کد خبر : 8584
Print
حسین طاهری فرد:

روز جهاني معلم؛ فرصتي براي بازتعريف مسؤوليت‌ها و حقوق معلمان

یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۴

Image titleسبزوارنگار/روز جهاني معلم؛ فرصتي براي بازتعريف مسؤوليت‌ها و حقوق معلمان: با سکوت و ناديده گرفتن آن مشکلي حل نمي شود!

حسين طاهري فرد* 

 در چهل و چهارمين اجلاس وزراي آموزش‌ و پرورش كه در سال ١٩٩٤ و در شهر ژنو برگزار شد، فدريكو مايور مديركل وقت سازمان علمي ـ فرهنگي جهان «يونسکو» پيشنهاد كرد كه مجمع روزي را به نام روز معلم اعلام كند. اين پيشنهاد از سوي مجمع تصويب شد. از سال 1994 به بعد، پنج اکتبر(13 مهرماه) از سوي يونسکو براي ارتقاي جايگاه و منزلت معلمان، «روز جهاني معلم» اعلام شده است.

يونسکو هر ساله به منظور گرامي داشت روز جهاني معلم پيامي منتشر مي‌کند، پيام روز جهاني معلم امسال که با موضوع «اهميت به جايگاه معلمان و بهبود شأن و منزلت آنان» تعيين شده است، مصادف با پنجاهمين سالگرد تصويب "توصيه‌نامه ۱۹۶۶ يونسکو و سازمان جهاني کار در زمينه شأن و منزلت معلمان" مي‌باشد.

تاملي در پيام‌هاي منتشر شده يونسکو در سال‌هاي اخير به‌ درستي اين نکته را آشکار مي‌کند که هدف اصلي از اعلام روز جهاني معلم، معطوف کردن توجه‌ها به جايگاه و نقش بنيادين معلمان در مقوله آموزش است.

همه‌ ساله در پنجم اکتبر به‌ پاس خدمات معلمان در راه رشد و اعتلاي دانش‌آموزان در بيش از يک صد کشور جهان جشن گرفته مي‌شود تا دانش‌آموزان، والدين آن ها و جامعه، قدردان معلمان و تأثيرات مثبت و سازنده آنان در ارتقای دانش و آگاهي همگاني باشند. روز جهاني معلم يادآور تلاش هاي معلمان در تربيت نسل آينده است، نسلي که به مدد آنان جهان هر روز جايي بهتر براي زندگي کردن خواهد شد. از آن جايي که آموزش، فرهنگ و ارتباطات پايه گذار صلح جهاني است مي‌توان اميد داشت آموزش کارآمد، کليد حل بسياري از مشکلات جامعه کنوني باشد.

هدف اصلي از اعلام روز جهاني معلم بها دادن به معلمان، قدرداني از آن ها و بررسي مشکلاتشان در سراسر دنيا است. روز جهاني معلم مي‌تواند نقطه آغاز اصلاح منزلت و جايگاه معلمان باشد. دولت‌ها بايد با بازتعريف مسئوليت‌ها و حقوق معلمان در راستاي ارتقاي شأن و منزلت آنان تلاش کنند، چرا که پيشرفت هر کشوري از نظام آموزش آن کشور گذر مي‌کند.

اگرچه روز معلم در ايران و بسياري از کشورهاي عضو يونسکو در روز ديگري گرامي داشته مي‌شود، گراميداشت اين روز منافاتي با روز ملي معلم ندارد. سکوت مقامات و ناديده گرفتن روز جهاني معلم کمکي به فراموش کردن کاستي‌ها، کمبود‌ها و مشکلات معلمان نمي‌کند.

نگاهي دقيق به ابعاد حرفه معلمي و ضرورت‌هاي اين حرفه، ضرورت تلاش مديران و مسؤولان براي ارتقاي شرايط کار و زندگي معلمان را دوچندان مي‌کند چرا که افزايش کيفيت آموزش در گرو ارتقاي جايگاه و منزلت معلمان است.

در سال‌هاي اخير به‌سبب غفلت‌ها و بي‌تدبيري در برنامه‌ريزي‌هاي کلان سطح زندگي و رفاه معلمان و به تبع آن جايگاه اجتماعي آنان سال به سال کاهش يافته است. بايد به اهميت و ضرورت نقش معلمان در فرآيند تعليم و تربيت توجه بيشتري كرده و براي جبران کاستي‌ها و بهبود وضعيت معيشت و ميزان حقوق معلمان گام‌هايي اساسي برداشت.

مطمئناً عدم تلاش براي ارتقاي جايگاه و منزلت معلمان مي‌تواند خطري جدي براي نظام آموزش‌ و پرورش بوده و در بلند‌مدت اثرات مخربي بر جامعه معلمان و انگيزه آنان در پي خواهد داشت.

کلام آخر:

اکنون آموزش‌ و پرورش نيازمند تحولي کارساز است. تحولي که بتواند کميت و کيفيت نظام فعلي آموزش‌ و پرورش را متحول کند چرا که آموزش‌ و پرورش يکي از مهم‌ترين و شايد تنهاترين عامل توسعه اجتماعي است.

براي بالا بردن کيفيت آموزش‌ و پرورش بايد ابتدا کيفيت کار و زندگي معلمان ارتقا يابد و معلمان از جايگاه اجتماعي مناسب‌تري در جامعه بر خوردار شوند.

*کارشناس ارشد جامعه شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟