کد خبر : 8467
Print
سعید نورآبادی

همایش شهرداران راه ابریشم

پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴

Image titleسبزوارنگار/همایش شهرداران راه ابریشم

سعید نورآبادی


تلاقی گاه میان شرق و غرب، پیوند و صلح به دور از جنگ و خونریزی، در اواخر قرن 19جغرافی دان و زمین شناس آلمانی برای اولین بار به دلیل حمل ابریشم چین از این مسیر به مدیترانه و دیگر نقاط دنیا نام "ابریشم" را برای این مسیر را انتخب کرد.
جاده ابریشم، شبکه راه های به هم پیوسته ای است که در گذشته خاور و باختر و جنوب آسیا را به هم و شمال آفریقا و خاور اروپا را پیوند می داد. مسیری که تا قرن 15 میلادی به مدت 1700 سال، بزرگترین شبکه بازرگانی دنیا محسوب می شد. کشورهای مسیر ابریشم در راستای افزایش تعاملات گذشته با هدف همکاری و همگرایی بیشتر با شعار "ساختن آینده مشترک بر اساس سنت" دور هم جمع شده و سازمان را با عنوان سازمان سازمان شهرهای جاده ابریشم در سال 2005 تأسیس نمایند. کشور چین آغازگر این پروژه است که کشورهای آسیای میانه و... را در بر می گیرد. این سازمان 200شهر از 67کشور را پوشش می دهد و هر ساله برای میزبانی یکی از کشورهای عضو اجلاس با حضور اعضای عضو در راستای اهداف سازمان برنامه ریزی و فعالیت می نماید.
اولین حضور ایران در این اجلاس و همایش شهرداران راه ابریشم به دور سوم این رویداد فرهنگی مهم در آلماتی قزاقستان بر می گردد که شهرداری شیراز به عنوان تنها نماینده کشورمان در آن حضور یافت.
در سال بعد یعنی چهارمین دوره همایش، شهرداری شیراز باز هم به نمایندگی ایران حضور یافته و این حضور دستاوردی بزرگ به همراه داشت و آن تماس و ابراز علاقه شهرداری شیراز برای میزبانی دور پنجم اجلاس و همایش در ایران بود. حضور پیاپی شهرداری شیراز در دو دور متوالی این رویداد و حمایت آقای بختیاری سفیر وقت جمهوری اسلامی ایران از این تصمیم و نظر مساعد سازمان شهروندان جهان و همه عوامل دست به دست هم داد تا علی رغم مخالفت هایی از سوی برخی مقامات و ارگان های وابسته به سازمان ملل، شهرداری شیراز به عنوان میزبان پنجمین همایش شهرداران راه ابریشم انتخاب گردد و این تثبیت جایگاه آغازگر فصل تازه ای در مسیر تحولات تاریخی این برنامه بود. هم اکنون 90 شهر عضو این مجمع می باشند و امسال (سپتامبر2016)این همایش با سه سر فصل اقتصاد، فرهنگ و گردشگری در قزوین کاروانسرای سعدالسلطنه برنامه ریزی و برگزار می گردد...
سازمان شهرداران راه ابریشم:
تشکیل و راه اندازی این گونه سازمان ها که به توسعه تجارت جهانی و منطقه ای و از همه مهمتر به شناخت ظرفیت های کشورهای عضو و توسعه روابط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کمک شایانی می نماید. دستیابی به دانش درآمدهای پایداری که تاکنون نسبت به آن بی توجهی صورت گرفته و یا مغفول مانده است و شرکت در همایش فرصت مناسبی برای جبران است.
جاده ابریشم:
رویایی فراموش نشدنی در زمانه ای که اسباب و ادوات و راه های تجارت مستلزم وقت و هزینه زیادی بود که خطرات بین راهی زیادی آن را تهدید می کرد، جاده ابریشم، راهی که تجارت بین الملل بود و از چین تا خاور دور و اروپا را در بر می گرفت همراه با امنیت برای کاروانیان و تجار که این امر مستلزم همکاری دول مسیر و از وظایف آن ها بود و امروز از آن به عنوان نماد صلح و پیوند کشورهای مختلف یاد می شود.
شهرداری سبزوار و مدیریت شهری:
با خبر شدیم که آقای بهروز استیری سرپرست شهرداری در یکی از جلسات همایش در تهران شرکت نموده و برای جلسات بعدی ظاهراً هنوز تصمیمی گرفته نشده است. مدیران شهری! به هوش باشید که اگر این فرصت نصیب نیشابور می شد آن ها هم با تعلل تصمیم می گرفتند؟ قاعدتاً این گونه نیست. آن ها بدون شک موقعیت را به فرصت برای تعاملات آینده تبدیل می کردند. سبزوار با تمام محجوریت و اجحافی که در طول دهه های مختلف چه از ناحیه خودی ها و چه از ناحیه غیر خودی ها به آن روا شده است باز هم درخشش لازم را دارد و جای دفاع از حریم دیار سربداران بر تمام کسانی که قلبشان برای شریعتی ها و حکیم سبزواری ها و علوی ها می تپد با عزم راسخ در راستای قوت بخشیدن به عزمت آن بکوشند.
شورای شهر:
درست است که به ماه های پایانی عمر چارمین دوره شورا نزدیک می شویم و فعالیت های انتخاباتی از ماه ها قبل با برگزاری همایش ها و جلسات متعدد شروع شده است اما شرکت در همایش مذکور می تواند یکی از محورهای کارنامه شورا محسوب گردد.
به امید روزی که بتوانیم حق تپه دامغانی را، حق حکیم سبزواری، سید عبدالاعلی سبزواری، بیهقی و شریعتی ها و... را به درستی ادا نماییم.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟