کد خبر : 8675
Print
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی:

تشکل ها؛ بهترین بستر برای تربیت سیاسی دانش آموزان و معلمان است

جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۳

سبزوارنگار/نشست هم اندیشی شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی و مدیرکل آموزش و پرورش این استان برگزار شد.

Image titleسبزوارنگار/نشست هم اندیشی شورای هماهنگی و  اجرایی انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی و مدیرکل آموزش و  پرورش این استان برگزار شد.

به گزارش سبزوارنگار؛ مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در اولین نشست هم اندیشی با شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی که در محل دفتر مدیرکل آموزش و پرورش برگزار شد، ضمن ابراز خوشحالی از تعامل با اعضای این شورا، اعضای این شورا را ارزشی ترین، فرهیخته ترین، خوش نام ترین و گنجینه های پر افتخار آموزش و پرورش در عرصه های مختلف دانست.
علیرضا کاظمی افزود: انجمن اسلامی معلمان؛ با سابقه ای درخشان و ریشه های عمیق و فراگیر است که تأثیر گذاری اش نه تنها در حوزه تعلیم و تربیت که در حوزه کلان مسائل کشور بر کسی پوشیده نیست.
وی توان و قدرتی که این مجموعه در حوزه اثرگذاری در مجموعه آموزش و پرورش دارد را یک فرصت دانست و ابراز امیدواری کرد که بتوان از این پتانسیل در جهت ارتقای آموزش و پرورش بهره برد.
کاظمی ضمن تأکید بر این که شایسته سالاری؛ شعار ما در آموزش و پرورش است، خاطرنشان کرد: استقلال آموزش و پرورش، دِینی است که خدا بر گردن ما گذاشته است و اگر بر خلاف این عمل کنم پیش از این که بخواهم به دیگران پاسخگو باشم باید در محضر خدا پاسخگو باشم.
وی ادامه داد: باید ویژگی ها و شاخص های شخصیتی شهیدان رجایی، باهنر و بهشتی را در حوزه دیدگاه های باز سیاسی، تعلیم و تربیت، خودسازی، تدیّن، ساده زیستی و انقلاب گری ارزیابی شوند و برای ماندن در این مسیر ارزشمند؛  برنامه هایی محتوایی و شکلی پیش بینی کنیم.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی تشکیلات را لازمه موفقیت در هر کاری دانست و افزود: بدون تشکیلات به جایی نمی رسیم و برای عبور از چالش های بزرگ باید به سمت و سوی تشکیل احزاب برویم.
علیرضا کاظمی با بیان این که باید چتر مشاوره را گسترده کرد تا از همه ظرفیت ها بهره برد، ابراز امیدواری کرد با تعامل نزدیک، از نقطه نظرات افراد مختلف استفاده شود و با داشتن نقشه راه و برنامه ریزی، چالش ها شناسایی شده و مشکلات کاهش یابند.
وی تأکید کرد: تعامل؛ یعنی با یکدیگر به درک مشترک برسیم و به این معنا نیست که استقلال، اقتدار و جایگاه آموزش و پرورش را مخدوش کنیم.
کاظمی بر برنامه های اثربخش، امیدبخش و رضایت بخش تأکید کرد و گفت: کیفیت بخشی را یک اصل می دانم و باید به سرعت به مناطق محروم توجه نموده و برای عدالت بخشی هزینه کنیم.
وی تشکل ها را بهترین بستر برای تربیت سیاسی دانش آموزان و معلمان دانست و افزود: به تربیت جوانان با انگیزه و توانمند که در چارچوب نظام باشند، نیاز داریم. 
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی رویکرد خود را صداقت دانست و افزود: قول می دهم دروغ نگویم و برخلاف تعهدی که می بندم حتی اگر به قیمت جانم تمام شود؛ عمل نکنم. 
علیرضا کاظمی ادامه داد: اگر لازم باشد کار را رها خواهم کرد ولی برخلاف اصول خود عمل نخواهم کرد. 
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در خاتمه ابراز امیدواری کرد با کمک های فکری، میدانی، دلسوزانه، یاورانه و حامیانه بتواند آموزش و پرورش را ارتقا بدهد.
مسؤول انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی نیز در این نشست هم اندیشی ضمن اشاره به تاریخچه انجمن اسلامی معلمان و جایگاه قانونی این تشکل، بر رویکرد اصلاح طلبانه انجمن تأکید کرد و گفت: بخشی از فعالیت های ما صنفی است و در حال حاضر در 31 استان و 435 شهر شعبه داریم و 12 هزار نفر عضو شورا داریم که صاحب ابلاغ هستند که به نوعی نماینده صدها هزار عضو هستند.
محمدعلی گندمی با تأکید بر مشی اعتدالی و تکیه بر خرد جمعی انجمن اسلامی معلمان افزود:  این تشکل از ابتدای انقلاب تا کنون به گونه ای حرکت کرده است که توانسته با وجود فراز و نشیب های متعدد به حیات خود ادامه دهد. 
وی با بیان این که نقش سازمان های غیر دولتی بر نظام های سیاسی، آموزشی، پژوهشی و اقتصادی بر کسی پوشیده نیست، ابراز امیدواری کرد همکاری آموزش و پرورش با انجمن اسلامی معلمان کمافی السابق ادامه داشته باشد.
عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان ایران ضمن اشاره بر لزوم شایسته سالاری ادامه داد: انجمن اسلامی معلمان هیچوقت دنبال سهم خواهی نبوده است و همیشه برای همکاری اعلام آمادگی کرده تا نظرات کارشناسی خود را منتقل نموده و آن ها را عملیاتی کند.
گندمی با انتقاد از جزیره ای عمل کردن معاونین آموزش و پرورش، آن را شایسته آموزش و پرورش ندانست و به عنوان مانعی برای رسیدن به اهداف آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: کارکردهای آموزش و پرورش با انسجام بین بخشی و استفاده از نیروهای شایسته و کارآمد و با تجربه لازم محقق می شود.

وی بر اساس رهنمودهای بزرگان انقلاب و اساسنامه انجمن، استقلال آموزش و پرورش را یکی دیگر از دغدغه های انجمن دانست و خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش شرکت سهامی نیست و هیچ مقامی حق دخالت در آن را ندارد بلکه این نهاد باید بر محور متخصصین و افراد فرهیخته ای که به وفور در آن هستند، بچرخد.  
مسؤول انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی با تأکید بر این که آموزش و پرورش باید بر مبنای اصول حرکت کند، یادآوری نمود دخالت نیروهای غیرمتخصص در هر شکلی از آن برای این نهاد، سم مهلکی است و بخشی از مسائلی که باید جواب آن ها را مسؤولین بدهند، به دخالت دیگران برمی گردد که بر آموزش و پرورش تحمیل شده است  و طرفه این که بازخواست هم می کنند!
وی با اشاره به وضعیت آموزش و پرورش کشورهای توسعه یافته، افزود: ما خواهان تغییرات مبنایی بر اساس اصول دموکراتیک هستیم، یعنی تغییرات از دانش آموز به معلم، سپس به مدیر آموزشگاه و از آن ها به مسؤولین ادارات آموزش و پرورش و نهایتاً به مسؤولین استان و کشور برسیم، البته این امر در کوتاه مدت محقق نخواهد شد و احتیاج به مقدماتی دارد که باید زمینه های آن فراهم شود.
 محمدعلی گندمی با تشکر از مسؤولین حراست آموزش و پرورش که عموماً همکاری های لازم را دارند از این که مسؤول حراست آموزش و پرورش یکی از شهرستان ها، دولت تدبیر و امید را دولت تخریب و فریب نامیده، ابراز تأسف کرد و گفت: این گونه افراد نباید در بدنه آموزش و پرورش باشند، شأن و وظیفه افراد باید به آن ها گوشزد شود چرا که برای هر نهادی تعریف خاصی وجود دارد و افراد باید در چارچوب وظایف خود عمل کنند. 
عضو هیأت رئیسه انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی، نیز در این نشست هم اندیشی، اشاعه فرهنگ اصیل ایرانی را در دستان پُر توان سرمایه انسانی و دانایی، یعنی معلمان دانست و گفت: اگر برای انگیزه، عشق و آرامش معلمان کاری انجام بدهیم، کشوری با توسعه پایدار و آرامش خاطر خواهیم داشت که مردمانش به فرهنگ اصیل ایرانی می بالند.
زری جراح افزود: ما با گفت و گوی تمدن ها راهمان را آغاز کردیم، با تدبیر و امید ادامه دادیم و با برجام به قله جهان رسیدیم و در جهان، جهانی خواهیم ماند اگر همه این درس ها را به نسل های بعدی بیاموزیم.
وی محدود شدن به خواسته ها را عامل مردودی در امتحان عاطفه ها و ارزش ها دانست و خطاب به مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: پنجره ها را باز کنید و اجازه بدهید معلمان نفس بکشند، اجازه بدهید بومی سازی کنیم  و خرد جمعی حاکم شود.
عضو دیگر هیأت رئیسه انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی نیز صندوق ذخیره فرهنگیان را یکی از چالش های آموزش و پرورش دانست و بیان کرد: 890هزار نفر عضو صندوق ذخیره فرهنگیان هستند که حدود 88 درصد شاغلین این دستگاه را شامل می شود و ماهیانه رقمی معادل 190 میلیار ریال از حقوق فرهنگیان کسر شده و به سرمایه این صندوق اضافه می شود.
منصور ایوبی با بیان این که هم اکنون در استان خراسان رضوی 76هزار و هشتصد نفر عضو این صندوق هستند که ماهیانه 18 میلیارد ریال ورودی این صندوق است، پرسید: با این حجم عظیم پول، خدمات رفاهی و پشتیبانی به همکاران ما کجا رفته است؟ همکاران ما فواید این سرمایه گذاری ها را چقدر لمس کرده اند؟ چرا اعتبار یک فرهنگی برای دریافت 2میلیون تومان زیر سؤال می رود ولی تاکنون تنها 5 نفر از این صندوق 3700میلیارد تومان پول گرفته اند در حالی که اگر همین مبلغ را به تعداد تمام سرمایه گذاران تقسیم کنیم، معادل 4میلیون تومان به هر سرمایه گذار تعلق می گیرد؟!
وی با طرح این مطلب که یک دهم بودجه صندوق ذخیره فرهنگیان به استان خراسان رضوی تعلق دارد، پرسید چرا سهم استان ها به خودشان واگذار نمی شود؟ جایگاه شورای نظارت استان ها در تهران کجاست؟ چرا ما نباید حتی یک ناظر در هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان نداشته باشیم؟
ایوبی ضمن درخواست پاسخگویی مسؤولین استانی در خصوص صندوق ذخیره فرهنگیان و ارائه عملکرد شفاف مالی، پیشنهاد داد حداقل 50درصد اعتبارات صندوق ذخیره فرهنگیان به استان ها تخصیص یابد تا در جهت رفاه و خدمات به معلمان استان در نظر گرفته شود.
مسؤول کمیته پشتیبانی و توسعه منابع مالی انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی نیز دغدغه اش را ارتباط ضعیف شهرستان ها با اداره کل و عدم تحقق مطالبات آن ها دانست.
فیروز یزدانی همچنین خواهان اختصاص کد عضویت به همکارانی شد که تمایل به مساعدت انجمن دارند و در خواست نمود در صورت امکان مکانی برای استقرار این تشکل در نظر گرفته شود.

مسؤول کمیته مطالعات، تحقیقات و آموزش و پرورش انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی  در ادامه این نشست از تدوین شیوه نامه این کمیته خبر داد و گفت: بررسی و تحلیل ساختار آموزش و پرورش، بررسی تحلیلی رویکردها و رویه های آموزشی در تولید نیروی انسانی و نظرات کارشناسی خود را راجع به شاخص های آموزش و پرورش، به شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان و وزارت آموزش و پرورش ارائه کرده ایم.
سیدنعمت عبدی افزود: بررسی احکام آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه و شیوه جذب معلم در آموزش و پرورش را در دست بررسی داریم.
وی خاطرنشان کرد: نظام ارزشیابی معلمان و نظام تعریف کتب درسی را نیز بررسی خواهیم کرد. 
مسؤول کمیته روابط عمومی، تبلیغات و انتشارات انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی، اهمیت کیفیت بخشی در آموزش و پرورش را یادآور شد و گفت: افزایش نُرم کلاسی و عدم استفاده از تخصص و تجربه همکاران متوسطه دوم به دلیل اجبار آن ها به تدریس در مقاطع متوسطه اول  و ابتدایی با کیفیت بخشی در تضاد است.
مجید دواچی ضمن انتقاد از عدم مسؤولیت پذیری برخی مسؤولین افزود: اشکالات سیستم ها در بحث نقل و انتقالات، سازماندهی، ابلاغ، ضمن خدمت و... به شایسته سالاری مربوط است و اگر درطراحی این سیستم ها از نیروی انسانی کارآمد بهره ببریم، اشکالات آن ها به حداقل خواهد رسید. 

نایب رئیس انجمن اسلامی معلمان سبزوار با بیان این که قاطبه نیروهای حراست افراد دلسوز و فداکاری هستند، ادامه داد: عوارض یک انتخاب اشتباه، تا مدت های مدیدی در مجموعه باقی می ماند تا جایی که گاهی یک فرد ناآشنا به مسائل، ناآگاهانه زحمات همکاران خود را هدر می دهد که باید جلو این مسأله گرفته شود.
مجید دواچی برای حل برخی مشکلات بومی، خواهان تفویض اختیار بیش تر به مسؤولین ادارات شد و ابراز امیدواری کرد جلساتی از این دست حداقل هر شش ماه یک بار تداوم داشته باشد تا ضمن انعکاس مشکلات، نتایج مثبت این هم اندیشی ها به بدنه آموزش و پرورش منتقل شود.
حسین تبریزی نیا؛ مسؤول کمیته حقوقی، صنفی و امور معلمان انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی با اشاره به عدم پرداخت نظام هماهنگ، عدم اجرای بیمه های تکمیلی، عدم پرداخت پاداش پایان خدمت، عدم پرداخت اضافه کاری ها در موعد مقرر گفت: تشکل ها؛ حلقه واسط بین  حاکمیت و مردم هستند و اگر نگاه به این حلقه واسط ترمیم شود و نگاه مدیران نسبت به تشکل ها، خوش بینانه و همگرایانه مبتنی بر تعامل باشد؛ بسیاری از مشکلات حل می شوند. 
نورالله جهانشیری؛ مسؤول کمیته سیاسی و اجتماعی انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی، خواهان این شد که شوراهای دانش آموزی جدی گرفته شوند.
مسؤول امور شهرستان ها و ارزشیابی، حوزه ها و ارزیابی انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی نیزدر این نشست هم اندیشی گفت: یکی از کارکردهای تشکل ها و احزاب سیاسی؛ تربیت افزاد و نیروهای ذی صلاح و زبده و دارای انگیزه  و تجربه برای قبول مسؤولیت اجرایی است که انجمن از این قاعده مستثنی نیست.
سیداحمد باقری افزود: کشف استعدادها و ظرفیت های خوب برای  پذیرش مسؤولیت است بنابراین با توجه به نقشی که انجمن در بدنه آموزش و پرورش و جامعه دارد؛ ارزش و جایگاه قائل شدن برای آن می تواند فایده ای دو سویه برای آموزش و پرورش و جامعه داشته باشد.

Image title

Image titleImage title

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است