کد خبر : 8228
Print
سبزوارنگار

کارخانه فولاد جوین و دو روایت متناقض

شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۲۵

Image titleسبزوارنگار/ در هیاهوی خبرهای مهم و نیمه مهم و غیر مهم کشوری و محلی ،دو مصاحبه با نمایندگان محترم سبزوار بزرگ در مجلس شورای اسلامی ،با موضوعی واحد ولی متناقض در مضمون و محتوا در فضای مجازی منتشر شد. بیاناتی که باید با تامل و درنگ به آن ها نگریست و اما موضوع مصاحبه: کارخانه پارس فولاد سبزوار یا به عبارتی تیتر یک شدن به بهانه کارخانه فولاد! 
موضوعی که به خودی خود دارای اهمیت چندانی نیست،مهم محملی است که میتوان بر آن سوار شد و از این نمد کلاهی ساخت!
پروژه های منطقه ای کلان و تا حدودی ملی نظیر کارخانه پارس فولاد نیازمند طی شدن روند موافقت اصولی،تامین اعتبار،جذب نیروی متخصص و مرتبط ، ،بهره برداری و به سود رساندن است که امری کاملا فراگیر و منوط به محقق شدن پارامترها و فاکتورهای فراوانی است.با عنایت به شرایط فعلی کشور این پروسه زمان بر و نیازمند ملاحظاتی به دور از جوزدگی و شتابزدگی است.
نتیجه تصمیمات خلق الساعه و سپردن کار به افراد نابلد و نااهل در دولت های نهم و دهم ،خسارات غیرقابل جبرانی را در پی داشت که موضوع این نوشتار نیست.   
به ترتیب زمان انتشار، ابتدا روایت حسین آقای مقصودی و سپس علی سبحانی فر هر دو در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم را مروری گذرامی کنیم
1-حسین مقصودی:کارخانه فولاد جوین کاملا تعطیل شده است/8سال سرمایه گذاری مالی و انسانی و فنی و... به واسطه بی توجهی دولت (آن هم از نوع تدبیر و امید) و عدم تزریق نقدینگی به میزان 15میلیارد تومان از دست رفته است
2-علی سبحانی فر:کارخانه فولاد جوین هرگز تعطیل نشده/به حرمت ماه مبارک رمضان بخشی از کادر اجرایی به مرخصی رفته اند/تا پایان سال کارخانه آماده بهره برداری است.
کلیدواژه بیانات آقای مقصودی ناتوان نشان دادن دولت روحانی و به تبع آن علی سبحانی فر به عنوان عضو کمیسیون تخصصی صنایع و معادن مجلس است آن هم در لفافه ،هر چند که علی سبحانی فر خود مفصل به این اما و اگرها پاسخ داده است.
نکته مهم آن است که این دو بزرگوار قرار است چهارسال شانه به شانه هم و همپا و همراه با حفظ اصول و مواضع خود از حق و حقوق موکلینشان در همه جوانب و شئون دفاع کرده و باعث بلندآوازه شدن نام سبزوار و سبزواری در پهنه کشور شوند.در این که هر یک از این دو عزیز دارای گرایشات منحصر به خود هستند هیچ شکی نیست ولی آیا قرار است امید کم رمق مردم خرج جناح گرایی و برآورده کردن امیال مخالفین دولت شود؟
منتشر کردن تصویر کاغذی با امضای شخصی بدون آنکه توسط هیات رییسه مجلس اعلام وصول شده و یا حتی دارای تاریخ قرائت در صحن و به حد نصاب رسیدن امضاها باشد عوامفریبی نیست؟
برخوردار بودن نماینده از جسارت و شجاعت جای بسی خوشحالی است، ولی مشروط به آنکه باعث ساختن ذهنیت منفی و گارد گرفتن ارکان قوه مجریه نسبت به تخصیص اعتبارات به شهر و دیارمان نشود.
در فاصله تایید اعتبارنامه حسین آقای مقصودی تا همین اکنون چند موضع گیری شاذ و هیجانی وی را در قد و قواره شخصیتی جنجالی(چنان که پیش بینی میشد)نمایان کرده است.
قبرستان خطاب کردن شهرک صنعتی سبزوار ،تعطیل عنوان کردن پروژه راه آهن در حال اجرا( به گواهی تصاویر منتشر شده از همان بازدید)تهدید به استیضاح وزیر نیرو به سبب نخریدن پمپ از شرکت جمکو!،تهدید به استیضاح وزیر کشاورزی به سبب حضور دلالان غلات در منطقه روداب در جایگاه رفیع نمازجمعه و تنش های به وجود آمده پس از آن ، نمونه های گل درشتی از این موضع گیری هاست. دورخیز جناب ایشان جهت ورود به کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات که با شکست کامل مواجه شد نیز در همین راستا قابل ارزیابی است که پرداختن به آن مجالی دیگر می طلبد.
فروکاستن جایگاه نمایندگی که به تصریح قانون اساسی صلاحیت ورود به تمام موضوعات کشور را دارد ،به اتخاذ مواضع محلی و بخشی نگری هایی در این سطح و درافتادن به ورطه هماورد طلبیدن-که سرانجامی جز اتلاف وقت و سرمایه و انرژی و ناامید کردن مردمی که با هزار امید و آرزو پای صندوق های رای رفته اند ندارد-نشانه بی تجربه گی و خامی است.
وگرنه می شد به جای پاشیدن بذر ناامیدی و سیاه نمایی و مصادره به مطلوب کردن فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی،اقدامات موثرتری انجام داد
مثلا از ظرفیت نمایندگی و رجال و معاریف بودن استفاده کرد و جلسه ای با حضور سرمایه داران شهر که الحمدلله کم هم نیستند و حسین آقای مقصودی نیز با قاطبه آنان در اعلی درجات صمیمیت قرار دارد ترتیب داد و دست یاری به سویشان دراز کرد.سوق دادن سرمایه های هنگفت و استفاده از این پتانسیل به سمت کارآفرینی و مشارکت دادن بخش خصوصی در پروژه های کلان منطقه ای در کارنامه ایشان ثبت خواهد شد.
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که همین کارخانه با پیگیری های علی لاریجانی در سال 93 در حال انتقال به استان قم و خروج از شهرستان سبزوار قرار گرفته بود. بد نیست که آقای مقصودی با کمی تحقیق ،روند ماندگار شدن این پروژه و میزان تاثیر سبحانی فر را از وزیر مربوطه و سرمایه گذار جویا شود.
راه دور نرویم،بیمارستان حشمتیه هم در حال فرگشتی بنیادی بود!یادمان نرفته که با نظر موافق اکثریت دلسوزان شهر(متاسفانه)این سرمایه بومی که در حافظه جمعی شهر به یادگار مانده است ؛در آستانه واگذاری به دلسوزی عزیز و تغییر کاربری قرار گرفته بود.
حشمتیه شدن و تامین اعتبار شدنش را می شود با کمی تحقیق کشف کرد.قصد نگارنده دامن زدن به فضای دوقطبی شکل گرفته که بازی دو سر باخت است نیست، که خطری عظیم تر در این هل من مبارز طلبیدن ها نهفته می بینم.
درافتادن آقای مقصودی به ورطه مبالغه و اغراق در ضعف ها و کاستی هایی که ریشه در تاریخی چندین دهه ای دارند و نادیده
 انگاشتن زحمات و تلاش های مردانی که در برخی موارد خارج از توان و بضاعتشان  بوده،زنگ خطر پوپولیسم و عوامفریبی و سوءاستفاده از هیجانات توده و عامه مردم کوچه و بازار را به صدا درآورده است.
تخریب چهره دولت روحانی و همصدایی با دلواپسان در یک سال پایانی دولت تدبیر و امید،آرزوی نامبارک بازگشت پاکدستان مهرورز و به بوته فراموشی سپردن فجایع و جنایاتی است که در هشت سال دولت نهم و دهم بر این ملک و مردم رفت.
ذکر این نکته به ایشان از جانب دلسوزان و آگاهان به امور، که نمایندگی مجلس با پوشیدن ردای شهرداری تفاوت های جدی داشته و فاقد قدرت اجرایی است و با تعامل همه جانبه و استفاده هنرمندانه از ظرفیت نمایندگی و همدلی و همفکری است که میتوان در بازه ای چهارساله که به چشم برهم زدنی میگذرد کاری کرد ضروری به نظر میرسد.
سیاسی کاری و فرار به جلو شیوه پسندیده ای نیست همانگونه که راهنمای چپ زدن و به راست پیچیدن!
امید آن میرود نمایندگان محترم شهرمان که برآیند خواست و میل اکثریت شهروندان به حساب می آیند با در نظر گرفتن جوانب امور،خدمت به خلق را سرلوحه اقدامات خود قرار داده و جز به رضای خدا و خلق نیندیشند.
تاریخ را از نگاه حضرت علی(ع)که بنگریم سراسر عبرت است
«الْفِكْرُ مِرْاةٌ صافِيَةٌ وَ الْاعْتِبارُ مُنْذِرٌ ناصِحٌ»
تفكر آيينه زندگى و عبرت‏ گرفتن (از تحولات تاريخى) بيم ‏دهنده ‏اى خيرخواه است.
با این که سخن به لطف آب است
کم گفتن هر سخن صواب است
لاف از سخن چو در توان زد
آن خشت بود که پر توان زد
یک دسته گل دماغ پرور
از خرمن صد گیاه بهتر

نویسنده: مهدی رازقندی

منبع : سبزوارنیوز

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم