کد خبر : 8279
Print
سبزوارنگار

مشارکت ۵۵ درصد مردم سبزوار در پرداخت قبوض پسماند

یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۵

Image titleسبزوارنگار/توسعه شهرها، ارتقاء فرهنگ شهرنشینی و تنوع در تولید و بسته بندی محصولات مختلف، افزایش پسماندهای شهری از نظر حجم و وزن را به همراه دارد. از طرفی این امر باعث بالا رفتن توقع شهروندان از شهرداری ها برای ارائه خدمات بیشتر و مناسب تر را به دنبال داشته که این امر نیازمند صرف هزینه های زیاد در بخش خدمات شهری شهراری هاست.

در این راستا قانون مدیریت پسماند در سال۸۳ در مجلس شورای اسلامی تصویب و آیین نامه آن پس از اینکه به تایید شورای نگهبان و تصویب هیات وزیران رسید، در سال ۸۴ برای اجرا به تمام شهرداری های سراسر کشور ابلاغ شد و مقرر شد طبق این قانون شهرداری ها بهای خدمات پسماند را از تولید کنندگان زباله دریافت نمایند.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومي شهرداري سبزوار، مدیرعامل سامان مدیریت پسماند سبزوار با اشاره به قانون مدیریت پسماند اظهار کرد: طبق این قانون تامین هزینه های مدیریت پسماند بنابر ماده ۷ و ۸ قانون برعهده تولیدکنندگان آن است.

سعیدرضا فصیحی افزود: در همین راستا شهرداری سبزوار بعد از گذشته ۵ سال از تصویب این قانون نسبت به اجرای قانون مدیریت پسماند از سال ۹۰ اقدام کرد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر شهرداری برای هر واحد مسکونی به طور میانگین یک میلیون و ۶۰۰ هزار ریال برای جمع آوری زباله، حمل  دفن آن هزینه می کند ادامه داد: ازاین هزینه تنها ۶۰۰ هزار ریال آن از شهروندان به صورت سالیانه دریافت می شود.

وی با اشاره به اینکه در سبزوار روزانه ۱۵۰ تن پسماند جمع آوری، حمل و دفن می شود یادآور شد:  ۱۳۰ تن این پسماندها، زباله عادی و خانگی هستند که حدود سه تن آن زباله های بیمارستانی، عفونی است و ۲۰ تن دیگر مربوط به پسماندهای ساختمانی است.

فصیحی با بیان اینکه از مجموع پسماندهای شهری ۲۵ درصد خشک است گفت: از این عدد ۱۰درصد آن تفکیک و مجددا به چرخه تولید باز می گردد.

وی با بیان اینکه شهرداری سبزوار روزانه ۳۳۰ میلیون ریال و سالانه ۱۲۰ میلیارد ریال برای جمع آوری، حمل و دفن پسماندها هزینه میکند، اضافه کرد: باتوجه به هزینه های پسماند اگر تمام شهروندان نسبت به پرداخت قبوض اقدام نمایند تنها ۴۰ درصد هزینه های مدیریت پسماند را آنها پرداخت میکنند و ۶۰ درصد آنرا شهرداری از دیگر ردیف های اعتباری پرداخت میکند.

وی با بیان اینکه میزان مشارکت مردم شهرستان در پرداخت این قبض ها ۵۵ درصد است افزود: در سبزوار تفاوتی  در مشارکت  مردم در شمال و جنوب وجود دارد بطوریکه در شمال  ۴۰ درصد و در جنوب  ۶۰ درصد  مردم هزینه دریافت خدمات را به سازمان پرداخت می کنند.

وی ادامه داد: درحال حاضر کمترین میزان مشارکت در بین صنوف با ۲۵ درصد مشارکت مربوط به وکلا و پزشکان است که با توجه به اینکه تولیدکننده زباله های عفونی و ویژه می باشند کمترین میزان مشارکت در پرداخت را دارند.

این مقام مسئول با اشاره به ۵ غرفه ثابت بازیافت دریافت پسماندهای خشک و ۲ دستگاه سیار اظهار کرد: در راستای تشویق مردم به کاهش تولید زباله و گسترش فرهنگ تفکیک از مبدا زباله خشک، کسانی که به  دفعات مکرر در منزل نسبت به تفکیک زباله و تحویل آن به غرفه های فعال در سطح شهر اقدام می کنند از ۱۵ تا ۵۰ درصد تخفیف در قبوض پسماند بهره مند می شوند.

فصیحی با بیان اینکه مدیریت پسماندهای عادی و خانگی در حوزه شهرها برعهده شهرداری ها و در حوزه روستاها بر عهده دهیاری هاست یادآور شد: طبق قانون باید هر ۵ سال قیمت نهایی خدمات ارائه شده از تولیدکنندگان پسماند دریافت شود اما شورا معتقد است که به لحاظ وضعیت اقتصادی جامعه و مردم  قیمت نهایی باید در مدت زمان ده ساله اجرایی و دریافت شود.

وی با بیان اینکه در مجموع مشارکت مردم و آموزش های شهروندی و فعالیت NGOهای محیط زیست در جمع آوری زباله در شهرستان مطلوب است افزود: درهمین راستا شهرستان سبزوار چندین سال است که دارای رتبه برتر در رشته محیط زیست و بهداشت شهری شده و در کنار کلان شهرها به عنوان ۱۰ شهر پاک کشور می باشد.

وی با بیان اینکه سبزوار در سال گذشته موفق به اخذ رتبه  استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و امسال نیز  ۱۸۰۰۱ و ۱۴۰۰۱ که مربوط به محیط زیست و بهداشت شغلی است شده، بیان کرد: مرکز دفن پسماند شهرستان در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شهر در مساحت ۲۰ هکتاری با رویکرد و چشم انداز ۱۰۰ ساله تهیه شده است و سالانه ۲ هکتار از این زمین برای دفن زباله استفاده می شود و در ۵ سال آینده ۱۰ هکتار از این زمین به عنوان مرکز دفن مورد استفاده می شود و همزمان با دفن بهداشتی پشماندها، کار کشت ۵ هزار گونه غیر مثمر که با اقلیم منطقه سازگاری دارند انجام شده است.

فصیحی با اشاره به افزایش استفاده از نایلکس و کیسه های پلاستیکی اظهار کرد: درصورتی که شهروندان ۱۰ درصد از زباله های خود را در زمینه کیسه های نایلونی در طول سال کاهش دهند شهرداری ها قادر خواهند بود از محل این صرفه جویی سالانه ۱۰ پارک محله احداث کند تا علاوه بر افزایش سرانه فضای سبز از میزان آلودگی های شهری نیز جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه سرانه تولید زباله هر شهروند سبزواری در دو سال گذشته ۶۰۰ گرم در روز بوده است افزود:در ۲ سال گذشته ۵۰ گرم کاهش داشته و امروز به ۵۵۰ گرم در روز رسیده است.

وی ادامه داد: به منظور اهمیت بحث های زیست محیطی و کاهش دفن زباله ها طرح استفاده و نصب زباله سوز و تبدیل زباله ها به انرژی پاک و تولید برق در دست مطالعه و بررسی است.

فصیحی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰درصد از جمع آوری زباله ها در مناطق شهری به صورت مکانیزه و با استفاده از مخزن و ماشین آلات مکانیزه در شب انجام می شود اضافه  کرد: ۲۰ درصد باقی مانده هم به صورت نیمه مکانیزه جمع آوری می شود.

وی همچنین با اشاره به کارخانه کمپوست این شهرستان اظهار کرد: این کارخانه  از سال ۸۴  خریداری شده اما به علت مشکلات پیمانکار و عدم نقدینگی شهرداری، بهره‌برداری از آن تا سال ۹۲ طول کشید.

وی با بیان اینکه ۱۵ میلیارد ریال هزینه خرید کارخانه، ساخت سوله و آباد سازی مکان این کارخانه بوده است افزود: کارخانه بازیافت زباله دارای دو خط پردازش (تفکیک پسماند خشک) و خط فاین (تولید کود آلی یا کمپوست) است اما متاسفانه به دلیل عدم فرهنگ‌سازی در استقبال از کودهای آلی در مزارع کشاورزی و عدم توجیه اقتصادی، خط دو این کارخانه غیر فعال شده است.

وی ادامه داد: ظرفیت کارخانه بازیافت  زباله ۱۵۰ تن است که این ظرفیت با میزان تولید زباله شهر همخوانی دارد و با غیر فعال شدن خط فاین عملیات تفکیک زباله در خط پردازش انجام و زباله‌ها مستقیم به مرکز دفن منتقل می‌شوند.

فصیحی ادامه داد: به منظور جلوگیری از آلودگی های منطقه درکنار ایستگاه های انتقال زباله کار کشت گیاهان مقاوم و سازگار با منطقه (گز و طاق) به صورت کمربند سبز در اطراف ایستگاه انتقال احداث شده که در صورت گسترش آن می تواند از ورود گرد و غبار و ریزگردها به داخل شهر جلوگیری کند  که گسترش آن نیازمند همکاری سازمان ها NGO دوستدار طبیعت و شهروندان است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام