کد خبر : 8296
Print
سبزوارنگار

تبعیض در مستمری فرهنگیان بازنشسته

جمعه ۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۰

Image titleسبزوارنگار/یکی از نمایندگان فرهنگیان بازنشسته در اعتراض به تبعیض در حقوق کارکنان مشاغل مختلف گفت: با توجه به کهولت سن بازنشستگان و بروز بیماری‌های مختلف، ارائه خدمات بیمه تکمیلی ناقص است و بازنشستگان به آن معترضند.

به گزارش سبزوارنگار؛ میرزا سیدی، یکی از نمایندگان بازنشستگان معترض به وضعیت معیشت بازنشستگان آموزش و پرورش درباره مشکلات این گروه از فرهنگیان که منجر به تجمعات اعتراض‌آمیز شده در گفتگو با  ایلنا، از تبعیض‌های موجود به عنوان بزرگ‌ترین دغدغه قشر فرهنگی یاد کرد.

وی با تقسیم این تبعیض‌ها به ۲ بخش داخلی و خارجی، افزود: تبعیض داخلی این است که در حال حاضر نسبت به خود بازنشستگان به انحای مختلف تفاوت رفتار وجود دارد. اگر بازنشستگان را به ۳ دستهٔ دهه هفتادی‌ها، دهه هشتادی‌ها و دهه نودی‌ها تقسیم کنیم، شاهد یک اختلاف حقوق فاحش و محسوسِ ۵۰ درصدی تا ۱۰۰ درصدی هستیم.

این بازنشسته فرهنگی ادامه داد: از آنجا که به واسطه جلسات حضوری و مجازی با خیلی از بازنشستگان در تماس هستیم؛ می‌دانیم که بازنشستگان دهه هفتادی اکنون میانگین حقوقشان یک میلیون تومان، دهه هشتادی‌ها حدود ۱ میلیون ۵۰۰ تا یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومان و دهه نودی‌ها هم حدود ۲ میلیون تومان است. می‌بینید که بین همین بازنشسته‌ها، با میزان خدمت و مدرک تحصیلی یکسان، در جایی حدود ۵۰ درصد و ۵۰۰ هزارتومان و در جایی حدود ۱۰۰ درصد و حدود یک میلیون تومان اختلاف دریافتی وجود دارد که این نشان دهندهٔ تبعیض و نگاه غافل مسئولین در آموزش و پرورش و سایر نهادهای ذیربط به این موضوع مهم است.

وی در ادامه تشریح تبعیض موجود گفت: درحال حاضر اگر براساس مدرک تحصیلی یکسان و در نظر گرفتن سابقه نزدیک به پایان خدمت مثلا ۲۷ – ۲۸ و یا ۲۹ سال سابقه، مقایسه‌ای صورت دهیم، بین شاغلین آموزش و پرورش و سایر نهادهای دولتی باز هم به یک اختلاف حدود ۱ میلیون تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان، یعنی چیزی حدود‌‌ همان اختلاف پرداختی میان بازنشسته‌های دهه‌های ۷۰ – ۸۰ و ۹۰ آموزش و پرورش برخورد می‌کنیم که این تبعیض باید به یک شکلی برطرف بشود. ما بار‌ها و بار‌ها این تبعیض‌های آزاردهنده را به گوش مسئولین رسانده‌ایم حتی با خود آقای فانی جلسه داشته‌ایم اما متاسفانه تا این لحظه بررسی و اقدام عملی صورت نگرفته است.

وی در ادامه توضیحات خود پیرامون مشکلات بازنشستگان فرهنگی گفت: متاسفانه ما از یک بیمه بسیار ناقصی برخورداریم. بازنشستگان فرهنگی بخصوص دهه هفتادی‌ها و نیمه اول دهه هشتادی‌ها اکنون در سن کهولت و بالطبع با انواع بیماری‌ها و دردسرهای پزشکی ‌دست به گریبان هستند. حتما همه مطلع هستند اگر یک بازنشسته نیاز به یک عمل جراحی قلب باز داشته باشد، حداقل ۳۰ -۴۰ میلیون تومان هزینه دربردارد و این درحالیست که بیمه تکمیلی ما برای چنین مواردی سقف تعیین کرده است. این یعنی یک مشکل بسیار بزرگ نه فقط پیش روی بازنشستگان که حتی شاغلین است، چراکه بیماری خبر نمی‌کند.

میرزا سیدی در توضیح بیشتر اظهار داشت: متاسفانه بیمه برای اعمال جراحی به خصوص قلب و ستون فقرات سقف تعیین و عنوان کرده که حداکثر ۳۰ -۴۰ درصد از هزینه‌های اینگونه موارد را پوشش می‌دهد و مابقی هزینه‌ها را خود فرد باید بپردازد! با توجه به این حقوق‌های ناچیز واقعاً چطور باید از زیر بار این هزینه‌های سنگین به سلامت بیرون آمد؟! ما به این تبعیض‌ها معترض هستیم و این درحالی‌ست که کارکنان سایر وزارتخانه و نهادهای دولتی اغلب حقوق‌های خیلی خوب دریافت می‌کنند و از بیمه‌های تکمیلی مناسب هم برخوردار هستند.

این معلم بازنشسته در ادامه افزود: البته مشکلات ریز و درشت دیگری هم وجود دارد از جمله مزایای ناچیز، نبود حق مسکن هم برای شاغلین و هم بازنشستگان، نبود حق ایاب ذهاب و نبود حق خواربار که در مقایسه با رئوس مشکلاتی که به آن‌ها اشاره کردم؛ گم هستند.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
براتعلی بیگی
۱۳۹۵/۵/۲ ۱۰:۱۷
0 0
سلام با تشکر از نویسنده بایدگفت . گوشه ای ازواقعیت ها ذکرشده است اما کوگوش بدهکار ومسئولیت پذیر.
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم