کد خبر : 8187
Print
وزیر ارشاد:

بی‌جهت جلوی کار کنسرت‌ها را گرفته‌اند

جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۸

Image titleسبزوارنگار/علی جنتی، وزیر ارشاد ضمن انتقاد از جلوگیری از برگزاری برخی کنسرت‌ها می گوید: مگر شهرام ناظری جز اشعار مولانا می‌خواند؟ او معتقد است که بی‌خود و بی‌جهت و با سلیقه‌های شخصی جلوی کار کنسرت‌ها را گرفته‌اند. وزیر ارشاد از دخالت‌های دادستانی و نمایندگان رهبری در این امور انتقاد می‌کند و می‌گوید: آقایان اجتهاد خود را ملاک قرار می‌دهند و به طور کلی با موسیقی مخالفند. ما که نمی‌توانیم زیر بار این حرف برویم.

وزیر ارشاد در بخشی از گفت‌وگوی خود با روزنامه ایران می‌گوید: وقتی به وزارتخانه آمدیم به همه معاونان گفتیم تا میزان بدهی و تعهدات معاونتشان را بررسی کنند. وقتی کل بدهی‌ها را جمع زدیم بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان وزارتخانه بدهی داشت. به عبارتی کاری انجام شده بود و باید پولش را می‌دادند یا تعهداتی برایش ایجاد کرده بودند. البته ما زیر بار بسیاری از تعهدات نرفتیم. در گذشته تعهدی داده‌اند و دلیلی ندارد که ما حتماً عمل کنیم. البته خیلی از تعهدات هم اصلاً در توان ما نبود که بخواهیم به آن عمل کنیم. آنهایی که بدهی بوده و واقعاً کاری در برابر آن انجام شده بتدریج توانستیم بدهی اش را بدهیم، اکنون بخشی از آن بدهی مانده اما به هر صورت تا جایی که توانستیم همه مطالبات را پرداخت کردیم.

جنتی با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی دوره گذشته جوسازی کردند که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجازه تک‌خوانی به خانم‌ها داده، اما چنین اتفاقی نیفتاد، تصریح می‌کند: بله تک‌خوانی موارد خاصی مثلاً در ایام ۲۲ بهمن در فرهنگسرای نیاوران بوده آن هم فقط برای خانم‌ها با شرایط خاص. یعنی اجازه داده نمی‌شود که موبایلی ببرند یا فیلمی در داخل سالن بگیرند یا حتی صدایی ضبط کنند. هر چقدر توضیح دادیم که چنین اتفاقی نیفتاده، برخی نمایندگان زیر بار نرفتند. به هر حال بجز موارد خاصی مثل بعضی نمایندگان محترم رهبری در برخی استان‌ها که دیدگاه‌های شخصی خود را اعمال می‌کنند، یعنی حتی دیدگاه رهبری را هم اعمال نمی‌کنند. نظرات رهبر معظم انقلاب در رابطه با موسیقی کاملاً روشن و شفاف است و ما هم همان نظرات را عمل می‌کنیم. منتها آقایان اجتهاد خود را ملاک قرار می‌دهند و توجه به نظرات رهبری نمی‌کنند و به طور کلی با موسیقی مخالفند. ما که نمی‌توانیم زیر بار این حرف برویم.

او با ابراز تاسف از اینکه در برخی استان‌ها بعضی دادستان‌ها دخالت می‌کنند و جلوی برگزاری کنسرت را می‌گیرند، می‌گوید: نمونه‌اش استان خراسان رضوی است. دادستان شهر مشهد عملاً اجازه برگزاری هیچ کنسرتی در این شهر نمی‌دهد. حتی کنسرت‌هایی که موسیقی سنتی دارد و با اشعار حافظ و مولانا خوانده می‌شود. مثلاً جلوی کنسرت آقای قربانی را گرفتند.یا آقای شهرام ناظری یا کیهان کلهر که افراد شناخته شده‌ای هستند.

جنتی با طرح این پرسش که مگر شهرام ناظری جز اشعار مولانا می‌خواند؟ می افزاید: یا آقای کیهان کلهر که برنامه‌ای در نیشابور داشته است. ایشان فقط و فقط کمانچه می‌نوازد و فرد دیگری هم تار. حتی خواننده هم نداشته‌اند. بیخود و بی‌جهت جلوی کار را گرفته‌اند. من قبلاً هم اعلام کردم که از نظر قانونی حتی یک دادیار هم می‌تواند جلوی یک کنسرت را بگیرد، احضار کند، لاک و مهر کند و ببندد. اما همه اینها باید در چارچوب قانونی انجام شود.

وی در ادامه می‌گوید: براساس قانون صدور مجوز را فقط بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌دانیم و بعضی دوستان اگر در دستگاه قضا نکاتی دارند باید به ما منتقل کنند تا موارد را رعایت کنیم. ممکن است جاهایی تخلفاتی رخ دهد که دیده هم شده است. تخلفاتی از بعضی گردانندگان کنسرت‌ها. تماشاچیان با لباس و وضعیت نامناسب حضور پیدا کرده‌اند. این موارد را باید مراقبت کنیم و جلوی آن را بگیریم. اما اجازه دهند خود ما این کار را بکنیم.

علی جنتی با تاکید بر اینکه دوکارت زردی که دادند هیچ کدامش عادلانه نبود، خاطرنشان می‌کند: یکی در مورد بحث تک‌خوانی خانم‌ها بود. با اینکه ما بیان کردیم هیچ مجوزی داده نشده، ولی با فضاسازی‌هایی که در داخل مجلس کردند توانستند نظر اکثریت نمایندگان را جلب کنند؛ و یکی دیگر هم اصلاً هیچ ارتباطی با سیاست‌های ما نداشت. بحث کرسنت بود که شورای عالی امنیت ملی از پرداختن مطبوعات به این موضوع جلوگیری کرده بود به خاطر حساسیت‌هایی که دارد و پرونده‌اش در دادگاه بین‌المللی لاهه مطرح است. برخی نمایندگان مجلس می‌خواستند جوسازی‌هایی علیه این پرونده کنند و مسلماً نمی‌توانستند چون این مسأله براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی انجام شده. آقایان آمده‌اند از ما سؤال می‌کنند که چرا اجازه نمی‌دهید، جوابشان هم این بود که شورای امنیت ملی مصوباتش برای همه الزام آور است. نه نماینده مجلس می‌تواند از آن تریبون استفاده کند و نه مطبوعات می‌توانند موارد را بیان کنند. اگر مراجع وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را می‌پرسیدند خیلی خوب بود. اما آنچه الان انجام شده براساس دیدگاه‌ها و سیاست‌های دولت و آقای رئیس‌جمهور و دیدگاه‌ها و اعتقادات خود من بوده و اعتقاداتم که مربوط به امروز و دیروز نیست و در طول زمان شکل گرفته و هر زمان دیگری هم باشه و در هر جایی و در هر مسئولیت دیگری هم باشد اعتقادات من بر جای خود باقی است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام