کد خبر : 8234
Print
به بهانه هفته صرفه جویی

وضعیت آب شرب سبزوار و راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب

دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۸

Image titleسبزوارنگار/وضعیت آب شرب سبزوار و راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب

 

 حسن پژوهان مهر*

هفته اول تیر، هم زمان با شروع فصل تابستان، هفته صرفه جویی در مصرف آب نام گذاری شده است. صرفه جویی به معنای کم مصرف کردن نیست. بلکه درست و مناسب مصرف کردن است. سال گذشته در همین ایام، اکثر مناطق شهر سبزوار، قطعی چندین ساعته و برخی مناطق نیز قطعی چندین روزه را با تمام وجود لمس کردند و حتی درحال حاضر نیز، مناطقی از شهر همچون شهرک اندیشه در طول شبانه روز چندین ساعت با قطعی آب روبروست.

به همین بهانه، نگاهی به وضعیت آب شرب در سبزوار و راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب می پردازیم:

شهر سبزوار بالغ بر 250 هزار نفر جمعیت دارد و آب شرب این مقدار جمعیت، از سهم نطقه کلوت، کسکن و بفره با 35حلقه چاه تامین می شود. افت سطح منابع آب زیرزمینی از یک طرف و افزایش جمعیت و نیاز شهروندان به آب شرب سبب شده که از سال 92، همه ساله در ایام پیک مصرف، شهر سبزوار با کمبود آب روبرو شود به طوری که در سال 95 طبق مطالعات مهندسین مشاور، 142لیتر در ثانیه تقریبا برابر با 4حلقه چاه، کمبود آب وجود دارد. پرداخت یارانه برای کالای استراتژیک آب و سیاست های نادرست دولتمردان باعث شده کمتر کسی حتی افراد تحصیلکرده اجتماع، به اهمیت واقعی آب پی ببرند و در چنین شرایطی اصلاً جای تعجب نیست که مردم ما با فرهنگ صرفه ­جویی در آب بیگانه باشند. این که چقدر آب در کشاورزی بابت سیستم های نادرست آبیاری به هدر می رود بحث امروز ما نیست چون یک بحث ریشه ای و کلی در کشور بوده و تا کنون سیاست مدون و درستی برای آن پیش بینی نشده است. بحث ما در خصوص آب شرب است که اکثر مردم به نحوی با آن دست و پنجه نرم می کنند و قطعی چند ساعته آن در شهرها، واقعاً باعث فلج شدن زندگی و تنش های اجتماعی و سیاسی خواهد شد.

برای رفع مشکل آب شرب سبزوار راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ­پیش ­بینی شده و در دست پیگیری است. در کوتاه مدت، حفر دو حلقه چاه جدید و جابجایی تعدادی چاه در منطقه کلوت و کسکن و در بلندمدت، پیگیری فاز دو آب رسانی به سبزوار از دشت داورزن در دست انجام است ولی این اقدامات تنها و تنها با مشارکت مردم علی­ الخصوص در سال جاری نتیجه خواهد داد. 

ما در سبزوار بالغ بر 180کیلومتر شبکه آب فرسوده داریم و تقریباً هیچ اعتباری هم برای اصلاح آن ها وجود ندارد. طبیعی است مقدار زیادی از آب شرب، توسط این شبکه های فرسوده به هدر می رود. در چنین شرایطی حتی صرفه جویی یک لیتر آب توسط مردم، باعث می شود تابستان امسال مناطق کمتری از شهر دچار قطعی و کمبود آب شوند. راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب شرب خیلی ساده است به شرط آن که افراد بیشتری خود را ملزم به رعایت نمایند و در اطلاع رسانی به دوستان و آشنایان خود نیز کوشا باشند. این که هنوز برخی از مردم خوبمان، با فشار آب، پیاده رو، حیاط و خودرو خود را می شویند به هیچ وجه توجیه ندارد.این که کولرهای آبی پشت بام سایه بان ندارد از بی توجهی صاحبخانه ­هاست و...

این جمله بسیار اشتباه را هم که خیلی از ما شنیده ایم که «دارندگی و برازندگی، پول آب را پرداخت می کنیم و هر طور صلاح بدانیم مصرف می کنیم!»

امیدوارم فرهنگ مردم شهر و کشور عزیزمون آن چنان ارتقا پیدا کند که از منابع خدادادی به ویژه منابعی همچون آب که تجدیدناپذیرند به بهترین شیوه و کمترین اسراف، استفاده و بهره برداری نماییم.

شایان ذکر است؛ کانال تلگرامی شرکت آب و فاضلاب سبزوار نیز به همت مدیر عامل و روابط عمومی این شرکت راه اندازی شده که اطلاعات خوب و مفیدی در اختیار مردم عزیز قرار می ­دهد.

روش های صرفه جویی در مصرف آب شرب:

1-    موقع مسواک زدن،دست و صورت شستن، وضو گرفتن، شانه کردن موها و... شیر آب را به مقدار نیاز باز بگذارید.

2-  موقع شامپو و چنگ زدن موهای سر در هنگام استحمام، شیر آب را ببندید. همانند قدیم، استفاده از تشت در حمام به جای باز گذاشتن یکسره دوش حمام، باعث صرفه جویی زیادی در مصرف آب خواهد شد.

3-  برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن را به کمتر از ٥ دقیقه برسانید. مخصوصاً اگر عادت دارید دوش حمام کلاً باز باشد، چون در این صورت ماهیانه حدود ٤٠٠٠لیتر آب صرفه جویی خواهد شد. دوش حمام را با نوع جدید آن(سر دوش کاهنده مصرف) تعویض کنید که بالغ بر 30درصد در مصرف آب صرفه جویی ایجاد می کند.

4-    برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گل ها از آب غیر شرب و نیز آبیاری قطره ای استفاده کنید.

5-    بهتر است برای شستن سبزیجات و میوه ها، ابتدا آن ها را در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید.

6-  از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید؛ و برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد، آن­ را در هوای آزاد قرار دهید.

7-  فرزندانتان را در مورد نیاز به حفاظت از آب آگاه سازید. از خرید اسباب بازی ها و سرگرمی هایی که به جریان ثابت آب نیاز دارند، اجتناب کنید.

8-  برای نظافت حیاط بهجای استفاده از فشار آب، بهتر است از جاروب استفاده شود. اگر حتماً عادت به ریختن آب برای خنک شدن حیاط و استفاده از آن دارید، می ­توانید از یک آب پاش به این منظور استفاده کنید.

9-  در باغچه خانه،درختان، بوته ها و چمن های بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیاز دارند و تحمل ماه های گرم تابستان را دارند؛ بکارید. این گونه ها هنگام کاشت، نیازی به آبیاری مرتب ندارند و معمولاً یک دوره خشکی را بدون آبیاری، به خوبی تحمل می کنند در یک منطقه گیاهانی را در کنار هم بکارید که نیازی مشابه داشته باشند. بهتر است از روش آبیاری قطره ای استفاده شود. از کاشت گیاهانی مانند چمن و شمشاد که هر روز نیاز به آبیاری فراوان دارند؛ خودداری کنیم. به این طریق سالیانه تا ٢٢٠٠لیتر آب برای هر گیاه قابل صرفه جویی خواهد بود.

10-تمام شیلنگ ها، اتصالات و شیرها را به طور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری شود. ضروری است برای اطمینان از سلامت لوله ها و شیرهای آب؛ آن ها مرتباً کنترل شوند.

11-از نصب سیستم های آب تزیینی(مثل فواره ها)اجتناب کنید. مگر این که آب در سیستم بازیافت شود. همچنین سیستم را در جایی نصب کنید که تلفات کمی در اثر تبخیر و باد داشته باشیم.

12-لوله های آب منزلتان را عایق بندی کنید، عایق کاری لوله های گرم، روشی است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش می دهد. لوله های آب گرم را عایق بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیر آب لازم نباشد آن را بی جهت باز بگذارید.

13-هرگز آبی را که می توان به مصارفی نظیر آبیاری و یا شستشو رسانید، فاضلاب حساب نکنید.

14-ماشین های لباسشویی معمولاً مقداری زیادی آب مصرف می کنند. بنابراین اگر از تعداد دفعات کاربرد ماشین لباسشویی بکاهید، عملاً در مصرف آب صرفه جویی کرده اید. نیازی نیست که از میزان شست و شوی لباس ها بکاهید بلکه فقط صبر کنید تا مقدار لباس های کثیف به اندازه ظرفیت کامل ماشین برسد.

15-یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پر از شن و کاملاً در بسته را در مخزن آب توالت فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بار کشیدن سیفون کاهش دهید. (لازم است این وسایل را در جایی از مخزن قراردهید که با کار وسایل و اجزای عمل کننده درون مخزن تداخل نداشته باشد).

16-آب خنک مورد مصرفتان را همواره در یخچال نگهدارید تا هر گاه که یک لیوان آب خنک می خواهید، مجبور نباشید شیر آب را برای مدتی باز بگذارید تا آب خنک شود. برای نوشیدن آب به جای آن که شیر آب را به مدت زیادی باز بگذارید، بهتر است ابتدا چند قطعه یخ در لیوان قرار دهید و سپس شیر آب را باز کنید.

17-به کودکان آموزش دهیم تا با بستن به موقع شیر، آب را هدر ندهند.

18-می توان از آبی که برای شستن سبزی ها و دست و صورت استفاده می شود به وسیله لوله کشی آن را به سمت فلاش تانک هدایت کرد تا از آن به عنوان فلاش تانک در توالت استفاده شود. نشت احتمالی فلاش تانک توالت را با افزودن مواد رنگی به آب آن بیابید. اگر فلاش تانک دارای نشت باشد، ماده رنگی ظرف مدت ٣٠ ثانیه از محل نشت پدیدار می شود. به محض این که آزمایش انجام شد، فلاش تانک را بکشید چون ممکن است ماده رنگی به مخزن آب آن آسیب برساند. فلاش تانک هایی که نشتی دارند آب را به داخل کاسه توالت هدر می دهند.

19-به جای شستن اتومبیل با شیلنگ آب، از یک سطل آب هم می توان استفاده کرد.

20-در حالی که کمبود آب در شهر احساس می شود لزومی به شستشوی پیاده روی مقابل مغازه و منزل نیست. مخصوصاً که این کار وجهه و الگوی بسیار نامناسبی برای کودکان می باشد.

21-هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب شرب استفاده نکنند.

22-زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گل های منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در، بهتر است ابتدا شیر آب را ببندید و بعد به آن ها پاسخ دهید.

23-تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود. باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب جلوگیری شود.

24-نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و جلوگیری از نشت آب کولرهای آبی، باعث صرفه جویی زیادی در مصرف آب می شود.

25-زمانی که به مسافرت می روید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید تا از وقوع هر گونه حادثه پیشگیری شود.

26-لازم است گاهی اوقات از لوله کشی ساختمان خود امتحانی به عمل آورید. توصیه می شود تمام شیرهای آب را ببندید و سپس کنتور را کنترل کنید. کار کردن کنتور در زمانی که همه شیرهای آب بسته است دلیل اتلاف آب از لوله های داخل ساختمان می باشد که در نتیجه آن مقدار زیادی آب به هدر رفته و هزینه گزاف آن را شما خواهید پرداخت.

27-گروه های فرهنگی، دولتی و غیر دولتی، ائمه جماعات، سخنران های مراسمات مختلف، آموزگاران و... را به ایجاد و ارتقای فرهنگ حفاظت از آب در میان کودکان و بزرگسالان تشویق کنید.

28-هر گونه اتلاف قابل توجه آب را (شکستگی لوله ها، باز بودن لوله ها، هدر روی آب در هر نقطه) به واحد اتفاقات آب سبزوار (تلفن١٢٢) یا (تلفن 44650008) اطلاع دهید.

29-واحد روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب سبزوار(تلفن44644905) آمادگی لازم را برای مشاوره و پاسخگویی به انتقادات، پیشنهادات شهروندان عزیز علی ­الخصوص عضویت در کانال تلگرامی شرکت آب و فاضلاب سبزوار، دارا می باشد.

*معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب سبزوار

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟