزینه های هنگفت سلامت  ، نبود دارو ، شیوع بیماری ها وضعیت نابسامانی را رقم زده بود که طرح تحول سلامت به خوبی به این نیاز پاسخ داد .

در این راستا دولت تدبیر و امید با بیش از 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری علاوه بر تحول در عرصه سلامت با پرداخت تسهیلات به بخش صنایع و کارگاهها ، رونق تولید را نیز سبب گردید  و آرامش و ثبات بازار را شکل داد و نرخ بیکاری را به 11% کاهش داد . و با رویکرد مشارکت مردمی و بخش خصوصی موجب شد نرخ مشارکت اقتصادی به 38.2 % افزایش یابد .

این بهبود شاخص ها در حالی بوده است که دولت تدبیر و امید از حیث درآمدی در بدترین شرایط قرار  داشته است . و نفت به بشکه ای 25 تا 30 دلار  کاهش یافته و  بدهی های دولت که از پیش به یادگار مانده و هزینه های هنگفت ساختار اداره کشور وضعیت بسیار دشواری را تجربه می کرد .

همچنین کاهش هزینه های سنگین نیز در دستور کار قرار کرفت قابل توجه آنکه ساختار اداری دولت بعد از انقلاب 4.8 برابر رشد داشته در حالیکه جمعیت 2.8 برابر رشد داشته است .

 1. در عرصه آموزش و پرورش فقط اشاره کنم، به رغم اینکه این دولت بودجه آموزش و پرورش را از 15 هزار میلیارد تومان به بیش از 30 هزار میلیارد تومان افزایش داد و به رغم اینکه سهم آموزش و پرورش از اعتبارات ملی  را از 9.1 % به 11.7 % افزایش داد . اما به دلیل حجم عظیم و بی حساب و کتاب بکارگیری نیروی انسانی سهم بودجه کیفیت بخشی به 1% رسید و 99 % بودجه به شکل پرسنلی و هزینه ای مصرف می شود .
 2. در عرصه سیاست خارجی : موضوع هسته ای ایران به مرحله بحرانی رسیده بود و به بزرگترین مناقشه بین المللی تبدیل شده بود و این موضوع حیاتی چهره ای امنیتی را برای ایران رقم زده بود و موضوع ایران هراسی به یک موضوع حاد بین المللی بدل گشته بود و نوعی اتحاد بین الملل علیه جمهوری اسلامی ایران را شکل داد بود.

دولت تدبیر و امید با پرهیز از دو رویکرد تزاحمی و تداخلی از یک سو و نیز رویکرد تابعی از دیگر سو با انتخاب استراتژی تعاملی که موجب تعادل و تکامل برای کشور می شد .   تعامل سازنده و مثبت با جهان را آغاز کرد و در نتیجه این رویکرد در سهمگین ترین و طولانی ترین و نابرابرترین نبرد دیپلماسی قرن بر قدرت های بزرگ جهان چیره شد و پیروزی دیپلماسی ایران را با به فرجام رساندن برجام رقم زد و سبب شد :

 1. اتحاد کشورها علیه جمهوری اسلامی ایران را برهم بزند و شکاف عمیق بین متحدین بویژه اروپا و آمریکا بوجود آورد .

در سفر آقای روحانی به فرانسه نوع استقبال رئیس جمهور فرانسه در کاخ الیزه و پهن کردن فرش قرمز  و همچنین در سفر به ایتالیا پوشاندن مجسمه های برهنه که برای ایتالیا تداعی رنسانس  و نگاه اومانیستی است بسیار مهم و اساسی بود .

         2- در سطح نظام بین المللی چهره ایران را با صلاح جویی ، اهل گفتگو، مدارا و اخلاق برای جهانیان معرفی نمود

توضیح آنکه انقلاب اسلامی زمانی به وقوع پیوست که دو ایدئولوژی کاپیتالیسم و مارکسیسم بر جهان حاکم بودند و هر دو نشانه های شکست خود را بروز داده بودند و انقلاب اسلامی راه سومی را نشان داد .

از همان ابتدا در این دو اردوگاه  یکی دین را افیون ملت ها و دیگری دین را متحجرانه ، خشونت طلب و مردم ستیر معرفی می کرد لذا مذاکرات هسته ای با منطق تدبیر و خرد و سیاست ورزی چهره سیاست ورزانه و خردگرایانه جمهوری اسلامی ایران را برخلاف تبلیغات گسترده نظام سلطه جهان نشان داد.

بر این اساس موسسه GPI سازمان صلح جهانی در سال 2014 اعلام کرد ، هزینه های خشونت طلبی در جهان 14 تریلیون دلار برآورد شده است این درحالی است که در سال 2011 این هزینه 13 تریلیون دلار برآورد شده است.

در طول پس از جریان جنگ جهانی دوم 18 میلیون انسان در سیاست های قوم کشی که به کام مرگ کشیده بودند و جهان بیزار از خشونت و خونریزی شده بود مزاکرات هسته ای،  ایران را اهل مدارا ، صلح طلب و اهل مهربانی و گفتگو معرفی نمود.

3- برجام از پرونده هسته ای ایران امنیت زدایی کرد و ایران هراسی را تبدیل به ایران گرایی کرد ،حجم عظیم تقاضاهای کشورهای خارجی برای برقراری روابط تجاری با ایران نمونه ای برای اثبات این مدعا است .

از جمله آن می توان به کاروان یکصد نفری تجاری اروپا و گسیل شدن آنها به ایران اشاره کرد.

4- و لذا ایران با این رویکرد به صحنه بین المللی با اقتدار بازگشت که برخی از نشانه های این اقتدار از این قرار بود:

 • حضور وزیر امور خارجه در لندن پس از 12 سال و نقش او در مذاکرات مربوط به سوریه
 • نقش وزیر امور خارجه در میانجیگری ترکیه و روسیه
 • بازسازی ناوگان هوایی توسط فرانسه آنهم اجاره به شرط تملیک به شکل 8 ساله
 • بازسازی و ایجاد خطوط ریلی سریع السیر توسط ایتالیا و چین
 • قرارداد پتروشیمی در عسلویه با سویس                  
 • تقاضای قراردادی 25 ساله و 16 ساله توسط چین و ایتالیا

5-تحریم های ظالمانه که به شش قطعنامه فصل 7 شورای امنیت و 12 قطعنامه شورای حکام علیه جمهوری اسلامی بوجود آمده بود فرو ریخت و حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران رسماً به رسمیت شناخته شد .

6- نظام سلطه جهانی در صحنه بین المللی این چنین القاء کرده بود که کشورها باید نظم نوین جهانی را بپذیرند در غیر این صورت یا جنگ خانمانسوز آنها را مجبور به پذیرش خواهد کرد و راهی جز بر ایشان و جود ندارد و به عبارتی نوعی "درماندگی آموخته شده" در روابط بین الملل در نظام جهانی در ارتباط کشورهای قدرتمند با سایر کشورها را تبلیغ و ترویج می نمودند.

مذاکرات هسته ای نشان داد با پا فشاری بر اصول و رویکرد خردورزانه و منطق عقل گرایانه امکان پیروزی دیپلماتیک بدون جنگ و بدون پذیرش بی چون و چرا وجود دارد و این یک یادگیری اجتماعی بی بدیل در نظام سیاسی جهان را رقم زد.

 بنابراین مذاکرات هسته ای و به فرجام رسیدن برجام :

 •  غلبه رویکرد تبادل بر تقابل  بود
 • غلبه رویکرد تفاهم بر تخاصم بود
 • غلبه رویکرد اصلاح و اعتدال بر افراط گری بود
 • غلبه رویکرد صلح جویی بر جنگ طلبی بود

امیدواریم با گشایش هایی که در اثر برجام از یک سو و سیاست های اعتدال گرایانه و خردمندانه از سوی دیگر بتوانیم بر رکود اقتصادی غلبه کنیم و زندگی با نشاط تر ، سالم تر ، همراه با معنویت را برای مردم قدرشناس انقلابی و دینی ایران اسلامی فراهم آورد.

با اینچنین آرزویی خداوند را می خوانیم که ؛

خدایا چنان کن سرانجام کار                       تو خشنود باشی و ما رستگار"

بنا بر این گزارش پس از سخنان سیدجواد حسینی؛ مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی، از منتخبین مسابقه هفته معلم که به دعوت انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شده بود، توسط مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی و احمد برادران؛ معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار، مرتضی بینش؛ مدیر آموزش و پرورش، محمد سبحانی؛ مسؤول دفتر نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و ششتمد در مجلس شورای اسلامی تقدیر شد.

 مریم استیری، مهدی پسندیده، ابوالفضل چشمی، سیداکبر حقانی مقدم، معصومه صانعی باغانی، مریم کوشکی، محمود مهری، محمد مشکانی و پروین نقیبی نسب به عنوان منتخبین مسابقه انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شدند.

 شایان ذکر است؛ این مسابقه در دو محور پیشنهادات سازنده جهت بهبود وضعیت آموزش و پرورش و هنری و ادبی به صورت مجازی برگزار شده بود.

پی نوشت: به محض دریافت فایل صوتی سخنرانی و پیاده سازی آن، به اطلاع مخاطبین خواهد رسید.

Image titleImage titleImage titleImage titleImage title

Image titleImage titleImage titleImage titleImage title

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم