کد خبر : 8685
Print
دکتر سید ابوالفضل حسینی(عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری):

با کنسرت و فوتبال اسلام به خطر می افتد یا با ریا، دروغ و فساد نهادینه؟!

چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۰

Image titleسبزوارنگار/با کنسرت و فوتبال اسلام به خطر می افتد یا با ریا، دروغ و فساد نهادینه؟!

دکتر سید ابوالفضل حسینی*
 
کنسرت و موسیقی:
آیت الله علم الهدا نماینده ولی فقیه در خراسان ‌رضوی و امام جمعه مشهد درباره کنسرت ها فرموده اند: "تو کنسرت می‌خواهی؟ خب برو جای دیگر زندگی کن، چرا اینجا داد و فریاد راه می‌اندازی و چانه‌ می‌زنی؟". " کنسرت در ایران با ابتذال همراه است و در مشهد بی‌حرمتی و جسارت به امام رضا(ع) است" .‌"سخن از موسیقی می‌شود، می‌گویند موسیقی مقامی و موسیقی ایرانی، در حالی ‌که موسیقی مقامی موسیقی‌ای بوده است که ناصرالدین‌شاه از شب تا صبح با میگساری با آن سر می‌کرده است و این موسیقی که قبلاً همه آن را حرام می‌دانستند، حالا حلال شده است!"

 از این گونه اظهار نظرها در بیانات حضرت ایشان به وفور می توان یافت. در این جا چند نکته یاد آوری می شود:

1- در این که موسیقی درباری هم وجود داشته است و می تواند وجود داشته باشد، تردیدی نیست و با ایشان همراهی می کنم، اما امروز موسیقی تنها منحصر به حاکمان و قدرتمندان نیست. موسیقی بیش از گذشته، مردمی شده است. همه کس می توانند از رادیو، تلویزیون، کامپیوتر، دستگاه های پخش داخل خودروها و کنسرت ها و... از موسیقی استفاده کنند.

2- موسیقی، علم و هنر است. بخش مهمی از فرهنگ کشورها است، نادیده گرفتن آن به حذف آن نمی انجامد. فعلاً همه حکومت ها از موسیقی به سود خود استفاده می کنند. در ایران نیز صدا و سیما که تحت مدیریت منصوب از سوی ولی فقیه است، از موسیقی استفاده می کند. چرا موسیقی را از صدا و سیما حذف نمی کنید؟! در همان موسیقی صدا وسیما هم سؤال های بی جواب هست.(مثلاً چرا شنیدن صدای ویولون حلال و مجاز است ولی دیدن تصویر ویولون از سیمای جمهوری اسلامی حرام و غیر مجاز!!)

3 - در میان فقهای گذشته، مرحوم محقق سبزواری در دوره صفویه، بهترین دیدگاه را در باره موسیقی داشته است. جامعه ما از آن زمان تاکنون در این زمینه حرکت قابل ذکری به جلو نداشته است. اگر در زمان  امام خمینی نمونه هایی از موسیقی از صدا و سیما پخش نمی شد، با این دیدگاه ها، امروز، چه وضعی داشتیم؟!

 اگر آن چنان که در بند 1 گفتم موضوع موسیقی تغییر کرده است، حکم آن هم می تواند تغییر کند. موسیقی انواع مختلف دارد، همه را با یک چوب راندن، کار عاقلان نیست.

4 - موسیقی اصیل ایرانی با فاخرترین ادبیات عرفانی پیوند برقرار کرده است. این ترکیب در همه جهان بی نظیر است. بخش عمده آواز های افتخار موسیقی ایران - استاد محمد رضا شجریان - مضامین توحیدی وعرفانی غزلیات سعدی، حافظ، مولوی، عطار، عراقی و... را برای قرن ها به گوش جان انسان خواهد رساند. این کجا و آن سخنان که به زور صدا و سیما  پخش می شود و در زمان خودش هم مستمعین چندانی ندارد، کجا؟!

5- آیا امثال آقای علم الهدا باید در بسیاری از اموری که متولی قانونی دارند، دخالت کنند؟ در این صورت چه تضمینی برای حاکمیت نهادهای رسمی باقی می ماند؟ آیا ایشان نقاره خانه حرم امام رضا(ع)، کنسرت و موسیقی تلقی نمی شود؟!

کنسرت سالار عقیلی در سبزوار برگزار نشد. تعدادی از ائمه جمعه به تقلید از امام جمعه مشهد اعلام کردند که آن ها نیز از اجرای کنسرت در شهرهای خودشان جلوگیری می کنند. البته جلو این حرکت گرفته شد.

آقای علم الهدا نشا ن داده که در حمایت از احمدی نژاد اشتباه کرده است. آیا فکر نمی کند که این رفتارشان در رابطه با کنسرت ها هم اشتباه باشد؟! نمونه هایی از مواضع قبلی ایشان را بنگرید:      

آقای علم الهدا در خطبه‌های نماز جمعه دوم مرداد سال ٨٨‌ می گوید: "احمدی‌نژاد؛ عزیز ماست و ما به صلاحیت او رأی داده‌ایم و پای رأیمان هم ایستاده‌ایم. احمدی‌نژاد به‌ عنوان کسی که گفتمان عدالت را رعایت کرده است و در چهار سال دوران مسؤولیتش نه خود و نه اطرافیانش هیچ‌گونه سوءاستفاده‌ای نداشته‌اند، دارای صلاحیت است و کسی است که در عرصه بین‌المللی نیز شعار اسلام را سر داده و با جرأت از انقلاب اسلامی دفاع می‌کند"!

بعداً او هم مانند دیگر اصولگرایان بر سر ماجرای مشایی و قهر ١١ روزه به مخالفان احمدی‌نژاد پیوست.

‌علی الهی‌ خراسانی، شاگرد علم‌ الهدی گفته است: "آقای علم‌الهدی در جلسه‌ای خصوصی می‌گفت من هر روز می‌روم حرم و گاهی احمدی‌نژاد را لعن می‌کنم؛...." همچنین فرموده اند که: "آقای احمدی‌نژاد یک نفری بود که عوضی رفت، مُرد و تمام شد. احمدی‌نژاد جریان نیست. او مقابل ولایت ایستاد و سقوط کرد."(منبع: شرق

http://aftabnews.ir/fa/news/388392/ )

فوتبال :
سایت های خبری نوشتند: "آیت‌الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به برگزاری بازی تیم ملی با کره جنوبی و مسابقه در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ که طبق اعلام فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) در روز تاسوعا و در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد، خواهان لغو این بازی برای حفظ حرمت تاسوعای حسینی شد و گفت: "ممکن است گفته شود که بازی نکردن(با کره جنوبی) هزینه‌هایی خواهد داشت ولی باید همه این هزینه‌ها را داد تا این حرمت‌ها حفظ شود".

دیدار دو تیم فوتبال استقلال و دالیان چین در حضور بیش از صد هزار نفر از تماشاگران ورزشگاه آزادی در روز عاشورای سال ۱۳۷۸ بر پا شد. سالی که آیت‌الله یزدی ریاست قوه قضائیه را بر عهده داشت و به راحتی می‌توانست مانع برگزاری آن با استدلال امروز خود شود.

روزنامه‌ها در آن روز پس از بازی نوشتند: ۱۲۰ هزار نفر تماشاگر آزادی یک صدا فریاد یا حسین سر دادند.(منبع: روزنامه ۱۹ دی - دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ سبزوارنگار

http://sabzevarnegar.com/page.php?id=8616&gid=17 )
سؤال این است که این موضع گیری به نام دین چه ضرورتی داشت؟! از انجام چه حرامی جلوگیری می شد؟  آیا فوتبال در روز تاسوعا، اسلام را به خطر می انداخت؟ آیا به واقع، امثال ایشان در مقابل انحرافات اساسی هم که عمده ی مشکلات کشور را ایجاد کرده اند، همین گونه عمل کرده اند؟!
فاین تذهبون؟! این راه به کجا می رود؟!

آیا این آقایان متوجه اند که چه کسانی مسبب ریا، دروغ و فساد نهادینه شده در کشورند؟

اگر این اعتراض ها در برابر فساد ها می بود، جای تقدیر داشت. حمایت های غیر منطقی از سیاست های "معجزه هزاره سوم" فراموش نمی شود!                                                                                                                                                                                                                                                     *عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری – 5 آبان 1395

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام