کد خبر : 8351
Print
سبزوارنگار

مراسم بزرگداشت شارح نهج البلاغه در شهر ششتمد برگزار شد

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۴

سبزوارنگار/نخستین مراسم بزرگداشت ابوالحسن علی بن زید بیهقی ملقب به ابن فندق بزرگترین شارح نهج البلاغه یکشنبه شب در محل آرامگاه وی در شهر ششتمد سبزوار برگزار شد.

Image titleسبزوارنگار/نخستین مراسم بزرگداشت ابوالحسن علی بن زید بیهقی ملقب به ابن فندق بزرگترین شارح نهج البلاغه یکشنبه شب در محل آرامگاه وی در شهر ششتمد سبزوار برگزار شد.

به گزارش سبزوارنگار؛ عضو شورای اسلامی شهر سبزوار در این مراسم گفت : برخی از بزرگان و نام آوران شهرستان سبزوار مورد غفلت واقع شده و به خوبی معرفی نشده اند.

مهدی مقصودی اضافه کرد: سبزوار با وجود فرهیختگانی مانند استاد حمید سبزواری، دکتر علی شریعتی، کاشفی سبزواری،حاج ملاهادی سبزواری و ابوالفضل بیهقی نگارنده کتاب تاریخ بیهقی، روزی را در تقویم رسمی کشور به نام این بزرگان ندارد.

وی افزود: شخصیت های سبزوار به عنوان یک ظرفیت و فرصت گردشگری باید مورد توجه قرار گیرند و شورای اسلامی شهر سبزوار پیگیری زیادی را برای ثبت روزی را به نام یکی از فرهیختگان این شهرستان در سالنامه رسمی کشور انجام داده که هنوز نتیجه ای نداده است.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم گفت: ابوالحسن علی بن زید بیهقی ملقب به ابن فندق بهترین، بزرگترین شارح کتاب نهج البلاغه در عصر خود بود.

سلمان ساکت با اشاره به اینکه این حکیم و فیلسوف ایرانی بیش از ۸۳ اثر در زمینه های مختلف دینی، تاریخی، فقهی و نجوم تالیف کرده است ،عنوان کرد: متاسفانه در طول تاریخی کتب این مرد بزرگ مورد هجمه قرار گرفته و تنها از میان آثار ارزشمند او ۶ اثر باقی مانده است.

وی با بیان این که کتاب معارج نهج البلاغه و تاریخ بیهق از مهمترین آثار این تاریخ شناس و شارح نهج البلاغه است ،گفت: شیوه تاریخ نگاری بیهقی در بین تاریخ نگاران اسلامی و ایرانی بی نظیر است.

ساکت با اشاره به ۱۰ مرداد ماه زاد روز ابوالحسن علی بن زید بیهقی گفت: ثبت این روز در سالنامه رسمی کشور یک مطالبه جدی مردم است و ما در دانشگاه فردوسی مشهد آماده هر گونه همکاری در این زمینه هستیم.

نايب رئیس شورای اسلامی شهرستان سبزوار نيز در این مراسم گفت: هدف از برگزاری نخستین مراسم بزرگداشت برپایی این مراسم تجلیل از بزرگترین شارح نهج البلاغه در عصر خود به عنوان یکی از بزرگان و نام آوران این شهرستان است که تا کنون مورد غفلت واقع شده و به خوبی معرفی نشده است .

گفتني است ظهیرالدین ابوالحسن علی بن ابوالقاسم زید ابن محمد بیهقی، معروف به ابن فندق بیهقی و فرید خراسان، حکیم و ادیب مشهور ایران و از ریاضی دان بزرگ سده ۶ هجری است. وی در فقه، اصول، طب، لغت، عروض، حکمت، کلام، تاریخ و سایر علوم رایج زمان تبحر داشت. ولادت او را «یاقوت حموی» به سال ۴۹۹ ه‍. ق نوشته‌ است اما از قرائن چنین برمی آید که باید پیش از این تاریخ بوده باشد.ابن فندق در ششتمد متولد شد و در جوانی به کسب علوم مختلف پرداخت و بسیاری از استادان بزرگ زمان خود را در بیهق، نیشابور، مرو، سرخس و دیگر مناطق خراسان ملاقات کرد و از آنان بهره جست و از جمله دیداری با «حکیم عمر خیام» داشت که شرح آن را در کتاب «تتمه صوان الحکمة» آورده ‌است.

مهم‌ترین اثر او کتاب پارسی «تاریخ بیهق» در تاریخ و جغرافیای ناحیه بیهق و ذکر رجال علم و ادب و کتاب و نیز سادات و خاندانهای مشهور و دیگر اطلاعات تاریخی آن سرزمین است.از آثار او کتابی در ستاره‌شناسی به پارسی به نام جوامع احکام النجوم در سه جلد موجود است که او این کتاب را به خواهش دوستان خود نوشت. بیهقی در سال ۵۶۵ ه‍. ق. درگذشت.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام