کد خبر : 8263
Print
سبزوارنگار

سرعت اینترنت ایران، از کشورهای جنگ‌زده بالاتر است

یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۴۱

Image titleسبزوارنگار/ ایران از نظر سرعت اینترنت در میان ١٩٢ کشور جهان دارای رتبه ١۶٩ است اینترنت کشورهای عراق، عربستان و افغانستان پر سرعت تر از ایران است. 

به گزارش سبزوارنگار به نقل از شهروند، یک اصطلاح رایج در دنیای پرسرعت امروز تبدیل به یک ضرب‌المثل شده: «اینترنت در قرن حاضر حکم راه در قرن گذشته را دارد.» این به آن معناست که برای تعامل بیشتر و بهتر چاره‌ای جز بهبود و بهتر شدن ارتباطات مجازی و اینترنت نداریم. 

بر اساس تازه‌ترین گزارش منتشرشده آکامای (Akamai) سرعت اینترنت ایران در سه‌ماهه نخست‌ سال ٢٠١۶ (با ارتقای ١,۵ مگابیت بر ثانیه) نسبت به سه‌ماهه آخر‌ سال ٢٠١۵ ارتقا یافته و از ٢ مگابیت بر ثانیه به ٣.۵ مگابیت بر ثانیه رسیده است. هرچند به‌نظر می‌رسد این ارتقا گره چندانی از کارهای ایران باز نخواهد کرد و هنوز هم نسبت به کشورهای دیگر از جمله کشورهای همسایه مثل عربستان، افغانستان و عراق پایین‌تر است. در واقع سرعت اینترنت در ایران فقط از کشورهای جنگ‌زده یا درگیر جنگ مانند عراق، سوریه، لبنان، مصر و یمن بالاتر است. 

در این گزارش به‌طور صریح وضع دسترسی به اینترنت این‌طور توصیف شده است: وضع اینترنت در ایران نیز تا حدی ارتقا یافته و از متوسط سرعت ٢ مگابیت در ثانیه در سه‌ماهه چهارم ‌سال ٢٠١۵ به ٣.۵ مگابیت در ثانیه در سه‌ماهه اول‌ سال ٢٠١۶ ارتقا یافته است. با وجود این، ایران هنوز در مقایسه با همسایگانی همچون ارمنستان، بحرین، جمهوری آذربایجان، کویت، قطر و عربستان‌سعودی اینترنت کم‌سرعت‌تری دارد و شرایط آن تنها اخیرا بهتر از پاکستان شده است. همچنین پیگیری وضع کشورهای همسایه ایران در زمینه اتصال به اینترنت با متوسط سرعت ۴ مگابیت در ثانیه نشان می‌دهد، در منطقه خاورمیانه ٣۶.١‌درصد از ایرانیان با چنین سرعتی به اینترنت دسترسی دارند، اما در ترکیه ٨٧.٢درصد، در عربستان ۵١درصد، در امارات ٩٠.۵درصد، در عمان ٣۵.۴درصد، در عراق ٣٠.٣درصد، در قطر ٧٨.٨درصد، در کویت ۵۴.۴‌درصد و در اردن ۶٢.١‌درصد به اینترنت ۴ مگابیتی دسترسی دارند. تنها در سوریه، مصر، لبنان و یمن که همگی درگیر جنگ داخلی و ناآرامی‌های مکرر هستند وضع دسترسی به اینترنت پرسرعت اسفناک‌تر از ایران است. 

حال در این اثنا صحبت از دولت الکترونیک و شبکه ملی اطلاعات می‌‌شود موضوعی که ارتباط مستقیم با سرعت اینترنت و پهنای باند بیشتر دارد. اینترنت موبایلی بهتر است البته در همین گزارش به سرعت اینترنت موبایلی هم اشاره شده که سرعت اینترنت موبایلی ایران ارتقای بیشتری یافته و از ١,٨ به ۴.٧ مگابیت در ثانیه ارتقا یافته است. شاید این موضوع بی‌ربط به همه‌گیر شدن تلفن همراه و افزایش ضریب نفوذ آن نباشد. براساس آخرین آمارهای وزارت ارتباطات ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران به ١٢٠ رسیده و به‌ازای هر ایرانی دو سیم‌کارت فروخته شده است. البته به این نکته هم باید توجه داشت که درحال حاضر ضریب نفوذ اینترنت در کشور فقط ۵٠ است و راه زیادی تا رسیدن به یک نقطه مطلوب وجود دارد. این درحالی است که مدت‌هاست دولتها برای کاهش هزینه‌های بروکراسی در ادارات درصدد مکانیزه و بدون کاغذ کردن مراحل اداری هستند. 

در ایران نیز راه‌اندازی دولت الکترونیک برای سهولت کارها و کاهش هزینه‌های جاری برای مراجعان پیشنهاد شده اما با وجود زیرساخت‌هایی که به یکدیگر مرتبط نشده‌‌ و ناقص هستند و مشکلاتی که در سرعت اینترنت و هزینه‌های بالای آن نسبت به سرعت اینترنت وجود دارد؛ چگونه می‌توان امید به بهبود وضع و کاهش هزینه‌ها داشت. در سپتامبر‌ سال ٢٠١۵ وب‌سایت نتایندکس اعلام کرد که سرعت اینترنت در ایران در مقایسه با کشورهای مختلف رتبه ١۶٩ از میان ١٩٢ کشور را دارد. در همین گزارش اشاره‌ای نیز به قیمت اینترنت در مقایسه با سرعت آن در کشورهای مختلف شده که ایران یکی از گران‌ترین قیمت‌های اینترنت در تمام دنیا را دارد. برای مثال در حالی که اینترنت ١٢٨ کیلوبیت در ثانیه‌ای ایران بین ١٠ تا ٢٠‌هزار تومان در ماه هزینه دارد، قیمت اینترنت ٢٢۴ مگابیت بر ثانیه‌ای مالزی تنها حدود ١۵٠٠ تومان در ماه تعیین شده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت یک سرویس ٢۵۶K در ایران تقریبا ٢ برابر امارات، ٣ برابر مصر و ١٢ برابر ترکیه است! در قیمت‌های خرده‌فروشی، هزینه پهنای باند در ایران تا بیش از ۵٠ برابر قیمت جهانی می‌رسد. بنابر اعلام وزارت مخابرات افغانستان، قیمت ماهانه اینترنت یک مگابایتی ۴‌هزار افغانی است که با توجه به نرخ ٧/۵۶ تومانی یک افغانی، قیمت ماهانه اینترنت یک‌مگابایتی در افغانستان ٢٢۶‌هزار و ٨٠٠ تومان است که تقریبا نصف قیمت اینترنت در ایران است. تعرفه مصوب اینترنت در‌ ‌سال ٩٣ به این ترتیب است: دریافت ماهانه اینترنت ١٢٨ کیلوبایتی ١٢‌هزار و ۵٠٠، اینترنت ٢۵۶ کیلوبایتی ١۵‌هزار تومان، اینترنت ۵١٢ کیلوبایتی ٢۴٠‌هزار تومان، اینترنت یک‌مگابایتی

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است