کد خبر : 8685
Print
دکتر سید ابوالفضل حسینی(عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری):

با کنسرت و فوتبال اسلام به خطر می افتد یا با ریا، دروغ و فساد نهادینه؟!

چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۰

Image titleسبزوارنگار/با کنسرت و فوتبال اسلام به خطر می افتد یا با ریا، دروغ و فساد نهادینه؟!

دکتر سید ابوالفضل حسینی*
 
کنسرت و موسیقی:
آیت الله علم الهدا نماینده ولی فقیه در خراسان ‌رضوی و امام جمعه مشهد درباره کنسرت ها فرموده اند: "تو کنسرت می‌خواهی؟ خب برو جای دیگر زندگی کن، چرا اینجا داد و فریاد راه می‌اندازی و چانه‌ می‌زنی؟". " کنسرت در ایران با ابتذال همراه است و در مشهد بی‌حرمتی و جسارت به امام رضا(ع) است" .‌"سخن از موسیقی می‌شود، می‌گویند موسیقی مقامی و موسیقی ایرانی، در حالی ‌که موسیقی مقامی موسیقی‌ای بوده است که ناصرالدین‌شاه از شب تا صبح با میگساری با آن سر می‌کرده است و این موسیقی که قبلاً همه آن را حرام می‌دانستند، حالا حلال شده است!"

 از این گونه اظهار نظرها در بیانات حضرت ایشان به وفور می توان یافت. در این جا چند نکته یاد آوری می شود:

1- در این که موسیقی درباری هم وجود داشته است و می تواند وجود داشته باشد، تردیدی نیست و با ایشان همراهی می کنم، اما امروز موسیقی تنها منحصر به حاکمان و قدرتمندان نیست. موسیقی بیش از گذشته، مردمی شده است. همه کس می توانند از رادیو، تلویزیون، کامپیوتر، دستگاه های پخش داخل خودروها و کنسرت ها و... از موسیقی استفاده کنند.

2- موسیقی، علم و هنر است. بخش مهمی از فرهنگ کشورها است، نادیده گرفتن آن به حذف آن نمی انجامد. فعلاً همه حکومت ها از موسیقی به سود خود استفاده می کنند. در ایران نیز صدا و سیما که تحت مدیریت منصوب از سوی ولی فقیه است، از موسیقی استفاده می کند. چرا موسیقی را از صدا و سیما حذف نمی کنید؟! در همان موسیقی صدا وسیما هم سؤال های بی جواب هست.(مثلاً چرا شنیدن صدای ویولون حلال و مجاز است ولی دیدن تصویر ویولون از سیمای جمهوری اسلامی حرام و غیر مجاز!!)

3 - در میان فقهای گذشته، مرحوم محقق سبزواری در دوره صفویه، بهترین دیدگاه را در باره موسیقی داشته است. جامعه ما از آن زمان تاکنون در این زمینه حرکت قابل ذکری به جلو نداشته است. اگر در زمان  امام خمینی نمونه هایی از موسیقی از صدا و سیما پخش نمی شد، با این دیدگاه ها، امروز، چه وضعی داشتیم؟!

 اگر آن چنان که در بند 1 گفتم موضوع موسیقی تغییر کرده است، حکم آن هم می تواند تغییر کند. موسیقی انواع مختلف دارد، همه را با یک چوب راندن، کار عاقلان نیست.

4 - موسیقی اصیل ایرانی با فاخرترین ادبیات عرفانی پیوند برقرار کرده است. این ترکیب در همه جهان بی نظیر است. بخش عمده آواز های افتخار موسیقی ایران - استاد محمد رضا شجریان - مضامین توحیدی وعرفانی غزلیات سعدی، حافظ، مولوی، عطار، عراقی و... را برای قرن ها به گوش جان انسان خواهد رساند. این کجا و آن سخنان که به زور صدا و سیما  پخش می شود و در زمان خودش هم مستمعین چندانی ندارد، کجا؟!

5- آیا امثال آقای علم الهدا باید در بسیاری از اموری که متولی قانونی دارند، دخالت کنند؟ در این صورت چه تضمینی برای حاکمیت نهادهای رسمی باقی می ماند؟ آیا ایشان نقاره خانه حرم امام رضا(ع)، کنسرت و موسیقی تلقی نمی شود؟!

کنسرت سالار عقیلی در سبزوار برگزار نشد. تعدادی از ائمه جمعه به تقلید از امام جمعه مشهد اعلام کردند که آن ها نیز از اجرای کنسرت در شهرهای خودشان جلوگیری می کنند. البته جلو این حرکت گرفته شد.

آقای علم الهدا نشا ن داده که در حمایت از احمدی نژاد اشتباه کرده است. آیا فکر نمی کند که این رفتارشان در رابطه با کنسرت ها هم اشتباه باشد؟! نمونه هایی از مواضع قبلی ایشان را بنگرید:      

آقای علم الهدا در خطبه‌های نماز جمعه دوم مرداد سال ٨٨‌ می گوید: "احمدی‌نژاد؛ عزیز ماست و ما به صلاحیت او رأی داده‌ایم و پای رأیمان هم ایستاده‌ایم. احمدی‌نژاد به‌ عنوان کسی که گفتمان عدالت را رعایت کرده است و در چهار سال دوران مسؤولیتش نه خود و نه اطرافیانش هیچ‌گونه سوءاستفاده‌ای نداشته‌اند، دارای صلاحیت است و کسی است که در عرصه بین‌المللی نیز شعار اسلام را سر داده و با جرأت از انقلاب اسلامی دفاع می‌کند"!

بعداً او هم مانند دیگر اصولگرایان بر سر ماجرای مشایی و قهر ١١ روزه به مخالفان احمدی‌نژاد پیوست.

‌علی الهی‌ خراسانی، شاگرد علم‌ الهدی گفته است: "آقای علم‌الهدی در جلسه‌ای خصوصی می‌گفت من هر روز می‌روم حرم و گاهی احمدی‌نژاد را لعن می‌کنم؛...." همچنین فرموده اند که: "آقای احمدی‌نژاد یک نفری بود که عوضی رفت، مُرد و تمام شد. احمدی‌نژاد جریان نیست. او مقابل ولایت ایستاد و سقوط کرد."(منبع: شرق

http://aftabnews.ir/fa/news/388392/ )

فوتبال :
سایت های خبری نوشتند: "آیت‌الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به برگزاری بازی تیم ملی با کره جنوبی و مسابقه در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ که طبق اعلام فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) در روز تاسوعا و در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد، خواهان لغو این بازی برای حفظ حرمت تاسوعای حسینی شد و گفت: "ممکن است گفته شود که بازی نکردن(با کره جنوبی) هزینه‌هایی خواهد داشت ولی باید همه این هزینه‌ها را داد تا این حرمت‌ها حفظ شود".

دیدار دو تیم فوتبال استقلال و دالیان چین در حضور بیش از صد هزار نفر از تماشاگران ورزشگاه آزادی در روز عاشورای سال ۱۳۷۸ بر پا شد. سالی که آیت‌الله یزدی ریاست قوه قضائیه را بر عهده داشت و به راحتی می‌توانست مانع برگزاری آن با استدلال امروز خود شود.

روزنامه‌ها در آن روز پس از بازی نوشتند: ۱۲۰ هزار نفر تماشاگر آزادی یک صدا فریاد یا حسین سر دادند.(منبع: روزنامه ۱۹ دی - دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ سبزوارنگار

http://sabzevarnegar.com/page.php?id=8616&gid=17 )
سؤال این است که این موضع گیری به نام دین چه ضرورتی داشت؟! از انجام چه حرامی جلوگیری می شد؟  آیا فوتبال در روز تاسوعا، اسلام را به خطر می انداخت؟ آیا به واقع، امثال ایشان در مقابل انحرافات اساسی هم که عمده ی مشکلات کشور را ایجاد کرده اند، همین گونه عمل کرده اند؟!
فاین تذهبون؟! این راه به کجا می رود؟!

آیا این آقایان متوجه اند که چه کسانی مسبب ریا، دروغ و فساد نهادینه شده در کشورند؟

اگر این اعتراض ها در برابر فساد ها می بود، جای تقدیر داشت. حمایت های غیر منطقی از سیاست های "معجزه هزاره سوم" فراموش نمی شود!                                                                                                                                                                                                                                                     *عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری – 5 آبان 1395

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟