کد خبر : 8522
Print
حسین طاهری فرد:

روحاني و چالش‌هاي انتخابات 96

شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۷

سبزوارنگار/نزديک به چند ماه به برگزاري انتخابات 96 مانده و دولت روحاني هنوز استراتژي مشخصي براي برخورد با فضاسازی‌ها و بحران آفرينی‌های محافظه‌کاران ندارد. روحاني بايد بداند که دلواپسان و تندروها ناجوانمردانه با جنجال‌هاي پوچ سياسي به دنبال ايجاد بن‌بست و ماجرا آفريني در انتخابات آتي هستند و می‌خواهند با از بين بردن اعتماد مردم به دولت يازدهم فرصت انتخاب دوباره را از دولت اعتدال بگيرند.

Image titleسبزوارنگار/روحاني و چالش‌هاي انتخابات 96

حسين طاهري فرد*

در خرداد 92 مردم خسته از افراط‌ و تفريط، تورم ۴۰ درصدي، رشد منفي اقتصادي و شعار زدگي تصميم گرفتند براي بازگرداندن اعتدال‌ و عقلانيت به کشور، کليد پاستور را به روحاني بسپاردند. مردم با راي به روحاني نشان دادند که دولت دهم عملکرد نامطلوبي در عرصه سياست داخلي و خارجي داشته است. وعده هاي روحاني حول موضوعاتي همچون پرونده هسته‌اي، مهار تورم، حل مشکل بيکاري، رشد اقتصادي و کاهش تنش هاي سياسي بود.

اگرچه فضاي سياسي فعلي كشور متاثر از عملکرد منفي دولت احمدی‌نژاد و بعضي از اقدامات مثبت دولت يازدهم به ويژه به سرانجام رساندن مساله برجام هنوز به نفع روحاني است، اما نگاهي دقيق به عملکرد دولت تدبير‌ و اميد مشخص خواهد کرد که مهمترين چالش‌هاي روحاني براي تصاحب دولت دوازدهم چه خواهد بود.

روحاني با چالش‌هايي جدي در سياست داخلي، مسائل فرهنگي و مهم تر از همه، اقتصاد مواجه است. علیرغم موفقيت‌هاي چشمگير روحاني در حوزه سياست خارجي خصوصاً در مذاكرات هسته‌ای، در سياست داخلي و مسائل فرهنگي موفقيت قابل توجهي در مهار مشكلات و مسائل ايجاد شده به دست نياورد. عدم توانايي دولت يازدهم در محدود كردن و مهار برخي اقدامات نهادهاي خارج از کنترل دولت باعث ناخوشنودي و ناکارآمدي دولت در بخشی از افکار عمومي شده است. روحاني بايد ابتدا مشكلات داخلي را حل نمايد و اراده‌ای محکم براي تحکيم دموکراسي، حاکميت قانون و مبارزه با فساد داشته باشد.

اگرچه روحاني و مردان اقتصاديش توانستند با مهار تورم فلج كننده، رشد منفي اقتصادي را متوقف كنند، اما مهمترين چالش روحاني و پاشنه آشيل انتقادات به دولت يازدهم، مشكلات اقتصادي و عدم خروج از بحران است. به‌رغم اميد‌هايي که در آغاز دولت حسن روحاني با توجه به ظرفيت‌هاي تيم اقتصادي آن شکل گرفته بود، تيم اقتصادي روحاني نتوانست انتظارات اقتصادي مردم را تأمين کند كه اين زمينه مناسبي براي انتقاد از دولت و ناكارآمد نشان دادن دستاوردهاي اقتصادي دولت خواهد بود.

اقتصاد كشور در سال 93 رشد مثبتي داشت، اما در سال 94 عملاً دچار ركود و سكون گرديد. با كاهش قيمت نفت در سال95 رشد اقتصادي كمتر از حد انتظار خواهد بود و در چشم انداز آينده(زمان باقيمانده تا انتخابات 96) احتمال كمي وجود دارد كه اقتصاد كشور در وضعيت مناسبي قرار گيرد.

هرچند اقشار آگاه جامعه، اين نکته را مي دانند كه روند لغو تحريم‌های هسته‌ای و پروسه عادي شدن وضعيت بسيار زمان‌بر است، اما بسياري از مردم به ويژه طبقات کم‌درآمد جامعه بر اين ظرائف واقف نبوده و برداشته شدن تحريم‌ها را مصادف با ارزاني و فراواني فوري می‌دانند كه اين چالش بسيار جدي روحاني و منتقدانش در انتخابات 96 خواهد بود. بسياري از صاحب‌نظران معتقدند بخشي از ضعف‌های اقتصادي دولت يازدهم به دليل تمرکز بيش از حد بر مذاکرات هسته‌ای مي باشد. به نظر مي رسد تيم اقتصادي دولت تمام برنامه‌های خود را پيرامون لغو تحريم‌ها و آزادشدن منابع ناشي از آن متمرکز کرده است.

اگرچه اکثر کارشناسان و ناظران‌ سياسی معتقدند كه در مورد توافق‌ اتمی بهترين و درست‌ترين تصميم اتخاذ شده است، اما دلواپسان و تندروها در تلاشند تا فايده برجام را براي مردم و كشور زير سوال ببرند و از پس‌رفت توافق هسته‌ای براي ناكارآمد نشان دادن دولت استفاده کنند. بنظر می‌رسد در شرايط كنوني محافظه‌کاران و مخالفان توافق‌ اتمی با مطرح كردن ادامه فشارها و تحريم‌های آمريكا، مصادره 2 ميليارد دلاري اموال ايران، رجزخواني كنگره و كانديداهاي جمهوريخواه رياست جمهوري آمريكا عليه ايران در حال تقويت مواضع خود براي فتح پاستور هستند.

نزديک به چند ماه به برگزاري انتخابات 96 مانده و دولت روحاني هنوز استراتژي مشخصي براي برخورد با فضاسازی‌ها و بحران آفرينی‌های محافظه‌کاران ندارد. روحاني بايد بداند که دلواپسان و تندروها ناجوانمردانه با جنجال‌هاي پوچ سياسي به دنبال ايجاد بن‌بست و ماجرا آفريني در انتخابات آتي هستند و می‌خواهند با از بين بردن اعتماد مردم به دولت يازدهم فرصت انتخاب دوباره را از دولت اعتدال بگيرند.

روحاني و مشاورانش بايد آگاه باشند كه در آينده احتمال آن می‌رود که اوضاح در عرصه سياسي کشور آشفته‌تر گردد. روحاني قبل از هر چيز نيازمند آنست تا نسبت خود را با اطرافيانش باز تعريف نمايد. دولت اعتدال؛ دشمنان زيادي دارد، از دشمناني که در دور و بر دولتمردان يازدهم به عنوان دوست ظاهر می‌شوند گرفته، تا دلواپسان و گروه‌های تندروي که کمر به سرنگوني اين دولت بسته‌اند. دولت روحاني دستگاه اطلاع‌رسانی فعال و قوي ندارد تا هم موفقيت‌های دولت در عرصه‌های بين‌الملی، اقتصادي و داخلي را به اطلاع عموم رساند و هم بتواند در مقابل اتهام زنی و فضاسازی‌های رقيب از خود و عملکردش دفاع کند. 

در چشم‌انداز نه‌ چندان روشن انتخابات آينده، روحاني فرصت کافي ندارد تا درگير حاشيه‌سازی‌های رقيبان گردد. دولت بايد در ماه‌های باقی‌مانده تا انتخابات 96 با استفاده از فضاي دوران پساتحريم براي ترميم اقتصاد و ايجاد تغييرات محسوس در زندگي اقتصادي مردم تلاش كند. مهم‌ترين هدف دولت در روزهاي پيش‌ رو بايد ايجاد اميد در مردم باشد. دولت بايد کاري کند که مردم اميدوار به آينده شوند و احساس کنند که روحاني مي‌تواند در دور دوم رياست‌جمهوري خود تحولات اساسي در حوزه اقتصاد در درجه اول و ديگر حوزه‌ها ايجاد کند.

 کارشناس ارشد جامعه شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟