کد خبر : 8448
Print
سخنی با نمايندگان اصلاح طلب مجلس:

معلمان؛ تشنه صداقتند

شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۴

Image titleسبزوارنگار/سخنی با نمايندگان اصلاح طلب مجلس: معلمان تشنه صداقتند !

حسين طاهري فرد* 

 در هياهوي رسانه اي و خبرهاي گوناگون درباره استيضاح فاني و بهره برداري هاي جناح هاي مختلف، اين واقعيت تلخ را نبايد فراموش کرد که در سه سال وزارت فاني اوضاع فرهنگيان نه تنها بهبود نيافته که از بسياري جهات بدتر هم شده است.

نگاهي به کارنامه سه ساله فاني اين واقعيت را آشکار مي کند که آموزش‌ و پرورش از اهداف اصلي خود منحرف شده است و با بحران مواجه شده است. نبود خرد جمعي و شتاب زدگي در تصميم گيري هاي اين وزارتخانه، سياست بازي و موضع گيري هاي حزبي و جناحي کارنامه غير قابل قبولي از عملکرد وزير ارائه داده است.

در شرايط فعلي آموزش‌ و پرورش در معرض مشکلات و نابه ساماني هاي جدي قرار دارد و براي برون رفت از اين وضعيت نيازمند تغييرات و اصلاحات اساسي است.

اگرچه در شروع طرح استيضاح فاني، طراحان استيضاح از طيف هاي مختلف سياسي و داراي اهداف و انگيزه هاي متنوع بودند، اما در ادامه نمايندگان اصلاح‌طلب (فراکسيون اميد) سکان هدايت استيضاح را به دست گرفتند.

حال مشخص نيست چرا نمايندگان اصلاح‌طلب که دليل استيضاح را صيانت از حقوق و منافع فرهنگيان و دانش آموزان اعلام کرده بودند در چرخشي عجيب عدم آمادگي فضاي عمومي و سياسي کشور براي استيضاح را اعلام مي کنند و با بسيج تمام نيروها در تلاشند تا ساير نمايندگان موافق استيضاح را منصرف يا وادار به عقب نشيني کنند؟!

رويکرد کنوني کميسيون آموزش‌ و تحقيقات مجلس، خصوصاً اعضاي فراکسيون اميد به مقوله آموزش‌ و پرورش و مشکلات اساسي فرهنگيان جاي بسي سوال و تعجب دارد.

نکته تامل برانگيز اعتراف نمايندگان به عدم کارايي و ضعف مديريت در اين وزارتخانه استاما استنکاف از استيضاح و چشم پوشي بر عملکرد نامطلوب وزير دولت اعتدال و تيم مديريتي اش به بهانه هايي چون سال پاياني دولت يازدهم و انتخابات پيش روي، زمان اندک تا شروع سال تحصيلي جديد و جلوگيري از هرگونه تشتت و اختلاف نظري، براي فرهنگيان چه پيامدي خواهد داشت؟ آيا اين خود زمينه آشفتگي و ايجاد مشکلات بيشتر را فراهم نمي كند؟

به نظر مي رسد در شرايط فعلي نمايندگان فراکسيون اميد مصلحت آموزش‌ و پرورش و فرهنگيان را فداي منافع حزبي و جناحي خود کرده اند و فراموش نموده اند که بخش اعظمي از موفقيت خود و هم حزبي هايشان را مديون جامعه بزرگ فرهنگيان هستند.

در شرايط کنوني، آموزش‌ و پرورش هم از لحاظ مديريتي و هم از لحاظ اقتصادي با مشکلات جدي درگير است. نمايندگان مجلس با اين همه ضعف ها و کاستي هاي موجود در آموزش‌ و پرورش که بخشي از آن به عهده آنان است، بايستي با جديت تمام تلاش مي کردند تا رضايت معلمان را در نحوه انجام مسؤليت هاي قانوني شان به دست آورند و به اين ترتيب حداقل مشروعيت مردمي شان را افزايش مي دادند.

اما مجلسيان پيش از آن که در فکر مشکلات عديده وزارتخانه آموزش‌ و پرورش و مشروعيت مردمي خود باشند، باز هم در کشاکش جنگ قدرت و امتيازخواهي در درون ساختار نظام گرفتار شده اند. اين تضادها و کشمکش ها تمامي کارکردها را مختل و تمامي برنامه ها را متوقف و زمينه نارضايتي جامعه بزرگ فرهنگيان از مجلس و دولت تدبير‌ و اميد را فراهم مي کند.

امروزه نمايندگان حامي دولت(اصلاح طلبان) حتي از انجام ابتدايي ترين مسؤليت خود به عنوان يک رکن مهم نظارتي دست کشيده اند. در اين وضعيت به جاي اين که نمايندگان مجلس به فکر چاره براي فرهنگيان و مشکلات لاينحل آنان باشند، درگير رقابت بر سر منافع حزبي و جناحي مي باشند. اکنون که مرزبندی هاي سياسي و حزبي کاملاً آشکار شده است، فرهنگيان باور دارند که مجلسيان به منافع آنان نمي انديشند. حل مشكلات ساختاري آموزش‌ و پرورش نيازمند عزمي جدي است، جديتي كه به نظر مي‌رسد در شرايط كنوني ديده نمي‌شود.

امروزه صداي اعتراض فرهنگيان از هر گوشه و کنار کشور در ارتباط با سياست ها، غفلت ها، کاستي ها و ناکارآيي هاي وزير و تيم مديرانش بلند است. نمايندگان مجلس اگر اندکي عرق ملي داشته باشند، بايد اين صداها را بشنوند و براي شان پاسخ پيدا کنند. اما متأسفانه چنين برداشت مي شود که هيچ اراده اي براي خدمت به فرهنگيان در نزد نمايندگان وجود ندارد. اراده ها اغلب شخصي و حزبي و تيمي است تا ملي.

نمايندگان مجلس و دولتمردان بايد بدانند که جامعه بزرگ فرهنگيان امروز آگاهانه تصميم مي گيرند و اگر آنان مصالح و منافع فرهنگيان را قرباني منفعت هاي حزبي و جناحي خود کنند، ممکن است در آينده نه چندان دور با رويدادهاي ناخواسته و غير قابل باور رو به رو گردند.

نمايندگان مجلس خصوصاً اعضاي فراکسيون اميد بايد بدانند که اين رسم نمايندگي، فرار از مسؤليت است. اي کاش منتخبان مردم احساس مسئوليت بيشتري مي کردند و تصميم منطقي و عاقلانه را جايگزين مصلحت انديشي و حفظ منافع خودمي نمودند.

اي کاش آنان صداقت در گفتار و رفتار را سرلوحه خدمت به فرهنگيان قرار مي دادند.

هنوز فرصت باقيست، نمايندگان مجلس مي توانند با رويکردي شفاف و غير سياسي سبب ترميم اعتماد آسيب ديده فرهنگيان شوند.

*کارشناس ارشد جامعه شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

 

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟