کد خبر : 8292
Print
صادق زیبا کلام:

اصلاح طلبان مورد اقبال مردم هستند

سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۱

سبزوارنگار/آینده جریان اصلاح طلبی و اقدامات احتمالی و رفتار انتخاباتی که این طیف در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای سال آینده از خود بروز خواهد داد را با صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه تهران مطرح کردیم.

Image titleسبزوارنگار/آینده جریان اصلاح طلبی و اقدامات احتمالی و رفتار انتخاباتی که این طیف در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای سال آینده از خود بروز خواهد داد را با صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه تهران مطرح کردیم. وی در پاسخ به این پرسش تابناک عنوان کرد: همان طور که در انتخابات مجلس دهم اصلاح طلبان به سمت اصولگرایان میانه رو و طرفداران دولت دست دراز کردند و نتیجه نسبتا مطلوبی به دست آمد، فکر می‌کنم در انتخابات پیش رو هم اگر چنین توافقی داشته باشند، پیروز خواهند شد. 

وی افزود: تجربه نشان داده که اصلاح طلبان تا الان مورد اقبال مردم هستند، اما ممکن است در آینده به نحوی رفتار کنند که زدگی در مردم ایجاد شود و رأی خود را از آنان بگیرند. 

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به سؤالی در مورد اظهارات اخیر «محمدرضا باهنر» مبتنی بر اینکه در شرایطی امکان حمایت اصولگرایان از آقای روحانی در انتخابات ۹۶ وجود خواهد داشت، تأکید کرد: اینکه روحانی کاندیدای جریان اصولگرا باشد، محتمل است. قطعا آنچه مورد نظر آقای باهنر است، مد نظر جریان اصولگرایان میانه رو نیز خواهد بود؛ اما اصولگرایان تندرو، طرفداران احمدی‌نژاد و جبهه پایداری هیچگاه حاضر به حمایت از روحانی نیستند. 

وی افزود: آنچه باهنر می‌گوید، تکرار ائتلاف است که میان اصولگرایان معتدل و اصلاح طلبان میانه رو اتفاق افتاد. البته هدف اعلام نشده دیگر آقای باهنر از رفتن به سمت روحانی این است که تصور می‌کنند هرچه اصولگرایان به او نزدیک شوند، فاصله روحانی با اصلاح طلبان تندرو بیشتر خواهد شد. 

زیباکلام نظرش را در خصوص فعالیت‌های انتخاباتی احمدی‌نژاد و اینکه احتمال دارد اصولگرایان برای انتخابات آینده وی را به عنوان کاندیدای مورد نظر خود برگزینند یا خیر، این گونه بیان کرد: اصولگرایان اگر می‌خواهند به قدرت بازگردند باید یا سردار قاسم سلیمانی و یا احمدی‌نژاد را به عنوان کاندیدا معرفی کنند، چون در غیر این صورت هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات ۹۶ نخواهند داشت. 

وی سردار سلیمانی و احمدی‌نژاد را تنها کسانی خواند که می‌توانند روحانی را به چالش بکشند و رقابت‌های انتخابات ریات جمهوری آتی را جدی‌تر کنند. 

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: البته انتخاب سردار سلیمانی یا احمدی‌نژاد به عنوان کاندیداهای مورد نظر جریان اصولگرا تصمیمی بسیار دشوار است، چون چنین انتخاب‌هایی مشکلات و مسائلی را برای اصولگرایان به وجود می‌آورد. 

وی با بیان اینکه اصولگرایان اگر احمدی‌نژاد را به عنوان کاندیدا انتخاب کنند، باید پاسخ بدهند که چطور با عملکرد عجیب هشت ساله‌اش، وی را مورد حمایت قرار داده‌اند، یادآور شد: البته می‌دانیم که همه اصولگرایان چنین نظری ندارند، بلکه جریان تندروی اصولگرا هیچ مشکلی با احمدی‌نژاد ندارند، ولی اصولگرایان معتدل و میانه رو تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند مساله بازگشت احمدی‌نژاد را جدی بگیرند. 

زیباکلام در عین حال تاکید کرد: مساله تائید احمدی‌نژاد بستگی به این سئوال دارد که اصولگرایان می‌خواهند به قدرت بازگردند یا خیر؟ اگر احمدی‌نژاد به وزارت کشور برود و ثبت نام کند، معنایش این است که به او چراغ سبزی برای ثبت نام نشان داده شده است. 

وی در خصوص شرایط سردار سلیمانی نیز گفت: در مورد ایشان می‌دانیم که به هیچ عنوان مسأله رد صلاحیت مطرح نیست و البته از سوی همه اقشار اصولگرا نیز مورد قبول و تأیید هستند. اما مشکل اساسی این است که به فرض پیروزی سردار سلیمانی در انتخابات، باید بدانیم که سیاست خارجی ایران در آن زمان نسبت به سیاست خارجی دوران روحانی ۱۸۰ درجه متفاوت خواهد بود و به شرایطی شبیه به سال‌های ۸۴ تا ۸۸ بازخواهیم گشت. 

این فعال سیاسی اصلاح طلب که پیشتر در اظهارنظری گفته بود در شرایطی خاص برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم اگر ظریف کاندیدا شود، نسبت به روحانی بهتر خواهد بود، در این باره توضیح داد: حرف من این است که اگر سردار سلیمانی یا احمدی‌نژاد کاندیدا شوند، شرایط انتخابات نظیر سال ۸۴ و ۸۸ خواهد بود در این شرایط ظریف و یا حتی عارف گزینه‌های مقبول و محبوب تری نسبت به روحانی خواهد بود. 

وی افزود: در چنین شرایطی اگر احمدی‌نژاد کاندیدا شود سعی خواهد کرد که انتخابات را دو قطبی خودش را ناجی ملت و روحانی را گزینه سرمایه داران و مفسدین معرفی کند، در این شرایط دوقطبی من اعتقاد دارم که آقای ظریف نسبت به آقای روحانی از محبوبیت بیشتری برخوردار است و حتی ممکن است این شرایط در مورد عارف هم صدق کند. 

زیباکلام با اشاره به اینکه در صورت حادث شدن چنین شرایطی شاید به نفع اصلاح طلبان باشد که خیلی اصراری بر روی آمدن روحانی نداشته باشند، تصریح کرد: البته اگر فضا دوقطبی نشود، به نفع مملکت است که آقای روحانی رئیس جمهور باقی بماند، چون قدرت مدیریت او به مراتب نسبت به گزینه‌هایی که نام برده شد، بیشتر است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است