کد خبر : 8250
Print
خیز بلند دانشگاه حکیم سبزواری برای گسترش همکاری های علمی بین المللی:

پروژه های مشترک تحقیقاتی استاد دانشگاه حکیم سبزواری با اساتید و محققان برتر جهان

یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۰

سبزوارنگار/عضو هیات علمی گروه ریاضی دانشگاه حکیم سبزواری از همکاری مشترک خود با اساتید و محققان بین المللی در چندین پروژه تحقیقاتی خبر داد.

Image titleسبزوارنگار/عضو هیات علمی گروه ریاضی دانشگاه حکیم سبزواری از همکاری مشترک خود  با اساتید و محققان بین المللی  در چندین پروژه تحقیقاتی خبر داد.

به گزارش سبزوارنگار؛ دکتر احسان استاجی عضو هیات علمی گروه ریاضی محض دانشگاه حکیم سبزواری در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه حکیم سبزواری، با اشاره به اینکه مبادلات علمی بین المللی  باعث غنای علمی در داخل کشور و البته توجه خارجی ها به دستاوردهای علمی ما خواهد شد، گفت: یکی از مهمترین راه های ارتقای علمی و اطلاعاتی دانش پژوهان تبادلات علمی  است که افزون بر مزایای فرهنگی و اجتماعی که در خود دارد از ابزارهای بی واسطه ی دستیابی و آشنایی با علوم و فناوری های روز دنیا محسوب می شود.

این استاد جوان با عنوان اینکه علاقه وی به کارهای مشترک تحقیقاتی از فرصت مطالعاتی اش در کشور اتریش  آغاز شد، عنوان کرد:  در اتریش استاد راهنمای کار پژوهشی بنده پروفسور ویلفرد ایمریشکه یکی از اساتید شناخته شده در حوزه نظریه گراف در جهان می باشد، بود.

وی افزود: این پژوهش درباره عدد مشخص سازی گراف ها:  Distinguishing number of graphs صورت گرفت و در آن دو استاد از لهستان و یک استاد از امریکا نیز  در تحقیقات حضور داشتند.

دکتر استاجی با اشاره به اینکه  این کار تحقیقاتی در حدود سه سال به طول انجامید  عنوان داشت: حاصل تحقیقات به صورت مقاله با عنوان:

Distinguishing Cartesian Products of Countable Graphsدر مجله DiscussionesMathematicae Graph Theory منتشر شد.

عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری در ادامه گفت: این ارتباط با گروه محققان خارجی ادامه یافت و پس از به اشتراک گذاشتن ایده های تحقیقاتی توانستیم کارهای تحقیقاتی خوبی با  این گروه هم انجام دهیم .

وی  در ادامه با اشاره به این موضوع که  این تجربیات موفق کار گروهی مشترک، من را به انجام پروژه های تحقیقاتی گروهی علاقمند کرد، گفت: پروژه تحقیقاتی مشترک دیگری که در سطح بین المللی و با محققان خارجی صورت گرفت است پروژه تحقیقاتی بود که به  بررسی “بعد متریک گراف “می پرداخت.

دکتر استاجی با بیان اینکه  این پروژه با یک تیم از محققان اسپانیایی صورت گرفت، یادآور شد: این تحقیقات با همکاری  پروفسور خوان آلبرتو رودریگز ولاسکوئز (استاد ریاضیات، اسپانیا) انجام شد و حاصل کار به صورت مقاله ای با عنوان

The strong metric dimension of generalized Sierpinski graphs with pendant vertices

 که  در ژورنال معتبر Ars Mathematica Contemporaneaدر رده Q1  و با ضریب نفوذ ۰٫۹۸۳ منتشر شد.

استاد ریاضی دانشکده ریاضی دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به دیگر کارهای مشترک تحقیقاتی خود، افزود: یکی  دیگر کارهای تحقیقاتی گروهی پروژه ای است که در موسسه تحقیقاتی ” سوبولوف” که یکی از زیر شاخه های آکادمی علوم روسیه است در حال انجام است.

دکتر استاجی ادامه داد: این کارپژوهشی  که با همکاری پروفسور آندری دوبرینین (استاد ریاضیات، شعبه سیبری از آکادمی علوم روسیه) که زمینه تحقیقاتی ایشان پژوهش در حیطه بین علوم ریاضی و شیمی است،  در حال انجام است و کاری در حوزه شاخص های توپولوژیک گراف است که در شیمی کاربرد دارد.

این پژوهشگر جوان عنوان کرد: این  تحقیقات به بررسی ” شاخص وینر” برخی ترکیبات نانو که توسط گراف ها مدل شده اند ( در حال نگارش) می پردازد و هم اکنون مراحل پایانی خود را می گذراند.

  دکتر استاجی همچنین ازکار تحقیقاتی مشترک خود با پژوهشگران آمریکایی نیز خبر داد و تصریح کرد:  این تحقیقات که بررسی خاصیت ” کونیگ – اگروری ” در گراف ها با همکاری پروفسور “کریگ لارسون “(استاد ریاضیات، دانشگاه ویرجینیا، ایالات متحده) که حوزه ی پژوهشی ایشان نظریه گراف ها و کاربرد آن در ریاضیات است در حال انجام است.

 وی در خاتمه با تاکید بر این موضوع که  امکان ارتباطات و مبادلات علمی بیشتر با پژوهشگران بین المللی فراهم است خاطرنشان کرد: با توجه به  تجربیاتی  که در این سالهای تحقیق به دست آورده ام بر تمام شدن تحقیقات قبلی و شروع کار جدید پس از به سرانجام رساندن این پروژه ها تاکید دارم و پس از به سرانجام رساندن این کارها و تحقیقات مشترک در آینده کارهای تحقیقاتی جدیدی را آغاز خواهم کرد.

گفتنی است نظریه گراف شاخه‌ای از ریاضیات است که دربارهٔ گراف‌هابحث می‌کند. نظریهٔ گراف برخلاف شاخه‌های دیگر ریاضیات نقطهٔ آغاز مشخصی دارد و آن انتشار مقاله‌ای از لئونارد اویلر، ریاضیدان سوئیسی، برای حل مسئله پل‌های کونیگسبرگ در سال ۱۷۳۶ است.پیشرفت‌های اخیر در ریاضیات، به ویژه در کاربردهای آن موجب گسترش چشمگیر نظریهٔ گراف شده است به گونه‌ای که هم‌اکنون نظریهٔ گراف ابزار بسیار مناسبی برای تحقیق در زمینه‌های گوناگون مانند نظریه کدگذاری، تحقیق در عملیات، آمار، شبکه‌های الکتریکی، علوم رایانه، شیمی، زیست‌شناسی، علوم اجتماعی و سایر زمینه‌ها گردیده است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند