کد خبر : 8564
Print
حسین طاهری فرد:

آيا دوران احمدي‌نژادها به سر آمده است؟

پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۹

Image titleسبزوارنگار/آيا دوران " احمدي‌نژادها " به سر آمده است؟

حسين طاهری‌فرد*

هرچه به ماه‌هاي پاياني سال 95 نزديکتر مي‌شويم رقابت جريانات سياسي در داخل کشور داغ‌تر شده و نويد انتخاباتی حساس و نفس‌گير براي سال 96 را مي‌دهد. رئيس دولت‌های نهم‌ و‌ دهم که با سخنراني در شهرهاي مختلف ورود زود هنگامش را به عرصه انتخابات اعلام کرده بود، براي تحريک افکار عمومي و نشان دادن جديتش براي حضور دوباره در بالاترين عرصه سياسي کشور به انتقاد مستقيم از دولت روحاني و شرايط موجود روي ‌آورد. بناگهان رسانه‌ای شدن خبری در خصوص ديدگاه منفي مقامات عالی‌رتبه نظام در مورد حضور احمدي‌نژاد در عرصه انتخابات همه را شگفت‌زده کرد و اصولگرايان افراطی را به شوک برد. اگرچه بسياري از آگاهان و صاحب‌نظران ورود دوباره احمدي‌نژاد به عرصه سياسي کشور را جدي تلقي نکرده و آن را صرفاً يک بازي سياسي مي دانستند، در فضاي کنوني و پس از مطرح شدن مصلحت نبودن حضور احمدي‌نژاد در عرصه انتخابات، با قطعيت نمي‌توان درباره ماندن يا رفتن احمدي‌نژاد از کارزار انتخابات سخن گفت. اکنون بايد فارغ از هياهوها و بحث‌هاي بيهوده در خصوص بودن يا نبودن «احمدي‌نژاد» به دنبال اين سوال بود که «جريان احمدي‌نژاد براي بازگشت به قدرت چه استراتژي را دنبال مي‌کند؟»

به گفته بعضي از سياسيون، احمدي‌نژاد در تلاش براي مطرح کردن دوباره خود به عنوان يک رقيب بالقوه به رايزني با برخي از چهره‌هاي تندرو اصولگرا پرداخته و از آنان خواسته بود تا با توجه به مقبوليت وي در بخش‌هايي از کشور از انتقاد و تخريب وي دست برداشته و از وي حمايت کنند تا بازار انتخابات به نفع آن ها گرم شود. در شرايط کنوني و در نبود يک رقيب قدرتمند و جدي براي رويارويي با حسن روحاني بعضي از اصولگران افراطي ورود احمدي‌نژاد به رقابت هاي انتخابات را به فال نيک گرفته و معتقد بودند که مي‌توان با توجه به شرايط موجود از ورود وي استقبال کرد. از طرف ديگر با توجه به پيشينه احمدي‌نژاد، اکثر اصولگرايان سنتي به وي اعتماد نداشته و حاضر به پذيرش ريسک حمايت مجدد از وي نيستند، چرا که او يک بار با استفاده از پشتيباني اصولگرايان در سال 88 توانسته بود بر کرسي پاستور تکيه زند ولی پس از انتخابات از آنان تبري جست. به نظر مي‌رسد با توجه به اين که قاطبه اصولگرايان از عملکرد احمدي‌نژاد ناراضي هستند طبيعتاً او نمي‌تواند بار ديگر از اردوگاه آن ها براي مطرح کردن خود استفاده کند و حمايت گروه‌هايي چون جمعيت ايثارگران، رهپويان و جبهه پايداري از احمدي‌نژاد را فقط در راستاي امتياز گيري و سهم خواهي بايد دانست.

هرچند به نظر مي‌رسد در اوضاع و شرايط کنوني که همه از «مصلحت نبودن» حضور دوباره رئيس پاک‌دست‌ترين دولت تاريخ ايران سخن مي‌گويند، احمدي‌نژاد شانسي براي حضور مجدد در عرصه سياسي کشور و برگشت به قدرت نداشته باشد. اما اطرافيان افراطي او به‌شدت علاقمندند رئيس سابق خود را به ماندن در عرصه تحريک کنند و راهي براي بازگشت احمدي‌نژاد به قدرت پيدا کنند. اکنون اين پرسش مطرح مي‌شود که «در شرايط کنوني حرکت بعدي جريان احمدي‌نژاد چه خواهد بود؟»

در فضاي سياسي کنوني احمدي‌نژاد و حلقه افراطيون به دنبال دو‌قطبي کردن انتخابات و تند‌کردن فضاي سياسي کشور خواهند بود تا بتوانند با التهاب‌آفريني و عوام‌فريبي راهي براي بازگشت به پاستور پيدا کنند. احمدي‌نژاد بازنده زودهنگام انتخابات ۹۶ بود و اکنون که به نظر مي‌رسد پرونده‌اش براي هميشه براي حضور در عرصه قدرت بسته شده است، بعيد نيست براي مظلوم‌نمايي و فريب افکار‌عمومي تا آخرين لحظه در عرصه رقابت‌ها باقي بماند.

قطعاً احمدي‌نژاد و حاميانش با شعار مخالفت با برجام و صيانت از منافع مردم ايران سعي در تخريب دولت يازدهم و به چالش کشيدن روحاني خواهند داشت. آنان با مقايسه اوضاع اقتصادي فعلي با دوره دولت هاي نهم و دهم تلاش خواهند کرد تا دستاوردهاي اقتصادي دولت را کمتر از انتظار نشان داده و و اينگونه القا نمايند که روحاني در چشم‌انداز آينده قادر به اصلاح اوضاع اقتصادي کشور نخواهد بود و سعي مي‌کنند دولت روحاني را به زير کشيده و نتيجه انتخابات را به نفعخود تغيير دهند.

اگرچه به مدد رسانه‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي آگاهي اکثريت مردم افزايش يافته و اين خود پاياني است بر پوپوليسم و عوام‌فريبي، اما بايد به خاطر داشت که وظيفه احزاب اصلاح طلب و حاميان دولت بسيار سنگين تر از قبل خواهد بود. درست است که توهم احمدي‌نژاد به پايان رسيده است ولي بايد با هوشياري مواظب «نو پوپوليست‌ها» بود چرا که در نبود احزاب و جريانات سياسي واقعي هر آن ممکن است از ميان بازيگران سياسي، احمدي‌نژاد ديگري از اردوگاه تندروها ظهور کرده و با عوام‌فريبي بتواند راي مردم را به سمت خود سرازير کند.

کارشناس ارشد جامعه‌شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟