کد خبر : 8437
Print
حسین طاهری فرد:

استيضاح فاني؛ بازي دو سر باخت

شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۶

Image titleسبزوارنگار/استيضاح فاني و بازي دو سر باخت؛ عبوري مستلزم تدبير و آگاهي!
حسين طاهري فرد* 
نفس هاي تابستان 95 به شماره افتاده است و در آستانه باز گشايي مدارس تب داغ استيضاح وزير آموزش‌ و پرورش بالا گرفته است. نامه استيضاح علي اصغر فاني وزير آموزش‌ و پرورش با امضاي تعدادي از نمايندگان به هيئت رييسه مجلس تقديم شده است.
استيضاح حق نمايندگان است که نظارت بر دستگاه‌هاي اجرايي از جمله آموزش‌ و پرورش داشته باشد. اما گروهي از نمايندگان مجلس در تلاشند با کشيدن فاني به مجلس، خود را پشت ناديده گرفته شدن حقوق حقه فرهنگيان و اجحاف هايي که در اين سال ها بر آن ها رفته است مخفي کنند.
امروزه آموزش‌ و پرورش در يک بزنگاه حساس و سخت قرار دارد. عبور از اين دوره حساس نيازمند تدبير و آگاهي است. فاني و تيم مديرانش نقطه ضعف هاي فراواني دارند و قاطبه فرهنگيان از وزير و تيم همراهش ناراضي هستند.
دلايل استيضاح فاني ليست بلند بالايي دارد. از جمله موارد مطرح شده در طرح استيضاح وزير آموزش‌ و پرورش مي توان به: ضعف مديريت، نگاه سياسي و حزبي‌ در آموزش‌ و پرورش، عزل و نصب‌هاي باندي و جناحي، عدم کارآيي بيمه طلايي فرهنگيان، عدم شفافيت داشتن در مسائل مالي صندوق ذخيره فرهنگيان، نبود رضايتمندي معلمان از نظام رتبه‌بندي و بي توجهي به مطالبات و حقوق فرهنگيان اشاره کرد.
عليرغم انتظار به حق معلمان از نمايندگان مجلس و خصوصاً اعضاي كميسيون آموزش‌ و تحقيقات مجلس دهم براي پيگيري مشکلات حوزه آموش و پرورش، با نگاهي به ترکيب موافقان‌ و مخالفان استيضاح و فارغ از گرايش هاي سياسي و سوابق آن ها اين واقعيت را بايد پذيرفت که استيضاح فاني به جايي نخواهد رسيد و مجلس دهم به استيضاح فاني راي نخواهد داد چرا که دغدغه نمايندگان مجلس، مشکلات ريشه‌اي آموزش‌ و پرورش و مسايل معيشتي معلمان نيست.
اکنون که موضوع استيضاح آقاي فاني مطرح شده است بايد منتظر ماند و ديد، آيا منتخبين ملت و خصوصاً اعضاي کميسيون آموزش‌ و تحقيقات مجلس به وظيفه قانوني خود عمل خواهند کرد يا منافع اکثريت معلمان را فداي منافع حزبي و جناحي خود خواهند کرد؟
کارشناسان و متخصصان مسائل آموزش‌ و پرورش همگي متفق القولند که فاني و تيم مديريتي کنوني عملکرد بسيار ضعيفي دارند. حال تعامل مجلس با وزير و مصلحت انديشي در خصوص ماندن يا رفتن در آستانه بازگشايي مدارس و سال پاياني دولت يازدهم چه پيامي را بدنه آموزش‌ و پرورش کشور خواهد داد؟
اين که گفته شود مشکل آموزش‌ و پرورش «شخص وزير» نيست! و با استيضاح و جابه جايي وزير به سادگي مشکلات آموزش‌ و پرورش حل نخواهد شد فرافکني و فرار به جلو نيست؟
سوال اساسي اين است اگر مسئول مشکلات عديده آموزش‌ و پرورش «شخص وزير» نيست، پس چه کسي بايد پاسخ گوي وزارتخانه تحت امر او باشد؟
مسلماً ضعف مديريت و عدم درايت وزير در ايجاد بخش اعظمي از مشکلات فرهنگيان موثر بوده است. آموزش‌ و پرورش وزيري مي‌خواهد که در حد مشکلات، نيازها و جايگاه اين وزارتخانه باشد.
نمايندگان فراکسيون اميد(طرفداران دولت) با صداي بلند فرياد مي زنند "که مشکلات آموزش‌ و پرورش ريشه ايست و در ادوار گذشته اين وزارتخانه نيز وجود داشته است. بايد نگاه دولت و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور نسبت به آموزش‌ و پرورش تغيير کرده و کارهاي اساسي براي آن صورت گيرد"، پس چرا از ابزارهاي قانوني خود براي کمک به حل مشکلات زيزساختي آموزش‌ و پرورش استفاده نمي کنند و موقع عمل که مي رسد هيچ کس مسئوليت ظلم ها و اجحاف هايي که بر فرهنگيان شده را نمي پذيرد؟
آيا کساني که معتقدند استيضاح وزير آموزش‌ و پرورش در شرايط کنوني به صلاح کشور نيست! و اگر وزير ديگري هم بيايد در اين مدت باقي مانده نمي تواند معجزه کند، پس بهتر است که فاني در جايگاه خود باقي بماند به دنبال توجيهي براي فرار از پاسخ گويي نيستند؟
آيا عدم ورود جدي فراکسيون اميد به موضوع استيضاح فاني شائبه بي رغبتي و بي اعتنايي آنان به مشکلات حوزه آموزش‌ و پرورش و خصوصاً فرهنگيان نيست؟
وقتي فراکسيون اميد که انتخاب اکثريت اعضايش را مديون حمايت همه جانبه فرهنگيان است کمترين علاقه اي براي پيگيري مشکلات آموزش‌ و پرورش نشان نمي دهد اين سوال به ذهن خطور مي کند که اين سياست بازان از راي معلمان استفاده ابزاري نکرده اند؟!
دعوت فراکسيون اميد از فاني براي رايزني و بررسي موضوع استيضاح وزير کار منطقي است، اما متاسفانه نظرات بعضي از از اعضاي فراکسيون اميد در خصوص استيضاح فاني، شائبه سياسي کاري و تباني را نمايان مي کند.
فرهنگيان هنوز حضور 7 اسفند و عهدي که نمايندگان منتخب با آنان بسته اند را فراموش نکرده اند. اگر حمايت فرهنگيان نبود اين مقدار راي براي ليست اميد متصور نبود. اگر قرار باشد پاشنه آشيل آموزش‌ و پرورش بر روال قبل بچرخد پس ديگر چه فرقي هست ميان اين مجلس و مجلس قبل؟!
 و کلام آخر:
واقعيت تلخ آن است به نظر مي رسد نمايندگان با لابي گري و رايزني در تلاشند تا استيضاح را به انحراف بکشانند و اين پيام را به فرهنگيان القا کنند که بين بد و بدتر يکي را بايد انتخاب کرد. پذيرفتن ادامه وضعيت نامطلوب موجود به خاطر اين که سال آخر دولت تدبير‌ و اميد است و زمان اندکي به بازگشايي مدارس مانده، نه به نفع دولت است و نه به صلاح آموزش‌ و پرورش.
نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي!
استيضاح فاني در راستاي تقابل با دولت نيست بلکه در راستاي جلب رضايت فرهنگيان و حمايت از دولت است. فاني و تيم مديرانش به نفع روحاني کار نکردند. زنگ خطر براي نظام آموزش کشور به صدا درآمده است و زمان آن رسيده است تا نمايندگان مجلس و مسئولان از خواب غفلت بيدار شوند.
خروجي استيضاح فاني هرچه باشد ( ابقا يا برکناري) براي مجلس و دولت بازي دو سر باخت خواهد بود. مطمئناً تباني نمايندگان فراکسيون اميد در استيضاح فاني، به نفع دولت نخواهد بود و هيچ منطقي قبول نمي کند که با چشم پوشي بر ناتواني هاي فاني و تيم مديريتي کنوني، قاطبه معلمان را به خاطر عملکرد ضعيف مجلسيان و دولت تدبير و اميد نا اميد کنيم.
دوران مصلحت انديشي به پايان رسيده است.


*کارشناس ارشد جامعه شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟