کد خبر : 8351
Print
سبزوارنگار

مراسم بزرگداشت شارح نهج البلاغه در شهر ششتمد برگزار شد

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۴

سبزوارنگار/نخستین مراسم بزرگداشت ابوالحسن علی بن زید بیهقی ملقب به ابن فندق بزرگترین شارح نهج البلاغه یکشنبه شب در محل آرامگاه وی در شهر ششتمد سبزوار برگزار شد.

Image titleسبزوارنگار/نخستین مراسم بزرگداشت ابوالحسن علی بن زید بیهقی ملقب به ابن فندق بزرگترین شارح نهج البلاغه یکشنبه شب در محل آرامگاه وی در شهر ششتمد سبزوار برگزار شد.

به گزارش سبزوارنگار؛ عضو شورای اسلامی شهر سبزوار در این مراسم گفت : برخی از بزرگان و نام آوران شهرستان سبزوار مورد غفلت واقع شده و به خوبی معرفی نشده اند.

مهدی مقصودی اضافه کرد: سبزوار با وجود فرهیختگانی مانند استاد حمید سبزواری، دکتر علی شریعتی، کاشفی سبزواری،حاج ملاهادی سبزواری و ابوالفضل بیهقی نگارنده کتاب تاریخ بیهقی، روزی را در تقویم رسمی کشور به نام این بزرگان ندارد.

وی افزود: شخصیت های سبزوار به عنوان یک ظرفیت و فرصت گردشگری باید مورد توجه قرار گیرند و شورای اسلامی شهر سبزوار پیگیری زیادی را برای ثبت روزی را به نام یکی از فرهیختگان این شهرستان در سالنامه رسمی کشور انجام داده که هنوز نتیجه ای نداده است.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم گفت: ابوالحسن علی بن زید بیهقی ملقب به ابن فندق بهترین، بزرگترین شارح کتاب نهج البلاغه در عصر خود بود.

سلمان ساکت با اشاره به اینکه این حکیم و فیلسوف ایرانی بیش از ۸۳ اثر در زمینه های مختلف دینی، تاریخی، فقهی و نجوم تالیف کرده است ،عنوان کرد: متاسفانه در طول تاریخی کتب این مرد بزرگ مورد هجمه قرار گرفته و تنها از میان آثار ارزشمند او ۶ اثر باقی مانده است.

وی با بیان این که کتاب معارج نهج البلاغه و تاریخ بیهق از مهمترین آثار این تاریخ شناس و شارح نهج البلاغه است ،گفت: شیوه تاریخ نگاری بیهقی در بین تاریخ نگاران اسلامی و ایرانی بی نظیر است.

ساکت با اشاره به ۱۰ مرداد ماه زاد روز ابوالحسن علی بن زید بیهقی گفت: ثبت این روز در سالنامه رسمی کشور یک مطالبه جدی مردم است و ما در دانشگاه فردوسی مشهد آماده هر گونه همکاری در این زمینه هستیم.

نايب رئیس شورای اسلامی شهرستان سبزوار نيز در این مراسم گفت: هدف از برگزاری نخستین مراسم بزرگداشت برپایی این مراسم تجلیل از بزرگترین شارح نهج البلاغه در عصر خود به عنوان یکی از بزرگان و نام آوران این شهرستان است که تا کنون مورد غفلت واقع شده و به خوبی معرفی نشده است .

گفتني است ظهیرالدین ابوالحسن علی بن ابوالقاسم زید ابن محمد بیهقی، معروف به ابن فندق بیهقی و فرید خراسان، حکیم و ادیب مشهور ایران و از ریاضی دان بزرگ سده ۶ هجری است. وی در فقه، اصول، طب، لغت، عروض، حکمت، کلام، تاریخ و سایر علوم رایج زمان تبحر داشت. ولادت او را «یاقوت حموی» به سال ۴۹۹ ه‍. ق نوشته‌ است اما از قرائن چنین برمی آید که باید پیش از این تاریخ بوده باشد.ابن فندق در ششتمد متولد شد و در جوانی به کسب علوم مختلف پرداخت و بسیاری از استادان بزرگ زمان خود را در بیهق، نیشابور، مرو، سرخس و دیگر مناطق خراسان ملاقات کرد و از آنان بهره جست و از جمله دیداری با «حکیم عمر خیام» داشت که شرح آن را در کتاب «تتمه صوان الحکمة» آورده ‌است.

مهم‌ترین اثر او کتاب پارسی «تاریخ بیهق» در تاریخ و جغرافیای ناحیه بیهق و ذکر رجال علم و ادب و کتاب و نیز سادات و خاندانهای مشهور و دیگر اطلاعات تاریخی آن سرزمین است.از آثار او کتابی در ستاره‌شناسی به پارسی به نام جوامع احکام النجوم در سه جلد موجود است که او این کتاب را به خواهش دوستان خود نوشت. بیهقی در سال ۵۶۵ ه‍. ق. درگذشت.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مشاهیر

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

ديكتاتور، تنهاست

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

زبان نمادین در قرآن از نگاه شریعتی

شریعتی، دموکراسی و دموکراسی متعهد

چهلمین سالگرد عروج دکتر علی شریعتی در سبزوار برگزار ‌شد

چرا همچنان به شریعتی نیازمندیم؟

درباره مراسم چهلمین سالگرد دکتر شریعتی

اشعار مرحوم استاد سبزواری شناسنامه منظوم انقلاب اسلامی است

اسماعیل عبدی را آزاد کنید!

نامه سرگشاده به رئیس جمهور منتخب در دفاع از اسماعیل عبدی

بنیاد بین المللی استاد حمید سبزواری در سبزوار راه اندازی می شود

روحانی کاندیدای قطعی اصلاح طلبان شد

نام حکیم سبزواری در تاریخ فلسفه جهان جاودانه است

اسکار فرهادی؛ پیروزی فرهنگ بر سیاست!

پیام دکتر علی لاریجانی به همایش نکوداشت حکیم سبزواری

درد ما داخلی‌ است/راهی برای فرصت‌‌طلبان بیگانه باز نخواهیم کرد

راوی صادق تاریخ انقلاب به امام پیوست

ثبت کتاب تاریخ بیهقی به عنوان میراث معنوی جهانی در یونسکو

ششمین همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی در دانشگاه حکیم سبزواری آغاز به کار کرد

امام حسین(ع) از مدینه و مکه برای شهادت خارج نشد

ششمین همایش ملی بیهقی برگزار می شود

چرا به شجریان نیازمندیم؟

تحويل بخشي از وسايل مرحوم حمید سبزواری به موزه

مراسم بزرگداشت شارح نهج البلاغه در شهر ششتمد برگزار شد

نرم‌افزار جامع چند رسانه‌ای «حمید» در سبزوار تولید شد