کد خبر : 8197
Print
معصومه ابتکار:

محیط زیست ممنوع‌التصویر شده‌است

شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۳


Image titleسبزوارنگار/بسیاری می‌گویند روحانی در کابینه‌اش تنهاست و همواره اوست که بار سیاسی تمام کابینه را به دوش می‌کشد و چند قدم جلوتر از وزرایش قدم برمی‌دارد. اما این‌بار یک زن از کابینه حسن روحانی لب به سخن گشوده و از سختی‌ها و مشکلاتی که در این سه سال گذشته پیش روی دولت بوده سخن می‌گوید. شاید در این سه سال به وفور از سختی‌های دولت کلام ساز شده باشد اما بی‌شک این نخستین‌بار است که یک عضو کابینه از چرایی و اهداف سیاسی انتخاب حسن روحانی در خرداد ٩٢ این گونه بی‌پروا یا صراحت سخن به میان می‌آورد.

اگرچه غیرسیاسی‌ترین جایگاه را در کابینه داراست اما بی‌شک سیاستمردان با برنامه‌ها و سیاست‌های‌شان بیشترین تاثیر را در حوزه کاری او دارند و شاید همین امر سبب شده تا زنی که در سال ٨۵ از سوی سازمان ملل به عنوان قهرمان زمین شناخته شد در ایران اما همواره به عنوان چهره‌ای سیاسی و زنی که در آبان سال ۵٨ از دیوار سفارت امریکا بالا رفت و در کنار هم سالانش انقلاب دوم را رقم زد شناخته می‌شود.

به گزارش روزنامه اعتماد،  معصومه ابتکار که در دولت خاتمی هم سکان سازمان محیط زیست را در دست داشت و در دولت روحانی بعد از ٨ سال وقفه دوباره به این سازمان بازگشت، امروز و تنها چند روز پس از سه سالگی دولت روحانی و در دیداری که با جوانان و دانشجویان داشته است از هدف ائتلافی که حسن روحانی را رییس‌جمهور کرد سخن می‌گوید. ابتکار مهم‌ترین عامل را همان چیزی می‌داند که حسن روحانی در این سه سال برای رسیدن به آن تلاش بسیاری کرد، اگرچه دولت هنوز با آن فاصله زیادی دارد. رییس سازمان محیط زیست می‌گوید: یکی از مهم‌ترین اهداف در سال ٩٢ که منجر به شکل‌گیری ائتلافی بزرگ برای انتخاب آقای روحانی شد، ایجاد جریانی برای گفت‌وگوی ملی و درونی در کشور و کم کردن فاصله میان اقشار مختلف جامعه و استقبال از تنوع دیدگاه‌ها و سلایق سازنده بود. در عین حال او از کسانی که مقابل این موضوع قد علم کرده‌اند انتقاد می‌کند و معتقد است جریانی خاص عمدا در تلاش است تا با ایجاد جنگ فقیر و غنی، شکاف‌های بین‌نسلی، درگیری‌های قومیتی و… امتیازها و بهره‌برداری‌های سیاسی خود را داشته باشد.

او از ناامیدی در بخشی از جامعه سخن می‌گوید و دلیل آن را تخریب‌های مداوم و جهت‌دار دولت از سوی مخالفان می‌داند. ابتکار صدا و سیما را هم هدف شدیدترین انتقادهایش قرار داده و می‌گوید: برخی اعضای هیات دولت تقریبا از بخش خبر رسانه ملی حذف شده‌اند مگر آنکه قرار باشد موج منفی علیه آنها در جامعه ایجاد شود. در میان همه این انتقادها اما گریزی هم به حامیان روحانی در جامعه می‌زند، آنجایی که می‌گوید مطالبات باید بر اساس واقعیات باشد. قهرمان زمین در کابینه حسن روحانی تمام قد از رییسش در کابینه دفاع کرد و امیدوار است با آغاز به کار مجلس دهم و دستور کار منطقی‌تر و متعادل‌تر نمایندگان این مجلس، دولت با خاطر آسوده‌تری بتواند به سایر حوزه‌ها و موضوعات رسیدگی کند.

تلاش برای گفت‌وگوی ملی موجب انتخاب روحانی شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ معصومه ابتکار در نشست با جوانان و دانشجویان اظهار کرد: اقدامات دولت یازدهم را باید با توجه به شرایط و اقتضائات زمان روی کار آمدن آن سنجید؛ بی‌شک رییس‌جمهور و اعضای دولت تمام تلاش خود برای تحقق کامل وعده‌ها را به کار بسته‌اند اما حجم بحران‌ها و چالش‌ها به گونه‌ای است که نمی‌توان در کوتاه‌مدت در تمامی عرصه‌ها به موفقیت رسید.

وی با اشاره به شرایط سال ٩٢ یادآور شد: یکی از مهم‌ترین اهداف در سال ٩٢ که منجر به شکل‌گیری ائتلافی بزرگ برای انتخاب آقای روحانی شد، ایجاد جریانی برای گفت‌وگوی ملی و درونی در کشور و کم کردن فاصله میان اقشار مختلف جامعه و استقبال از تنوع دیدگاه‌ها و سلایق سازنده بود. رییس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: جریانی خاص عمدا در تلاش است تا با ایجاد جنگ فقیر و غنی، شکاف‌های بین‌نسلی، درگیری‌های قومیتی و… امتیازها و بهره‌برداری‌های سیاسی خود را داشته باشد و از این رو از جمله رسالت‌های مهم حامیان دولت و جریان اصلاحات تقابل با این اندیشه و ایجاد وحدت در کشور از طریق ایجاد فضایی سالم و منطقی برای طرح دیدگاه‌ها و گفت‌وگو است.

ابتکار با تاکید بر اینکه گفت‌وگو و نقد سازنده و درست یکی از بنیان‌های مهم بلوغ سیاسی در جوامع است، اظهار کرد: نبود گفت‌وگو و نقد در جوامع علاوه بر تمام آثار و ابعاد منفی می‌تواند منجر به رشد خشونت شود.

وی ضمن یادآوری این موضوع که مطالبات باید بر اساس واقعیات باشد، خاطرنشان کرد: نگاه واقع‌بینانه به ابعاد موانع و مشکلات پیش روی دولت نشان می‌دهد اگرچه هنوز مطالبات بسیاری به‌ویژه در حوزه جوانان وجود دارد اما دولت هرگز از مواضع خود عقب‌نشینی نکرده و هر روز در تلاش است تا شرایط در عرصه‌های مختلف بهبود یابد.

برخی اعضای هیات دولت از رسانه ملی حذف شده‌اند

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به موفقیت دولت یازدهم در عرصه‌های مختلف از جمله عرصه بین‌المللی اشاره کرد و افزود: تغییر بسیار جدی فضا برای حضور ایران در عرصه بین‌المللی منجر به آن شده که تنها در حوزه محیط زیست، شاهد اجرایی شدن ١٢ تفاهمنامه بین‌المللی باشیم که به طور نمونه می‌توان از برگزاری دوره آموزشی برای ١٢ محیط‌بان ایرانی در اتریش نام برد.

ابتکار با اشاره به برخی اقدامات دولت در حوزه محیط زیست خاطر‌نشان کرد: پیگیری ویژه برای احیای دریاچه ارومیه و بهبود وضعیت این دریاچه که نشان‌دهنده اثربخشی اقدامات است همچنین اقدامات موثر برای رفع چالش آلودگی هوا در کلانشهرها که کیفیت هوای تنفسی حداقل ٣۵ میلیون شهروند ایرانی را در بر می‌گیرد، حمایت از حضور و مطالبه‌گری سمن‌های مردم‌نهاد و اقدام برای احیای تالاب‌ها برخی اقدامات صورت گرفته در این حوزه است.

وی بخشی از فضای ناامیدی ایجاد شده در جامعه را ناشی از تخریب مداوم و جهت‌دار دولت در رسانه‌های خاص و سانسور اخبار و اقدامات مثبت در همان رسانه‌ها و عدم اطلاع‌رسانی به مردم دانست و ادامه داد: به طور نمونه می‌توان گفت برخی اعضای هیات دولت تقریبا از بخش خبر رسانه ملی حذف شده‌اند مگر آنکه قرار باشد موج منفی علیه آنها در جامعه ایجاد شود.

رییس سازمان حفاظت محیط‌‌ زیست اضافه کرد: حدود دو سال است که معاونت سیاسی صدا و سیما مانع از پخش اخبار مهم محیط زیستی از رسانه ملی شده که البته امیدواریم با تغییر مدیریت صدا و سیما شاهد اصلاح این روند نادرست باشیم.

ابتکار در ادامه به برخی مانع‌تراشی‌های مجلس نهم برای دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: امیدواریم با آغاز به کار مجلس دهم و دستور کار منطقی‌تر و متعادل‌تر نمایندگان این مجلس برای همکاری بین قوا، دولت با خاطر آسوده‌تری بتواند به سایر حوزه‌ها و موضوعات رسیدگی کند و در راستای برآورده کردن مطالبات مردمی و جوانان گام بردارد.

وی از اتفاق نظر در هیات دولت برای جوان‌سازی گام‌به‌گام سطوح مختلف مدیریتی خبر داد و افزود: شرایط خاص آغاز به کار دولت یازدهم باعث شد تا تصمیم بر حضور افراد با تجربه مدیریتی بالاتر برای اصلاح چرخه معیوب تصمیم‌گیری‌های گذشته باشد و البته گذشت زمان هم اثبات کرد این تصمیم اشتباه نبوده است اما در حال حاضر معتقدیم باید در سطوح مختلف مدیریتی به ویژه برای کسب تجربه از نیروهای جوان بهره بگیریم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان تاکید کرد: امیدواریم تداوم همراهی و همفکری جوانان با دولت یازدهم منجر به کسب موفقیت‌های بیشتر دولت در تمامی ابعاد شود.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام