کد خبر : 8394
Print
حسین تبریزنیا:

​شجریان را با عزت و احترام به ایران بیاورید

پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵

Image titleسبزوارنگار/شجریان را با عزت و احترام به ایران بیاورید. 

حسین تبریزنیا*

جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران                                  
شجریان را با عزت و احترام به ایران بیاورید.                                                    
این؛ خواسته همه ایرانیان با فرهنگ و فرهیخته است. بياييد بعد از كسب افتخار در قضیه برجام، در حوزه فرهنگ و ادب و هنر این دوران نیز افتخار تکریم به هنر و ارباب هنر و تعالی فرهنگ و شعر و موسیقی به دولت شما تعلق بگیرد. 
بديهي است كه شجریان تنها یک شخص نيست و شخصیتش نيز هويتي فراشخصی دارد. او نماد و جانمایه شعر و موسیقی و هنر فاخر این سرزمین است. تکریم و احترام به او یعنی گرامیداشت هویت و اصالت فرهنگی ايران. در شگفتند همه  ايرانيان و وابستگان به فرهنگ و تمدن و هنر ايراني در كشورهاي مختلف، که مگر شجریان چه گفته و چه کرده که باید اینچنین زیر تیغ بی مهری و خنجر کینه توزانه معدودی تاریک اندیش و کوته بین قربانی شود و آنان نيز به تبع چنين جفايي بايد از سجایا و مواهب الهي يك نعمت زيبا و فطري محروم بمانند؟! حتی دوستداران نادان باید بدانند که این شیوه رفتار با مردی که در قلب و روح میلیون ها ایرانی-بدون زور و تبلیغات- جا دارد به نفع نظام نیست. شجریان یک سرمایه اجتماعی و یک گنجینه فرهنگی و هنری است. نگذارید این سرمایه و گنج گرانبها به واسطه برخی خودپسندان بی سلیقه اینگونه در غربت باقی بماند.
همه می دانند که شجریان آدم سیاسی نیست و هرگز وارد سیاست نشده هرچند ممكن است مانند میلیون ها ایرانی داراي پسند سیاسی متفاوت باشد و ايضا"ممکن است مانند میلیون ها انسان دیگر از وضع موجود و سازوکارهای حوزه کاری خود نقدها داشته باشد(که دارد و امري است طبيعي). آیا یک انتقاد و اظهار نظر سزاوار این همه جفاکاری است؟ چرا وقتی در خارج  برایش برنامه اي می گذاشتند تا متوجه می شد که پشت صحنه یک گروه مخالف نظام قراردارد در صحنه حاضر نمی شد و برنامه ای هم اجرا نمی کرد را ملاک پاک اندیشی و منزه کاری او قرار نمی دهند؟ بر فراز قله همه این افتخارات او یگانه یادگاری است که کسوت معلمی را با دو خرقه بر تن دارد؛ خرقه معلم دبستان و خرقه معلم قرآن!
 برای آیندگان خواهند نوشت که در این دوران بر سر اسطوره ها و اسوه های فرهنگی و هنری این سرزمین چه آوردند. در تاريخ خوانده ايم  که حاکمی به خاطر دستمالی کاخی را به آتش کشید، بياييد نگذاريم بخشی لطیف و زیبا و غني و بزرگ از تاریخ فرهنگ و هنر یک ملت به بهانه نقد ساده شخصيتي که خود سهمی سترگ در ساختن آن دارد توسط انگشت شماري كج انديش به آتش بيداد كشيده شود. 
تجربه تاریخی نشان داده است که قدرت ها با اشخاصی که در قلب و روح مردم جای دارند چنانچه رفتاری مخالف داشته باشند نتیجه ای جز محبوبیت، مقبولیت و حتی مظلومیت بیشتر برای آن اشخاص چبز دیگری به ارمغان نمی آورد. بسیار ننگین خواهد بود آن دیرهنگامی که فقط مردم برای خاکسپاری چنین انسان هایی به فرودگاه و خیابان و آرامستان هجوم بیاورند. شنیده ها از آن حکایت دارندکه چند روز پیش مسئولین محترم و همیشه نگران شهر مشهد در جلسه ای به شور می نشینند تا نحوه ورود جنازه، خاکسپاری و پیامدهای احتمالی این واقعه را تجزیه و تحلیل کنند! واي برما. گويا همواره بايد بر اساس همان سنت سيئه  براي بزرگانمان عمل كنيم: تقليل در حيات، تجليل در ممات .                                                                 
جناب آقاي روحاني حضرتعالي بهتر از هر كسي مي دانيد هر رفتاري كه با شجريان شود كوچكترين تاثيري در ماندگاري نقش بي بديل او در تاريخ حوزه هنر نخواهد داشت. او همچون تختي؛ پهلوان و جوانمرد اين عرصه براي نسل ها باقي خواهد ماند. اما چگونگي  مواجهه با چنين شخصيتي معيار سنجش قدرشناسي و ميزان ادب و احترامي است كه يك ملت و حكومت براي وي و آثار جاودان او قائل مي باشد.
زينهار كه ميان اين دو(ملت و حكومت) اندازه قدرشناسي و احترام و تكريم به وي به ميزان باشد! در شرايط و بيماري خاصي كه اين اسطوره هنر و فرهنگ و ادب در خارج از كشور قرار دارد و سهم و نقشي كه ايشان در حفظ و تعالي موسيقي فاخر ايران داشته، اين انتظار زيادي نيست كه هيئتي ويژه به سرپرستي وزير محترم ارشاد از طرف جنابعالي به خارج رفته و ايشان را در نهايت تكريم و احترام به كشور بازگردانند. قطعاً تاثير اين اقدام انساني و اسلامي براي دولت و نظام بركات مهمي به ارمغان خواهد آورد كه كمترين آن افزايش رضايتمندي مردمي خواهد بود كه همواره ادعا شده است ولي نعمت مسئولان مي باشند. نقش صدا و سيما نيز در اين ميان براي جبران جفاهاي مافات مي تواند گامي آبرومندانه براي كشور و نظام و فرهنگ و هنر باشد.
ان شاء الله .

* معلم و محقق اجتماعی - مشهد

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام