کد خبر : 8547
Print
حسین طاهری فرد:

رتبه بندي معلمان؛ وعده هاي مسؤولان و اعتمادسوزي معلمان

یکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۳

سبزوارنگار/به نظر مي‌رسد اجراي فاز دوم «طرح به اصطلاح رتبه‌بندي معلمان» صرفاً يک بازي رسانه‌اي براي وزير و دولت يازدهم است. اما دولتيان بايد بدانند که دولت‌ها در نتيجه انتخابات به وجود مي آيند و دوران وعده و وعيدهاي بي سرانجام به سر آمده است.

Image titleسبزوارنگار/رتبه بندي معلمان؛ وعده هاي مسئولان و اعتمادسوزي در ميان معلمان؟!

حسين طاهري فرد*

 در ماه‌هاي پاياني سال 93 کليات نظام رتبه‌بندي معلمان در هيأت دولت تصويب و در ارديبهشت 94 نظام رتبه‌بندي معلمان ابلاغ شد. دولت يازدهم پس از تدوين طرح‌هاي مختلف، براي كاهش فاصله دريافتي معلمان با ساير كاركنان دولت و ارتقاي عوامل انگيزشي و رفاهي معلمان طرح نظام رتبه‌بندي معلمان را اجرا کرد.

قرار بر اين بود که طرح رتبه‌بندي معلمان به صورت مرحله به مرحله(پلکاني) در سه فاز طي سال‌هاي 94،95 و 96 اجرايي و باعث ترميم حقوق فرهنگيان شود. پس از کش‌ و قوس‌هاي فراوان در مهر 94 نظام رتبه‌بندي معلمان اجرايي شد و بر خلاف تمامي خبر‌سازي‌هاي رسانه‌اي وزير و همکارانش، عملاً آنچه تحت عنوان نظام رتبه‌بندي معلمان اجرا شد با نظام رتبه‌بندي که پيشتر از آن صحبت مي‌شد و در سند تحول بنيادين نيز به آن اشاره شده بود، تفاوت بسياري داشت.

به باور اکثر کارشناسان آموزشي اجراي «طبقه‌بندي معلمان» نه رتبه‌بندي آنان در دولت يازدهم، قاطبه معلمان را ناراضي‌تر نمود.

سال تحصيلي جديد در حالي آغاز مي‌شود که زمزمه‌هاي اجراي فاز دوم رتبه‌بندي معلمان به گوش مي رسد. با نگاهي دقيق به آنچه که مسؤولان آموزش‌ و پرورش وعده انجام آن را داده بودند و آنچه که در عمل پس از اجراي فاز اول رتبه‌بندي در سال 94 اتفاق افتاد، مي‌توان چرايي دلسردي معلمان از اجراي ناقص مرحله اول و نااميدي آنان از اجراي مرحله دوم را به درستي فهميد.

اجراي مرحله اول رتبه‌بندي معلمان عملاً در سال 94 با اعتباري بالغ بر 1350 ميليارد تومان آغاز شد. پس از تبليغات فراوان در خصوص افزايش قابل توجه به حقوق معلمان(افزايش ۳۰۰ تا ۸۰۰ هزارتومان)، در عمل مبلغ ناچيزي به حقوق معلمان افزوده شد و طرحي که قرار بود موجب ارتقاي جايگاه معلمان و حل بسياري از مشکلات معيشتي آنان گردد نتوانست رضايت اکثريت معلمان را جلب نمايد.

پس از عدم تحقق وعده‌هاي وزير آموزش‌ و پرورش در خصوص افزايش قابل‌ توجه حقوق معلمان و ناخشنودي اکثريت معلمان، وزير و مديرانش در تلاش براي فرار به جلو و رهايي از فشار افکار عمومي اعلام کردند که فاز دوم رتبه‌بندي از فروردين سال 95 اجرا خواهد شد و معلمان شاهد تغييرات قابل‌توجهي در حقوقشان خواهند بود.

پيش‌بيني مسؤولان آموزش‌ و پرورش براي اجراي فاز دوم رتبه‌بندي در سال 95، اعتباري به مبلغ 3500ميليارد تومان بود که به تصويب مجلس نهم نيز رسيد. در شرايط کنوني پس از وعده و وعيد‌هاي فراوان و تاخيري 6 ماهه، اکنون که نوبت اجراي مرحله دوم رتبه‌بندي رسيده است از سخنان فاني و مديرانش اين گونه استباط مي‌شود که وزارت آموزش‌ و پرورش قادر به اجراي فاز دوم براي همه واجدين شرايط نيست و عملاً نظام کامل رتبه‌بندي در سال ۹۶ محقق خواهد شد.

از سخنان مسؤولان آموزش‌ و پرورش مي‌توان اين‌چنين نتيجه گرفت که آنچه «اجراي فاز دوم رتبه‌بندي معلمان» خوانده مي‌شود، ظاهراً بر اساس همان شيوه ارزشيابي قبلي براي معلماني است که به دليل کسب حدنصاب ۶ سال خدمت آموزشي مشمول اين طرح شده اند.

به گفته محمد بطحايي معاون توسعه مديريت و پشتيباني آموزش‌ و پرورش، قرار است در مرحله دوم رتبه‌بندي، بخشي از نظام سنجش صلاحيت‌هاي حرفه‌اي معلمان اجرايي شود. بر اساس اين طرح با افزايش شايستگي‌ها و صلاحيت‌هاي حرفه‌اي معلمان در دو بخش شايستگي‌هاي عمومي و مهارتي، رتبه و درجه معلماني که شرايط لازم را از حيث سنوات خدمت و مدرک تحصيلي احراز کنند افزايش پيدا کرده و مشمول افزايش درصدي از فوق‌العاده شغل مي‌شوند که تعداد واجدين رتبه‌بندي در سال جاري کمتر از 200 هزار نفر خواهد بود.

در حالي که اجراي فاز دوم طرح رتبه‌بندي در هاله اي از ابهام قرار گرفته است و هنوز جزييات اجراي فاز دوم اين طرح و نحو ارزيابي صلاحيت حرفه‌اي معلمان اعلام نشده است و بخشنامه‌اي در خصوص نحوه اجراي مرحله دوم به ادارات ارسال نشده است مشخص نيست تعداد واجدين رتبه بندي در سال جاري بر اساس کدام سند و مدرک به دست آمده است!

به نظر مي رسد با توجه به اظهارات مبهم و غير شفاف مسئولان امر، اجراي اين طرح بدون يال و کوپال فقط التيام بخش پاره‌اي از مشکلات عديده معلمان خواهد بود. اجراي ناقص طرح رتبه‌بندي به خاطر ضعف برنامه‌ريزي، بي‌تدبيري وزارت نشينان و محدود بودن به عده‌اي محکوم به شکست خواهد بود. مطمئناً چنين رويکردي به آموزش‌ و پرورش در بلند‌مدت اثرات مخربي بر جامعه بزرگ فرهنگيان و انگيزه آنان در پي خواهد داشت.

حال سوال اساسي فرهنگيان اين است که مقصر عدم برنامه‌ريزي درست و عدم آمادگي وزارت‌خانه و دولت براي اجراي بدون قيد و‌ شرط مرحله دوم رتبه‌بندي کيست؟

چرا اکنون که زمان اجراي فاز دوم رتبه‌بندي فرا رسيده است فاني و همکارانش با حرف‌هاي ضد و‌ نقيض به بهانه عدم توانايي مالي، اجراي کامل طرح رتبه‌بندي معلمان را به سال 96 حواله مي دهند؟

آيا ناتواني وزير و مديرانش، بار ديگر معلمان را در اراده دولت تدبير و اميد براي حل مشکلات‌شان دچار ترديد نخواهد کرد؟

آيا دولتمردان به نتيجه بي‌عدالتي‌ها و تبعيض‌هاي آشکاري که در حق فرهنگيان شاغل و بازنشسته دانسته يا ندانسته اعمال مي شود، آگاه نيستد؟

طرح رتبه‌بندي معلمان در حالي وارد دومين سال اجراي خود مي‌شود که مسؤولان آموزش‌ و پرورش با وعده‌هاي سر خرمن سعي در فرار به جلو در رسيدگي به مشکلات اين قشر دارند.

به نظر مي‌رسد اجراي فاز دوم «طرح به اصطلاح رتبه‌بندي معلمان» صرفاً يک بازي رسانه‌اي براي وزير و دولت يازدهم است. اما دولتيان بايد بدانند که دولت‌ها در نتيجه انتخابات به وجود مي آيند و دوران وعده و وعيدهاي  بي سرانجام به سر آمده است.

 کارشناس ارشد جامعه شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟