کد خبر : 8467
Print
سعید نورآبادی

همایش شهرداران راه ابریشم

پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴

Image titleسبزوارنگار/همایش شهرداران راه ابریشم

سعید نورآبادی


تلاقی گاه میان شرق و غرب، پیوند و صلح به دور از جنگ و خونریزی، در اواخر قرن 19جغرافی دان و زمین شناس آلمانی برای اولین بار به دلیل حمل ابریشم چین از این مسیر به مدیترانه و دیگر نقاط دنیا نام "ابریشم" را برای این مسیر را انتخب کرد.
جاده ابریشم، شبکه راه های به هم پیوسته ای است که در گذشته خاور و باختر و جنوب آسیا را به هم و شمال آفریقا و خاور اروپا را پیوند می داد. مسیری که تا قرن 15 میلادی به مدت 1700 سال، بزرگترین شبکه بازرگانی دنیا محسوب می شد. کشورهای مسیر ابریشم در راستای افزایش تعاملات گذشته با هدف همکاری و همگرایی بیشتر با شعار "ساختن آینده مشترک بر اساس سنت" دور هم جمع شده و سازمان را با عنوان سازمان سازمان شهرهای جاده ابریشم در سال 2005 تأسیس نمایند. کشور چین آغازگر این پروژه است که کشورهای آسیای میانه و... را در بر می گیرد. این سازمان 200شهر از 67کشور را پوشش می دهد و هر ساله برای میزبانی یکی از کشورهای عضو اجلاس با حضور اعضای عضو در راستای اهداف سازمان برنامه ریزی و فعالیت می نماید.
اولین حضور ایران در این اجلاس و همایش شهرداران راه ابریشم به دور سوم این رویداد فرهنگی مهم در آلماتی قزاقستان بر می گردد که شهرداری شیراز به عنوان تنها نماینده کشورمان در آن حضور یافت.
در سال بعد یعنی چهارمین دوره همایش، شهرداری شیراز باز هم به نمایندگی ایران حضور یافته و این حضور دستاوردی بزرگ به همراه داشت و آن تماس و ابراز علاقه شهرداری شیراز برای میزبانی دور پنجم اجلاس و همایش در ایران بود. حضور پیاپی شهرداری شیراز در دو دور متوالی این رویداد و حمایت آقای بختیاری سفیر وقت جمهوری اسلامی ایران از این تصمیم و نظر مساعد سازمان شهروندان جهان و همه عوامل دست به دست هم داد تا علی رغم مخالفت هایی از سوی برخی مقامات و ارگان های وابسته به سازمان ملل، شهرداری شیراز به عنوان میزبان پنجمین همایش شهرداران راه ابریشم انتخاب گردد و این تثبیت جایگاه آغازگر فصل تازه ای در مسیر تحولات تاریخی این برنامه بود. هم اکنون 90 شهر عضو این مجمع می باشند و امسال (سپتامبر2016)این همایش با سه سر فصل اقتصاد، فرهنگ و گردشگری در قزوین کاروانسرای سعدالسلطنه برنامه ریزی و برگزار می گردد...
سازمان شهرداران راه ابریشم:
تشکیل و راه اندازی این گونه سازمان ها که به توسعه تجارت جهانی و منطقه ای و از همه مهمتر به شناخت ظرفیت های کشورهای عضو و توسعه روابط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کمک شایانی می نماید. دستیابی به دانش درآمدهای پایداری که تاکنون نسبت به آن بی توجهی صورت گرفته و یا مغفول مانده است و شرکت در همایش فرصت مناسبی برای جبران است.
جاده ابریشم:
رویایی فراموش نشدنی در زمانه ای که اسباب و ادوات و راه های تجارت مستلزم وقت و هزینه زیادی بود که خطرات بین راهی زیادی آن را تهدید می کرد، جاده ابریشم، راهی که تجارت بین الملل بود و از چین تا خاور دور و اروپا را در بر می گرفت همراه با امنیت برای کاروانیان و تجار که این امر مستلزم همکاری دول مسیر و از وظایف آن ها بود و امروز از آن به عنوان نماد صلح و پیوند کشورهای مختلف یاد می شود.
شهرداری سبزوار و مدیریت شهری:
با خبر شدیم که آقای بهروز استیری سرپرست شهرداری در یکی از جلسات همایش در تهران شرکت نموده و برای جلسات بعدی ظاهراً هنوز تصمیمی گرفته نشده است. مدیران شهری! به هوش باشید که اگر این فرصت نصیب نیشابور می شد آن ها هم با تعلل تصمیم می گرفتند؟ قاعدتاً این گونه نیست. آن ها بدون شک موقعیت را به فرصت برای تعاملات آینده تبدیل می کردند. سبزوار با تمام محجوریت و اجحافی که در طول دهه های مختلف چه از ناحیه خودی ها و چه از ناحیه غیر خودی ها به آن روا شده است باز هم درخشش لازم را دارد و جای دفاع از حریم دیار سربداران بر تمام کسانی که قلبشان برای شریعتی ها و حکیم سبزواری ها و علوی ها می تپد با عزم راسخ در راستای قوت بخشیدن به عزمت آن بکوشند.
شورای شهر:
درست است که به ماه های پایانی عمر چارمین دوره شورا نزدیک می شویم و فعالیت های انتخاباتی از ماه ها قبل با برگزاری همایش ها و جلسات متعدد شروع شده است اما شرکت در همایش مذکور می تواند یکی از محورهای کارنامه شورا محسوب گردد.
به امید روزی که بتوانیم حق تپه دامغانی را، حق حکیم سبزواری، سید عبدالاعلی سبزواری، بیهقی و شریعتی ها و... را به درستی ادا نماییم.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام