کد خبر : 8282
Print
مهران صولتی:

دشواری های شکل گیری آموزش و پرورش مبتنی بر توسعه در ایران

یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۱۰

Image titleسبزوارنگار/دشواری های شکل گیری " آموزش و پرورش " مبتنی بر " توسعه"  در ایران

مهران صولتی*
دکتر محسن رنانی اقتصاددان شهیر اخیرا در مطلبی خواستار شکل گیری آموزش و پرورش مبتنی بر توسعه در روزگار ایران بدون نفت و آب شده اند. ایشان به درستی تلاش های هفتاد ساله اقتصاد مبتنی بر منابع نفتی را ناکام ارزیابی نموده و از ضرورت بازگشت به منابع انسانی و پرورش کودکانی با ویژگی هایی از جمله " درونی کردن ارزش های توسعه " سخن گفته اند.ایده ای ارزشمند که می تواند مورد توجه و مداقه تصمیم سازان در کشور قرار گیرد . در این یادداشت می کوشم تا نشان دهم چه مشکلاتی بر سر راه  شکل گیری چنین آموزش و پرورشی در ایران وجود دارد ؟ 

اولین مشکل عبارت از سیطره نگاه کژ و معیوب حکومت به  نظام آ.پ است. نگرشی که نظام آموزشی کشور را تا حد یک دستگاه مصرفی و هزینه ای فرو کاسته و لذا برای کاهش هزینه ها هر اقدام اخلاق سوزی را مجاز می شمارد ؛ از دعوت معلمان به نمره دادن تا چشم پوشی بر امر تقلب فراگیر و ...به طور کلی هر اقدامی که موجب صرفه جویی درهزینه اعتبارات شود هرچند واجد پیامدهای اعتماد سوز به آ.پ شود می تواند توصیه شود . روشن است که حاکمیت این نگاه کژ تا چه حد با شکل گیری نظامی توسعه گرا که باید فرزندانی خلاق  ، مشارکت جو و واجد مهارت های زندگی پرورش دهد فاصله دارد.

دومین مشکل به ساختار محافظه کار و فرهنگ تابعی موجود در نظام آ.پ موجود باز می گردد. آموزش و پرورش در این معنا وظیفه بازتولید ایدئولوژی رسمی را بر عهده دارد و قرار است وفاداری به آن را در نسل های آتی نهادینه  کند البته پرواضح است که به دلیل تعدد و تکثیر منابع معرفت در روزگار کنونی ، و همچنین منفعل پنداشتن فراگیران در قبال دریافت پیام های ایدئولوژیک دچار تناقض هایی شده است که بیشتر آن را به یک دستگاه ناراضی تراش تبدیل کرده است .در حالی که توسعه گرا شدن آ.پ بیش از هر چیز مستلزم نگاه واقع بینانه به جهان و گشودگی به روی درون دادهای خارج از سیستم می باشد.

سومین مشکل به ساختار به شدت متمرکز و کنکور زده ی آ.پ موجود بر می گردد. ساختاری که در آن همه برنامه ها با هدف گیری موفقیت در کنکور حتی از دوره ابتدایی تهیه و تنظیم می شوند و به تربیتی نسلی تک ساحتی می انجامد. نسلی که به جای علاقه به کتاب" رمان" ، درگیر مدیریت" زمان" برای تست زدن و موفقیت در کنکور است . به جای "خودآیینی" و اتکا بر توانایی های خویش ، مستحیل در یک " دیگری بزرگ " به نام کنکور ، و به جای تقسیم بهترین دوران کودکی اش با دوستان ، در کشاکش پر کردن اوقاتش با کلاس های زبان ، تندخوانی و تست زنی می باشد.حالا چگونه می تواند این نسل پیشاهنگ توسعه ای تلقی شود که بیش از هر چیز متکی بر تربیت نسلی فکور ، اجتماعی و چند ساحتی می باشد.

چهارمین مشکل عبارت از تفوق رشته های علوم پایه بر علوم انسانی در نظام آ.پ کنونی است ( هم اکنون حدود 65 درصد دانش آموزان در رشته علوم تجربی تحصیل می کنند و ضعیف ترین ها متقاضی تحصیل در رشته های علوم انسانی هستند ). اگر بپذیریم که بسیاری از مشکلات موجود در کشور از صنعتی شدن گرفته تا محیط زیست محصول نگاه یک بعدی و مهندسی به توسعه کشور بوده و اصولا مقوله توسعه پایدار  ومتوازن ارتباط وثیقی با علوم انسانی دارد ، باید پرسید چگونه در چنین وضعیتی نظام آ.پ  می تواند پیشران توسعه و پرورش نسل تحول آفرین آینده در ایران فردا باشد ؟

تکمله :ایده خوب دکتر رنانی باید با تبدیل شدن به استراتژی توسعه و برنامه پیشرفت از سوی احزاب و دولت شکل اجرایی و عملیاتی بیابد و گرنه به سرعت در فضای غبارآلود ایده ها و تحلیل ها به فراموشی سپرده می شود.

* دانشجوی دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟