کد خبر : 8419
Print
مهران صولتی:

چرا فانی نزد فرهنگیان محبوب نیست؟

یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۱

Image titleسبزوارنگار/چرا "فانی" نزد فرهنگیان محبوب نیست؟

مهران صولتی*
در هفته گذشته طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش تقدیم مجلس شد. فارغ از درستی یا نادرستی استیضاح در این مقطع و این که آیا چنین طرحی واقعاً به نفع فرهنگیان است یا خیر؟(شخصاً معتقدم در مدت کوتاه مانده به پایان دولت، گزینه  قوی تری از "فانی" بر راس وزارتخانه نخواهد نشست!). بد نیست نگاهی به علل نامحبوب بودن وی در سه سال گذشته از منظر فرهنگیان بیفکنیم و اصولاً به این پرسش پاسخ دهیم که؛ چرا طرح استیضاح وی همواره با استقبال گسترده فعالین صنفی فرهنگی روبرو شده است؟

شاید اغراق نباشد که بگوییم تضعیف تعهدات بیمه طلایی فرهنگیان در دوره جدید نقطه آغاز نامحبوب بودن "فانی" را رقم زد. فرهنگیان در دوره گذشته(حاکمیت پوپولیسم و اقدامات غیر کارشناسی در آموزش و پرورش)، تجربه شیرینی به نام بیمه طلایی را البته تا سال 91 پشت سر گذاشتند و به امید بهبود وضعیت خود نقش مهمی را در انتخاب روحانی ایفا کردند. حال با صدارت "فانی" متوجه می شوند که اوضاع برخلاف انتظارشان بدتر از گذشته شده است. چنین وضعیتی عموماً منجر به احساس نارضایتی عمیق می شود که اقناع فرهنگیان در آن با ارائه آمار پیچیده در مورد عملکرد "فانی" تقریباً غیر ممکن است.(روحانی هم به دلیل نارضایتی ناشی از قطع گسترده یارانه ها، اجرای آن را به تعویق می اندازد.)

وزارتخانه "فانی" بسیار بوروکرات و سنگین است. چنین سازمان هایی به دلیل تکیه بسیار زیاد بر کار کارشناسی و عدم اتخاذ تصمیم های بزرگ و شجاعانه، در تمام جهان در زمره مجموعه های نامحبوب قرار می گیرند. در شرایط غیر عادی کنونی(فرهنگیان معتقدند که تبعیض های زیادی میان حقوق و مزایای ایشان با سایر وزارتخانه ها وجود دارد) و به دلیل بی اعتمادی مزمن فرهنگیان به وزارتخانه، تکیه صرف بر آمار و ارقام خسته کننده رایج از سوی "فانی"، توجیه تلقی شده و مسموع واقع نمی شود. به عبارت دیگر در چنین وضعیتی وزارتخانه نیازمند تحرک و شجاعت واقعی می باشد که چندان با روحیه "فانی" سازگار نمی باشد.

یکی از بدشانسی های "فانی" در این دوره همکار شدن با دو وزیر موفق موفق دولت(امور خارجه و بهداشت) می باشد. فرهنگیان با مقایسه عملکرد "فانی" با وزیر بهداشت، تحول جدی در وضعیت کارکنان وزارت بهداشت را ناشی از پیگیری های دکتر هاشمی دانسته و نگاهی حسرت بار به این وزارتخانه دارند.(برساخت اجتماعی موفقیت وزیر مدنظر است، نه واقعیت آن). در چنین فضایی فرهنگیان  انتظار دارند که "فانی" از هزارتوی نامه نگاری های اداری خارج شود و عملاً وارد عرصه چانه زنی های سیاسی برای بهبود وضعیت آموزش و پرورش شود (کاری که به نظر می رسد "فانی" چندان به آن اعتقادی ندارد یا از انجام آن ناتوان است.)

در فضایی از حرکت کشور به سوی مادی گرایی، کاهش نقش آفرینی دانش و فرهنگ، و افول منزلت صاحبان فرهنگ این دیار، فرهنگیان انتظار دارند که وزیر نماینده واقعی ایشان بوده و توان تکثیر فرهیختگی در جامعه را دارا باشد . سخنوری ، اقناع کنندگی و مشارکت پرنشاط در دولت ، جامعه و رسانه ، از لوازم چنین امری به شمار می رود . درست یا نادرست، فرهنگیان معتقدند که "فانی" از چنین استانداردهایی بی بهره بوده و آ.پ در این دوره به محاق رفته است. حق این است که انتظارات فرهنگیان از آموزش و پرورش دولت روحانی بسیار بیشتر از دولت گذشته است و این امر بار مضاعفی را بر دوش این وزارتخانه می گذارد.

تکمله: از دولت تدبیر و امید انتظار می رفت پس از بازگشایی مجلس جدید نسبت به ترمیم کابینه اهتمام ورزد و خود، ابتکار عمل را در افکار عمومی به دست بگیرد ، چرا که انجام استیضاح در این بازه زمانی و با شائبه هایی که پیرامون چرایی آن وجود دارد، شاید چندان هم به مصلحت فرهنگیان نباشد .

* دانشجوی دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟