کد خبر : 8518
Print
رییس کل دادگستری استان تهران:

مردم در قضاوت استناد و استدلال می‌خواهند

چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۸

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید براینکه قضاوت باید مستند و مستدل باشد، مطرح کرد: فضای پیرامون قضاوت، آزمایش، درد، مصیبت، خطر و فتنه است و واقعاً قضات در محل کار با دنیایی از سختی ها مواجه هستند.

Image titleسبزوارنگار/رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید براینکه قضاوت باید مستند و مستدل باشد، مطرح کرد: فضای پیرامون قضاوت، آزمایش، درد، مصیبت، خطر و فتنه است و واقعاً قضات در محل کار با دنیایی از سختی ها مواجه هستند.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از ایلنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست شورای مدیران دادگستری کل استان تهران که با هدف بررسی و ارزیابی عملکرد نیمه نخست سال جاری برگزار شد، گفت: قضاوت باید عادلانه باشد. من و شما امروز در مسند قضاوت هستیم و باید تمام تلاش و همت ما و تمامی همکاران‌مان این باشد که قضاوت عادلانه کنند و نباید خدای ناکرده، قضاوت ناحقی از سوی ما و همکارانمان صادر شود. از سوی دیگر قضاوت باید عالمانه باشد و این علم در قضاوت را مردم باید ملاحظه نمایند و اگر این قضاوت عالمانه نباشد، آن وقت قضاوت خوبی صورت نپذیرفته است.

وی با تاکید بر اینکه قضاوت باید مستند و مستدل باشد، تصریح کرد: مردم در قضاوت استناد و استدلال می‌خواهند و امروز آرای قضایی ما باید بیشتر از پیش دارای محاسبات و استدلال‌های قوی، شفاف و مشخص بوده و قضاوت ما باید بطور کامل منطبق بر قواعد دادرسی مربوطه باشد.

رئیس کل دادگستری استان تهران رعایت قواعد دادرسی را ضروری دانست و گفت: قاضی محکمه باید بعد انجام فرآیند دادرسی، استنطاق و استماع اظهارات طرفین پرونده و با ملاحظه اظهارنظر کارشناس، نظر قضایی خود را اعلام کند. در حال حاضر آفت دستگاه قضایی این است که گاهی اوقات هنوز دادرسی به پایان نرسیده قاضی نظر خود را به یکی از طرفین یا هر دو آنها اعلام می‌کند؛ در حالی که قاضی باید پس از مراحل مختلف دادرسی و با اعلام ختم آن انشاء رای کند و قبل از ختم دادرسی پیش داوری نکرده و نظر خود را اعلام نکند. اگر ما این بدیهیات دادرسی را که در قرآن، روایات و توصیه ائمه اطهار (ع) است رعایت کنیم، نتیجه‌اش این است که قضاوت ما برای مردم قانع‌کننده خواهد بود؛ چرا که آنان قضاوت عالمانه، مستدل، مستند و مطابق قواعد و ضوابط دادرسی می‌خواهند و اظهار نظرهای عجولانه و خارج از چارچوب را نمی‌پذیرند.

اسماعیلی با یادآوری این نکته که ما قضات افتخار می‌کنیم که در نظام جمهوری اسلامی ایران عهده‌دار منصب خطیری هستیم که از شئون نبوت، امامت و ولایت  به شمار می‌رود، بیان کرد: مایه بسی افتخار است که ما ابلاغ فعالیت‌مان را با یک واسطه از مقام عظمای ولایت دریافت می‌کنیم و افتخار دیگر ما این است که در عالم اسلام الگویی داریم به نام امیرمومنان علی (ع) که هم امام عدالت و عهده‌دار منصب قضاوت بود و در تاریخ انبیاء سلف نیز سنخیت کار قضات به حضرت داود (ع) است؛ لذا ما باید به شغل خودمان افتخار کنیم و خانواده‌های ما نیز که این میدان خطر و قضاوت را پذیرفته‌اند یا از سوی مسئولان به این سمت یا مدیریت‌های قضایی برگزیده شده اند نیز به آن مباهات کند.

اسماعیلی عرصه قضاوت را سخت و غبارآلود عنوان کرد و متذکر شد: فضای پیرامون این شغل قضاوت، آزمایش، درد، مصیبت، خطر و فتنه است و واقعاً قضات در محل کار با دنیایی از سختی‌ها مواجه هستند و خانواده‌های آنان نیز این موضوع را درک کرده و متوجه آن باشند.

وی گفت: در این ماه شیعیان با مصیبت‌های فراوانی از جمله حادثه روز ۶ ماه ذی‌الحجه سال ۱۳۶۶ مواجه بوده‌اند و از سوی دیگر در آستانه سالگرد اندوه بار منا هستیم، فاجعه‌ای که در اثر بی‌کفایتی حکام آل‌سعود رخ داد و جمع زیادی از زائران خانه خدا و با لباس احرام و با زبان تشنه به شهادت رسیدند و مایه ننگی شد برای حکام نابخرد آل سعود که در این مجال یاد و خاطره همه شهدای عزیز از جمله مکه مکرمه و منا و همچنین شهدای مدافع حرم را گرامی می‌داریم و به روح همه آنان به ویژه امام راحل (ره) درود می‌فرستیم و برای خدمت گزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آرزوی موفقیت، صحت، سلامت و سربلندی را دارم.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

گریس چرخ های بوروکراسی

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

سهم خواهی بی ثمر

انتقاد حق مردم است

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

حوزه‌های علمیه نباید آلوده به بودجه‌های دولتی شوند

دولت؛ بازنگری اساسی در هزینه‌های غیرضروری مبتنی بر رانت انجام نداده است

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم