کد خبر : 8643
Print
حسین طاهری فرد:

پاسخ به مطالبات فرهنگيان را محدود به زمان انتخابات نکنيد

چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۹

Image titleسبزوارنگار/پاسخ به مطالبات فرهنگيان و معلمان يک فرآيند مستمر و جامع است؛ آن را محدود به زمان انتخابات نکنيد! 
حسين طاهري‌فرد* 

مطرح شدن استيضاح فاني در ماه‌هاي پاياني وزارتش و در‌حالي که قاطبه معلمان از عملکرد او و تيم مديريتي‌اش ناراضي هستند، باعث شد تا هر يک از جناح‌هاي سياسي تحليل‌هاي متفاوتي از چرايي مطرح شدن استيضاح، عملکرد فاني و وزارت تحت امرش ارائه دهند و سعي در بهره‌برداري حداکثري از استيضاح و به تبع آن راي‌هايي که ممکن است به دنبال آن در سبد هر کدام از جناح‌ها ريخته شود داشته باشند، اما هر چه از هياهوي ايجاد شده دور شديم، مشخص نشد چرا پيشقراولان طرح استيضاح به يکباره در چرخشي عجيب از حق قانوني خود براي استيضاح وزير و دفاع از حقوق معلمان و دانش‌آموزان پا پس کشيدند و زمان را مناسب اين کار ندانستند و ترجيح دادند سرنوشت استيضاح را به اما و اگرها بسپارند تا شايد فاني بتواند با رايزني و چاره انديشي چند صباحي بيشتر بر مسند وزارت تكيه زند.

تحليل نمايندگاني که عطاي استيضاح را به لقاي آن بخشيدند، مناسب‌نبودن فضاي سياسي کشور و شائبه مقابله با دولت اعتدال بود. با توجه به عملکرد نمايندگان، به‌نظر مي‌رسد تحليل آنان از چرايي مسکوت گذاشتن طرح استيضاح فاني متاثر از گرايش‌هاي جناحي‌شان بوده و عملاً دغدغه حل مشکلات جدي حوزه آموزش و معلمان را نيز در راستاي منافع هم‌حزبي‌هاي خود مي‌بينند.
حال سوالي که مطرح مي‌شود اين است که «چرا به مطالبات معلمان که به‌زعم بسياري از نمايندگان به حق مي‌باشد رسيدگي نمي‌شود و فقط در بزنگاه انتخابات براي اردوکشي سياسي به آن ها بها داده شده و بعد از گذر از اين وادي با پشتيباني همين معلمان، در وقت نياز منفعت آنان را فداي مصلحت خويش مي‌کنند؟»
هرچند پرداختن به مشکلات نظام آموزش‌ و‌ پرورش و از همه مهمتر مشکلات معيشتي معلمان و جايگاه متزلزل اجتماعي آنان جاي بحث فراوان دارد و بسياري از منتقدان و فعالان حوزه آموزش به آن پرداخته اند، اما نگارنده بر اين باور است که در شرايط خاص کنوني اين روزهاي کشور به علل مختلفي از جمله افزايش آگاهي عمومي و حضور موثرتر فعالان عرصه رسانه‌اي حوزه آموزش‌ و‌ پرورش و تاثير روزافزون شبکه هاي اجتماعي بر ديدگاه اکثريت معلمان، مستلزم دقت و توجه فرواني به معلمان و دغدغه‌هاي آنان را مي‌طلبد که متاسفانه در گفتار و کردار مردان سياسي کشور جايي ندارد.
از همه مهمتر اين که دغدغه‌ها و مسائل فرهنگيان به عنوان بزرگترين سرمايه ملي کشور و حاميان اصلي دولت اعتدال ناديده گرفته شده و فقط در کوران رقابت‌هاي انتخاباتي آن هم براي مدت کوتاهي نيازها و مشکلات آنان در صدر بحث‌هاي حزبي و جناحي قرار مي‌گيرد و به هنگام تصميم گيري‌هاي خرد و کلان، در بر پاشنه قبلي خود مي‌چرخد و آنان به حاشيه رانده مي‌شوند تا شايد در ميداني ديگر بتوان بر خواسته‌هاي آنان پاي نهاد و از نردبان قدرت بالا رفت.
بديهي‌ است عدم توجه به مشکلات عديده حوزه آموزش خصوصاً مشکلات معيشتي معلمان مي‌تواند در دراز مدت خطرات بي‌شماري را متوجه نظام آموزش و به تبع آن کشور نمايد.
اين مساله از آن روي مهم است که رويکرد نادرست دولت مردان و مجلسيان در خصوص معلمان که از قضا جمعيت قابل توجهي را به خود اختصاص داده‌اند مي‌تواند بر نگاه معلمان به مقوله انتخابات و آينده سياسي گروه‌ها و جناح‌هاي مختلف تاثير گذار باشد و مشکل جدي تر زماني رخ خواهد داد که نا اميدي از اصلاح امور و روزمرگي بر معلمان و به تبع آن بر نظام آموزشي مستولي شده و فرصت پيشرفت، خلاقيت و امکان رشد را از نسل جوان و آينده‌سازان اين مرز‌و‌بوم خواهد گرفت.
نمايندگاني که در سايه حمايت معلمان به بهارستان راه يافتند به‌سرعت گفتمان حق بودن خواسته‌هاي معلمان را فراموش کردند و امروز دم از مصلحت نبودن برخورد با ظلمي که به‌ناحق بر معلمان روا مي‌شود سخن مي‌گويند و سهم خود را در ايجاد شرايط نامطلوب به وجود آمده براي آموزش‌ و‌ پرورش ناديده مي‌گيرند.
اما آنچه در اين شرايط براي دولت روحاني و نمايندگان اصلاح‌طلب حياتي‌ است يادآوري اين موضوع است که برزگترين پشتوانه اجتماعي خود را مرهون حضور پررنگ و تاثير گذار معلمان در انتخابات‌هاي اخير هستند و مي‌تواند اين حضور تکرار شود اگر...
1- دولت يازدهم در راستاي تحقق وعده‌هاي انتخاباتي رئيس‌جمهور نسبت به تغيير نگاه و اصلاح وضعيت معيشتي معلمان اقدام نمايد.
2- نمايندگان فراکسيون اميد به عنوان يک جريان پيشرو براي اصلاح ساختار معيوب آموزش‌ و‌ پرورش با تمام ظرفيت‌هاي قانوني تلاش کنند و از استفاده ابزاري از سرمايه ملي‌ و‌ انساني معلمان در عمل پرهيز نمايند و دلايل شکست‌هاي رقيبان خود در انتخابات‌هاي اخير را به جد سر لوحه تصميمات آتي خود قرار دهند.

3- نخبگان جريان اصلاح‌طلب و دولت مردان با تجربه گرفتن از انتخابات 92 و واکاوي دليل واقعي پيروزي خود، با توجه به اقتضائات سياسي و اجتماعي جامعه بزرگ معلمان نسبت به بازنگري در گفتمان و استراتژي هاي خود اقدام نمايند.

*کارشناس ارشد جامعه‌شناسي

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟